Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 265703 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #1150 : 30 Ağustos 2020, 16:50:50 »
Bana göre en sıkıntılı dönem 1945-1960 arası... Bağımsızlıktan vazgeçip Amerikan kuklası olduğumuz dönem. O dönem hiç yaşanmamış olsaydı, bugün Almanya' dan Japonya' dan ileriydik. Çünkü bu devletler ikici dünya savaşında peşin olmuştu. Hele Japonya, iki atom bombası yemişti. Demek ki, O dönemin siyasetçileri büyük Türk milletine dört atom bombalık kazık atmış. Meseleyi böyle görmek lazım.

+1

Ben yakın dönem,bizim yaşımız , gördüklerimiz için 1990-2000 dedim... Yoksa tabiki marshal yardımları ve demokrat parti ABD güdümüne girme dönemleri asıl felaket.
Tam bağımsız ilkesiyle kurulan Cumhuriyet , bu dönemde tekrar manda'ya  döndü...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1151 : 30 Ağustos 2020, 17:08:56 »

Bazılarına göre Arçelik,Beko Yunan malından bile daha tehlikeli...
Bunların yerli ve milli düsturu kendilerine koşulsuz biat ölçütünde makbul...
Bunların politikasını benimsemiyor şurada burada Gezi'yorsan ne kadar yerli de olsan  da mimlisin.
Örnek Altay,Milgem ihaleleri...

+1
Ülkemiz o kadar ayrıştırılıyor ki, aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık!

Skywolf hocam batı olmayan , yeni nesil uçak alımı öneriyor.
Hangi uçak bu? Yukarıda önerdiği uçağı göremedim...

Bu noktada büyük bir açmazdayız. Tekrar ediyorum, bir savaş olasılığı ve savaş durumunda batı bize hiçbir silah sistemi vermez. Her zaman böyleydiler. Pkk ile mücadelemizde yapılan ambargoları unuttunuz mu? Kıbrıs Barış Harekatı'nda yapılan ambargoları unuttunuz mu? Günümüzde sınır ötesi operasyonlarımız nedeniyle uygulanan ambargolaru unuttunuz mu? Kendi geliştirdiğimiz tankı motor ambargosu nedeniyle seri üretime sokamadığımızı unutttunuz mu? Kendi geliştiridğimiz saldırı helikopterini de benzer bir nedenle satamadığımızı unuttunuz mu? Ortağı olduğumuz F-35 projesinden çıkarıldığımızı unuttunuz mu? Yıllardır sahip olmaya çalıştığımız silah sistemlerinde her zaman engellemelerle karşılaştığımızı unuttunuz mu?

Batının gözünde Türkiye onların kontrol edebileceği seviyede güce sahip olmalı. Bu gücün üzerine çıkmaya çalıştığımızda darbeler, ambargolar, krizler vs hep karşımıza çıkar. Batının çıkarları için harekat planlarınız olursa size destek olurlar. Mesela İran'la savaşıp İran'ı yıkmak için yanıp tutuştuğunuzu hissettirirseniz size F-15'i hibe bile ederler. F-35'i de verirler. Ancak siz gücünüzü artıracak, ekonominizi dar boğazdan çıkartacak güçlü girişimlerde bulunursanız, günümüzdeki örneği olan Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarındaki büyük payımıza sahip çıkmak gibi, size asla yardım etmezler.

Geçenlerde konuşlamarıyla bizi bayan Bidon'un açıklamalarını hatılıyor musunuz? Türkiye'deki mevcut hükümetin başındaki adamı hedef alıyordu. Severiz veya sevmeyiz ama ülkemizin lideri hakkında bu şekilde bir açıklama hepimizi rahatsız etti. Ancak bu açıklamayı yapan zihniyet yeni değil ki! O taraftan bakınca buradaki durum zaten her zaman öyleydi. Sözde müttefik ama aslında uzaktan kumanda olabilecek ülkeler istiyorlar.

S400'ü bahane ederek bize CAATSA yaptırımlarından bahsediyorlar. Yani biz düşmanca davranan ülkeler sınıfına sokmaktan bahsediyor sevgili müttefiklerimiz. Bahane ile ortağı olduğumuz F-35 uçaklarını bize vermeyen bu sözde müttefikler bizi düşmanca davranan ülkeler arasına almaya çalışırken yine gündemde olan başka bir habere göre de Türkiye'deki üslerine milyarlarca dolar yatırım yapma kararı aldılar. Dikkat edin; düşmanca davranan ülkeler sınıfına almayı düşündükleri ülkede bulunan askeri üslerinden bahsediyorum. Hangi ülke, kendisine düşman olan bir ülkede askeri üs barındırabilir?

