Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 265470 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #1260 : 04 Eylül 2020, 23:24:17 »
Devlet desteği olmadan yapılan lobicik, kuru gürültüden başka bir şey değildir. Lobicik denilen şey, devletlerin alacağı kararları etkileme gücüdür. Etkili lobicilik yapabilmek için, önemli makamlara yükselmek gerekiyor.

Örneğin:

İlgili ülke medyasına yön verebilecek kaç tane Türk kökenli gazeteciniz, medya patronunuz, yayın organınız, senaristiniz, medya platformunuz vardır?

veyahut;

İlgili ülkede sözü dinlenir kaç tane Prof' unuz, bilim adamınız, hakiminiz, savcınız, yargıcınız, bürokratınız, iş adamınız vardır? Ve bunları ortak bir amaca yönelten kaç tane derneğiniz, vakfınız, sivil toplum örgütünüz veya düşünce kuruluşunuz vardır?

Bunlar da yetmez... bu yetişmiş insanları ana karadan yönlendirecek bir üst akla ihtiyaç vardır. Bu üst akıl; Dış İşleri Bakanlığı, MİT veya Ticaret Bakanlığının bünyesinde veya sırf bu amaç için oluşturulmuş yeni bir kurum olabilir. Öteki türlü, eline pankart alıp yollarda yürüyerek hiçbir şeyi değiştirmezsiniz. Süleyman Demirel' in dediği gibi: Yürümekle yollar aşınmaz!

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1261 : 04 Eylül 2020, 23:37:18 »
ABD'deki Ermeni ve Rum lobilerini parayı açlıktan nefesi kokan Yunanistan ve Ermenistan mı para sağlıyor?
Yoksa çok iyi organize olmaları ve ortak bir amaç için çalışmaları mı etkili oluyor?
Biz lafta milliyetçiyiz.
Sadece lafta...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1262 : 04 Eylül 2020, 23:55:48 »
Yunanında ermenininde çok zenginleri ve ünlü olanları var. Sizede türkler gibi tarihi bir dev milleti oyalamak, coğrafyasını kısıtlamak için ihtiyaçları olsa sizi gelip bulurlar merak etmeyin. Her şeyi ayarlarlar, önünüze sererler medyada parlatırlar da parlatırlar.

Dediğim gibi mühim olan onların işine yaramanız.

Paraysa araplarda da var ama, hep odun yiyolar. Neden, akılları mı yok? Hayır var ama, orayı sömürmek istiyorlar ve ona göre muamele ediyorlar. Bel ki bizimde petrolümüz olsa bizde aynı olabilirdik.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1263 : 05 Eylül 2020, 00:06:17 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1264 : 05 Eylül 2020, 10:42:28 »
Yunanistan'dan BM'ye Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'deki faaliyetleriyle ilgili mektup;

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Cuma günü Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'e Türkiye'nin Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'deki faaliyetleriyle ilgini bir mektup verdiğini ve bunu okuduktan sonra güvenlik konseyine iletmesini istediğini söyledi.

Guterres'le New York'ta bir araya geldiğini belirten Dendias, bölgedeki gelişmeleri ve Kıbrıs sorununu ele aldıklarını söyledi.

Dendias, "Guterres bana Doğu Akdeniz'deki durumu ve Türkiye'nin yaptığı yasa dışı aktivitelerin bölgede istikrar ve barış için nasıl bir problem yarattığını anlatma fırsatı verdi" açıklamasında bulundu.

Kişisel Twitter hesabından paylaşımda bulunan Dendias, görüşmede Guterres'e Mısır ile Yunanistan arasında imzalanan deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşmasının da bir kopyasını verdiğini ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg cuma günü Atina ile Ankara arasında Doğu Akdeniz'deki durum hakkında teknik görüşmelerin başladığını ancak henüz bir anlaşma sağlanamadığını duyurmuştu.

https://t24.com.tr/haber/yunanistan-dan-bm-ye-turkiye-nin-ege-ve-dogu-akdeniz-deki-faaliyetleriyle-ilgili-mektup,901244

** Malesef bizlerin yapmasi gerekeni Yunanistan yine bizden once hizli davranip yapti. Simdi bilirim bir takim arkadaslar yine kem kum edecekler. Sonuc cikmaz BM den ,varsin versinler onceden, biz de arkasindan veririz savunuruz  vs. Iste o dusuncede olanlara simdiden neden bizim yapmamiz gerekliligini aciklayim. Magdur biz oldugumuza gore yani Yunanistan bizim bahcemizde hak iddia ettigine gore o zaman bizlerin hukuki dayanagimizin hakliligimizin kayit altina alinmasi icin once yapmamiz gerekirdi.

