Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 868115 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ISO-CAN

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3710 : 31 Mart 2023, 22:40:14 »
Bir ara erinmedim 300 sayfa f35 yazısını okudum. Şu meşhur düğme meselesi yüzünden forum birbirine giriyordu. Konudan tamamen bağımsız biri olarak son okuduğum bir yazıda, 2 İngiliz pilotun uçağı çalıştırmak için kendi kodlarını girdikten sonra uçağın çalışmadığı, merkezi aradıklarında ise genel bı hata içindi galiba uçakları onların kilitledigini söylemişler. O zamanlar kim haklı acaba diye düşünürken şimdi iyiki almamışız diyorum. Ama şerhimide düşeyim bence yaptığımız en büyük hata o S400 Lee zamanında az daha bekleyip o 4 tü galiba, o uçakları mutlaka alıp getirecektik. Sonra al s400 mü ne aliyosan.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3711 : 01 Nisan 2023, 02:03:26 »
Bir nevi zorla satıyor uçaklarını adamlar. Mısır ben Rusya'dan uçak alacağım dedi CAATSA yaptırımları ile tehdit ettiler. Suudiler, Birleşik Arap Emirlikleri Rusya'dan bir şey almaya kalksın hop yaptırım tehdidi savuruyor benden alacaksın diyor. Bu zorla satmak değil mi?

Adam uçakları benden alacaksın. Benimle iyi geçineceksin yoksa paranı alır uçağı vermem, uçağı versem silahını vermem diyerek tehdit ediyor. Bu zorla satmak olmuyor mu?

Bu tehditin varlığı F-35'i kötü bir uçak yapmaz... İşine gelmiyorsa almazsın , bizim işimize gelmedi almadık... Ayrıca Mısır'ın Su-35 alımdan vazgeçmesi sadece CAATSA nedeniyle de değildi...

"19FortyFive adlı internet sitesinde Ağustos ayında çıkan bir haberde Mısır’ın SU-35 uçaklarını teslimat öncesi halihazırda envanterinde bulunan Fransız Rafale F-3R savaş uçaklarına karşı denediği, Rafale’in bariz bir şekilde üstün geldiği bilgisi yer aldı. Haberde; Rafale savaş uçaklarında bulunan SPECTRA Elektronik Harp Sisteminin, SU-35S savaş uçaklarının N135 Irbis-E PESA (Pasif Elektronik Taramalı) radarını karıştırdığı, radarı kullanılamaz hale getirdiği belirtildi. Rafale’in karıştırmasına karşı SU-35’lerde bulunan L175M Khibiny Elektronik Harp Öz Savunma Sisteminin karşı taarruza geçtiği lakin Rafale’de bulunan RBE2 AESA (Aktif Elektronik Taramalı) radarının bu karıştırmadan neredeyse hiç etkilenmediği yazıldı..."

O işin bahanesi. ABD, Mısır'ın Rusya'dan uçak alması durumunda nasıl ekonomik tehditler savurduğu medyaya bile yansıdı. Allah bilir el altından darbe bile yaparız size demişlerdir. Mısır'ın uçaklardan vazgeçmek için bir bahanesi olması gerekiyordu. Teknik yetersizlik falan filan de vazgeç.

Öte yandan biz vazgeçmedik. Bize Patriot satmadılar biz S-400 alınca projeden çıkartıldık. Ama bugün Hindistan'da S-400 almasına rağmen ABD CAATSA uygulamak yerine F-35 bile öneriyor Hindistan'a.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 198
« Yanıtla #3712 : 01 Nisan 2023, 10:56:20 »
Bir ara erinmedim 300 sayfa f35 yazısını okudum. Şu meşhur düğme meselesi yüzünden forum birbirine giriyordu. Konudan tamamen bağımsız biri olarak son okuduğum bir yazıda, 2 İngiliz pilotun uçağı çalıştırmak için kendi kodlarını girdikten sonra uçağın çalışmadığı, merkezi aradıklarında ise genel bı hata içindi galiba uçakları onların kilitledigini söylemişler. O zamanlar kim haklı acaba diye düşünürken şimdi iyiki almamışız diyorum. Ama şerhimide düşeyim bence yaptığımız en büyük hata o S400 Lee zamanında az daha bekleyip o 4 tü galiba, o uçakları mutlaka alıp getirecektik. Sonra al s400 mü ne aliyosan.

F-35 hakkında olan biten olumsuz olaylara ne kadar sevinsem ve oh çeksem de aslında o uçakların tedarikine fazla karşı değildim. Bu sistemlerin hakkında 10:20 adet tedarik edebilseydik hiç olmazsa hem tecrübe sahibi olur hem de iyice deneyim kazanmış olacaktık.

Yoksa bu uçaklar daha ciddi bir operasyona kesinlikle gitmezdim. Pentagon keyfine bekleyeceksin onlar da bize kodları yollasınlar( sayın Abonemiz, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz).

