Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 853199 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3680 : 20 Şubat 2023, 19:50:56 »
https://www.savunmasanayist.com/abd-maliyetler-artti-turkiye-f-35-icin-ek-odeme-yapmali/

Bizi f35 projesinden çıkardıklarından ötürü Maliyetleri arttığı için ABD, bize 1.4 mıilyar doları vermeyi bırak; ek ödeme istiyormuş!

Gel çık bu işin içinden.!
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2023, 19:51:58 Gönderen: Yasar »

Çevrimiçi Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #3681 : 20 Şubat 2023, 20:54:36 »
Aha şuraya yazıyorum. İsteyen caps alsın. Bu jetler sırasıyla kafalarında paralanacak. F 35 uçakların parçalarını ve bilhassa en önemli unsur orta gövdelerini üretimine girmeden evvel tasarım ölçüm test süreci neredeyse bizim on senemiz aldı. Sanayileşmiş ülkelerin bu görevi üstlenerek ve bu proje ölü doğmuş bir çocuğun nasıl döneceğini kendileri görecekler. Sadece Türkiye’yi tedarik zincirinden çıkartmak için koskoca uluslararası bir konsorsiyumu fes ettiler bravo. Bunu ama geri zekalı Amerikan siyasiler Pentagon yetkileri ve kongre üyeleri farkına varamayacak kadar aptallar. Farkına varanları da susturdular.

Ağzım bir yerde dursaydı. Bu yorumu okuyan Pentagon yetkilisinin  sinir uçlarına dokunmuşum anlaşılan

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3682 : 20 Şubat 2023, 21:33:45 »
Aha şuraya yazıyorum. İsteyen caps alsın. Bu jetler sırasıyla kafalarında paralanacak. F 35 uçakların parçalarını ve bilhassa en önemli unsur orta gövdelerini üretimine girmeden evvel tasarım ölçüm test süreci neredeyse bizim on senemiz aldı. Sanayileşmiş ülkelerin bu görevi üstlenerek ve bu proje ölü doğmuş bir çocuğun nasıl döneceğini kendileri görecekler. Sadece Türkiye’yi tedarik zincirinden çıkartmak için koskoca uluslararası bir konsorsiyumu fes ettiler bravo. Bunu ama geri zekalı Amerikan siyasiler Pentagon yetkileri ve kongre üyeleri farkına varamayacak kadar aptallar. Farkına varanları da susturdular.

Türkiye ; Suriye'den , Libya'ya, Ege'den Ortadoğu'ya , İsrail'den Rusya'ya kadar ABD'nin tam tersi politika yürütüyor... F-35 konsorsiyumundan çıkarılmamız çok doğru...
ABD haklı demiyorum , son derece şerefsiz hareketler ama ABD açısından bakıyorum kısa-orta vadede doğru hareket...

Ne demek istediğini çok iyi anlıyorum Amerika’nın suyunda gitmediğimiz için kendi açılarından  haklı gibi görülebilir. Ama senin onların adına bu kadar detaylı bu kadar anlayışlı ve belki diyebilirim ki bu kadar sevecen onların düşüncelerini ortaya dökmen sana yılın üyeliğine puan vermediğim kadar da varmışsın.

Ben hiçbir zaman Amerikancı olmadım  ama diğer müslüman ülkelerinin durumuna baktığımda da onlara göre Batı'dan çok şey öğrenip kazanç sağladığımızı da düşünüyorum...
Sadece yıllardır belli bir seyirde giden Türkiye-ABD/Batı ilişkilerinin bu iktidar zamanında ilk 10 yılı sevgili kıvamında giderken nasıl oldu da bu aşamaya geldi onu irdeliyorum ve bazılarının gizli ajandası olduğunu düşünüyorum...Amerika'nın değil bizimkilerin gizli bir ajandası...

Çevrimiçi Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #3683 : 20 Şubat 2023, 22:08:25 »

Türkiye ; Suriye'den , Libya'ya, Ege'den Ortadoğu'ya , İsrail'den Rusya'ya kadar ABD'nin tam tersi politika yürütüyor... F-35 konsorsiyumundan çıkarılmamız çok doğru...
ABD haklı demiyorum , son derece şerefsiz hareketler ama ABD açısından bakıyorum kısa-orta vadede doğru hareket...

