Gönderen Konu: Yerli 'VTOL' TSK'nın envanterine girmeye hazırlanıyor  (Okunma sayısı 6667 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 67
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yerli 'VTOL' TSK'nın envanterine girmeye hazırlanıyor
« Yanıtla #20 : 09 Nisan 2024, 10:58:05 »
Lazer işaretliyici vardır da bir 30 km den hedefi işaretlemiyordur....

Platformu riskli bölgeye sokuyor mu sokmuyor mu ona bakmak lazım

Benim önerim

Aselflır 410 yada 500 taşıyacak bir platform yani 50-60 kg yükü taşımalı

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 09 Nisan 2024, 13:05:52 »
Konu oraya geldi sonunda,
Yeni bir elektrikli iha sanırım; dikey kalkan uçuşunun devamına V-22 Osprey gibi devam eden küçük bir iha var, deneniyor şu sıralar bulabilirsem koymaya çalışırım görüntüsünü buraya, çok başarılı bence...
Anlatayım,
Her kanatta 2 pervane var (motor demiyorum belki motor bile değildir, belkide ağırlık merkezindeki motordan güç aktarılıyordur, belki değil)
Kanatlar kanat kökünden kırılıp motorlar yukarı bakacak şekilde kanatlar gövdeye paralel halde duruyor, Kalkışta bu yukarı bakan 4 pervane yukarı doğru kaldırıyor iha yı sonra kanatlar kanat kökünden havada yatay dönüyor ve uçak gibi uçuşuna devam ediyor ve aynı şekilde iniyor..
Çok beğendim, düşünceyi...

Hepsini geçtim kanatlar kırıldığında, rafa konulacak kutu gibi derli toplu hale geliyor...
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2024, 13:19:20 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 09 Nisan 2024, 13:11:18 »
You tube da buldum;

PteroDynamics X-P4 Transwing

https://www.youtube.com/watch?v=kA1ENhxLqTo

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 289
« Yanıtla #23 : 09 Nisan 2024, 13:30:39 »
Kendi eleştirime bu kadar sıkı muhalefet etmem ayıp oldu biraz ama bu daha mantıklı görülen seçeneklerinde düşününce verim kaybı yaratacak yanları var. O kanadı o mekanizmayı işletmekte bir ayrı yüktür içinde motorlar konstrüksiyonlar filan var. Ayrıca bu alternatif uçak pille çalışıyor ve düz uçuşta görünüyor iki motor durduruluyor fazla çünkü. Yani oda aslında aynı hesap havalanmak için 4 motor pervane düz uçuş için ikisini iptal ediyor kalan uçuşta yük olarak taşıyor. Havalanmak için gereken motor ile düz uçuş için gereken motorların aynı olması da çok kolay değil. Ayrıca bizimkisi benzinle düz uçuş yapıyor bu hali ile çok verimli hiç bir ceyranlı hava aracını böyle saatlerce ceyran gücü ile uçuramazsınız. sitesinde 12 saat havada kalır diyor bu doğru ise konuşacak bir şey yok aslında daha iyisi ne olabilir ki.   bu havalanma inme dron yapısı garip duruyor ama pratikte çalışıyor işte. 12 saat değil 6 saat bile olsa yeni arayışlara girmenin çok gereği yoktur. Amarikanın Rusya nın filan alternatifleri mancınıkla havalandırıp ağ ile filan yakalamak bizimkisi onların yanında tertemiz iş aslında. Ben fikrimi değiştirdim bu model olur bence. Benzinli motor ile uçmakta çok iyi bir şeydir
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2024, 13:37:23 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 09 Nisan 2024, 13:36:52 »
Pille çalışıyorsa, ve 12 saat havada kalabildiği iddia edildiği halde dahi cazip değilse;
TEI nin küçüçük 2 zamanlıydı sanırım bir motoru vardı, hani şu hedef uçaklara koydukları bence o motor bile kaldırır bu aleti.
Ve alet hakikatten çok ergonomik kanatları sökecekmiyiz, nasıl katlayacağız sıkıntıları yok, gemiler için süper bence yer sorunu yok, indir raftan, çıkar piste, oldu bitti...
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2024, 13:41:56 Gönderen: Alp »

Çevrimiçi Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 67
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 09 Nisan 2024, 20:21:29 »
You tube da buldum;

PteroDynamics X-P4 Transwing

https://www.youtube.com/watch?v=kA1ENhxLqTo

Hayalimdeki bunun gibi sistemdi bunu daha çok beğendim Teşekkürler sn. Alp

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 09 Nisan 2024, 22:14:35 »
Ben teşekkür ederim efendim, forumsal yükümlülük benimkisi…

Gün boyu zihinde fantezi yapmaya devam ettim bu araçla ilgili olarak;

* Sn Merzifonlunun dediği mini Gimbal üreticisi girişimci vardı, hatta youtube ta şu Ağ Merkezli Sohbetlerin konuklarından oluyor genelde, bir seferinde özgün Gimbal’larını da anlatmıştı, onların işaretleyicisi olanı da varmış (minicik ya!) ondan takacaksın, arama-tarama-işaretleme-takip görevleri…

* Küçük ya araç! Taşıma kapasitesi azdır… Mam serisinin hem takip hemde mağara-bina girişleri gibi durumlarda kıvrak hareketler yapabilme yeteneği varya… Gövde altına tanesi 6.5 kg dan 4 tane kanatları katlanabilen Mam-C takacaksın fırsat hedefleri için kullan hatta intihar botlarına karşı için bile kullanılabilir; takip ediyor ya…

Denizcilerin durumdan farkındalığını artıran bir alet olur, her gemiye konuşlandırılabilir, çıkar güverteye uçur! Devriye at, uzaktan-yukardan izle; neler, neler

Çok fantastik oldu…
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2024, 22:16:28 Gönderen: Alp »

Çevrimiçi Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 67
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 09 Nisan 2024, 22:33:51 »
Kadir Doğan dı galiba ismi evet gimbal üreticisi onun ürünlerine değinmekte bahsetmekte fayda var.

Aslında silahlandırmaya gerek yok durumsal farkındalık artsın,bize güzel bir mesafeden lazer aydınlatması yaparsa güzel olur.

Herşeyi silahlandırmaya gerek yok bence.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 09 Nisan 2024, 22:55:11 »
Topçu birliklerindeki ileri gözetleyici, ADESTİM’ ler gibi,
Gerçekten öyle hiç silahlandırmaya bile gerek yok…