Durum böyleyken siz Akdeniz'deki haklarımızı korumak için batının şu uçağını alalım, bu uçağını geliştirelim diye sayfalarca boşa tartışırır durursunuz! Pek çoğunuz henüz gözünüzün önünde apaçık duran gerçeklerden haberdar değilsiniz!

Batı dışında nereden uçak bulabiliriz. O da ayrı bir sorun!

Hatırlarsanız cumhurbaşkanı Su-57 uçağının yanında Putin'e takılmıştı; bize vereceğiniz uçak bu mu diye! Putin şaşırmıştı. Ruslar genelde en gelişmiş savaş uçaklarını satmıyorlar dışarıya. Gerçi artık bu prensiplerine fazla bağlı değiller. Ancak uçak henüz kendi hava kuvvetlerinde bile kullanımda değil. Bize şu aşamada verebilecekleri en gelişmiş uçak Su-35. Zaten onu önerdiler acil ihtiyacımız için.

Çin'e gelirsek J-20'nin seri üretime başlandığı söyleniyor. Diğer yeni nesil uçağın durumu da net değil! Çin bu uçakları kısa vadede ihraç etmeyi düşünüyor mu o da belli değil!

Uzun lafın kısası batının durumu net, doğu ise belirsiz. Yerli geliştirme çalışmalarımız ise acil ihtiyacı karşılayamayacak durumda henüz.

Ben Rus uçağına da AB uçağına da Çin uçağına da karşıyım...
Biz yıllardır kendi uçağımızı yapmayarak bu tehlikeli coğrafyada zaten başımıza gelecek herşeyi hakettik.
Dananın kuyruğu kopmak üzere. Sarı öküz hikayesi gibi herşeye , her tehlikeye rağmen tüm kaynaklarımızı Mmu'ya ayırmalıyız.
Alacağımız her yabancı uçak bizi bu hedeften alıkoyar.280 uçağımız var. Bize saldırmaya kimse cesaret edemez. Kim cesaret edecek. Yunanistan kuklası mı...?
Saldırdıkları anda ülkelerini başlarına yıkarız.

Biz ana hedefimizden sapmayalım. Tam bağımsız savunma sanayi

Zaten bütün bu curcuna emperyalistlerin bizi kendilerine bağladıkları en büyük güç olan silah sanayisinde bağımsızlığımızı ilan etmemiz korkularından oluyor.
.
MMU'yu , Milgem'leri , HSS , akıllı mühimmatlarımızı yaptığımız an seslerini keseceklerdir. Bu yüzden biz güçlenmeden atak yapmak istiyorlar

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1152 : 30 Ağustos 2020, 17:48:21 »

Biz yıllardır kendi uçağımızı yapmayarak bu tehlikeli coğrafyada zaten başımıza gelecek herşeyi hakettik.
Dananın kuyruğu kopmak üzere. Sarı öküz hikayesi gibi herşeye , her tehlikeye rağmen tüm kaynaklarımızı Mmu'ya ayırmalıyız.
Alacağımız her yabancı uçak bizi bu hedeften alıkoyar.280 uçağımız var. Bize saldırmaya kimse cesaret edemez. Kim cesaret edecek. Yunanistan kuklası mı...?

Zaten bütün bu curcuna emperyalistlerin bizi kendilerine bağladıkları en büyük güç olan silah sanayisinde bağımsızlığımızı ilan etmemiz korkularından oluyor.
.
MMU'yu , Milgem'leri , HSS , akıllı mühimmatlarımızı yaptığımız an seslerini keseceklerdir. Bu yüzden biz güçlenmeden atak yapmak istiyorlar

Ya ben anlatamıyorum derdimi, ya da bazıları ısrarla anlamak istemiyor.
Kardeş, kimse git sarı öküzünü ver diyen yok. MMU'dan vazgeçip bütün parayı elalemin uçağına ver diyen yok!
280 uçağının olması kimsenin sana saldırmay cesaret edemeyeceği anlamına gelmiyor. Özellikle ellerinde senin 280 uçağından daha gelişmiş uçakları varsa sen daha pistten kaldırmadan bombayı kafana yersin! Ruhun bile duymayabilir!

