Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 853191 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3690 : 30 Mart 2023, 22:40:31 »
ABD’li Korgeneral: F-35’ler harbe hazırlıkta sınıfta kaldı!

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, 540 adetlik F-35 Lightning II savaş uçağı filosunun sadece yarısının harbe hazır olduğunu açıkladı.

Pentagon’a göre; ABD’nin F-35 Lightning II savaş uçaklarında harbe hazırlık oranı, hedefleri olan %65’in oldukça aşağısında kalmış vaziyette. F-35 Program Yöneticisi ABD Hava Kuvvetleri’nden Korgeneral Michael Schmidt’e göre bu oran, “kabul edilemez” statüsünde. Korgeneral Schmidt, Şubat ayı itibariyle ABD’nin 540’tan fazla F-35 savaş uçağına sahip olduğunu ve F-35 filosundaki uçakların %53.1’inin harbe hazır vaziyette bulunduğunu açıkladı.

Ayrıca Korgeneral Michael Schmidt, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nin havacılık alt komitesinde, Çarşamba günü yapılan görüşmelerdeki yazılı beyanında, tüm görevlerini eksiksiz (tam görev kapasitesi) yapabilen uçakların sayısının, 540 adetlik F-35 filosunun geneline oranla % 30’dan az olduğunu belirtti.

Korgeneral Schmidt, ”F-35 filomuzun harbe hazırlık durumu kabul edilemez, bu yüzdeliği en üst düzeye çıkarmak benim önceliğimdir. Hedefimiz 12 ay içerisinde harbe hazırlık oranlarını en az %10 artırmaktır.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin F-35 filosunda tam görev kapasitesine sahip uçakların oranı, halihazırda %30. Aynı oran, 2020 yılında ise %39 idi. Harbe hazırlık oranının düşüş sebebi net olarak açıklanamıyor ancak çeşitli parçaların ve motorun tahmin edilenden daha hızlı arıza çıkarıyor olmasının, harbe hazırlık oranlarını ciddi şekilde etkilediği tahmin ediliyor.

Ayrıca komisyonda Pratt & Whitney 2022 performansının ön analizi yapılırken, Pratt & Whitney şirketinin neredeyse tüm motorları geç teslim ettiğinin altı çizildi.  Ek olarak komisyonda Lockheed Martin tarafından tasarlanan ve motor için soğutma sağlayan güç ve termal yönetim sisteminin ise yetersiz performans gösterdiği ve bu durumun da motor ömrünü önemli ölçüde azalttığı belirtildi.

Tüm bunlara rağmen F-35, en çok tercih edilen 5. nesil savaş uçağı olma unvanını sürdürüyor. Bu unvanı sürdürebilmesindeki en temel etken ise halihazırda NATO’ya uyumlu olan ve yabancı ülkeler tarafından tedarik edilebilen 2’nci bir 5. nesil savaş uçağının bulunmaması.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3691 : 30 Mart 2023, 23:01:26 »
Bu işten çok kötü kokular geliyor.

Kronik problemler, bu harbe hazırlık oranı, buna karşın  çok daha verimli, güçlü, uzun ömürlü  vaad edilen GE alternatifinin ısrarla reddi.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #3692 : 30 Mart 2023, 23:49:15 »
Gidişatı güzel takip edin bu daha başlangıç. Deneyimle de kaliteli ortaklarına safdışı etmenin sonuçlarından biri bu.

Ben bu hallerine çiftetelli oynuyorum. Beter olsunlar.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3693 : 31 Mart 2023, 00:12:50 »
Amerika bu uçakla parayı toplayıp 6. nesil uçağına kaynak ayıracak. F-22'den bile iyi, en iyi 5. nesil uçak falan filan diyorlar ama F-22'yi İsrail'e bile satmayıp F-35'i herkese satıyorlar. S-400 alan Hindistan'a bile teklif ediyorlar.

Kısaca F-35 öyle über süper değil amaç PR'ını yapıp süper uçak alın deyip bundan parsayı toplayıp 6. nesle parayı aktarmak.

Şimdi bazıları ABD'de alıyor kötüyse niye alıyor diye sorabilir. Senin almadığın uçağı dünyaya nasıl satacaksın?

Düşün 10 yıl sonra MMU seri üretimde ama HVKK almıyor. TUSAŞ'ta bunu dünyaya satmaya çalışıyor. Teklif ettiğin ülke çıkıp yahu sen kendi ürettiği uçağı bile almadın bana niye satmaya çalışıyorsun demez mi?

F-35 tüm görevleri tek gövdede yapmak istiyor. Ama olmuyor. Bir yerden patlıyor. ABD çok değil 10 yıl içinde 6. nesli yapıp F-35'i ihraç uçağı olarak kullanır.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3694 : 31 Mart 2023, 00:29:55 »
F35 gerçekten de süper bir uçak.
F22 ile  yaygınlaştıramadıkları yetenekleri tüm hava kuvvetlerine ve hatta  müttefiklerine  yaygınlaştırmak için  kurgulanmış  iyi bir proje.

teknoloji ilerledikçe mevcut cihazın  bir üst modelinin  üretilmesi için geçecek süre kısalır;  ama  bu durum  eldeki cihazın  kötü veya  işe yaramaz olduğunu  göstermez.
sivil sanayi için de  bu böyledir,  askeri sanayi için de.

tahminen,  altıncı nesil uçaklar kullanıma girdikten kısa süre sonra da,  artık yedinci nesil uçakları konuşuyor olacağız,  o zaman da altıncı nesil uçaklar mı  aynı değerlendirmelere muhatap olacak?