Efendim Zaten biz muracaat yapmis olsaydik da BM konseyinde Fransanin vetosuna takilirdi. Evet takilirdi ama onemli olan hakkimizi aramak ve magduriyetimizi kayit altina aldirmakti. "Sonradan efendim oyle degil boyle deyip savunma yapmaya calismak yanlis dis politikamizdaki hatalar zincirine bir halka daha eklemeye hizmet eder"

« Son Düzenleme: 05 Eylül 2020, 10:48:23 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1265 : 05 Eylül 2020, 11:10:13 »
** Malesef bizlerin yapmasi gerekeni Yunanistan yine bizden once hizli davranip yapti. Simdi bilirim bir takim arkadaslar yine kem kum edecekler. Sonuc cikmaz BM den ,varsin versinler onceden, biz de arkasindan veririz savunuruz  vs. Iste o dusuncede olanlara simdiden neden bizim yapmamiz gerekliligini aciklayim. Magdur biz oldugumuza gore yani Yunanistan bizim bahcemizde hak iddia ettigine gore o zaman bizlerin hukuki dayanagimizin hakliligimizin kayit altina alinmasi icin once yapmamiz gerekirdi.

Efendim Zaten biz muracaat yapmis olsaydik da BM konseyinde Fransanin vetosuna takilirdi. Evet takilirdi ama onemli olan hakkimizi aramak ve magduriyetimizi kayit altina aldirmakti. "Sonradan efendim oyle degil boyle deyip savunma yapmaya calismak yanlis dis politikamizdaki hatalar zincirine bir halka daha eklemeye hizmet eder"

+1
Tamam sosyal alemde oldukça zeki insanlar var. Sürekli harika fikirler üretiyorlar. Sorunların çözüm yollarını gösteriyorlar da, her şeyi de biz düşünmeyelim. Göreve talip olanlar görevlerini "olması gerektiği gibi" yapsınlar! Sonra 40 akıllı kuyudan taşı çıkarmaya uğraşıyor senelerce...

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #1266 : 05 Eylül 2020, 13:50:21 »
Konuyu dağıtmak gibi olmasın ama biz neden lobi faaliyeti yapamıyoruz, yurt dışında yaşayan ciddi bir Türk nüfusu var özellikle Almanya'da ama lobicilik "sıfır".
lobi dediğin şey etkili insanlarla yapılır. Turkiyeyi duzgun anlatabilecek insanlarla yapilir..Bizim hangi ulkede etkili insanımız var ? Sırf akp düşmanı olmasın diye eski vekilleri oraya buraya büyükelçi atarsan ne lobisi yapmayı hayal ediyorsun ? Amerikada , almanyada , ingilterede çok zengin insanlarımız yok. 5 milyon Türkün yaşadığı Almanyada bile diplomasi yapamıyoruz. Bir avuç pkkli lobide Türkiye Cumhuriyeti Devletinden daha çok çalışıyor. Avrupa ağzını açamıyor. Burda pkkyi övmüyorum içler acısı halimizi anlatıyorum. Bazılarının ağzından düşürmediği Filistinde bile yetkin yok. Hepsi baeden suudilerden karşılık alamadığı için turkiyeye yakın aksi halde baenin parasına kim hayır diyebilir. Birde bize yani Turkiyeye özel bir konu var. Lobi yaparsın işi çözersin biri tv ye çıkar "eyyy" diye bir bağırır yaptığın diplomasi lobi ucaaaaar gider.

-1

Cumhurriyetin kurulusundan beri hangi ülkede agirligimizi gösterebildik. O potansiyel oldugu halde Nato ya sözümüzü mü gecirebildik?