Ne demek istediğini çok iyi anlıyorum Amerika’nın suyunda gitmediğimiz için kendi açılarından  haklı gibi görülebilir. Ama senin onların adına bu kadar detaylı bu kadar anlayışlı ve belki diyebilirim ki bu kadar sevecen onların düşüncelerini ortaya dökmen sana yılın üyeliğine puan vermediğim kadar da varmışsın.

Ben hiçbir zaman Amerikancı olmadım  ama diğer müslüman ülkelerinin durumuna baktığımda da onlara göre Batı'dan çok şey öğrenip kazanç sağladığımızı da düşünüyorum...
Sadece yıllardır belli bir seyirde giden Türkiye-ABD/Batı ilişkilerinin bu iktidar zamanında ilk 10 yılı sevgili kıvamında giderken nasıl oldu da bu aşamaya geldi onu irdeliyorum ve bazılarının gizli ajandası olduğunu düşünüyorum...Amerika'nın değil bizimkilerin gizli bir ajandası...

Gerçi bunu biz sık sık tekrarlıyoruz ama bizim ülke ne başkalarının konumunda ne başkalarına yapısında ne de başkalarının yoluna gider. Eskiden gittik ve Amerika’da yağmur yağdığı zaman Türkiye’de şemsiye açılıyordu. Bu ne demek oluyor istedikleri gibi yerimizde sayıp kaldık.

Bir ara yorumun Pentagon yetkilisinin kaleminden geldiğini zannettim kusuruma bakma.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3684 : 20 Şubat 2023, 23:09:48 »

TC-ABD ilişkiler sevgili kıvamında falan gitmedi. ABD tarafında kırılma 2003 tezkeresine hayır denmesi ile başlar. Türkiye tarafından ise TC'nin Obama döneminde, başta Suriye özelinde verilen sözler olmak üzere, yediği kazıklarla başlar bu. TC açısından esas kırılma ise 15 Temmuz ve Suriye'dir; ABD açısından ise yine Suriye Sorunu ve Türkiye'nin, ABD'nin düşmanı kuşat, yalnızlaştır ve yıprat politikasına katılmadığı gibi aykırı faaliyetler yürütmesi. Türkiye tarihi boyunca demokratlarla uzlaşmakta zorlanmıştır, yine demokratlar iktidar ABD'de ve hükümetler arasında bu kadar sorun varken her şeyin yolunda gitmesini beklemek, saflık derecesinde bir iyimserlik olur. Birilerinin gizli bir ajandası falan yok; Türk halkının sürekli kıytırık olgulara dayanarak gizli planlar, oyunlar, ajandalar vs. kuran iç ve dış kaynaklı yapılanmalar tahayyül etmesi ve işler rast gitmediğinde sorumlu olarak da bu hayali yapılanmaları görmesi bana çok tuhaf ve gülünç geliyor.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2023, 23:11:08 Gönderen: İbrahim »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3685 : 20 Şubat 2023, 23:31:40 »

TC-ABD ilişkiler sevgili kıvamında falan gitmedi. ABD tarafında kırılma 2003 tezkeresine hayır denmesi ile başlar. Türkiye tarafından ise TC'nin Obama döneminde, başta Suriye özelinde verilen sözler olmak üzere, yediği kazıklarla başlar bu. TC açısından esas kırılma ise 15 Temmuz ve Suriye'dir; ABD açısından ise yine Suriye Sorunu ve Türkiye'nin, ABD'nin düşmanı kuşat, yalnızlaştır ve yıprat politikasına katılmadığı gibi aykırı faaliyetler yürütmesi. Türkiye tarihi boyunca demokratlarla uzlaşmakta zorlanmıştır, yine demokratlar iktidar ABD'de ve hükümetler arasında bu kadar sorun varken her şeyin yolunda gitmesini beklemek, saflık derecesinde bir iyimserlik olur. Birilerinin gizli bir ajandası falan yok; Türk halkının sürekli kıytırık olgulara dayanarak gizli planlar, oyunlar, ajandalar vs. kuran iç ve dış kaynaklı yapılanmalar tahayyül etmesi ve işler rast gitmediğinde sorumlu olarak da bu hayali yapılanmaları görmesi bana çok tuhaf ve gülünç geliyor.

