Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 263483 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #1280 : 07 Eylül 2020, 20:24:33 »
İleri görüşlülük ayrı bir meziyettir...

Maalesef Tunus'ta başlayıp Libya , Mısır ,Suriye gibi Arap ülkelerinde başlatılan BOP'un ne olduğunu anlayamadık ... Suudi' ler ,  BAE 0 bile anladı bir biz anlamadık...

Anlamayan ülke liderleri bir bir kellelerinden oldular. Suud'lar ve BEA ; İsrail-ABD-AB 'ye rüşvetler vererek,İran'a karşı yanınızdaydı diyerek,İsrail ile aralarını mecburen düzelterek kellelerini kurtardılar...

BOP; İslam toplumlarının Emperyalistlere sadık hale getirilmeleri projesiydi. Biz de başlangıçta bu projenin eşbaşkanlarındanız diyerek kendimizi kandırdık... Kaddafi'yi linç ettiler izledik,Mısır'da Mübarek indirilip Mursi gelecek diye  protestolara sessiz kaldık . Mursi yerine  Sisi gelince biraz uyandı bizimkiler . Suriye parçalanınca kafalar dank etti...

Şimdi sıra bizde...Bizi tekrar uslu çocuk yapmaya çalışıyorlar... Enerji yataklarından uzaklaş,Kürt devletine ses çıkarma ,İsrail'e rıza göster,Coğrafyandan dışarı  çıkma... Hepsi bu...

Çevrimdışı KRAL14

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1281 : 07 Eylül 2020, 20:26:43 »
Ben üsluptan rahatsız olduğumu söyledim.Ordumuzun bu uslüp haketmiyor dedim.

Biz herkesi yeneriz ooo süperiz demedim
Eksiklerimiz olduğunu reddetmedim.
Kendimizi eleştirmeyelim demedim.
M48 e hurda diyen Yunandır demedim
M48 hurda değildir demedim.
Ne Mısırı ne yunanı küçümsemedim.

Elimizde en iyisi yok diye kaybetmeye mahkum olsaydık Yunan ı Ermenisi Fransa sı saldırmak için hiç durmazdı.Yunanın benim dediği sularda günlerce petrol aratmazlardı.
Kurtuluş Savaşında da hiçbir şeyimiz yoktu.

Sözlerimi çarpıtmayın tamam hepiniz Askeri uzmansınız anladık.

« Son Düzenleme: 07 Eylül 2020, 20:36:26 Gönderen: KRAL14 »

Çevrimdışı arch_g

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1282 : 07 Eylül 2020, 22:45:21 »
Sn Kral ;

Dost acı söyler. İyi zamanda yüzünüze hatanızı eksiğinizi söyleyen dost herkesden üstündür.

Millet olarak Kurtuluş Savaşı'nda Çanakkale'de takıldık biraz. Yedi düvele meydan okuduk , dize getirdik , de nasıl ? Çanakkale'de mühimmatı biten askerlerimiz düşmanın üzerine atladılar uçurumlardan çaresizce (eleştiri değil hayranlık var burda ).Fakat o devir değişti.Bu psikolojiden kurtulmamız lazım.

Artık bilgisayar başında joystick ile yapılan savaşlara doğru gidiyor iş. Ekipmanın sistemin tabi ki çok çok önemli.

Bir çok kişinin kızdığı ve kırıldığı ; kamu özel fark etmeden , 4-5 senelik arabaya eski deriz. Tok sesli değilse araba bile demeyiz. Öte yandan askerimizi
50 senelik tanklar ile cepheye sürüyoruz.

Yirmi senedir belli idi bu işler ( Benim haberim yoktu; fakat dile getiren çok vardı ) .Yine meko yine sabra yine f16 yine Çanakkale ruhu.

Zaman değişiyor ; cengaverliğimizi akıl , strateji ve planlama ile değişmek lazım.Planlayanların işi çok zor kabul , ama işleri bu..

