Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 197155 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi
« Yanıtla #1310 : 12 Mayıs 2023, 14:37:07 »
Hürjet, teknoloji tartışılırken pirzola alamadığından yakınan arkadaşın ilgili mesajlarını da sildin mi, veya bulunan doğalgazın değeri özelleştirmelerin 10 katı iken özelleştirme yazılarını sildin mi?

Oysa Avrupa yerel yönetimler özerklik şartı meselesi veya HDP doğrudan güvenlik ve toprak birliği sorunu iken okumadan sildim demeyi biliyorsun.
İşte bizim sorunumuz bu ve benzeri anlayış veya anlamama istemi

Her şeyi okumama gerek yok.  Konun ne olduğu belli. Ama senin okumadığın ve dolayısıyla anlamadın da belli! Hiç bir mesajı silmiyoruz biz mesela! Sildim demeyi bilmiyorum, çünkü silmiyoruz!

Bu nedenle katılıyorum; "İşte bizim sorunumuz bu ve benzeri anlayış veya anlamama istemi " cümlene...

Herkese keyifli forumlar arkadaşlar...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1311 : 12 Mayıs 2023, 14:47:48 »
Anlayabileceğimiz şekilde mesajlarımızın nerede olduğunu yazarsanız seviniriz o halde, zira Putty'nin cevabına bakarsanız onun da mesajları sildiğinizi değerlendirdiği açık. Lütfen açık olup, bizi hataya düşürmeyin,  mesajlarımızı nasıl bulabiliz. Akabinde bu mesajları da ilgili kısma taşırsanız, mesajların taşınma sonrası taşınma esaslarını öğrenebiliriz . 

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1312 : 12 Mayıs 2023, 15:50:56 »
Anlayabileceğimiz şekilde mesajlarımızın nerede olduğunu yazarsanız seviniriz o halde, zira Putty'nin cevabına bakarsanız onun da mesajları sildiğinizi değerlendirdiği açık. Lütfen açık olup, bizi hataya düşürmeyin,  mesajlarımızı nasıl bulabiliz. Akabinde bu mesajları da ilgili kısma taşırsanız, mesajların taşınma sonrası taşınma esaslarını öğrenebiliriz . 

Yazmıştım ama...

Sayın Skywolf iletiler hangi başlık altına taşındı acaba?

Gereksiz ve Yasaklı İletiler ve Konular bölümüne...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #1313 : 13 Mayıs 2023, 07:31:54 »
Yazının içeriğini tam olarak bilmiyorum. Açıkçası umurumda bile değil! Konu dışındaki bütün iletileri, özellikle de siyasi içerikli olanları konudan ayırdım. Genellikle yaptığımız gibi... Daha eskilerde belki gözden kaçanlar olmuş olabilir. Hepsini ayıklamaya zamanım yok!

Forumda siyasi tartışmalara pek izin vermediğimizi de neredeyse bütün üyelerimiz biliyor. Kurallarımızda da açık şekilde belirttiğimiz şekilde... Forum içeriğimiz savunma sanayi üzerine, siyaset değil! Açık ve net.

Konular çoğu zaman dönüp dolaşıp siyasete çıkıyor. Aranızda Savunma sanayi siyasete bağlı diyenler olabilir. Doğru da olabilir bu. Ancak bu da forumun huzurunun devamlılığı için bir kriter değil! Çünkü arkadaşlar gereksiz siyasi tartışmalara girerek konuları amacından saptırıyor, o konuya ilgi duyan diğer üyeleri de soğutuyorlar. Merak eden geliyor bakıyor, mesela bu konu Hürjetle ilgili, forum savunma sanayi üzerine bir forum. Ama bazı yorumların Hürjetle alakası bile yok! Alakası olmayan yorumlarla üyeler birbirlerini yiyorlar. Ülkemizin klasik gerçeği foruma da yansıyor. Tartışma kültüründen yoksun, sabit fikirli bireylerden oluşan bir toplumuz genel olarak. Sürekli gerilim ve kavgaya varan tartışmalar, hakaretler vs sonuçta uzaklaştırılan üyeler. Bundan rahatsız olan pek çok arkadaşımız haklı olarak bizden müdahale etmemizi talep ediyor.

O nedenle siyasi tartışmaları çok arzu ediyorsanız, aranızda özel mesajlaşma yoluyla yapabilirsiniz. Kimsenin kimseyi rahatsız etme hakkı yok.

