Gönderen Konu: İlk MC-12 Özel Görev Uçağı teslim edildi  (Okunma sayısı 2579 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kosavalı1989

  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 302
  • 0
İlk MC-12 Özel Görev Uçağı teslim edildi
« : 13 Nisan 2009, 22:08:58 »


ABD Hava Kuvvetleri’nin MC-12 adlı “Project Liberty Turboprop” özel görev uçaklarından ilkinin teslimatı gerçekleştirildi. Kendi sınıfında bir ilk olan, 16 500 librelik özel bu görev uçağı, keşif, gözlem ve istihbarat alanlarında çeşitli yeniliklere imza atacağa benziyor.
Dünyanın sivil jet uçağı devlerinden Hawker Beechcraft tarafından ABD Ordusu için üretilen MC-12, uçağı, karmaşık muharebe mevkii şartlarına uyacak şekilde modernize edilmiş çok özel bir uçak. Gelişmiş elektro-optik ve kızıl ötesi görüş kabiliyetli, her yöne hareket kabiliyetli video kameralarından aldığı görüntüleri, yerdeki birimlere göndererek muharebe alanında büyük kolaylık sağlayacak uçakların ilk sekizi üzerinde MX-15i sistemi bulunuyor. Bu sistem sayesinde uçak kızıl ötesi hedeflemenin yanı sıra, bir nesne ya da binanın konum ve durum bilgisini özel teçhizatlı askere eşzamanlı aktarabiliyor. Şimdilik söz konusu platformlarda yüklü olmasa da, gelecekte uçaklara lazer desinatör teçhizatı sayesinde, yer birliklerine hedefin konum bilgilerini şimdikine nazaran çok daha büyük bir hassasiyetle aktarılabilecek.

Özellikle Irak ve Afganistan’daki askeri operasyonlarda devriye görevlerinde kullanılacak olan bu uçaklar, ABD Ordusu’nun orta irtifada keşif, gözlem, istihbarat görev uçağı ihtiyacını karşılayacak. 8 saatlik havada kalabilme süresi, düşük hızlarda seyredebilmenin yanı sıra, 35000 ft servis irtifasında 300 knot hızla yol alabilme gibi özelliklere sahip olan MC-12’ler, tam kapasite yakıt ve yükle kalkış sonrası 7 saat boyunca gözetleme harekatını gerçekleştirip, 100 deniz mili kadar daha yol alarak, dahili tankında 45 dakikalık daha kullanılabilir yakıt varken iniş safhasına geçebiliyor.

Söz konusu uçaklardan 2009 sonuna kadar 37 adet teslim alınacak.