Sakin bizi Kore ile kiyaslama. Amerikanlarin stratejileri o bölgede ayri. Dünya merkezi Avrupada etkisini gösteren Türkiyenin kanadi zayif kalmasi lazim ki orada bati kendi cikarlarina calisabilsin.

Bazi görüsleri birbirilerinde ayirt etmek icin yetenek mi gerekiyor.

Almanyada türklerin nüfusu 5 millyon degil 3,5 millyon.  Rakamlara saygin olsun.
tel tek saymadim banane kac tane oldugundan ister 1 milyon olsun ister 5 milyon , ulkeye gelip euro bozdurup yeme disinda bir halta yaramiyolar yani kac kisi yasiyormus umrumda degil.  Bir avuc pkkli her hafta sokakta gösteri yapıyor peki Türkler ne yapıyor? Almanyanın türkiye karşıtı eylemlerine karşı ne zaman sokağa çıktılar. Akdenize femi gönderecek merkel hani sokakta türkler eylemde mı?Fransadaki Türkler macron için ağzını açıyor mu ? Açmıyor. Cunki onlar euro bozdurup bol bol yiyip ülkemiz şahane en iyisi yaaaa" demekten öteye gitmeyen bir kitle... banane sayısından... Ben neden lobi yapamadığımız anlatıyorum sen boş beleş muhabbet.  Dinci.mezhepci siyaset uyguluyorsun , kendi dininden olan ülkeler bile sana düşman olmuş sırf ihvan-ı destekleyeceksin diye bunlarla lobi mı olur. Lobu yapacak bir ülke sırf darbeyle geldi diye bir ülkeye düşman mı olur? Müslüman kanı döküyor diye israile düşman oldun rusya çeçenleri avlarken akan kan ateist kanı miydi rusyaya neden düşman olmuyorsun. Turkiyenin başına batı çuval.ordu diyorsun rusya örmedi mı? Ermenielre silah verip köylerini bastıran kimdi ?  Pkknin elindeki silahların ne kadar amerikanın verdiği ne kadar rusyanın verdiği bunlardan haberin var mı? Senin zoruna gidecek diye ben burda sistemi elestiremiycek miyim ? Egemen bağışın fonksiyonu nedir ki büyükelçi atandı. Karisi instagramda konuşursam yer yerinden oynar dedi haftasına egemen bağış elçi atandı. Koreyle karşılaştırma diyorsun banane Koreden benim ülkemin bir tarafına ayı kaçmış çıkaramıyoruz Kore diyorsun

Cünkü biz yurtdisinda yasayan Türkler sadece keyfimizi biliriz. Eurolari bozdurup önümüze geleni satin aliriz ve Mercedez BMW´lerle ag babalar gibi havamizi atariz.

Ben bir Iphone 10 Max aldigimi söylemismiydim?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1267 : 06 Eylül 2020, 10:27:07 »
Akdeniz fırtınası 'ne mesaj' veriyor
6 Eylül 2020

Türkiye ve KKTC tarafından yürütülen ve 10 Eylül’e kadar KKTC’de icra edilecek olan ‘Akdeniz Fırtınası Tatbikatı’ başladı. Tatbikat ile karşılıklı eğitim, işbirliği ve birlikte çalışabilirliğin geliştirilmesi amaçlansa da Doğu Akdeniz’de suların böylesine ısındığı bir dönemde olmasının bir başka mesajı var mı? Türkiye ve KKTC el ele Doğu Akdeniz’de kendilerine karşı kurulan ittifaka gözdağı mı veriyor? Eski Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı ile öğretim üyesi Dr. Eray Güçlüer’e sordum.

HİÇBİR DURUM TSK’NIN RUTİNİNİ DAHİ BOZAMAZ

Tatbikatın geçtiğimiz yıl da yapıldığını belirterek söze giren eski Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı “Her sene yapılıyor ama böylesi ‘sıcak’ bir ortamda yapılıyor olmasının verdiği bir mesaj var elbette. Planlı faaliyetlerin hiç aksamadan, 1 sene önceden planlandığı şekilde icrası, TSK’nın rutinini bozacak bir durum olmadığının göstergesidir. Bu tatbikatlar harbe hazırlık seviyesini geliştirmek, durum tespiti yapmak için önemli. ‘Akdeniz fırtınası’ da olası bir harbe karşı hazırlıklı olduğumuzun ispatı. Yani demem şu, ‘kritik’ denilen hiçbir durum TSK’nın rutinini bozacak önemde dahi olamaz. TSK her süreçte her duruma hâkimdir” diyor.