İşte biz planlarımızı başkalarının ruhu bile duymadan kafalarına bomba atabileceğimiz uçaklardan edinmek üzerine kurduğumuz ve şu an onlara sahip olamadığımız için, üstelik büyük bir enerji kaynağı nedeniyle savaşın eşiğine geldiğimiz için gerekli olduğunu düşündüğüm yeni nesil uçaklara ihtiyacın aciliyetinden bahsediyorum. Sen istersen bütün kaynaklarını MMUya akıtabilrsin. MMUyu yarın seri üretime sokabileceksen harika. Bir hafta da 100 tane üretip kullanıma alabiliyorsan o da muhteşem olur. Fransız vs savaş gemileri Akdenize ulaşana kadar hava kuvvetlerini ra-da-ra ya-ka-lan-ma-yan, bü-tün düş-man he-def-leri-ni fark-e-dil-me-den vu-ra-bi-le-ce-ğin uçakların varsa Akdenizde havlayanlar kuruklarını bacaklarının arasına alıp kaçarlar. Ama elinde yoksa ve önüne gelene kafa tutuyorsan riskleri de kabul edeceksin. Kimse cesaret edemez, edenin ülkesini başına yıkarız demekle olmuyor bu iş. Hepsi birden cesaret ederse hangisini başına yıkacaksın ki!

Büyük bir krizin eşiğindeyiz ve bize A-CİL olarak yeni nesil  savaş uçakları gerekli.
« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2020, 17:49:37 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1153 : 30 Ağustos 2020, 17:49:50 »

Alacağımız her yabancı uçak bizi bu hedeften alıkoyar.280 uçağımız var. Bize saldırmaya kimse cesaret edemez.

Yalnız şöyle bir tehlike var; 1' nci dalga saldırı için Yunanistan' ı kullanırlarken, 2' nci dalga saldırıyı bizzat efendileri yapabilir. Savaş uçağı sayında Türk-Yunan dengesi var. Yani iki tarafta dengeli şekilde uçak kaybedecektir. Bu durumda ikinci dalga saldırıyı savuşturacak sayıda uçağımız kalmayabilir. Buna karşı bir önlem almak gerekmez mi?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1154 : 30 Ağustos 2020, 18:06:58 »
1. Bütün kaynakları MMU'ya aktaralım demekte artık goygoydan öte değil. Sen istersen 730 milyar dolar bütün ekonomiyi aktarsanda o proje 2026'dan evvel ilk uçuşunu yapamaz. Ar-ge si  var bu işin teknoloji geliştirmek para ile olsaydı Katar F-22 üretirdi demi.

Efendilerini falan bırakın Yunan Türk harbini kazansanız bile hava üslerini vurulmuş, çoğu uçaklarımızı kaybetmişsiniz, ekonomik alanlar vurulmuş belki köprüleri bile vurmuşlar istanbul felç olmuş 2 Scalp yeter 2 köprü için. Öyle bir pozisyonda terör azmış, esad ıdlib'e yürüyor fırsat bu fırsat haliyle Ermeni tehdit ediyor iran iştahlanmış, Putin sinsi planları herzamanki gibi devrede BAE ve Misır doğrudan watriya üssünü ve Türk askerini hedef alır fırsatı bulmuş adamlar durur mu birkaç dakika herkes bir düşünsün bakalım. Bu ülke güçten düşerse, tekerleğe çomak sokulursa yok olur o derece söylüyorum. Suriye'den beter oluruz Allah korusun..
« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2020, 18:09:59 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1155 : 30 Ağustos 2020, 18:13:55 »

.

Ya ben anlatamıyorum derdimi, ya da bazıları ısrarla anlamak istemiyor.
Kardeş, kimse git sarı öküzünü ver diyen yok. MMU'dan vazgeçip bütün parayı elalemin uçağına ver diyen yok!
280 uçağının olması kimsenin sana saldırmay cesaret edemeyeceği anlamına gelmiyor. Özellikle ellerinde senin 280 uçağından daha gelişmiş uçakları varsa sen daha pistten kaldırmadan bombayı kafana yersin! Ruhun bile duymayabilir!

