Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 853152 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı spear

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #1100 : 11 Mayıs 2018, 15:48:31 »
Bir yada iki filo ancak derin darbe görevi için uygun pozisyonda olur. Daha fazla filo A/ B rollerinde görevlendirilebilir bence...

Çevrimdışı azyr

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1101 : 11 Mayıs 2018, 16:38:21 »
Ben bu uçaklarin bize verilmeyeceği konusunda israrliyim. Verilse bile F16 seviyesinde aviyoniklerle verilir. Hele bir şu seçimler geçsin de...

Arkadaşım bakkaldan mercimek mi alıyorsun? Bu ne gayri ciddi bir yaklaşımdır Allah aşkına?

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1102 : 11 Mayıs 2018, 16:46:21 »
Ben bu uçaklarin bize verilmeyeceği konusunda israrliyim. Verilse bile F16 seviyesinde aviyoniklerle verilir. Hele bir şu seçimler geçsin de...

Arkadaşım bakkaldan mercimek mi alıyorsun? Bu ne gayri ciddi bir yaklaşımdır Allah aşkına?

F16 block 30 ile başladi, block 60'a geldi. F16V'nin block 70 olacaği konuşuluyor. Sen biraz bilgiyle donan. Mercimeği biz hallederiz.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı azyr

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1103 : 11 Mayıs 2018, 17:03:02 »

F16 block 30 ile başladi, block 60'a geldi. F16V'nin block 70 olacaği konuşuluyor. Sen biraz bilgiyle donan. Mercimeği biz hallederiz.

F-16'lar Blok 1/15/20 şeklinde başladı, hatta vikipedya'dan liste şu şekilde ;

F-16A/B
F-16A/B Block 1/5/10
F-16A/B Block 15
F-16A/B Block 20

F-16C/D
F-16C/D Block 25
F-16C/D Block 30/32
F-16C/D Block 40/42
F-16C/D Block 50/52
F-16C/D Block 50/52 Plus

F-16E/F
F-16E/F Block 60

F-16V Viper
F-16V Block 70/72

Hatta Belçika da yanlış hatırlamıyorsam bir kaç ay önce F35 alımı ile ilgili ortalık bir nebze karıştı, ellerindeki block 15 ve block 20'lerin yerine düşünüyorlardı.

Neyse, konu bu değil. F16Vb70'in F35 ayarında avioniklere sahip olacağı çok net değil. Bir ara Hindistana F16 block70 teklif ettiler ve F35 ayarında teknoloji ile donatalım dediler ancak bu ne kadar mümkün tartışılır.

Benim eleştirim bunların tamamen dışında, tek satır ile "bence bize bunlar yedirmezler f35'i bu teknoloji ile" şeklindeki yorum yapman ve bunun altını doldurmaman.

F35 kabiliyetlerinde ve hassasiyetine sahip bir uçağın lego gibi daha önceden belirlenmeyen konfigürasyonlara nasıl sokulabileceğini doğrusu ben çok merak ediyorum. Bildiğim kadarı ile 3 varyasyon + ülkeler için ufak değişimlere sahip İ gibi modeller var (İsrail için). A ve B modellerinde bile bir çok şey yerine oturmamışken, üstelik uçağın en çok reklamı yapılan özelliğinin "uçan komuta merkezi" olarak anlatılırken ben bunun çok da mümkün olabilen bir durum olacağı kanısında değilim.

Hadi bu kısmı geçtim, belki yapılabilir bir şeydir - peki bu kadar karmaşık ve pahalı bir uçağı "f16 avionikleri" ile bize vermelerini biz anlamayacak mıyız? Tapu gibi sözleşmen ve projenin içinde yer alan bir ülke olarak "ha o da olur ya, bize fark etmez" mi deriz. Amerika bunun farkında değil midir?

Kısacası bana tek satırlık yorumun bu sebeplerden ötürü oldukça gayri ciddi geldi.

Eğer bildiğin varsa anlat biz de öğrenelim. Yok eğer kahvehane kültürü ile "mercimeği bana bırak" diyorsan, hay hay paşam, buyur.
« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2018, 17:04:05 Gönderen: azyr »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1104 : 11 Mayıs 2018, 17:19:29 »
Dediğim gibi sen mercimeği bize birak. Viki'de takil. Kötü site değildir.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1105 : 11 Mayıs 2018, 17:47:04 »
O zaman en makulu ;