Çevrimdışı KRAL14

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1283 : 07 Eylül 2020, 23:12:23 »
Ne ise ben söyleyeceğimi söyledim.uslüp ile alakalı yazdım ilk mesajımda.
Hatalarımızı tartışacağız tabii yoksa nasıl gelişeceğiz.Ya da bu forum neden var :)

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1284 : 08 Eylül 2020, 00:18:29 »
O kıytırık yunanistan kıbrıs harekatında bize kendi gemimizi vurdurmus bir ülke.

Kocatepe olayi.
Kibris baris harekatinin ikinci gunu 21.07.74 Yunanistandan hareket etmis oldugu iddia edilen ve adadaki RMMO takviye amacli rotasi Baf limani olan muhteviyati yaklasik 12 gemi ve korumasindan olusan Yunan konvoyu  istihbarati alindi.

Istihbaratin cikis noktasi ve ana Kaynagimiz ege adalarinin karsisinda bulunan yerlesim birimlerimizdeki yetkili makam.
Alinan Istihbarati teyid icin oncelikle Kas Radar devreye girdi ancak ABD tarafindan karistirma olma olasiligindan dolayi net bilgi saglanamadi. Deniz kuvvetlerinden S2 gozlem ucagi kaldirilmasi istendi, S2 den alinan istihbari bilgi de pek yeterli olmadi. Ikinci defa S2 kaldirilarak onceden rapor edilmis olan az sayidaki sivil gemi uzerinden alcak ucus yaparak goz ile teyid talep edildi S2 de alinan bilgi gorulen gemilerin Italyan vs bandirali yuk gemileri oldugunu iceriyordu.

Butun bu istihbari calismalar yapilmakta iken. Deniz kuvvetleri komutanligi tarafindan olasi Yunan konvoyuna karsin TCG Adatepe (D-353), TCG Kocatepe (D-354) ve TCG Mareşal Fevzi Çakmak (D-349)'  önleme yapilmasi emri verilmiştir.Hava kuvetlerimize ise olasi Yunan konvoyunu vurmak amaci icin intikal ve gerekli hazirliklari tamamlama gorevi verilmistir.

Ancak bu gun dahi net olarak aciklanilmamis olsa da her iki kuvvet komutanligimiz arasindaki koordinasyon ve yetersiz irtibatdan dolayi . Or Deniz kuvetlerimizin onleme yapmak icin gorevlendirildigi muhriplerin  bulundugu konum  , Deniz Hava Deniz ortak parolamasindaki guvenilmezlikler ve eksiklikler , deniz kuvetleri platformlarinin benzerinin Yunanistan deniz kuvetlerinin envanterinde mevcut olmasi, Yunan ve RMMO tarafindan daha onceleri THK lerini yaniltmak amaci ile Turk bayragi cekmesi uygulamasligi , birliklerimizdeki asiri heycan , birimlerin kendilerini on plana cikarmak arzularindan kaynaklanan olaylar ve hatalar zinciri neticesinde malesef 22.07.74 de THK lerinin  yapmis oldugu muhtelif hava akinlari sonrasinda Muhriplerimizden Koca tepe agir yara almis ve aldigi yaralar sonucu  gorevine devam edemeyecegi duruma dusup vanalarini acilarak gemi yi kendi basina zaman icerisinde batacak sekilde terk eylenmistir. Olayda 67 personelimiz sehit dusmustur.Ada Tepe muhribimiz ise ,Maresal Fevzi cakmak muhribinin yedegine alinmak sureti ile kuzeye cekilmistir.

+++ Bu aci olayi dun gibi hatirliyorum . Olayin oldugu gun CYBC Rum radyosu bu haberi canli olarak duyurmakta idi bizler bu haber sonrasinda neler olup bittigini net anlayabilmek icin kisa dalgadan Turkiyenin sesi radyosunu  dinleyerek bilgi edinmeye calisiyorduk ancak TRT konu hakkinda oldukca ketum idi. kibris baris harekati hakkinda oldukca dogru bilgi vermekte olan BBC dunya servisi olayin vahametini dinleyicilerine duyurmakta idi.  Adadaki Bayrak radyosu TRT den once BBC haberlerine dayandirilarak bizlere bilgi vermeye baslamisti.