Kore hava kuvvetleri pilotları tatbikat için uçaklarını kaldırmaya çalışmışlar ama bir türlü kodlar gelmemiş. O hafta envanterdeki tüm F-35 ler görev dışı bırakıldı.

Benim tek üzüldüğüm şey tedarik zincirinden çıkarılmamız çünkü parça üretiminde bizim kuruluşlar güzel para kazanıyordu.

Ne diyelim kafalarında paralansın uçaklar

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3713 : 01 Nisan 2023, 21:39:31 »
Bir nevi zorla satıyor uçaklarını adamlar. Mısır ben Rusya'dan uçak alacağım dedi CAATSA yaptırımları ile tehdit ettiler. Suudiler, Birleşik Arap Emirlikleri Rusya'dan bir şey almaya kalksın hop yaptırım tehdidi savuruyor benden alacaksın diyor. Bu zorla satmak değil mi?

Adam uçakları benden alacaksın. Benimle iyi geçineceksin yoksa paranı alır uçağı vermem, uçağı versem silahını vermem diyerek tehdit ediyor. Bu zorla satmak olmuyor mu?

Bu Patriot meselesi boyle mi oldu? Yoksa cok para mi istediler?

Bu tehditin varlığı F-35'i kötü bir uçak yapmaz... İşine gelmiyorsa almazsın , bizim işimize gelmedi almadık... Ayrıca Mısır'ın Su-35 alımdan vazgeçmesi sadece CAATSA nedeniyle de değildi...

"19FortyFive adlı internet sitesinde Ağustos ayında çıkan bir haberde Mısır’ın SU-35 uçaklarını teslimat öncesi halihazırda envanterinde bulunan Fransız Rafale F-3R savaş uçaklarına karşı denediği, Rafale’in bariz bir şekilde üstün geldiği bilgisi yer aldı. Haberde; Rafale savaş uçaklarında bulunan SPECTRA Elektronik Harp Sisteminin, SU-35S savaş uçaklarının N135 Irbis-E PESA (Pasif Elektronik Taramalı) radarını karıştırdığı, radarı kullanılamaz hale getirdiği belirtildi. Rafale’in karıştırmasına karşı SU-35’lerde bulunan L175M Khibiny Elektronik Harp Öz Savunma Sisteminin karşı taarruza geçtiği lakin Rafale’de bulunan RBE2 AESA (Aktif Elektronik Taramalı) radarının bu karıştırmadan neredeyse hiç etkilenmediği yazıldı..."

O işin bahanesi. ABD, Mısır'ın Rusya'dan uçak alması durumunda nasıl ekonomik tehditler savurduğu medyaya bile yansıdı. Allah bilir el altından darbe bile yaparız size demişlerdir. Mısır'ın uçaklardan vazgeçmek için bir bahanesi olması gerekiyordu. Teknik yetersizlik falan filan de vazgeç.

Öte yandan biz vazgeçmedik. Bize Patriot satmadılar biz S-400 alınca projeden çıkartıldık. Ama bugün Hindistan'da S-400 almasına rağmen ABD CAATSA uygulamak yerine F-35 bile öneriyor Hindistan'a.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 198
« Yanıtla #3714 : 01 Nisan 2023, 22:24:50 »
Güzel bir alıntı.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 198

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3716 : 01 Nisan 2023, 23:05:25 »
Hindistan hava kuvvetlerine döndü bu iş...

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3717 : 01 Nisan 2023, 23:39:57 »
müşteriler uçağı ne tür görevlerde kullanıyor?
bu soru önemli;  çünkü  bildiğim kadarıyla İsrail'in  pek bir şikayeti yansımadı  medyaya bu uçakla ilgili.
adamlar  F16  göndermeleri gereken  görevlere  hala F16  yolluyor,  F35   her işe sürülebilecek bir uçak değil çünkü.

plot kullanım talimatlarına  uymuş mu?  uymamış mı?
destek ve iyileştirme  çalışmalarında bir aksama olmuş mu?  olmamış mı?
pistle ilgili bir sorun var mı?  yok mu?
uçuş sırasında fark edilemeyen bir  problem var mı?  yok mu?

bir bakmak gerek.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 187
  • DefenceTurk.com
F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3718 : 25 Mayıs 2023, 23:10:28 »
Alıntı
Kuş çarpan F-35A hurdaya çıkabilir.

Güney Kore ordusunda görev alan, dünyanın gelişmişlik açısından en iyi savaş uçağı sayılan ABD yapımı F-35A'ya kuş çarpması büyük hasara sebep oldu.

Uçağın toplam onarım maliyetinin 76 milyon doların üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

https://twitter.com/SavunmaTR

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 198
« Yanıtla #3719 : 25 Mayıs 2023, 23:16:21 »
Bu ne ya? Uçağa kuş mu çarptı meteor mu?