Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 199061 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #910 : 23 Aralık 2022, 21:31:08 »
Hava alık açısı ve çapının değişme nedeni nedir?

Yukarıya/önceki iletiye ekledim Serkan.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #911 : 23 Aralık 2022, 21:34:40 »
Peynir ekmek gibi satan T50 yanında sönük kaldı. Fakirin F16 sı olacak bu uçak inşallah bizim aviyonik ve silahlarımız ile. Bizde uçak yok kalan her şey çok bi giydiririz ki biz bu uçağı gören abartmadınız mı biraz der. Türkün gücü gümbür gümbür geliyoruz. Bu uçağı Kemalist mühendisler yaptı.
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2022, 21:38:16 Gönderen: re »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #912 : 23 Aralık 2022, 21:37:45 »
Hava alık açısı ve çapının değişme nedeni nedir?

Yukarıya/önceki iletiye ekledim Serkan.

Anladım...Tüm değişiklikler Hürjet'te muharip yöne hazırlık yapıldığını gösteriyor...Bakalım muharip niyetimizi anlayacak ABD , bize F-404 sağlamaya devam edecek mi?

Çevrimdışı emre34

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #913 : 23 Aralık 2022, 21:49:18 »
Cevaplar için teşekkürler benimde kendimce basit bir düşüncem vardı hürjet hemen hemen bi f16 kadar oldu ben diyorumki tfx için yapıcağımız motoru hazır olunca hürjete uyarlasak hem bakım açısından hemde yerli ve daha güçlü bir motor kullanılması açısından faydalı olur diye düşünüyorum siz ne düşünüyorsunuz

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #914 : 23 Aralık 2022, 21:51:10 »
Bütün bu süreçlerde bende oluşan izlenim, ki umarım yanlıştır, önüne gelenin cep telefonu ile fotoğraf/ görüntü çekip toplumsal basına (sosyal medya) koyabildiğidir. Güvenlik zaafı var izlenimi bırakıyor

Savunma sanayi gibi bir alanda, bu tesislere  insanların cep telefonu ya da herhangi şekilde bir kayıt yapabilecek bir aygıtla girememesi gerekli değil mi? 

Sanki her gün bir mühendis, bir teknisyen, bir çalışan bir ürünün tasarım çalışmalarından,  üretim bandından bir fotoğraf bir görüntü koyuyor..
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2022, 21:53:19 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #915 : 23 Aralık 2022, 21:55:30 »
Bütün bu süreçlerde bende oluşan izlenim, ki umarım yanlıştır, önüne gelenin cep telefonu ile fotoğraf/ görüntü çekip toplumsal basına (sosyal medya) koyabildiğidir. Güvenlik zaafı var izlenimi bırakıyor

Savunma sanayi gibi bir alanda, bu tesislere  insanların cep telefonu ya da herhangi şekilde bir kayıt yapabilecek bir aygıtla girememesi gerekli değil mi? 

Sanki her gün bir mühendis, bir teknisyen, bir çalışan bir ürünün tasarım çalışmalarından,  üretim bandından bir fotoğraf bir görüntü koyuyor..
Şimdikiye kadar görüntü çıkmadıydı, çıkanlarda merakları gidermek küçük şeylerdi. Bu bilerek yapılmış, izin verilmiş yani, belli.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #916 : 23 Aralık 2022, 21:59:59 »
Uçakların tasarlanırken tantanalı geleneksel hangar çıkışı töreni olur. Bu hangardan çıkıyor görünüyor ama aslında hangar çıkışı durumu yok başka atölyeye gidiyor sadece. Böyle ara görseller zaten uçaklar tasarlanırken hep oluyor Hürjet dede oldu montaj fotoları görselleri yayınlandı. Bunuda öyle görmek lazım idare izin vermiştir muhtemelen yoksa bu çalışanlar eli ağzı gevşek adamlar hiç değiller. Bunca yıllık forumdaşız bir tane Aselsan lı Sage li TAI li gevşek ağızlı çalışana denk gelmedik bir tane içerden bize haber uçuran görmedik daha.  Ben bazen suyunun suyu savunma sanayinde alt üreticilere kobilere gidiyorum valla onlar bile o kadar dikkatliler ki bu konularda. Bir kere bir kobide bir konsriksiyon gördüm hemen tanıdım şunlamı alakalı dedim valla nezaketi bozmadılar ama atölye turumuz ilk kapıdan 1 dakika içinde bitti ofiee geçtik

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #917 : 23 Aralık 2022, 22:01:21 »
Cevaplar için teşekkürler benimde kendimce basit bir düşüncem vardı hürjet hemen hemen bi f16 kadar oldu ben diyorumki tfx için yapıcağımız motoru hazır olunca hürjete uyarlasak hem bakım açısından hemde yerli ve daha güçlü bir motor kullanılması açısından faydalı olur diye düşünüyorum siz ne düşünüyorsunuz
120cm çaplı 35000lbf itkili, ~1800kg’lık, 5+metrelik koca bir motor;  Hürjet’in 3.9metrelik, 89cm çaplı, 1035kg’lık, 17700lbf itkili F404 motoru için yapılan deliğe nasıl sığacak? Sadece ağırlığın arkada yaratacağı dengesizlik uçağın tüm tasarımını kapıdan dışarı atmak olur.
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2022, 22:03:59 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #918 : 23 Aralık 2022, 22:08:28 »
120cm çaplı 35000lbf itkili, ~1800kg’lık, 5+metrelik koca bir motor;  Hürjet’in 3.9metrelik, 89cm çaplı, 1035kg’lık, 17700lbf itkili F404 motoru için yapılan deliğe nasıl sığacak? Sadece ağırlığın arkada yaratacağı dengesizlik uçağın tüm tasarımını kapıdan dışarı atmak olur.
Hürjet ve Mmu'da işleri ilerlettikten sonra, kazanılan tecrübeler ile ileride Hürjet tasarımı değişebilir. Gerçi, bu yeni bir uçak yapmak gibi olacak ama daha hızlı ve sorunsuz olur. Ayrıca, F16 tecrübemizde yadsınamaz, özgür projesi ile daha ileri gidecek bir tecrübe.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #919 : 23 Aralık 2022, 22:34:21 »
Bu video ayin 12'sinde cekilmis. Ben bilincli paylasildigini dusunmuyorum. Daha oncesinde Temel Bey, MMU ile de ani olsun diye calisanlar fotograflar cekiyor diyorlardi. Fakat hic sizinti olmuyordu. Muhtemelen sosyal medya vs. ile paylasilirsa isinizden gucunuzden olursunuz demislerdir. Fakat bu videoyu cekenler ustten cekiyorlar ve yakalanacaklarini dusunmeden paylasiyorlar. Eger bu sekilde olduysa muhakkak yapani bulup, cezasi verilmeli. Bunun projeye zarar vermek icin olduguna inaniyorum. Bu kadar olmaz.

Aslinda sunu demek istedim, o fotograflar paylasilinca diger insanlar da sorun olmaz diye paylasiyor. Bu sekilde bir paylasim olacagina zerre kadar inanmiyorum.
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2022, 22:36:36 Gönderen: SH »