+1
Çok iyi bir yazı , özgün konuların zehirlenmesi kabak tadı verdi.!!
Biz morukların , yılların getirdiği iyi kötü bir bilgi ve tecrübe dağarcığı oldu , bizim bu forumlarda yazma amacımız yeni nesile bu zevki aşılamak ve elimizden geldiğince savunma sanayisinde ve ülke stratejisinde farklı bir bakış açısı sağlamak bir farklı fikir sunmak.
Konu dönüp dolaşıp gündelik siyasetin pis propagandasına saplandığında yeni nesil , bir kaçı dışında ne okumak istiyor ne yeni bir fikir edinebiliyor.
Ülkemiz  insanın siyasi partilere bakışının aynı futbol takımı tutmasına benzemesi ayrı bir rezalet,
ne düzgün tartışabilecek bir insan bulabiliyorsunuz ne karşıdakine birşey anlatabiliyorsunuz .
Bu yüzden de Türk forumlarından eski bilgili , deneyimli, öğretmeye çalışan bir çok üye çekildi gitti. Adamlar hakaret ve saçma sapan hezeyan okumak için bu forumlarda zaman geçirmek istemiyor, bu da forumların çölleşmesine neden oluyor.
Karşısındakine yalan yanlış bilgilerle hakaret etmek isteyenler için orada ekşisözlük var , rahatça orada takılınabilir.
Forumlar gelecek nesil için temiz kalsın.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
HÜRJET Jet Eğitim Uçağı.
« Yanıtla #1314 : 13 Mayıs 2023, 22:11:41 »
Alıntı
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil: [HÜRJET için] "Buna 100-200 km'yi gören ASELSAN radarını takacağız. Burnu ona göre yapılıyor bu sayede F-16 radarı ile aynı olacak. Üzerine de füzelerimizi yerleştireceğiz."

https://twitter.com/kimlikci_954

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1315 : 14 Mayıs 2023, 00:07:08 »
 ...
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2023, 00:10:40 Gönderen: re »

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #1316 : 14 Mayıs 2023, 00:23:57 »
Uçağın formu maş. çok aerodinamik duruyor .....

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1317 : 14 Mayıs 2023, 01:02:01 »
Tek kişilik modelini yapmaları lazım.. hem fighter modeli hem akrobasi modeli için şart.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1318 : 14 Mayıs 2023, 01:30:10 »
Mühimmatlar derya deniz maşallah birde F16 AESA radarını takarsak bu uçak fakirin F16 sı olur. Hedefleme podu elektronik harp podu keşif podu SOM Atmaca hava hava füzeleri bir dünya çeşit kanatlı kanatsız itkili itkisiz güdümlü silahlar.

Bu uçağın uçak gemisinde de kullanılacağı varsayımı üzerine birde Hürjet stealth modelini yapmak lazım. Tabi dahili istasyonsuz lite stealth olur ama dünyada bu boyda ilk stealth uçak projesi olacağı için ilginç bir pazarı olur T50 yi sollar o zaman  ve fakirin F16 sı değil fakirin F35 i olur
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2023, 01:34:06 Gönderen: re »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1319 : 14 Mayıs 2023, 08:28:43 »
Mühimmatlar derya deniz maşallah birde F16 AESA radarını takarsak bu uçak fakirin F16 sı olur. Hedefleme podu elektronik harp podu keşif podu SOM Atmaca hava hava füzeleri bir dünya çeşit kanatlı kanatsız itkili itkisiz güdümlü silahlar.

Bu uçağın uçak gemisinde de kullanılacağı varsayımı üzerine birde Hürjet stealth modelini yapmak lazım. Tabi dahili istasyonsuz lite stealth olur ama dünyada bu boyda ilk stealth uçak projesi olacağı için ilginç bir pazarı olur T50 yi sollar o zaman  ve fakirin F16 sı değil fakirin F35 i olur
F414'e yükseltilirse neden olmasın.

Temel hoca şakacı yönünü gösterip Gripen olacak demiş. O zaman F414 planlarda var sayıyorum veya F414 gücünde milli motor, yoksa komik.

Kaldı ki, şuan resmi veriler ile HAL Tejas ve T-50'nin gerisinde. Başka forumda arkadaş bunu ek yakıt depolarına bağladı ama gerçek bu. İleride yavaş yavaş istenilen seviyelere gelecektir, belki de geçecektir ama bugünden söylemek...rakipler de yerlerinde saymıyor, onlarda ilerliyor.

Seçimde geldi,  artık dinlenebilir Temel hoca.
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2023, 09:20:52 Gönderen: baryshx »