Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 866676 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #1060 : 08 Mayıs 2018, 13:14:59 »
Sevgili arkadaşım, menzil sorunu kalmadığı gibi sürat sorunu da kalmadı. Her şeyi çok çabuk üretip-tüketebildiğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Fastfood kültürü üretim sürecine de sirayet etmiştir. Üretim bandından saniyeler içinde kap-kaçak, TV, Buzdolabı, çorap, kazak, araba, makine parçası ... gibi akla hayale gelmedik ürünler anında üretilebiliyor. Yazılım teknolojisi ile paralel gelişen yapay zeka; karmaşık pek çok sistemi kullanılabilir hale getirmektedir. Zaten sistem kendi içinde en rantabl şekilde çalışarak kullanıcıya çok az iş bırakmaktadır. O nedenle en karışık sistem bile kullanılabilir hale gelmektedir. En basitinden kaç, kişi kullandığı arabanın nasıl çalıştığını biliyor ki? En çok bilinen şey; gaza basarsan gider, frene basarsan durur! bu kadar yani. Araba kullanmak için bilmeme gereken şey bundan ibarettir. Biraz da tecrübe etiğin zaman iş bitti fiş gitti.

O nedenle sevgili arkadaşım, günümüz şartlarında sistem karmaşıklığı diye bir problem söz konusu değildir. Zaten sistemler kullanıcı dostu olarak dizayn ediliyor ki, pek çok yükü sistem kendisi çözmektedir. Sizin bahsettiğiniz sıkıntılar, mekanik çağın problemleriydi. Artık elektronik çağda yaşıyoruz ki, adeta dijital devrim yaşanmıştır.

İşin içerisinde olan bir Endüstri Mühendisi olarak Wolfman bunları zaten biliyordur diye düşünüyorum.

Bu ülkede her an her şey o kadar çok değişebiliyor ki, macera hiç bitmiyor.  Bizim şaka olarak belirttiğimiz konu bile gerçeğe dönüşse şaşırmam. >> http://www.defenceturk.com/index.php?topic=6896.msg64412#msg64412
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1061 : 08 Mayıs 2018, 13:23:03 »
İşin içerisinde olan bir Endüstri Mühendisi olarak Wolfman bunları zaten biliyordur diye düşünüyorum.

Endüstri mühendisi olduğunu bilmiyordum. Desene, bizde tereciye tere satıyor muşuz!

Wolfman kardeş, kusura bakma. Radardan kaçmış.

Çevrimdışı ismail1971

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #1062 : 08 Mayıs 2018, 13:27:35 »
Evet menzil sorunu kalmadı fakat  nasılsa vuruluyor diye gerek rusya gerekse abd silah üretim fabrikaları vede kritik yerlerin savunması için çalışmalar yürütüyordur herhalde üsdat ?

Kullanılan sistemlerin çok fazla özelleşmesi vede karmaşık hale gelmesi çephede  ilk kullanımda illaki avantaj sağlar fakat iki büyük güçün savaşında uzun vadede ekonomisini gerçekden zora sokabilir.

En azından ben böle düşünüyorum. Günümüz elektronik konseptide artık eski rus sistemine dönmüş demekki artık hiçbir elektronik component tamir yoluna gidilmiyor atılıp yeni modul takiliyor

geciliyor. Ve evet iyi planlanmış bir seri üretim maliyetleri çok aşşağıya çekebilir. Adamlar üretmişler hocam hatta üretimin dibini bulmuşlar boşuna süper güç olmuyorlar, üşenmiyorlar vede tembellik

etmiyorlar.

Bu devirde elinde yüzlerce seyir füzesi olduktan sonra imha edilemeyecek tesis yok kanımca. Bir fabrikaya 150 tane füze atılsa kaç tanesini imha edebileceksin? Tamamını mı?

Çevrimdışı xxx

• DefenceTurk
  • *
  • -14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1063 : 08 Mayıs 2018, 13:30:39 »
Birşey biliyorsam oda hiçbirşey bilmediğim  ;)

Fakat şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim eğer birşeyler yapmak isitiyorsak   birokrasiden kurtulup hızlı karar almamız gerektiğidir.

Bilimsel olarakda teorik ağırlıklı sisdemden pratik ağırlıklı sisteme geçmemiz gerekiyor. Alet edevat ve ekipman üreten firmaların desdeklenip halkın kolay elde edebileceği hale getirilerek insanların

birşeyler üretmek üzerine yetistirilmesi taraftarıyım. Abd deki garaj kültürünü çok önemsiyorum vede geleceği şekillendiren makerların olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı xxx

• DefenceTurk
  • *
  • -14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1064 : 08 Mayıs 2018, 13:35:56 »
Evet menzil sorunu kalmadı fakat  nasılsa vuruluyor diye gerek rusya gerekse abd silah üretim fabrikaları vede kritik yerlerin savunması için çalışmalar yürütüyordur herhalde üsdat ?