Akdeniz fırtınası ne mesaj veriyor

DOSTA GÜVEN, DÜŞMANA KORKU

Yunanistan ordusunun içinde olduğu durum nedeniyle planlı faaliyetlerini aksatabileceğini ancak TSK için durumun tam tersi olduğunu belirten Tümamiral Yaycı şöyle devam ediyor: “Eğitim düzeyimiz Yunanistan’ın çok üzerinde. Biz savaşan bir orduyuz, Yunanistan değil. Savaşan bir ordu olarak planlı eğitimlerin aksatmadan sürüyor oluşu TSK’nın tüm konjonktüre hâkim olduğunu da gösteriyor. Esas planlı bu faaliyetler yapılmasaydı o zaman bir sorun var demekti. Yapılıyor olması dosta güven, düşmana korku veriyor.”

DOĞU AKDENİZ’DE ÇATIŞMA OLMAZ

Tümamiral Yaycı, Doğu Akdeniz’de bir çatışma olacağını düşünmediğini belirterek “Yunanistan’ın bunu göze alabileceğine inanmıyorum. Bir çatışma çıkarsa bu Doğu Akdeniz değil adalarda olur ki bu da onların zararına. Türkiye, Yunanistan’ın haksız taleplerine karşı meşru haklarını kullanmaya hem diplomatik hem de uluslararası hukuk zemininde devam edecek” diyor. 1 sene öncesinden NATO ve Uluslararası platformlara yapılacağı deklare edilen bir tatbikata ‘provokasyon’ denilmesinin mümkün olmadığını söyleyen Yaycı “Cumhuriyet tarihimiz boyunca provokasyona tenezzül eden bir devlet bilinci ya da hükümet olmamıştır. Kışkırtan taraf hep Yunanistan’dır ki bugün bunu bazı devletleri arkasına almaya çalışarak yapıyor. Bizim taleplerimiz ise maksimalist değil ‘optimalist’in de altında. Halkımız müsterih olsun bu deniz alanı anamızın ak sütü gibi helal bize” diyerek noktalıyor.

TÜRKİYE KARŞITI İTTİFAKA ‘ASKERİ’ MESAJ

2014 yılında TSK’dan emekli olan ve halen Altınbaş Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Dr. Eray Güçlüer, yapılan askeri tatbikatların aslında devletlerin siyasal politikalarını desteklemek için kullanılan güçlü ve etkili yöntemlerden biri olduğunu hatırlatıyor. Bu noktadan bakacak olursak KKTC ile Türkiye arasında yapılan tatbikatın da askeri yönünden ziyade vereceği siyasi mesajlar var. ‘Nedir o mesajlar?’ Dr. Güçlüer “Türkiye şu an Doğu Akdeniz ve Ege’de çok önemli ve son derece ciddi jeopolitik bir mücadele veriyor. Türkiye zaten BM deniz hukuku sözleşmesine dayanarak ilan ettiği kıta sahanlığı sözleşmesinin içerisinde de yer alan enerji arama ve sondaj faaliyetlerine devam edeceğini ilan etmişti. Ancak Akdeniz’e kıyısı olan başta Yunanistan, Mısır, İsrail gibi ülkelerle ve kıyısı olmayan, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya gibi diğer bazı ülkeler de bu jeopolitik mücadelenin içinde yer almaya çalışıyor. Haliyle Türkiye bölgedeki hak ve menfaatlerini korumak adına yürütmekte kararlı olduğu enerji merkezli siyasal politikalarını, gerekirse askeri anlamda desteklemekten çekinmeyeceği mesajını bu tatbikat ile yeniden vermiş olacak” diyor.

