Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 263603 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #1120 : 29 Ağustos 2020, 16:22:16 »
Sn Battlestar ‘ın EF2000 önerisine katılıyorum. Bu uçağı bir çok kez Air-Show larda izleme fırsatım oldu. Mükemmel kıvrak ve hızlı bir uçak. TVC taksalar manevra açısından Su35’i aratmaz.
Uçağı Eurojet yapıyor. Ama bunun motoru Rolls Royce. Almanya dışında ; İtalyan, İspanyol ve İngiliz ortaklı konsorsiyum. Almanya dışında hayır diyecek ülke yok. Bırakın onu BAE Systems ile Tusaş bu uçağı burada yapar. Motorunu da Kale/RR yapar. Bugün düğmeye basılsa 2-3 sene sonra üretim hattından uçaklar çıkmaya başlar. Hürjet’in de motoru bu arada hallolmuş olur.

Olabilir ancak bizi toptan kurtaracak bir çözümde var. F-16 Silent Eagle diyeyim ben ona . Ya hiçbir komutan yok mu acaba F-16 gövdesininin rcs değerini düşürmek için bir çalışma yapmayı düşündürmeyecek.

Adamlar bu uçağın kanat altı hava alıklarının yanına şöyle bir ek yaptılar ;

sanırım ram boya'da var 25 M2 rcs'li uçağın yanılmıyorsam rcs sini 1 m2'ye düşürmüşlerdi. Halihazırda 3-5 M2'si olan F-16'yı kim bilir kaça düşürebiliriz.

Aslında yapılacak şey basit. Şurda çizdiğim gibi hava alığının göşelerinden kanat başlangıçlarına kadar 2 amraam'lık veya min 1 amraam'lık bir yer . Gerekirse burun kanopisi de açılı yapılabilir yine çizdiğim gibi Hava-havada zaten aselpoda felan gerek yok. Ek yakıt tankları yerine de cft takıp ram boya ile boyanınca bu uçağın önden rcs'si 0.05'e bence iner. Ki buda bize yeter en az 1200 modullü gan bir aesa radar taktık mı F-35'ten pekte korkmaya gerek yok.

Tabi bunun modelini yapıp rüzgar tüneline sokmak lazım . Aerodinamik testleri olacak. Radar izi testleri falan olacak ama eğer bir başarılı olursa yapısal ve donanımsal modernizasyonla 240 tane F-35'e yakın uçağımız olur. Tabi stealth ve radar anlamında. İleride MMU için yapılan Eots bitince onuda entegre ederiz.

Olmama ihtimali var ama denemeye değer bence. Aslında Abd'liler bunu yapardı ama yapmadılar. Neden ? Çünkü yaparlarsa uçağın rcs değeri F-35'e yaklaşırdı. E bir çok ülke de modernize isterdi. Kaldı ki eğer aerodinamiği çok etkilemezse böyle bir modernize ile F-16, F-35'ten manevra olarakta ilerde olur. Ha F-15'in aşırı yüksek rcs'si bayağı düştü ama kimse daha düşük F-35 varken ona o parayı vermek istemedi. Olay bundan ibaret.

Denemek lazım.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1121 : 29 Ağustos 2020, 16:26:05 »
Bir mesaj geldi. Hoşuma gitti. Affınıza sığınarak paylaşmak istedim.

""Sevgili din kardeşlerimiz, aziz türk milletinin vefalı evlatları! Malumunuz devletimiz ...

Size bu mesaj kimden geldi bilmiyorum ama bu tür çıkışları her zaman için komik ve anlamsız bulmuşumdur. Eğer hazım devletin canını acıtmak istiyorsanız, o iş için devlet politikası gerekir. Bireysel çabalar anca hava gazı...!

Peki vatandaş olarak ne yapmamız gerekiyor? Yapılacak en güzel iş, politika değişliği için hükumeti zorlamaktır. Hükumet olarak hiçbir şey yapmıyorlar, anca milletin gazını almak için bu şekilde saçma sapan kampanyalar başlatıyorlar.

MÜSLÜMAN DİN KARDEŞİYMİŞ(!)

