Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 200984 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #930 : 24 Aralık 2022, 00:17:53 »
Tek motorlu uçak yapamayanlar mecburen çift motorlusunu yapar bu Amarika da da böyle bizde de böyledir. Çift motor bir çaresizlik ürünüdür herkes en az motorla uçağını yapmak ister. Biri bozulursa öbürü ile uçar diye filan bir sebep yok uçak tasarımında. Tek sebep iki motorun işini yapacak tek motor olmamasıdır. F35 in motoru devasa bir motordur F16 nın motoruda zamanında devasa motordu. Bu uçakları süper güç uçağı yapan şey bu olmuştur

Hürjet çift motorlu olur mu peki? İthal motor ile olmaz onun yerine F110 a kadar fazla fazla tek motor seçme imkanımız var ama yerli motor olacak şartımız olursa o zaman tabi ki yapabildiğimizin en iyisi ile çift motorlu olabilir
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2022, 00:20:26 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #931 : 24 Aralık 2022, 00:41:03 »
afrika pazarında elimizi öpene 35-40 dan çıplak halini satarız. radar aviyonikler podlar derken 60 a kadar çıkar fiyatı.fakirin f 16 sı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #932 : 24 Aralık 2022, 01:06:41 »
Tek motorlu uçak yapamayanlar mecburen çift motorlusunu yapar bu Amarika da da böyle bizde de böyledir. Çift motor bir çaresizlik ürünüdür herkes en az motorla uçağını yapmak ister. Biri bozulursa öbürü ile uçar diye filan bir sebep yok uçak tasarımında. Tek sebep iki motorun işini yapacak tek motor olmamasıdır. F35 in motoru devasa bir motordur F16 nın motoruda zamanında devasa motordu. Bu uçakları süper güç uçağı yapan şey bu olmuştur

Hürjet çift motorlu olur mu peki? İthal motor ile olmaz onun yerine F110 a kadar fazla fazla tek motor seçme imkanımız var ama yerli motor olacak şartımız olursa o zaman tabi ki yapabildiğimizin en iyisi ile çift motorlu olabilir

Tabi canım. Senin Amarika F-4, F-14, F-15, F-22 vs gibi uçakları çaresizlikten çift motorlu yapmıştı zaten.  ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #933 : 24 Aralık 2022, 01:07:42 »
Çift motorun daha fazla menzil ve daha fazla faydalı mühimmat kapasitesini de ihmal etmeyelim.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #934 : 24 Aralık 2022, 01:10:46 »
Hürjet  Hafif Taarruz Uçağı motoru F404  motoru F414 -F110 motoru olursa

F16 ayarinda savas ucagi olur

paramiz varsa Hürjetin cift motorlu F404 olursa F16 ayarinda  savas ucagi olur

motorun gücü tasiyacagi yükde fazla olur

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #935 : 24 Aralık 2022, 01:15:51 »
MMU/TF-X gibi bir uçağı tek motorla kullanamazsın. Bu büyüklükte bir uçağın her biri 35,000 pound güç üreten toplamda 2 motora ihtiyacı var. F-35'in motoru 43,000 pound güç üretiyor. O motor MMU'yu uçuramaz. Çift motor daha büyük, daha fazla faydalı yük taşıyan uçaklar için olmazsa olmazdır. F-35, F-16 küçük uçaklar. Bu uçaklar hava üstünlük uçağı da değil. O uçaklar güçlü tek motorla rahatlıkla hizmet verebilir lakin MMU gibi bir uçak tek motorla uçamaz.

MMU'yu tek motorla uçurabilecek büyüklükte bir motor bildiğin yolcu uçağı motoru büyüklüğünde olur. Onu da bir savaş jetine takamazsın.

Şu Boeing 787-10 uçağının motoru 76,000 pound itiş gücü üretiyor. Bunu savaş jetine nasıl takabilirsin? Ha elbette art yakıcıyla bundan daha küçük boyutta bu güce ulaşabilirsin belki ama yine de bu 21 metre uzunluğunda bir uçak çift motorsuz uçamaz.

