Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 853188 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3670 : 31 Ocak 2023, 18:08:55 »
Demek ki; İstanbul'u, musul'u, kıbrıs'ı, kanal'ı, hicaz'ı, filistin'i işgal edip bayrağını oralara dikmiş;

komşunun ordusunu ve donanmasını eğitip donatıp senin üstüne salarak Ankara'ya kadar tüm batı yakamızı işgal ettirmiş; ege adalarinin tamamını hem Balkan Savaşı'nda hem sonrasında  İtalya'dan alarak Yunan'a vermiş;

Kürt isyanlarını çıkartarak musula tekrar görmemizi engellemiş, kukla Arap krallıklarını kurarak inek gibi muslumanları yillarca sağmış, çanakkale, kanal ve İstanbul seferine getirdiği Hindularla halka baskı,eziyet ve tecavüz etmiş, sarayı işgal ederek padişahı bir irtibat subayı vasıtası ile yônetmiş;

Tüm bunları yapmış ingilize sığınmayı mideniz kaldıracak öyle mi??

Komsunuzla iyi geçinmeyi kabul etmeyeceksiniz veya uzak ve sınırı olmayan ülkelerden ticaret ve ortaklığı kabul etmeyeceksiniz.. ama bir fiil ocagimiza incir ağacı diken İngiliz ve daha fazlasını yapan rus'tan medet umacağız.

Ne için?

Not: bu mesaj yüksek oranda sarkazm içerir. Şahsen herkesle iyi geçinme fikrindeyim. Sadece bazı grupların ikiyüzlülüğünü iğneleyerek  yansıtıyorum.

Doğrudur. Tarihimizde bize en büyük zarar verenlerin belki de başındadır İngilizler. Ancak bu durum tarih, bize zarar veren İngilizler de çoktan toprak oldu!
Buna sığınmak değil, çıkarlarımız için işbirliği demek daha mantıklı olur. Önceki sayfalarda bahsettiğim köprüyü geçene kadar...
Yoksa hiç birine güven olmaz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3671 : 31 Ocak 2023, 18:15:39 »
Sarkazm notuma dikkat çekmek istiyorum. Ben de bunların tarih olduğunu ve çikar öncelikli dış politika gütmenin gerekliliğinin farkındayım.

Sadece 10 yıldır Amerika'dan yüz bulamadığı için tüm batıyı ve batı medeniyetini tukaka ilan eden takiyyeci insanlar düşünsün diye yazdım.

Yoksa şu an bizim için kalan denge unsuru İngiltere mecburen. Bu hale getirenler utansın.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3672 : 31 Ocak 2023, 18:38:43 »
Rusya ve İngiltere'nin mükemmel olduğu iddia edilmedikçe böyle saçmalayarak kimsenin ikiyüzlülüğünü göstermiş olunmuyor.. Hele hele "sığınmak, medet ummak" gibi kelimelerle saman adam soslu "Tarihte bize şunu yaptılar yha" söylemi bir tek Türk toplumunda tutuyor herhalde; ben başka hiçbir yerde böye safsataların revaç bulduğuna şahit olmadım. İngiltere'nin ABD'den daha ehven olduğunu söyleyenlere sorarsanız çoğu "al birini vur ötekine" diye cavap verecektir. Velev ki mükemmel olduklarını iddia eden bir grup olsun, onlar için bu tarihi olayların hiçbir önemi yok;  yüzsüzün ikinci bir yüzü mu olur?
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2023, 18:40:37 Gönderen: İbrahim »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
F-35 savaş uçağı ilk kez Hindistan’da
« Yanıtla #3673 : 14 Şubat 2023, 22:23:03 »
ABD üretimi F-35A Lightning II savaş uçağı, ilk kez Hindistan’a ayak bastı. ABD, Aero India için Hindistan’a 2 adet F-35A Lightning II sevk etti.

Lockheed Martin ana yükleniciliğinde geliştirilen 5. nesil savaş uçağı F-35, ilk kez Hindistan’a ayak bastı. ABD, Hindistan’ın 1 yıl arayla düzenlediği Aero India hava gösterisi için ülkeye 2 adet F-35A Lightning II savaş uçağı sevk etti. Bu, F-35’lerin Hindistan’a ilk ayak basışı olarak kayıtlara geçti.

F-35A’ların bir tanesi Utah’daki Hill Hava Kuvvetleri Üssü’nden; bir diğeri ise F-35A Gösteri Ekibi’nden Hindistan’a sevk edildi. Hill Hava Kuvvetleri Üssü’nden getirilen F-35A statik alanda sergilenecekken, diğer F-35A ise Aero India kapsamında gösteri uçuşu gerçekleştirecek.