Yok İbrahim Bey,

Adamlar açıktan açığa PKK'yı ve bölgede Kürt ayrılıkçı hareketlerini destekliyor. En büyük müttefikimiz diyorlar bu hareketlere. Kaç bin TIR  yardım gitti bölgeye. 160.000-200.000 ayrılıkçı Kürtçü militan birikti galiba Suriye'de.  Ermenistan'a destekleri de açık. Doğu Akdeniz'de bize karşı pozisyon aldıkları da açık. Adamlar açık açık, yani gizli saklı değil. Ben de gülüyorum  açık açık olanları görmeyip gizli diyenlere.

Ama daha önemlisi Davutoğlu ve Babacan başta muhalefetin  ABD'nin bu politikaları karşısında bilinen belirli bir politika açıklamamaları.   

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Yunanistan'da F-35 çatlağı: 800 milyon dolarlık diken!
« Yanıtla #3686 : 24 Şubat 2023, 15:54:07 »
Yunanistan'da F-35 çatlağı: 800 milyon dolarlık diken!

Filosuna F-35 savaş uçaklarını dahil etmeye hazırlanan Yunanistan'da altyapı krizi patlak verdi. Yunan basını yaşanan tartışmayı '800 milyon dolarlık bir diken' başlığı ile duyurdu.
Komşu Yunanistan'da gündem 5. nesil savaş uçağı F-35'ler...

Filosuna yeni nesil savaş uçağını katmaya hazırlanan ülkede altyapı krizi patlak verdi.

Yunanistan'ın önde gelen gazetelerinden Ta Nea bu gelişmeyi '800 milyon dolarlık bir diken' başlığı ile okurlarına duyurdu.

Söz konusu haberde 'Tam operasyonel kullanım için gerekli altyapının inşaat programı üzerinde tartışma çıktı' denildi.

F-35'lerin tam operasyonel hale gelmesi için 600 ila 800 milyon dolarlık ek bir harcamaya gerek olduğunu yazan Ta Nea haberinde şu ifadelere yer verdi;

'Milli Savunma Bakanlığı'nın F-35'lerin tedariğine ilişkin anlaşmaya son olarak neleri ekleyeceği ise bir anlaşmazlık alanında gelişiyor. Daha spesifik olmak gerekirse, son zamanlarda patlak veren tartışma, tahmini ek maliyeti 600-800 milyon Dolar olan Arz ve Bilgi Güvenliği anlaşması konusuyla ilgili.

Söz konusu habere göre Yunan yetkililerin bir bölümü söz konusu ödemenin Lockheed Martin'e ödenmesi ve bu hizmetin şirket tarafından sağlanmasını savunurken diğer kanat ise bunun Yunanistan'ın kendi imkanları ile yapması gerektiği görüşünü dile getiriyor.

Gazeteye konuşan kaynaklar ikinci fikri savunan yetkililerin bu hamlenin Yunanistan'ın havacılık sektörü için önemli bir yatırım olduğunun altını çizdiğini ve hem teknolojik hem de finansal olarak birçok faydası olduğunu savunduğunu aktardı.

5. nesil savaş uçağı F-35 için gerekli altyapıyı oluşturmak için Yunanistan'ın siber güvenlik merkezi, uçak destek binaları ve güvenlik tesisleri bir dizi projeyi hayata geçirmesi gerekiyor.

Yunan basınına göre, Atina'nın savaş uçağı için 2028'e kadar beklemesi gerekiyor.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/yunanistanda-f-35-catlagi-800-milyon-dolarlik-diken-42224846
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2023, 00:57:13 Gönderen: Heartbang »

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3689 : 28 Şubat 2023, 00:05:27 »
Vay bee sen yıllarca motor yap.Her türden 100lerce motor yap 20 yıldır  olan hatayı yeni fark et.Biz 0 dan 5.nesil motor yapacağız da hatasız nasıl yapacağız.Amerika hata yapmışken Ruslar becerememişken. Mühendislerimize Allah kolaylık versin.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.