Müslüman din kardeşine söylese ya..! sen ne biçim Müslüman din kardeşisin? 2020 yılında Yunanistan' dan ithal ettiğimiz Buğday miktarı altı kat arttı. Yahu arkadaş, sen nasıl adamsın... Yunanistan' dan buğday ithal etmek de ne demek oluyor? Yunanistan kim, Türkiye kim? Yunanistan' ın toplam tarım arazisi 2,3 milyon hektar iken Türkiye' nin tarım arazisi 23 milyon hektar. Ve sen gidip Yunanistan' dan buğday ithal ediyorsun! 83 milyon nüfus, 780 bin km² yüz ölçümü ile dört mevsimi yaşarken sen nasıl olur da yurt dışından buğday, pamuk, saman, canlı hayvan, et ithal edersin. Yahu sen nasıl olur da İsrail' den tohum ithal edersin; NİYE DEMİYORSUNUZ... EY MÜSLÜMAN DİN KARDEŞLERİM? Anca hava gazı...

Aha... şu da Yunanistan dan buğday ithal ettiğimiz gösterir 4 Ağustos 2020 tarihli  gazete kupürü. Olacak iş değil yav!

https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/bugday-ithalati-tam-6-kat-artti-5967933/

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1122 : 29 Ağustos 2020, 18:12:27 »
Sn Battlestar ‘ın EF2000 önerisine katılıyorum. Bu uçağı bir çok kez Air-Show larda izleme fırsatım oldu. Mükemmel kıvrak ve hızlı bir uçak. TVC taksalar manevra açısından Su35’i aratmaz.
Uçağı Eurojet yapıyor. Ama bunun motoru Rolls Royce. Almanya dışında ; İtalyan, İspanyol ve İngiliz ortaklı konsorsiyum. Almanya dışında hayır diyecek ülke yok. Bırakın onu BAE Systems ile Tusaş bu uçağı burada yapar. Motorunu da Kale/RR yapar. Bugün düğmeye basılsa 2-3 sene sonra üretim hattından uçaklar çıkmaya başlar. Hürjet’in de motoru bu arada hallolmuş olur.

Olabilir ancak bizi toptan kurtaracak bir çözümde var. F-16 Silent Eagle diyeyim ben ona . Ya hiçbir komutan yok mu acaba F-16 gövdesininin rcs değerini düşürmek için bir çalışma yapmayı düşündürmeyecek.

Adamlar bu uçağın kanat altı hava alıklarının yanına şöyle bir ek yaptılar ;

sanırım ram boya'da var 25 M2 rcs'li uçağın yanılmıyorsam rcs sini 1 m2'ye düşürmüşlerdi. Halihazırda 3-5 M2'si olan F-16'yı kim bilir kaça düşürebiliriz.

Aslında yapılacak şey basit. Şurda çizdiğim gibi hava alığının göşelerinden kanat başlangıçlarına kadar 2 amraam'lık veya min 1 amraam'lık bir yer . Gerekirse burun kanopisi de açılı yapılabilir yine çizdiğim gibi Hava-havada zaten aselpoda felan gerek yok. Ek yakıt tankları yerine de cft takıp ram boya ile boyanınca bu uçağın önden rcs'si 0.05'e bence iner. Ki buda bize yeter en az 1200 modullü gan bir aesa radar taktık mı F-35'ten pekte korkmaya gerek yok.

Tabi bunun modelini yapıp rüzgar tüneline sokmak lazım . Aerodinamik testleri olacak. Radar izi testleri falan olacak ama eğer bir başarılı olursa yapısal ve donanımsal modernizasyonla 240 tane F-35'e yakın uçağımız olur. Tabi stealth ve radar anlamında. İleride MMU için yapılan Eots bitince onuda entegre ederiz.

Olmama ihtimali var ama denemeye değer bence. Aslında Abd'liler bunu yapardı ama yapmadılar. Neden ? Çünkü yaparlarsa uçağın rcs değeri F-35'e yaklaşırdı. E bir çok ülke de modernize isterdi. Kaldı ki eğer aerodinamiği çok etkilemezse böyle bir modernize ile F-16, F-35'ten manevra olarakta ilerde olur. Ha F-15'in aşırı yüksek rcs'si bayağı düştü ama kimse daha düşük F-35 varken ona o parayı vermek istemedi. Olay bundan ibaret.

Denemek lazım.