Kullanılan sistemlerin çok fazla özelleşmesi vede karmaşık hale gelmesi çephede  ilk kullanımda illaki avantaj sağlar fakat iki büyük güçün savaşında uzun vadede ekonomisini gerçekden zora sokabilir.

En azından ben böle düşünüyorum. Günümüz elektronik konseptide artık eski rus sistemine dönmüş demekki artık hiçbir elektronik component tamir yoluna gidilmiyor atılıp yeni modul takiliyor

geciliyor. Ve evet iyi planlanmış bir seri üretim maliyetleri çok aşşağıya çekebilir. Adamlar üretmişler hocam hatta üretimin dibini bulmuşlar boşuna süper güç olmuyorlar, üşenmiyorlar vede tembellik

etmiyorlar.

Bu devirde elinde yüzlerce seyir füzesi olduktan sonra imha edilemeyecek tesis yok kanımca. Bir fabrikaya 150 tane füze atılsa kaç tanesini imha edebileceksin? Tamamını mı?
Bence hiç o kadar emin olma askeriyede hiç yer altında barajların altında kayalara oyulu tesisleri gördün mü ? Veya dağınık yapıda üretim modeli ile sistemi ufak parçalara ayırarak nihai üründe

birleşmesi yoluyla gerceklestirilen  bir yapıyla  attığın her füzenini malıyetinin yarısı birime bölünmüs bir üretim hattına karşı savaşman ekonomik olur mu ? En basitinden abd  gecen yolluyorum

dedi ve yüz bilmem kaç füze fırlattı ne oldu sonuç ? Savaşların bir maliyeti var abd Korede çakıldıysa, afganisdanda ruslar kaybolduysa demekki hesap edilemeyen çarpanlar söz konusu savaşda ;)

Birde ben gecen  gemilerin hiç güvenli gelmediğini söylediğimde  yavaş ve açık hedef olduğunu söylediğimde herkes bana kaç tane savunma füzesi olduğundan bahsetti denizin ortasında saatte 30

40 km yol alabilen  uçak gemisini koruyorlarsa bizde bırakın kendi topraklarımızda  oluşturduğumuz üstleri koruyabilelim. Ayrıca fabrikların ilk kurulumlarında  olası savaş senaryolarında silah ve

araç gereç üretimi için çevrilebilir bir planda tasarlandığının vede kaydının kuvvet tarafında tutulduğunu unutmayın. Yani türkiyede var olan ufak büyük olcekli tüm kapalı alanlardan bahsediyoruz

buyrun vurun  hepsini nasıl bir maliyet çıkacak karşınıza ;)
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2018, 13:45:18 Gönderen: Wolfman87 »

Çevrimdışı xxx

• DefenceTurk
  • *
  • -14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1065 : 08 Mayıs 2018, 13:40:22 »

Endüstri mühendisi olduğunu bilmiyordum. Desene, bizde tereciye tere satıyor muşuz!

Wolfman kardeş, kusura bakma. Radardan kaçmış.
Olur mu üsdat bizde sabahdan akşama kadar askerlerin işlerine karışıyoruz vede fikir beyan ediyoruz ;)

Yalnız rusların oluşturduğu sistem  kötü değil. Bazan  işlerin çok özelleşmesi  kullanıldıkları yerlere göre  beklenen faydayı getirmez ben bunu anlatmaya çalıştım sadece.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1066 : 08 Mayıs 2018, 13:47:11 »
Ruslar da genel olarak zaten batı gibi düşünüyorlar artık. Suriye'de kaç hedefi seyir füzeleriyle vurdular mesela!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı The.Turk

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1067 : 08 Mayıs 2018, 14:52:14 »
JF-17 olabilecek en son seçenek... Amaçlanan şey; F-35 gerçekleşmezse, onu ikame edebilecek yeteneklerde yüksek performanslı bir uçak tedarik edebilmektir. Oysa ki JF-17, yetenek itibariyle F-16' dan bile geridedir. SU-35' e gelecek olursak; 4++ nesil olarak ifade ediliyor ki, kağıt üzerindeki özelliklerinde; 8 Ton mühimmat taşıma kapasitesi, en az 3600 km menzil, çift motor, 2,5 mach' tan fazla sürat, üstün manevra yeteneği ile çok maksatlı avcı uçağıdır. https://tr.sputniknews.com/infografik/201506291016254833/

