Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1038031 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #5900 : 23 Şubat 2024, 10:20:19 »
Şimdi neler olacak onları sohbet tadında sırasına dikkat etmeden yazalım;

Motor diyesi geliyor kafadan insanın ama bence motor sorunumuz yok sayıp F110 üzerine tamamlanmış uçağı düşünmekte fayda var bu aşamada

Dahili istasyonlar yapılacak işler hale gelecek. Bu iş o kadar kolay değil bir dahili istasyonun kapağını açıp o hızlarda bombayı salmak çok kolay değilmiş F35 F22 tanıtımlarında görüyoruz. Müthiş yeni rüzgar tüneli imkanlarımız oluştu bununda en layığıyla yapılmaması için bir engel görmüyorum

RAM kaplama işi olacak

AESA radar olacak

Aviyonikler tamamlanacak

Optikler yapılacak

Yerli ve yabancı hava-hava füzeleri sertifiye edilecek. Bunu genel anlamda satıha mühimmatlardan ayrı tutuyorum çok başlı başına bir iş çünkü.

Kanat altı mühimmat salanları faal hale gelecek

Tüm mühimmatlar sertifiye edilecek.

Kokpit ve Kask ile ilgili işlerde bir kalemdir çokta önemli ama bana o iş çok kolay ve çok aşama kat edilmiş geliyor şu anda bile sanki hazıra yakın gibi geliyor

Birde top olacak mı olmayacak mı bilemiyorum olacaksa oda bir kalemdir. Bana önce olmayacakmış gibi başlayıp sonra bir öz güven gelişi ile eklenecek gibi geliyor

« Son Düzenleme: 23 Şubat 2024, 11:39:59 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 266
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5901 : 23 Şubat 2024, 10:29:38 »
Çokomelli bir şeyi unuttunuz Sayın putty. Data füzyonu + durumsal farkındalık için bir yazılım, ve dronlerın sevk-idaresi içinse başka bir yazılım daha gerekiyor. Diğer yazılımlar da yolda...

Yazılım faslı başlı başına bir "GAP Projesi" aslında! 10.000 Yazılımcı asıl burada gerekli.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2024, 10:31:40 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #5902 : 23 Şubat 2024, 10:34:45 »
Haklısın Merzifonlu sizde ekleyin işte bu uçağın önünde daha çok iş var ama ben şöyle bir bakıyorum da bizi durduracak hiç bir şey göremiyorum hatta AESA radar gibi en zorlarında bile yavaşlatacak bile bir engel göremiyorum. Ulusal kabiliyetlerimiz bu uçağı desteklemek için son derece yeterli şu anda. Olabilecek tek zorluk uçağın uçmaması olurdu kalanların içinde bizi durdurmak bir yana yavaşlatacak bir kalem bile ben göremiyorum

Optikleri atlamışım onları da ekledim listeye en önemli maddelerden birisi ve en bilinmez durumda olanı. Ama Aselsan ın bu işin altından kafi yeterlilikte kalkacağı çok açık 

Bir endişem var sadece oda yabancı mühimmatların sertifiyesinde zorluk yaşar mıyız. Amraam Sidewinder  olmazsa olmaz şart olan iki mühimmat ve ben bunlarda çok sıra dışı gerginlikler olmazsa sorun görmüyorum ama Avrupa mühimmatları özellikle Meteor İris sertifiye sinde sorun olabilir. Hatta İris için sorun olmaması mucize gibi görünüyor çünkü Yunanistan bu projenin katılımcısı. Avrupa hava hava mühimmat ailesi İris + Meteor dur biri olmasa topal ördek yani. Tek derdimiz bu olsun sorun değil. Batı mühimmatlarını olabildiğince uçağa sertifiye etmek gerek bu ticari olarak çok önemli. ABD mühimmatlarını sertifiye edersek bu maksadın % 80 inin sağlarız ve bence olur yani sorun çıkmaz. Bugünün işi değil tabi bu sonraki meseleler
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2024, 10:56:41 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 140
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5903 : 23 Şubat 2024, 10:57:55 »
F22 gibi kimseye koklatmam...Turk Devletleri işbirliği teskilati uyelerine belki, o da parasiyla...

Kaani yapıp envantere alıp oturtabiliyorsak, sırf ihracat icin daha ucuz, F16vari bir uçak yapabilecek kaabiliyet var demektir...onu satarim...
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5904 : 23 Şubat 2024, 11:26:42 »
Eğer HAVASOJ sistemini KAAN uçağımıza entegre edersek topa ihtiyaç kalmaz diyorum fakat birde şu var ya mekanize bir modern savaş uçağı olursa ne yapar deyip diyorumki her ne olursa olsun topun olması zorunlu bence...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #5905 : 23 Şubat 2024, 11:31:16 »
Her yeni uçakta topa gerek yok fikri bir gündeme geliyor sonra nasıl oluyorsa oluyor top illa ekleniyor. Bu kadar büyük bir uçağa ben top ekleneceğine kesin gözü ile bakıyorum. Geçende zaten nerede bir yerde 20 mm top lafı geçmişti. 20 mm top bu cüssedeki uçak için kürdan gibi kalır tak gitsin ne olacak. Vietnam savaşındaki F4 ler ile başladı artık topa gerek yok lafları hala daha devam ediyor ama hepsine de top koydular
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2024, 11:32:33 Gönderen: putty »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #5906 : 23 Şubat 2024, 12:05:56 »
Temel Kotil bundan sonra röportaj verirken baştan şartlarını koysun desin ki "sorunuzu sorun benim cevabım bitene kadar araya girmeyin lütfen".  Askerlik yapmış her Türk erkeği maşallah askeriye uzmanı oluyor mevzu silahlardan açılınca. Hele karşısında bir kadın varsa Allahhhhh

Error 404 (Not Found)!!1

https://www.youtube.com/watch?v=mEyrWx0l470&t=433s

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #5907 : 23 Şubat 2024, 12:30:09 »
Bangladeşli Pakistanlı dan sonra Kaan hakkında medeni ülkelerin videoları da düşmeye başladı.

Error 404 (Not Found)!!1

https://www.youtube.com/watch?v=nIOgJhyC8uI

Çevrimdışı The Qonqueror

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5908 : 23 Şubat 2024, 13:15:31 »
Bangladeşli Pakistanlı dan sonra Kaan hakkında medeni ülkelerin videoları da düşmeye başladı.

Error 404 (Not Found)!!1

https://www.youtube.com/watch?v=nIOgJhyC8uI

Herşeyi biliyorum zannederken haddinizi de bilseniz iyi olacak!

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #5909 : 23 Şubat 2024, 13:19:16 »
Senede iki mesaj atıyorsun yarısını bana ziyan etmeseydin keşke