Hocam çizdiğin şekilli fotoğraf sanırım. Görünmüyor. Bir tek ben mı göremiyorum?
Yeniden yükleseniz

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1123 : 29 Ağustos 2020, 18:26:14 »
@serkan1976

Öyle spesifik bir şey çizmedim hocam. Sadece F-16 fotosuna eklenecek kısımların kırmızı çizgiyle belirttim.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1124 : 29 Ağustos 2020, 19:09:40 »
Tamam gördüm👍

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1125 : 29 Ağustos 2020, 19:15:36 »
Tamam gördüm👍

Yani amaç hava alığının yanlara 2x2 amraam koyacak şekilde düzenleyip, burun konisini açılı yapıp uçağı ram boya ile boyamak. Şöyle birşey ortaya çıkıyor. (Cft'li ve kanat altındaki silahsız halini düşünün.)

« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2020, 19:16:30 Gönderen: BATTLESTAR »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1126 : 29 Ağustos 2020, 21:17:48 »
Bir mesaj geldi. Hoşuma gitti. Affınıza sığınarak paylaşmak istedim.

""Sevgili din kardeşlerimiz, aziz türk milletinin vefalı evlatları! Malumunuz devletimiz şu an Akdenizde uluslar arası hukuka göre  hakkımız olan enerji sahaları için başta Yunanistan, darbeci Mısır hükümeti, siyonist İsrail ve kapitalist, emperyalist,  sömürgeci, zalim   destekçilerine  karşı askerimiz eli ile çetin bir mücadele vermektedir.

Bu mücadeleye destek olmak için, öncelikle mehmetçiğe ve devletimize hayır dualarınızı, sonrada, bu şer ittifaka karşı onların mal, ürün ve hizmetlerini almayıp boykot ederek onların gücünü zayıflatıp, mehmetçiğe,  milletimize, devletimize, mazlumlara destek olmak zamanıdır.

Yunan ve israil in en büyük destekçileri avrupa ve amerikadır. Bu yüzden,  avrupa, amerika ve israil mallarını boykot edip almamak dini ve milli bir görevdir.

Çocuklarımızın, torunlarımızın, devletimizin, milletimizin geleceği için bu çetin mücadeleyi kazanmamız, kazanmamız için de düşmanı her yönden  zayıflatmamız gerekir.

Şu salgın zamanında bu boykotu uygulayıp düşmanı ekonomik olarak  zayıflatalım, yerli malı alıp ekonomik olarak,  salgını dikkat ve tedbirler ile ülkemizde yok edip insan kaynağı olarak devletimizi de düşmana karşı güçlü tutalım.

Atalarımız gibi parlak zafer ve başarılar kazanıp, onlara yakışır nesiller olduğumuzu ispatlamak için, bu toplumsal davranışlara, tepkilere  uymamız, uygulamamız şart.

Rabbimiz, islâma ve müslümanlara yardım et, bizi ailemizi devletimizi ve milletimizi her türlü kötülük, fenalık ve afetten muhafaza eyle. Amin.

Lütfen imkanınız varsa, razı iseniz yayalım, insanımızı uyaralım. Rabbimiz cümlemizden razı olsun.""

Fasa fiso bunlar...
Bizim yapacağımız boykotla bunların hiç biri zayıflamaz. Başkalarını boykot etmeyi düşüneceğinize, neden o başkalarının ürettiklerine mahkum olduğumuzu düşünün.

Alıntı
Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar. Mustafa Kemal Atatürk

Bu kısaca karınca ile Ağustos böceğinin hikayesi...

Diğer konuya dönecek olursak, dediğim gibi bize acil uçak lazım. Mümkünse yeni nesil. Bir savaş durumu söz konusu ve biz savaşa hazırlanırken batıdan uçak alma hayellerini boşuna kurmayın. Çünkü batı biz savaştayken hiçbir zaman yanımızda olmadı, hiçbir zaman da olmayacak. Aksine siz anlaşır, hatta parasını peşin bile verirsiniz, ama o uçakları size vermezler. Üstelik sizin için ürettikleri uçakları Yunanistan'a verirler.

Yapmadıkları şey değil!