Ne acidir ki  aslinda olmayan Yunan konvoyu konusunda birliklerimizin bu kadar heycanlanmasina hatta belki de koordinasyon eksikligimizin  olusmasina zemin hazirlayan bir baska olayadan pek bahsedilmiyor .

19.07.74 harakatan bir gun once  Magosa Limanindan ayrilmis olan ve adadaki Yunan elit gucu olan “ELDYK  “Yunan alayinin  degistirme birligininin ilk kafilesi olan 450 askerini tasimakta olan Yunan cikarma gemisi Lesvos (L-172) olayidir. Bu gemi 19.07.74 tarihinde Yunanistana hareket halinde iken once rotasini  ada cevresinde uygulamakta oldugumuz yasak bolge kisitlamasi nedeni ile once rotasini Misir,daha sonra Lubnan kara sularina ve nihayetinde ise 21 .07.74  aksam uzeri Baf limanina gelerek liman disindan Bafin Turk kesimini iki saat 40mm Bofor toplari ile top atisi altina almis sonrasinda limana giris yapip 450 tam techizatli ELDYK kuvettini Bafa cikartip orada bulunan RMMO birlikleri ile birlsmelerini saglayip  Baf Sancagini ele gecirilmesinde ana rol oynamistir. Butun bunlar olup bittikten Bafta bulunan Sancak telsizi Lefkosa Bayraktarligi durumdan haberdar etmis Bayraktarlik da haberi Ankaraya ulastirmistir . Ancak yasanan olaylarin aktarimi ve havanin aksama yakin olmasi nedeni ile THK  nin yapmis oldugu hava akini ancak saatler sonrasi ancak gun batimi oncesi icra edilebilmis bu gecen zaman suresince Yunan gemisi adadan ayrilmistir. Baf limanina yapilan hava operasyonu pek etkili olmadigi gibi  Baf sancagi ertesi gunu teslim olmustur.

Konunun oncesi ve icerigi bundan ibaret beyler. Gerisi ise sonradan uretilmis genelde yapmis oldugumuz hatalari ve gururumuzu fazla incitmemek uzerine cikarilmis olan pek gercegi yansitmayan hikayeler.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1285 : 08 Eylül 2020, 01:45:09 »
M48'leri gören Yunanlılar korkudan ağlamıştır 😎😎😎

Şu M48'lerin motorlarını üniversitelerin makina mühendisliği bölümlerinin önüne koysalar da  belki "Yıl olmuş 2020 biz hâlâ  1950 model tank motoru bile yapamıyoruz " niye diye düşünürler biraz...
M48 lere rağmen ordumuz Yunana yeter çok şükür.
Kendimizi eleştirirken ironi yapılınca kendimi kötü hissediyorum.Yanlış anlamayın yorumu sanki Yunan yazmış gibi geliyor.
Söylemek istedim.
başımıza ne geldiyse "hadi aslanım sen yaparsın" sen söylesin sen böylesin koçum benim ver gazi dönemi bitti. O kıytırık yunanistan kıbrıs harekatında bize kendi gemimizi vurdurmus bir ülke...  Burda 7-8 ülke sayıyoruz karşımıza gelecek. Artı olası bir savaşta ermenistanın pkkyla doğuda , esadin güneyde ne haltlar yiyeceğini bilmiyorsun. O yüzden gücümüz yunana yetecek kadar varda düşmanın sadece yunan değil, şükürle mukurle olmuyor bu işler elinde en iyisi yoksa başarısızlığa mahkumsun. Burda dilimizde tüy bitti anlatana kadar. Uçaklarda Israile göre geridesin,  denizaltılarında yunana göre geridesin , mısır ordusu tam bir muamma kucumsuyoruz ama savaş anında ne yapar bilemezsin. M48 hurda diyince yunan değil aksine ülkesini düşünen insan oluyorsun. 10 yıldır tankı seri üretime sokamayanlara karşı söylüyorum m48 hurda bir tank. Içine can giriyor o tankların.... Suriyede tanklarımızın nasıl vurulduklarini görmemiş olabilirsin ama biz gördük içimiz yandı o yüzden hurda tank istemiyoruz.