Akdeniz fırtınası ne mesaj veriyor

FRANSA’YA CEVAP

Fransa, Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandırarak, ordusunun ‘en güçlü silahı’ olarak bilinen Charles De Gaulle uçak gemisini Doğu Akdeniz’e doğru yola çıkarmıştı. Güçlüer “Türkiye ile KKTC arasındaki planlı-ortak tatbikat Fransa’nın bu meydan okumasına da güçlü bir cevap niteliği taşımakta. Doğu Akdeniz’de jeopolitik önemi yüksek konumdaki Kıbrıs üzerinde gerekli olduğunda kullanabilecek askeri güç ve üslerinin olması Türkiye’ye üstünlük sağlamaktadır ki bu ortak tatbikat bunun en güçlü örneğidir. Böylelikle Türkiye karşıtı oluşturulan Yunanistan, GKRY, Mısır, İsrail ve bunları dışarıdan destekleyen BAE, Suudi Arabistan, Fransa ittifakına hem Türkiye hem de KKTC devleti önemli bir mesaj vermiş olacaktır. Bölgedeki hak ve menfaatlerin mutlaka korunacağına dair teyittir” diyor.

RUSYA-TÜRKİYE YAKINLAŞMASI

Geçtiğimiz hafta Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin sismik araştırma ve sondaj yaptığı bölgelere çok yakın alanlarda Rusya’nın atışlı eğitim faaliyetleri için Türkiye üzerinden NAVTEX ilan etmesini ‘Türkiye-Rusya yakınlaşması’ olarak nitelendiren Dr. Güçlüer “Bu karşı cepheye verilen önemli bir mesaj olmakla birlikte Rusya’nın Türkiye’nin uluslararası hukuka uygun şekilde ilan ettiği kıta sahanlığını da zımnen kabul etmiş olduğu anlamına gelmesi açısından son derece önemli. Libya-Doğu Akdeniz/Kıbrıs-Suriye hattında yalnızlaşan Rusya’nın bu doğal alanlarda Türkiye ile işbirliğini tercih etmesi, önümüzdeki dönem başka konularda da iki ülkenin birlikte hareket etmesinin önünü açabilir” diyor.

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/fulya-soybas/akdeniz-firtinasi-ne-mesaj-veriyor-41604224

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1268 : 06 Eylül 2020, 13:21:23 »
MSB’den net mesaj: Hiçbir kabadayılığa izin verilmeyecek

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan son dakika açıklamasında dikkat çeken ifadeler kullandı. Bakanlık açıklamasında ‘Bölgede hiçbir hukuksuzluğa ve kabadayılığa izin verilmeyecek!’ denildi.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

Güçlü, Kararlı ve Muktedir!

Deniz Kuvvetlerimize ait fırkateyn ve korvetler, Doğu Akdeniz’deki yetki alanlarımızda çalışmalarını sürdüren ORUÇREİS araştırma gemisine refakat/koruma görevini kararlılıkla sürdürüyor. Bölgede hiçbir hukuksuzluğa ve kabadayılığa izin verilmeyecek!

FUAT OKTAY’DAN DOĞU AKDENİZ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’da Doğu Akdeniz’deki son durum ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ile KKTC Güvenlik Komutanlığı’nın katılımıyla gerçekleştirilen “Akdeniz Fırtınası” tatbikatı bugün itibariyle KKTC’de başlamıştır. Doğu Akdeniz‘de diplomatik çözüm yollarıyla birlikte Ülkemizin ve KKTC'nin güvenlik öncelikleri vazgeçilmezimizdir.

Türkiyeyi Antalya Körfezi’ne sıkıştırmaya, Kıbrıs Türk’ünü yok saymaya çalışanlara karşı çelikten irademizin temsili ve Akdeniz'in barış denizi olmasının teminatı olan kahraman askerlerimize muvaffakiyetler diliyorum.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-msbden-net-mesaj-hicbir-kabadayiliga-izin-verilmeyecek-41604294

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1269 : 06 Eylül 2020, 20:14:37 »
KKTC  de icra edilmekte olunan Akdeniz Fırtınası tatbikatına ilişkin ilk goruntuler paylasilmakta.

https://www.milliyet.com.tr/galeri/akdeniz-firtinasindan-ilk-goruntu-turk-tanklari-6299550

1 ve 9 goruntude adadaki Leo2A4 ler gorulmekte. Gerisi bilinen M48T2.