F-15 alalım, eurofighter alalım vs unutun. Acil ihtiyacımız varken ve TF-X gibi bir uçağı geliştirmeye çalışıyorken bir de stealt F-16 ile vakit kaybetmek de hiç mantıklı değil. Akdeniz'de her an kıyamet kopabilir!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1127 : 29 Ağustos 2020, 21:52:40 »
Maalesef, içerik ve faydayı bırakıp, ifade tarzlarına ve kimin dediğine bakar olmuşuz.

Bu müthiş bir ayrışmanın, bana uymuyorsa fayda bile faydasızdır anlayışının tezahürüdür.

Benim aklıma yattı ve boykot için en ince alışverişi bile yerli ile yapmanın yolunu arayacağım.

Yunan ptisidiastima ab nin bize yaptırım uygulayacağı havasını yaymaya çalışmış. Yanlız, ab kolordu gücünün komutası bir yunan zabite geçiyormuş. Bu palikaryalar bi çılgınlık yapabilir mi bu imkanla.

Meclis başkanı, mhp başkanı, cb yardımcısı 12 mil savaş sebebidir gereğini yaparız deyip kestirip atmışlar. İnşAllah etkili olurda yunan 12 mil diye tutturmaz.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1128 : 29 Ağustos 2020, 22:23:55 »
Almanya, ''AB olarak Yunanistan' ın yanında olmalıyız'' demiş. Ve bu sözü 4 milyon Türk, Almanya' da yaşarken söyleyebiliyor! Türk milleti incir, gücenir, canı yanar demiyor. Demek ki bu ifadeleri söylerken Almanya' da ki gurbetçileri hiç dikkate almıyor. Nasıl alsın ki! Aralarına fitne fesat girmiş... Türk-Kürt bölünmesi yetmezmiş gibi; gurbetçileri cemaatlere, tarikatlara bölmüşler. Dediklerine göre, bir cemaat diğer cemaatin camisinde namaz kılmıyormuş. Öte yandan gurbetçi Alevileri de kendi aralarında bölmeye çalışıyorlar. Son dönemlerde '' Alisiz Alevilik'' diye bir şey icat ettiler. Bu oluşumun arkasında Alman istihbaratının olduğu biliniyor.

Bütün bunlar olurken, AKP' nin yaptığı yanlışlar da vardır. Gittiler oralarda seçim mitingleri yaptılar. Kendi ikballeri için gurbetçilerin arasına nifak soktular. Bunun  üzerine Alman devleti kendi iç huzuru için değişik tedbirler aldı. O işin zararı yine gurbetçilere dokundu.

Bu yanlışları ortaya koyduktan sonra, gelelim işin özüne... Almanya açık açık Yunanistan tarafında olduğunu ilan etmiştir. Zaten değişik bahanelerle Türkiye' ye silah ambargosu da uyguluyor.

Peki ne yapacağız?

bana öyle geliyor ki, bu işin sonunda saflar netleşecektir. Türkiye batı ittifakından kopmak zorunda kalacakmış gibi geliyor. Türkiye kendine yeni ortaklar, alternatifler veya imkanlar yaratacaktır. Jeopolitik denklemde Türkiye' nin yerinin doğu milletleri olacağını değerlendiriyorum. 150-200 yıldır uğraşıyoruz, bizi bir türlü kendinden kabul etmiyorlar. Batı medeniyeti içinde yeriniz yok, siz doğulusunuz diyorlar. Madem doğuluyuz... Büyük Atatürk' ümüzün dediği gibi;

'' Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile atînin yüksek medeniyet ufkundan yeni bir güneş gibi doğacaktır. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...''

Heytt beee... şu sözlerin heybetine bakın..!

Büyük Atam, ne büyük adammışsın yav. Kıymetini bilemeyenler utansın diyorum.

« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2020, 22:26:34 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1129 : 29 Ağustos 2020, 22:45:05 »
Maalesef, içerik ve faydayı bırakıp, ifade tarzlarına ve kimin dediğine bakar olmuşuz.

Bu müthiş bir ayrışmanın, bana uymuyorsa fayda bile faydasızdır anlayışının tezahürüdür.

Kimin dediği umrumda bile değil. İçeriğine baktım ve faydasız olduğunu ve neden faydasız olduğunu açıkladım. Bu tarz söylemler nedense artık dikkat çekmiyor. Nedenini düşünmek lazım!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com