Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 201003 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi
« Yanıtla #1260 : 04 Mayıs 2023, 22:40:55 »
TCG Anadolu'ya olmaz ama gerçek bir uçak gemisine kalkıp inecek ilk uçağımız kesinlikle Hürjet uçağı olacaktır...

Devletin başı bile TCG Anadolu'ya uçak gemisi diyorsa uçak gemisidir nokta biz cahiliz bilmiyoruz :) Onun sayesinde milleti öyle bir inandırdılar ki uçak gemisi  olduğuna bir ara her haltı bildiğini sanan basınımız TCG Anadolu uçak gemisi değil diyen uzmanları bile linç etti neredeyse...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1261 : 04 Mayıs 2023, 22:46:10 »

Vought Model 1600

Çevrimdışı Karga

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1262 : 04 Mayıs 2023, 22:51:43 »
Bu TCG Anadolu başımıza dert oldu. Her şeyi oraya indirmeye kalkıyoruz. Abi bir salın artık şu mevzuyu.

Uçak gemisini yapsak da rahatlasak...

Bu arada, kanca vs gibi sistemler olmadan, örnek bir F16, ucak gemisinden kalkıp inebiliyor mu yoksa mutlaka bir takım özel sistemlerin geminin üzerinde olması gerekiyor mu?

Uçak gemisinin pisti kısa olduğu için ya f35b gibi dikey iniş yeteneği ya da kanca şart jet hızıyla gelen bir uçak için. F-16 için uçak üzerinde de çok fazla değişiklik lazım. Iniş takımlarının güçlendirilmeli. Kalkışı rampadan yapacaksa kanat açıklığı aerodinamigi vs değişmeli. Yok mancinikla kalkacaksa bu sefer gövdenin güçlendirilmesi lazım. Olmaz yani

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1263 : 05 Mayıs 2023, 00:09:46 »
TCG Anadolu'ya olmaz ama gerçek bir uçak gemisine kalkıp inecek ilk uçağımız kesinlikle Hürjet uçağı olacaktır...

Devletin başı bile TCG Anadolu'ya uçak gemisi diyorsa uçak gemisidir nokta biz cahiliz bilmiyoruz :) Onun sayesinde milleti öyle bir inandırdılar ki uçak gemisi  olduğuna bir ara her haltı bildiğini sanan basınımız TCG Anadolu uçak gemisi değil diyen uzmanları bile linç etti neredeyse...
+1
Amfibi saldırı gemisi TCG Anadolu. Japon’lar bu sınıf gemilere Destroyer sınıfı diyorlar. Üzerlerindeki silah ve helikopterlerle çok güçlü saldırı yapabilen gemiler bunlar.
Uçak gemisi adetlerindeki ülke bazlı uluslararası kısıtlamalar ve de eldeki olan platformu daha iyi değerlendirmek amacıyla f35B kullanarak bir çeşit uçak gemisine dönüştürdü Batılı deniz kuvvetleri ellerindeki bu tip gemileri.
Eldeki bu değerli gemiyi “uçak gemisi” formatına sokabilmek için binbir takla atıyor yetkililer. Ama onlarda biliyorlarki bu gemi uçak gemisi değil. F35B gelinceye kadar da olamayacak. Üzerine ne KE ne de Hürjet inebilir. Yer yok. Pist çok kısa. TB3’ün iniş kalkışını da merakla bekliyorum. Bu işi becerebilecek tek platform TB3.
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2023, 00:12:32 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1264 : 05 Mayıs 2023, 00:13:07 »
Ben inip kalkmasında değilim de çocuklar sürmenaj oldular ya. Kafayı yiyecekler. Bunların garip isteklerinden dolayı güzelce ilerleyen projelere resmen pismiş aşa su katıyorlar. Bir salın şu çocukları artık. Hergün bu TCG Anadolu'ya o indi bu kalktı yıldık ya. Projede şu faza kadar böyle bir plan yapılmamış ise daha da olmamalı. Biz Anadolu ile bu hali ile de çok mutluyuz.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1265 : 05 Mayıs 2023, 02:46:46 »
uçak gemisine inecek uçakta bulunması gereken en önemli donanımlar arkadaki tel yakalama kancasının bağlı bulunduğu bulkların ve bu bulkları uçağın boyuna doğru birbirine birleştiren boy donatı elemanlarının dayanım ölçülerinin artırılmasıdır. ayrıca uçakların iniş takımlarının aşırı sağlamlaştırılması ve aralarındaki mesafeninde açılması  gerekir. f16 larda tüm bu işleri yapmakla yeni bir uçak tasarlamak aynı anlama gelir. teknik olarak iniş takımlarını güncellesen gövde iskeletinde de güçlendirme yapsan bile bir f 16 3-4 inişten sonra uçak gemisine inerken  gövdesinden ortadan ayrılır. tek motorlu uçaklarda motor yükü iniş sırasında ağırlık merkezini uçağın arkasına doğru kaymasına sebep olur.yakıt azaldığından ve bomba yükü olmadığından uçağın ağırlık merkezi motora doğru kayar ve iniş sırasında gövdede dengeli bir darbe gerçekleşmez. uçağın önü ve arkası farklı yüklere maruz kalır. buda 3-4 inişten sonra uçağı emekliye ayırmanıza sebep olur. bir uçağı ya en başında uçak gemisine uygun tasarlıyacaksınız yada varolan bu işe uygun uçak alıp kullanacaksınız yoksa çoookk zor bir iş. metallerle ilgili tasarımlarda en büyük sorun taşıyıcıya yükü eşit dağıtmak gerekliliğidir. burkulmalar büzülmeler eğilmeler ve yırtılmalar çok çabuk gerçekleşmektedir maalesef.(deneyim)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1266 : 05 Mayıs 2023, 11:34:14 »