1 filo F-35 A (daha sonra sead filosu için) , 2 filo F-35B (daha sonra tamirat,yedek ve aktif görevde rumeli ve Anadoluda kullanmak üzere) geri kalan bütçe tfx'e . Ha f-16 lara biraz yük binebilir. Ama halihazırda sihalar ve silahlı hürkuşlarla zten f-16 lardan biraz yük azaltmıştık sanırım. 
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1106 : 11 Mayıs 2018, 18:41:20 »
26 hazirandan sonra düzelir ilişkiler F-35lerde gelmeye devam eder. 11 milyar doları Boinge gömdüysek bunada gömeriz merak etmeyin. Birde şu bazı birkaç arkadaşlar var. F-35 almayalım Tf-xe para yatıralım kafası yaşıyolar. Yahu senin TF-Xin şuan için tam bir piyango. PİYANGO. O uçak seri üretime geçmeden asla TF-X diye bir uçağımız var kafası yaşamıycaksın. Türkiyenib kaç misli ülkeler -ki Japonya bile biz yapamadıkm satın alalım diyorsa sende dur iki dakika bir düşün. Belki yapamayız belki istedigimiz gibi olmaz. Sonra ne olacak ? TF-Xe güvendiğin için ucaksız kalacaksın. Her ihtimali düşüneceksin. Siz 5.nesil savaş ucagı yapmayı Altay tankı yapmak gibi birşey sanıyorsunuz galiba. uyanın bence.
« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2018, 18:42:43 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1107 : 11 Mayıs 2018, 19:41:44 »
Hatta ben daha ileri gideyim. TF-X'in durumuna göre daha fazla F-35A alımı bile gündeme gelebilir. Bu uçağı hava kuvvetlerinin çok beğeneceğini düşünüyorum. Birim fiyatı şimdiden 85 milyon dolara doğru iniyor. 4, 5 seneye 70, 85 milyon dolar civarına iner. Fiyatı gayet makul. Şuanda F-16 block 52 alsak bile fiyatı 60 milyon dolar civarı. TF-X projesinde herşey iyi gitse seri üretim 2030 yıllarında, malum bütün projelerde ciddi gecikmeler yaşıyoruz. Projenin başarısız olma ihtimali bile var. Böyle bir durumda bütün  yükün F-16'ların üzerine yüklenmesi hiç mantıklı değil.

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #1108 : 12 Mayıs 2018, 00:01:10 »
Ya arkadaşlar ciddi anlamda soruyorum ..F-35 için ayrılmış bir bütçe var mı gerçekten ?! Şu kadar fon ayrıldı F-35 e ona dokunmak yasak gibi birşey  mi yoksa sipariş ettikçe ssm ın yıllık bütçeden mı ödeniyor...ben hep uçakları parti parti sipariş ettiğimiz için parasıda ssm nın bütçesinden ödeniyor diye sanıyorum ama gerek sosyal medyada gerek burda "kalan parayı..." başka yere harcama fikirleri aldı başını gidiyor ... kast ettikleri bütçeyi F-35 yerine misal TF-X e harcamaksa saçma zira F-35 siparişleri yıllara dağıtılarak yapılıyor o kadar etkilemez bence diğer projeleri

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1109 : 12 Mayıs 2018, 00:53:22 »
Ya arkadaşlar ciddi anlamda soruyorum ..F-35 için ayrılmış bir bütçe var mı gerçekten ?! Şu kadar fon ayrıldı F-35 e ona dokunmak yasak gibi birşey  mi yoksa sipariş ettikçe ssm ın yıllık bütçeden mı ödeniyor...ben hep uçakları parti parti sipariş ettiğimiz için parasıda ssm nın bütçesinden ödeniyor diye sanıyorum ama gerek sosyal medyada gerek burda "kalan parayı..." başka yere harcama fikirleri aldı başını gidiyor ... kast ettikleri bütçeyi F-35 yerine misal TF-X e harcamaksa saçma zira F-35 siparişleri yıllara dağıtılarak yapılıyor o kadar etkilemez bence diğer projeleri
verildi diye okumuştum sonucta ortaklardan biriyiz ve almayı taahhüt ettiğimiz bir uçak sayısı var. Projeye ne kadar katkı sağlarsan ortaklık derecen o denli büyük oluyor. Türkiye 3. dereceden ortak e kara kaşına kara gözüne 3. dereceye koymadılar yine vermişizdir birkaç milyar dolar. Sonra TAİnin yaptıgı gövdeler var. Yine bir Türk şirket parça üretiyor. F-35in ana bakım merkezlerinden biride Türkiye.. İllaki vereceksin Verilmeside lazım gerçi ben bu projeyi nasıl ıskalamadan ortak olabildik ona bile şaşırıyorum. Genelde böyle şeylerde dünyadan geri kalırız bugün f-35in üstünde Türk bayragı var fuarlarda falan. Aldıgımız her uçak için  tabiki parasınıda vercez. Projeye katkı sağlamak farklı uçağın parası farklı.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?