Düşünsenize böyle bir uçağın yerlileştirildiğini! Geliştirilen milli mühimmatları kullanabilecek, envanterde ki NATO sistemleriyle entegre çalışabilecek, yüksek manevra ve hayatta kalma yetenekleriyle, uzun menzilde av önleme ve hava üstünlüğü elde edebilecek ve aynı zaman da yer angajmanlarına girebilecektir. süper olmaz mıydı? Uçağa da ''SU-35 T'' ismini verdik mi, yeme de yanında yat:)

J-17' ye gelince; SU-35 olmadı diyelim... Typhoon, Gripen, Mirage derken hiç birisi olmadı diyelim... O zaman ne yapacaksın? Mecburen, ''hiç uçağın olmamasından iyidir'' ekten tedarik edilebilecek bir seçenek olabilirdi.
Hocam simdi oncelikle Fransizlari bir gecelim,Rafale yada Mirage kafadan elenir, Typhoon ile ilgili Turkce makaleleri inceledigimizde gordugumuz milyon euroluk bir hayal kirikligi ve proje ortagi Almanya'nin bize tavri ve kendi ucaklarinin durumu ( bizlere yansiyan tabi ) malum. Gripen NG,evet guzel bir ucak, yeni nesil Aesa'li,IRST'li bir Gripen'i ben, anlik Lockheed'e bagli, ucan bilgisayar,orasini burasini acamayacagim F35 e tercih ederim mantiken ama Avrupa ulkeleri ile durum belliyken Isvec Gripen icin gonullu olur mu? Muamma...

Geriye kaliyor Rus guzelleri; hastasiyiz Su 35'in eyvallah ama Ruslar'in bizimle Nato'ya entegre bir SU icin calismasi, tum teknolojiyi paylasmasi,kisitlamasiz ucak projesi biraz hayal. He Avrupa ordusu kurulur, Nato gereksiz olur yerini Arap Natosu alir ve Atlantik Pakti dagilir ve yeni paktlar olusur,ve biz Ruslar ile ayni paktta isek,o zaman hayallerimizin kizina kisitsiz ulasiriz belki.

JF17 nin en iyi alternatif olmadigini bende biliyorum, J10- J15 kardeslerde orada guzel guzel duruyor ama bana sanki en hesapli ve en oluru Pakistan sebebiyle yerlilestirilmis,guclendirilmis bir JF-17T Block3 gibi geliyor. Hayirlisi..

Yaşam ne kadar güzel olsa da, ''Ölüm'' yaşamdan daha güzeldir; Layıkıyla öldükten sonra...

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1068 : 08 Mayıs 2018, 15:47:23 »
Wolfman' e tecrübeye bağlı katılıyorum bir ölçüde... Nasıl mı onu anlatayım... Ben proje bazlı çalışıyorum. Ve zamana karşı kontrat kapsamlı iş yaparken, ön görülmemüş bir durumla karşılaştığında, markete gidip en güzelini en süperini alamıyorsun elinde ne varsa, neyi en kısa sürede organize edebiliyorsan odur. hatta bazen pahalı olsada odur... Neden? Örneğin anlık çözülmesi gereken bir durum var. Ve elinde isterden daha güvenli bir malzeme var tabiki onu kullanıyorsun... Vay efendim, optimumu olsun, herşey isterlere göre olsun olmuyor...Süreye ve şartlara göre yapıyorsun işi çünkü. O manada, anlık ve/veya masif olan çözüm isterlerin ne kadar sade ise o kadar olabilirdir... J-17 konusuna dönersek; bence çift kuyruk dikmeli EJ-230 türdeşi RR motorlu  bir JF-17X bizim isterleri bence karşılar...

Çevrimdışı Tepegöz

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1069 : 08 Mayıs 2018, 21:19:40 »
Eğer abd olurda F35'i satmaz, yada askıya alırsa bence büyük çapta karşılık vereceğiz gibi hayale kapılmayın bence. Eğer olurda su serisi bir uçak seçmeye kalkarsak işte o zaman ne t129a motor bulabiliriz ne de F16 lara yedek parça.

Ne yazıkki göbekten bağlıyız. O bağı kesmeye kalkarsak nefesimizi kesecek hale getirir abd kolayca.

Ha çok iyi bir ekonomimiz olurdu işte ozaman ne diyorsun sen diyebilirdik.
Ama şu durumda en fazla eyyy abd denir. Perde arkasında boyun bükülür.

Paranız kadar güçlüsünüzdür.