+1

O kıytırık yunanistan kıbrıs harekatında bize kendi gemimizi vurdurmus bir ülke...

Emin misin?
Birçok kaynakta bundan söz edildiğini biliyorum hatta emin misin diye sorunca kendimden şüphe ettim. Kibris harekatında kendi gemimizi vurduğumuz bir sır miydi yoksa birtek ben mı biliyorum :S Sormaniza dahi şaşırdım

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1286 : 08 Eylül 2020, 10:14:35 »
Kendi gemimizi vurmamız doğru ; bunu Yunanlıların oyunuyla yaptığımız aşırı şüpheli bir bilgi...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1287 : 08 Eylül 2020, 10:23:13 »
Birçok kaynakta bundan söz edildiğini biliyorum hatta emin misin diye sorunca kendimden şüphe ettim. Kibris harekatında kendi gemimizi vurduğumuz bir sır miydi yoksa birtek ben mı biliyorum :S Sormaniza dahi şaşırdım

Kendi gemi-lerimizi vurduğumuz doğru. Ancak bunda Yunanistan'ın hiç bir katkısı olduğunu sanmıyorum. Bazı kaynaklarda bölgede bulunan Amerikan savaş gemilerinin gerçekleştirdiği karıştırma nedeniyle uçaklarımız ve vurulan gemilerimiz arasında iletişim sağlanamadığı, uçaklarımızın uyarısına cevap veremeyen gemilerin Türk bayrağı çekmiş Yunan gemileri olarak değerlendirildiği ve vuruldukları yazar. Zira aynı tip gemilerden Yunanistan'da da olduğu ve Yunan gemilerinin Türk Bayrağı çekerek  bölgeye gideceği istihbaratının da bulunduğu bilgisi var.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1288 : 08 Eylül 2020, 11:13:17 »

Kendi gemi-lerimizi vurduğumuz doğru. Ancak bunda Yunanistan'ın hiç bir katkısı olduğunu sanmıyorum. Bazı kaynaklarda bölgede bulunan Amerikan savaş gemilerinin gerçekleştirdiği karıştırma nedeniyle uçaklarımız ve vurulan gemilerimiz arasında iletişim sağlanamadığı, uçaklarımızın uyarısına cevap veremeyen gemilerin Türk bayrağı çekmiş Yunan gemileri olarak değerlendirildiği ve vuruldukları yazar. Zira aynı tip gemilerden Yunanistan'da da olduğu ve Yunan gemilerinin Türk Bayrağı çekerek  bölgeye gideceği istihbaratının da bulunduğu bilgisi var.

Aynen yazdigin gibi oldu. Bu olayin hakkinda cok kaynaklar okudum ve arastirdim.

Onun haricinde baska iddialar palavra ötesinden degil.
« Son Düzenleme: 08 Eylül 2020, 11:16:06 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı KRAL14

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1289 : 08 Eylül 2020, 11:55:38 »
Gemilerimiz kendilerine Türk uçakların saldırdığını biliyorlar mıydı? Biliyorlardıysa hiç uçaklara atış yapmamışlardır o zaman bizim pilotlar neden şüphelenmedi bunlar neden kendini korumuyor diye?
Gemiler uçakların Türk olduğunu bilmiyorsa kendilerini korumuşlardır,hiç uçak kaybımız oldu mu bu olayda?