Aero India’da F-35’in görücüye çıkmasının, Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF)’nin 114 adetlik Çok Rollü Savaş Uçağı (MRFA) tedariki için Hintli makamların pazar araştırması yaptığı bir zamana denk geldiği de ayrıca vurgulanmalı. Söz konusu ihale için Fransız Dassault Rafale platformu da öne çıkıyor. Hint Hava Kuvvetleri envanterinin bir kısmını, Fransız yapımı Rafale savaş uçakları kaplıyor.

Hindistan, 36 adetlik Rafale EH/DH savaş uçağı siparişi kapsamında ilk uçaklarını 2020 yılında teslim aldı. 7.8 milyar Avro değerindeki sipariş kapsamında teslimatların bu yıl tamamlanması planlanıyor.

https://www.savunmasanayist.com/f-35-savas-ucagi-ilk-kez-hindistanda/

Hindistan'ın elinde S-400 füze savunma sistemi var ve F-35'ler bu ülkeye konuşlanıyor F-35'lerin gizli bilgileri çalınacak ABD ne yapıyorsun? Şaka bir yana bu olay gösteriyor ki Türkiye'nin S-400 alması ile F-35'lerin bir alakası yok sadece bahane başka bir şey değil. ABD işine geldiği gibi ülkeler arası negatif ayrımcılık yapmaya devam ediyor. İkiyüzlü bir ülke olduğunu her fırsatta gösteriyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
F-35 projesinde Türkiye’nin rolünü Almanya’ya verdiler
« Yanıtla #3674 : 19 Şubat 2023, 15:06:51 »

F-35 projesinde Türkiye’nin rolünü Almanya’ya verdiler

TUSAŞ üretimi F-35 orta gövdesi

Lockheed Martin ve Northrop Grumman, F-35 savaş uçağının orta gövdesinin üretimi için Alman Rheinmetall şirketi ile sözleşme imzaladılar. Bu üretimi, daha önce Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) gerçekleştiriyordu.

ABD merkezli Lockheed Martin ve Northrop Grumman şirketleri, Rheinmetall AG ile F-35 orta gövdesi için stratejik tedarik kaynağı olarak bir niyet mektubu imzaladı. Bu potansiyel ortaklık ile Almanya’da ikinci bir F-35 orta gövde entegre montaj hattı (IAL) kurulacak.

F-35 Programı’nın ortak üreticileri arasında yer alan Türkiye, S-400 tedariki gerekçe gösterilerek Eylül 2021’de programdan çıkarılmıştı. Programdan çıkarılmadan önce yaklaşık 11 Türk savunma sanayii şirketi, F-35 Lightning II savaş uçağı içni bir dizi kritik parçanın üretimini gerçekleştiriyordu.

Bahsi geçen 11 şirket arasında bulunan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, tıpkı Rheinmetall gibi Northrop Grumman’a teslim edilmek üzere F-35 uçağının orta gövdesini üretiyordu. Türkiye’nin programdan çıkarılmasının ardından 11 Türk şirketinin parça üretimi de sonra ermiş oldu. F-35 Programı’nın ana yüklenicisi Lockheed Martin, bir süredir Türk şirketlerinin iş paylarını diğer yerli ve yabancı şirketlere dağıtmak için çalışmalar yürütüyor.

Rheinmetall ile ABD’li şirketler arasında yapılan ve Avrupa’da ikinci bir F-35 orta gövde entegre montaj hattının kurulumunu kapsayan anlaşma, bir anlamda TUSAŞ’ın rolünün Alman Rheinmetall şirketine verilmesi anlamına geliyor.

Türk şirketlerinin programdan çıkarılması, F-35 tedarik zincirinde önemli problemlere yol açmış ve hem tedarik sorunları ortaya çıkmış hem de maliyetler artmıştı. Türk firmalarının programdan çıkarılmalarının oluşturduğu negatif etkilerin, F-35 tedarik zinciri üzerinde bir süre daha devam edeceği tahmin ediliyor.

Öte yandan Türkiye, 100’den fazla F-35 savaş uçağı tedarik edecekti. Türk Hava Kuvvetleri için üretilen 6 adet F-35A savaş uçağı ise halihazırda ABD Hava Kuvvetleri depolarında muhafaza ediliyor.