İşte biz planlarımızı başkalarının ruhu bile duymadan kafalarına bomba atabileceğimiz uçaklardan edinmek üzerine kurduğumuz ve şu an onlara sahip olamadığımız için, üstelik büyük bir enerji kaynağı nedeniyle savaşın eşiğine geldiğimiz için gerekli olduğunu düşündüğüm yeni nesil uçaklara ihtiyacın aciliyetinden bahsediyorum. Sen istersen bütün kaynaklarını MMUya akıtabilrsin. MMUyu yarın seri üretime sokabileceksen harika. Bir hafta da 100 tane üretip kullanıma alabiliyorsan o da muhteşem olur. Fransız vs savaş gemileri Akdenize ulaşana kadar hava kuvvetlerini ra-da-ra ya-ka-lan-ma-yan, bü-tün düş-man he-def-leri-ni fark-e-dil-me-den vu-ra-bi-le-ce-ğin uçakların varsa Akdenizde havlayanlar kuruklarını bacaklarının arasına alıp kaçarlar. Ama elinde yoksa ve önüne gelene kafa tutuyorsan riskleri de kabul edeceksin. Kimse cesaret edemez, edenin ülkesini başına yıkarız demekle olmuyor bu iş. Hepsi birden cesaret ederse hangisini başına yıkacaksın ki!

Büyük bir krizin eşiğindeyiz ve bize A-CİL olarak yeni nesil  savaş uçakları gerekli.

+1

Ne yazik ki guvenerek alabilecegimiz ve kullanabilecegimiz bir ucak yok..

AB ya da Amerika'ya guven olmayacagi acik..

Rusya ya da Cin'den alinabileceklerin de Batidaki muadillerine kafa tutup tutamayacaklari supheli..

Tutabilselerde bu Bati'yla incelen iplerin iyice kopmasi demek..

Ne yazik ki inceldigi yerden kopsun diyecek kadar da guclu degiliz, cunku ekonomik olarak baglarimizin buyuk cogu Bati dunyasi ile...

MMU'nun da ucan altay olma ihtimali yuksek..

Ne yapilabilir bilmiyorum acikcasi..

Hicbir secenek mumkunmus gibi gelmiyor bana..
« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2020, 18:15:25 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1156 : 30 Ağustos 2020, 18:14:35 »
1. Bütün kaynakları MMU'ya aktaralım demekte artık goygoydan öte değil. Sen istersen 730 milyar dolar bütün ekonomiyi aktarsanda o proje 2026'dan evvel ilk uçuşunu yapamaz. Ar-ge si  var bu işin teknoloji geliştirmek para ile olsaydı Katar F-22 üretirdi demi.

Efendilerini falan bırakın Yunan Türk harbini kazansanız bile hava üslerini vurulmuş, çoğu uçaklarımızı kaybetmişsiniz, ekonomik alanlar vurulmuş belki köprüleri bile vurmuşlar istanbul felç olmuş 2 Scalp yeter 2 köprü için. Öyle bir pozisyonda terör azmış, esad ıdlib'e yürüyor fırsat bu fırsat haliyle Ermeni tehdit ediyor iran iştahlanmış, Putin sinsi planları herzamanki gibi devrede BAE ve Misır doğrudan watriya üssünü ve Türk askerini hedef alır fırsatı bulmuş adamlar durur mu birkaç dakika herkes bir düşünsün bakalım. Bu ülke güçten düşerse, tekerleğe çomak sokulursa yok olur o derece söylüyorum. Suriye'den beter oluruz Allah korusun..

+1
Hele şükür anlayabilen biri çıktı.
Ülke savunması Rus ruleti oynamaya benzemez!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #1157 : 30 Ağustos 2020, 18:15:19 »
Bae ve fransanın yunana destek olarak yaptığı gibi bizede dost ülkeler uçak gönderse diye düşündüm.Ama en iyi durumda bizim envanterdeki uçaklar.Ha katarda modern uçaklar var.
Haricinde işimiz zor be ya..

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1158 : 30 Ağustos 2020, 18:18:15 »
Bae ve fransanın yunana destek olarak yaptığı gibi bizede dost ülkeler uçak gönderse diye düşündüm.Ama en iyi durumda bizim envanterdeki uçaklar.Ha katarda modern uçaklar var.
Haricinde işimiz zor be ya..

Katarin falan is ciddiye binince bizim arkamizda duracagini saniyorsaniz cok yaniliyorsunuz...

Azerbaycan bile yan cizerse sasirmam..

Bunlarin hepsi destek bile verse bizim kendi kuvvetimize buyuk katkisi olmaz...

Amiyane tabirle elin seyi ile gerdege girilmez..
What is steel compared to the hand that wields it?

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1159 : 30 Ağustos 2020, 18:26:07 »

+1 o kadar haklisin ki