Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1027208 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #5910 : 23 Şubat 2024, 13:26:10 »
Her yeni uçakta topa gerek yok fikri bir gündeme geliyor sonra nasıl oluyorsa oluyor top illa ekleniyor. Bu kadar büyük bir uçağa ben top ekleneceğine kesin gözü ile bakıyorum. Geçende zaten nerede bir yerde 20 mm top lafı geçmişti. 20 mm top bu cüssedeki uçak için kürdan gibi kalır tak gitsin ne olacak. Vietnam savaşındaki F4 ler ile başladı artık topa gerek yok lafları hala daha devam ediyor ama hepsine de top koydular

Drone yönetecek uçağa top olmaz.Koyacaksan KAAN'ın yönettiği drone'a top koy...

Ama bizim millet " bunun neden topu yok" diye kafa ütüleyeceği için top da konulsun bence de... Kafa ağrıtmasınlar...
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2024, 13:27:27 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5911 : 23 Şubat 2024, 13:36:35 »
Haklısın Merzifonlu sizde ekleyin işte bu uçağın önünde daha çok iş var ama ben şöyle bir bakıyorum da bizi durduracak hiç bir şey göremiyorum hatta AESA radar gibi en zorlarında bile yavaşlatacak bile bir engel göremiyorum. Ulusal kabiliyetlerimiz bu uçağı desteklemek için son derece yeterli şu anda. Olabilecek tek zorluk uçağın uçmaması olurdu kalanların içinde bizi durdurmak bir yana yavaşlatacak bir kalem bile ben göremiyorum

Optikleri atlamışım onları da ekledim listeye en önemli maddelerden birisi ve en bilinmez durumda olanı. Ama Aselsan ın bu işin altından kafi yeterlilikte kalkacağı çok açık 

Bir endişem var sadece oda yabancı mühimmatların sertifiyesinde zorluk yaşar mıyız. Amraam Sidewinder  olmazsa olmaz şart olan iki mühimmat ve ben bunlarda çok sıra dışı gerginlikler olmazsa sorun görmüyorum ama Avrupa mühimmatları özellikle Meteor İris sertifiye sinde sorun olabilir. Hatta İris için sorun olmaması mucize gibi görünüyor çünkü Yunanistan bu projenin katılımcısı. Avrupa hava hava mühimmat ailesi İris + Meteor dur biri olmasa topal ördek yani. Tek derdimiz bu olsun sorun değil. Batı mühimmatlarını olabildiğince uçağa sertifiye etmek gerek bu ticari olarak çok önemli. ABD mühimmatlarını sertifiye edersek bu maksadın % 80 inin sağlarız ve bence olur yani sorun çıkmaz. Bugünün işi değil tabi bu sonraki meseleler

Hiç bir sorun olmayacağı gibi bizzat kendileri dahi bunların uçağa yüklenmesi talebinde bulunmaları muhtemel olasılıklar içinde en yüksek olanıdır eğer istemezlerse kendileri pazar kaybı yaşayacaklarını şimdiden öngörmektelerdir...

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5912 : 23 Şubat 2024, 13:45:21 »

Ama bizim millet " bunun neden topu yok" diye kafa ütüleyeceği için top da konulsun bence de... Kafa ağrıtmasınlar...

Artık forumda da her konuda, şuna şöyle bir şey yapsak çok iyi olur tadında mesajlar okumaktan da yorulduk. Amatör ruh güzel de profesyonelce bu işi yapan adamların da her yaptığını sorgulamasak nasıl olur? Ben kendi adıma yıldım valla. Herkes maşallah her şeyi biliyor. Olanı anlamaya çalışmak yerine, oradaki akılı anlamak yerine, ben olsam şöyle yapardım tadında mesajlar bıkkınlık getirdi.

Sen olsan olmuyor işte. Olsaydı sen orada olurdun o burada olurdu.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5913 : 23 Şubat 2024, 14:00:51 »
Top olmayacak dendi sonra olacak dendi...
Bu seçeneğin tasarım aşamasında belli olması gerekmez mi?
Koca topun yerleşeceği yer bellidir tasarım aşamasında...

« Son Düzenleme: 23 Şubat 2024, 14:02:01 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #5914 : 23 Şubat 2024, 14:09:38 »
A10 un meşhur vosvagen tosba kadar topu insanların belleğine işlenmiş olabilir ama normalde uçakların 20 mm topları çok yer kaplamıyor. Amarikada gördük çin balonları bile askeri hedef olabiliyor. dronlar anarşik davranan sivil uçaklar malbora kaçıran botlar bunlarda potansiyel hedef.

F16 topu bu kadar mesela. 7 katlı apartman 21 metredir bizim KAAN da 21 metre. Bu top nedirki Kaan için

« Son Düzenleme: 23 Şubat 2024, 14:12:49 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 198
« Yanıtla #5915 : 23 Şubat 2024, 14:11:56 »

Artık forumda da her konuda, şuna şöyle bir şey yapsak çok iyi olur tadında mesajlar okumaktan da yorulduk. Amatör ruh güzel de profesyonelce bu işi yapan adamların da her yaptığını sorgulamasak nasıl olur? Ben kendi adıma yıldım valla. Herkes maşallah her şeyi biliyor. Olanı anlamaya çalışmak yerine, oradaki akılı anlamak yerine, ben olsam şöyle yapardım tadında mesajlar bıkkınlık getirdi.

Sen olsan olmuyor işte. Olsaydı sen orada olurdun o burada olurdu.

+1

Günün en güzel yorumu

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #5916 : 23 Şubat 2024, 14:21:10 »
Alıntı

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil: KAAN dünyanın en hızlı biten uçak projesi

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, milli savaş uçağı KAAN’ın uçuşunun ardından açıklamalarda bulundu. Kotil " Bizim uçağımız F22-F35 arasında. Biz uçağın hava görevini daha iyi yapması gerekiyor. Burada yabancı basın bilenlerin bu kadar önemsemesi çok kısa sürede bitti, en hızlı biten uçaktır" dedi.

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/tusas-genel-muduru-kotilden-onemli-aciklamalar-42409664

İyi de henüz bitmemiş ki! Bu sadece bir prototip! Herhalde prototip yapımı çok hızlı oldu demek istedi. Haberciler de en hızlı biten uçak projesi olarak yazdılar.  ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı The Qonqueror

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5917 : 23 Şubat 2024, 14:25:40 »
Senede iki mesaj atıyorsun yarısını bana ziyan etmeseydin keşke

Bu senin haddini bilmediğin gerçeğini değiştirmiyor. En azından herşeye atlayıp yüzüme gözüme bulaştırmıyorum.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5918 : 23 Şubat 2024, 14:44:50 »
Tasarım ile prototipin uçması arasında geçen süre olarak en kısa proje demek istemiştir ...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #5919 : 23 Şubat 2024, 15:03:35 »

Bu senin haddini bilmediğin gerçeğini değiştirmiyor. En azından herşeye atlayıp yüzüme gözüme bulaştırmıyorum.

Kardeşlerine laf edene kadar tahammül ettin en kanına dokanan bumu oldu

Herkes beni seviyo ben yılın üyesi seçildim
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.