2 motor meselesi daha fazla gücü çok büyük bir motor kullanmadan elde etmek için tercih ediliyor.
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2022, 01:18:00 Gönderen: Archangel99 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #936 : 24 Aralık 2022, 04:00:32 »
Çift motorlu uçak olmaz yada yanlış demiyorum. Tek motor ile uçurmayı gücü yetip de beceremeyen çift motorlu yapıyor. F4 filanda öyleydi tek motor olsaydı onu kullanırlar çift motorlu yapmazlardı. F16 mesela F110 motorunun yarı gücünde 2 tane motor ile yapılsaydı ne olurdu. Uçak çift motor olduğu için daha ağır olurdu daha çok yakıt harcardı yakıttan dolayıda bir kere daha büyürdü sonuçta ulaşılan ağırlık ile F16 ile aynı güçte aynı menzilde bir uçak olurdu ama it dalaşında güç ağırlık oranı daha iyi olan tek motorlu F16 üstün gelirdi. 100 beygir arabanıza 2 tane 50 beygir motor taksanız yakıt tankınız büyür ağırlaşırsınız motor ağırlığı artar ağırlaşırsınız motorun hacmi büyür ağırlaşırsınız sonra iki 100 beygirlik araba kapışınca tek motorlu olan basar gider önünüz sıra. Çift motoru tek motorlu yapamayanlar yapar bu yüzden kimse F35 yapamıyor. Bizim uçak neden F22 den küçük F35 den büyük. Gören F22 ye öykündük sanıyor ama aslında biz F35 in çift motorlusunu yaptık ortaya bu çıktı.  F35 in çift motorlusunu yapmaya kalkarsan artan ağırlık dezavantajını dengelemek için f35 den çok daha güçlü bir uçak yapmak gerek. Bizde öyle yaptık sonuca bakan bizi F22 ye öykündük sanıyor bu yüzden. Amarika gülüyor tabi bunları görünce fakirler yaratıcı olur diyorlardır
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2022, 04:05:38 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #937 : 24 Aralık 2022, 08:09:41 »
Bu işin bir mühendislik hesabı vardır mutlaka...

Yani ben MMU yapılmadan önce sadece şunu duydum hava kuvvetleri karar vericilerinden:
MMU mu olur GTX mi olur farketmez yeter ki "Menzili fazla olsun! "

Programa menzili yazmışlar , istenilen irtifayı yazmışlar, görev yükünü yazmışlar vs...vs... sonuçta bu uzunluk ve ağırlıkta bir uçak çıkmış.
Unutmayalım ki MMU aslında bir hava-hava uçağıydı ilk başta , F-35 işi bitince hava-yer görev isterleri de tasarıma eklendi daha fazla silah yükü isteği vb....Benim bildiğim MMU ilk tasarladığında 14 metre idi.Şimdi 21 metre 6 metre de yüksekliğe ulaştı...İsterler değişti   daha fazla güç istendi

Bu uzunluk ve ağırlıktaki bir uçağı tasarlayınca otomatik olarak 70000ibf motor istendi...Bunu paramız , bilgimiz olsa da tek motordan almak imkansız...
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2022, 08:40:11 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #938 : 24 Aralık 2022, 09:18:33 »
Yalnız şu haliyle kanatları bana ilk gördüğüm vakitten beri SU-24 Fencer uçağını hatırlatıyor.

« Son Düzenleme: 24 Aralık 2022, 09:23:45 Gönderen: İbrahim »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #939 : 24 Aralık 2022, 11:12:10 »
Yalnız şu haliyle kanatları bana ilk gördüğüm vakitten beri SU-24 Fencer uçağını hatırlatıyor.

Evet andırıyor. Tabi ki boyut, tasarım, görev vs farklılıkları var. Ancak bu haliyle bu açıdan bakınca tip olarak andırıyor. Ben yazacaktım, sen hızlı davranmışsın. Demek benzeten tek ben değilmişim. :)
+1
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com