+1
Amfibi saldırı gemisi TCG Anadolu. Japon’lar bu sınıf gemilere Destroyer sınıfı diyorlar. Üzerlerindeki silah ve helikopterlerle çok güçlü saldırı yapabilen gemiler bunlar.
Uçak gemisi adetlerindeki ülke bazlı uluslararası kısıtlamalar ve de eldeki olan platformu daha iyi değerlendirmek amacıyla f35B kullanarak bir çeşit uçak gemisine dönüştürdü Batılı deniz kuvvetleri ellerindeki bu tip gemileri.
Eldeki bu değerli gemiyi “uçak gemisi” formatına sokabilmek için binbir takla atıyor yetkililer. Ama onlarda biliyorlarki bu gemi uçak gemisi değil. F35B gelinceye kadar da olamayacak. Üzerine ne KE ne de Hürjet inebilir. Yer yok. Pist çok kısa. TB3’ün iniş kalkışını da merakla bekliyorum. Bu işi becerebilecek tek platform TB3.

Sayın Yaşar emin misiniz sanki yapay zeka vb ile KE da TCGAnadolu'ya inip kalkacak dedi Selçuk Bayraktar çok emin konuştu...

Hürjet olmaz o anlaş TCGAnadolu icin

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1267 : 05 Mayıs 2023, 13:06:40 »
Kalkış izleriz belki de; hatta belki çok iyi bir havada ve süt liman bir deniz durumunda boş bir piste, boş bir uçakla iniş bile izleyebiliriz..

Ancak operasyonel olmaları için gemide de bazı modifiyeler yapmak gerekir. Kıç güvertesinin kapanması, yakalayıcı tel engellerinin montajı, belki açılı iniş pisti eklenmesi, vs vs..

o iş zor yonca..
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2023, 13:42:17 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1268 : 05 Mayıs 2023, 13:56:27 »
Dron Yuva Gemisi konseptinin çok etkili olduğu ortaya çıkarsa, TCG Anadolu hizmette daha 2. senesini devirmeden, üst ve arka güverte revizyonu için geri tersaneye çekilir bence. Öncelikle geminin kıçındaki büyük asansör başka bir yere alınmalı. Ardından da gemiye ana pistle 10-15 derece açı yapacak ikinci bir pist eklenecek. Ve elbette kablolamalar vs vs de var.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1269 : 05 Mayıs 2023, 15:51:34 »
Dron Yuva Gemisi konseptinin çok etkili olduğu ortaya çıkarsa, TCG Anadolu hizmette daha 2. senesini devirmeden, üst ve arka güverte revizyonu için geri tersaneye çekilir bence. Öncelikle geminin kıçındaki büyük asansör başka bir yere alınmalı. Ardından da gemiye ana pistle 10-15 derece açı yapacak ikinci bir pist eklenecek. Ve elbette kablolamalar vs vs de var.

Merzifonlu hocam gecekonduya kaçak kat çıkar gibi LHD'ye kaçak pist mi yapacaksınız 🤣🤣🤣

Denge sorunları oluşmaz mı?
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2023, 15:52:23 Gönderen: serkan1976 »