https://www.savunmasanayist.com/f-35-projesinde-turkiyenin-rolunu-almanyaya-verdiler/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 295
« Yanıtla #3675 : 19 Şubat 2023, 17:27:22 »
TFX olmasa bu haberlere başımızı taşlara vurmamız gerekirdi. Çünkü zaten harcamak zoruna olduğun hava kuvveti yenileme uçak ihtiyacını karşılarken para kazanacaktık. Yapamadığımız orta gövde alamadığımız F35 in bir yansıması haliyle orta gövdeden para kazanamayacağız ama aynı sebepten dolayı kazanacağımızdan çok daha fazlası maliyetteki F35 i alamayacağız onun parası bizde kalacak  TFX i finans edecek. Almanya böyle değil onlar zaten F35 almak zorundalar haliyle onlar için orta gövde üretimi çok anlamlı. Biz finansal olarak aslında orta gövde üretemediğimiz için kardayız. Hava gücümüz riske giriyor onu da idare edebilirsek TFX gelene kadar orda da sorun olmaz. Ayrıca İsrail e gideceğine Almanya ya gitsin üretim
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2023, 17:30:19 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3676 : 19 Şubat 2023, 17:59:12 »
"F-35 Projesinde Turkiyenin rolunu Almanyay vardiler"

Almanya nin kalifiye is gucu ve endustrisinin F-35 uretiminde bas gosteren kaliteli ve zamaninda uretim acmazina yardimci olacagi kesin.
Tabi ki bu kararin verilmesinde her zaman oldugu gibi madalyonun diger yuzune de bir bakmak gerekir.

Almanya AUG2022 den itibaren Rus dogal gazina bagimliligini deyim yerinde ise sifirladi. Rusyanin Almanyadaki payini Norvec buyuk oranda doldurdu diyebiliriz. " Bu politaka AB nin lokomotifi olan Almanyadan istedigi bir karardi"

Almanya , ukrayna savasi sonrasinda ABD den 35 x F-35 Almaya karar verdi yaklasik 10Milyar USD.

Almanya Ukraynaya savasinda  gecmisten beri kemiklesmis savasan ulkelere askeri techizat gonderme kararini iptal edip Ukrayanaya yardim gondermeye basladi. " ABD nin taleplerinden biri idi.

Bu siraladiklarimin yaninda bir de deginilmeyenler var ki butun bunlar sonucunda niye F-35 aksam uretiminin Almanya oldugu anlasilabiliyor.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #3677 : 19 Şubat 2023, 19:10:34 »
Aha şuraya yazıyorum. İsteyen caps alsın. Bu jetler sırasıyla kafalarında paralanacak. F 35 uçakların parçalarını ve bilhassa en önemli unsur orta gövdelerini üretimine girmeden evvel tasarım ölçüm test süreci neredeyse bizim on senemiz aldı. Sanayileşmiş ülkelerin bu görevi üstlenerek ve bu proje ölü doğmuş bir çocuğun nasıl döneceğini kendileri görecekler. Sadece Türkiye’yi tedarik zincirinden çıkartmak için koskoca uluslararası bir konsorsiyumu fes ettiler bravo. Bunu ama geri zekalı Amerikan siyasiler Pentagon yetkileri ve kongre üyeleri farkına varamayacak kadar aptallar. Farkına varanları da susturdular.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3678 : 19 Şubat 2023, 23:02:05 »
Aha şuraya yazıyorum. İsteyen caps alsın. Bu jetler sırasıyla kafalarında paralanacak. F 35 uçakların parçalarını ve bilhassa en önemli unsur orta gövdelerini üretimine girmeden evvel tasarım ölçüm test süreci neredeyse bizim on senemiz aldı. Sanayileşmiş ülkelerin bu görevi üstlenerek ve bu proje ölü doğmuş bir çocuğun nasıl döneceğini kendileri görecekler. Sadece Türkiye’yi tedarik zincirinden çıkartmak için koskoca uluslararası bir konsorsiyumu fes ettiler bravo. Bunu ama geri zekalı Amerikan siyasiler Pentagon yetkileri ve kongre üyeleri farkına varamayacak kadar aptallar. Farkına varanları da susturdular.

Türkiye ; Suriye'den , Libya'ya, Ege'den Ortadoğu'ya , İsrail'den Rusya'ya kadar ABD'nin tam tersi politika yürütüyor... F-35 konsorsiyumundan çıkarılmamız çok doğru...
ABD haklı demiyorum , son derece şerefsiz hareketler ama ABD açısından bakıyorum kısa-orta vadede doğru hareket...

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #3679 : 20 Şubat 2023, 19:41:05 »

Türkiye ; Suriye'den , Libya'ya, Ege'den Ortadoğu'ya , İsrail'den Rusya'ya kadar ABD'nin tam tersi politika yürütüyor... F-35 konsorsiyumundan çıkarılmamız çok doğru...
ABD haklı demiyorum , son derece şerefsiz hareketler ama ABD açısından bakıyorum kısa-orta vadede doğru hareket...

Ne demek istediğini çok iyi anlıyorum Amerika’nın suyunda gitmediğimiz için kendi açılarından  haklı gibi görülebilir. Ama senin onların adına bu kadar detaylı bu kadar anlayışlı ve belki diyebilirim ki bu kadar sevecen onların düşüncelerini ortaya dökmen sana yılın üyeliğine puan vermediğim kadar da varmışsın.