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3695 : 31 Mart 2023, 02:17:05 »
Beni anlamamışsınız siz.

F-35'in harbe hazırlık oranının beklenenin çok altında kaldığını Pentagon yetkilisi bir general söylüyor. Yıllardır bu uçakların sorunları bitmiyor. Sürekli ya korozyon, ya motor, ya beklendiği kadar iyi performans gösterememesi vs. hep sorunlar yaşıyor. Hep eleştiriler geliyor.

Ayrıca benim yorumumda 5. nesil uçaklara bir eleştiri yok. Ben ABD bu uçağı herkese pazarlayıp gelen parayla 6. nesil için harcayacak diyorum. Bu 5. nesil kötü demek değil ki? Bu çıkarımı nasıl yaptınız?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 295
« Yanıtla #3696 : 31 Mart 2023, 02:28:10 »
 F104 ü de dünyaya öyle kakaladılar
« Son Düzenleme: 31 Mart 2023, 02:31:30 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3697 : 31 Mart 2023, 02:48:33 »
Tarihin en büyük rüşvet skandalları ile.Lockheed skandalı hakikaten çok garip ama bir o kadar da ders alınası bir skandal.İşin enteresan tarafı bu skandallara bulaşan bütün ülkelerde kimler suçlu ise yargılandı az çok cezalar verildi güzel ülkem Türkiye hariç.Çok enteresan bir olay.Bu generalleri yargılamak hem adalet için hem de gelecekte ki Türk personeline alım yapacaklar için tarihi ders olacaktı.Olmadı.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3698 : 31 Mart 2023, 06:13:00 »
e şu an gerçekten 5. nesil olan kaç uçak var ki?
sürekli  "F35 ve 6. nesil uçak"   kavramlarını kullanmışsınız.
doğal olarak o çıkarım oluşuyor.

*JSF projesinin  teknolojik  yönü  yanında Amerikagilin  projesi olduğunu ve bu yönüyle   de bir pakt  veya diplomatik ortaklık vasfı olduğunu
*B  modelinin  şu an üretimde olan tek dikey iniş kalkış yapan savaş uçağı olduğunu
*tek motorlu olduğu halde  çift motorlu uçak kadar yük taşıyabildiğini

hatırlamak gerek.

F35  sözleşmesinde  "sürekli iyileştirme,  yükseltme"   mealinde bir kavram var,  şimdi tam kelime kelime hatırlayamıyorum;  ama ben o sözleşmenin  resmi linkini defalarca kez paylaştım burada.
oradan buradan okuduğumuz o haberleri ciddiye almam ve bu haberler üzerinden bir kanaat edinmem için,  bu haberlere konu olan hadiselerin kaçının  zaten bu yükseltmeye dahil olduğunu,  kaçının bu güncellemeler dahilinde  ön görülememiş şeyler olduğunu bilmem gerekir.

iki   olasılık ve bu olasılıklardan doğacak  iki kanaat var:
ilki,  haberlerdeki hadiselerin %51'i sözleşmede vurgulanan güncellemelerle çözülecek şeylerdir,  sözleşme dahilinde zaten bilinen konulardır.
"bu durumda F35  ile ilgili negatif eleştirilerin  üzerine sifonu çek"

ikinci olasılık,  bu  eleştirilerin %51'i  sözleşmede vurgulanan güncellemeler dahilinde  ön görülememiş  konulardır.
"o vakit bir sorun var mı?   bu  konular neden ön görülemedi?  ön görülemeyen bu konular uçuş güvenliğine engel mi?  gibi   soruların sorulması gerekir;  eğer bu  konular  düzenli güncellemeler dışındaki konularsa ve uçuş güvenliğini etkiliyorsa,  eleştirenler kervanına ben de katılırım"

bu uçakların şu an  aktif bir şekilde uçuyor olması,  uçuş güvenliğiyle ilgili  bir sorun  olmadığı şeklinde yorumlanabilir.

bu  konuyla ilgili bir bilginiz varsa  paylaşırsanız sevinirim.
bu  haberlerdeki  konuların çoğu   güncelleme iyileştirme  kapsamına  giren konular mıdır? değil midir?

Çevrimdışı Bukrek

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3699 : 31 Mart 2023, 09:17:06 »
GE' nin yeni motoru iddia edildiği gibi "ömür", "performans", "gizlilik" ve "verimlilik" konularında gerçekten devrimsel ise çok farklıysa belki de bu motoru kendi yaptığı 6  nesil uçağa saklıyordur. Sonuçta F-22'yi de hiç kimseye vermemişti. Bu motora sahip F-35 şimdilik istememiş olabilir.