Gönderen Konu: Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi  (Okunma sayısı 142085 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SEHİTLERİNSESİ

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi
« : 22 Temmuz 2009, 17:54:22 »
KARABAĞ’A AZERİ TÜRK GÜCÜ KURULMALI

Moskova’da geçtiğimiz hafta President Otel’de İlham Aliyev ve Serj Sarkisyan arasında gerçekleştirilen 3,5 saat süren Yukarı Karabağ görüşmelerinde bölgeye Türk Barış Gücü yerleştirilmesi konusu gündeme getirildi. Görüşmede Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İlk aşamada işgalin sona erdirilmesi planlanan Kubatlı, Zengilan, Agdam, Cebrail ve Fuzuli bölgelerine Türk askerlerinin de yer aldığı barış gücü birliklerinin yerleştirilmesini talep etti. Buna mukabil Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da Türk askerine karşı çıkarak Rus askerinde ısrar etmiş ve ayrıca beş bölgenin geri verilmesi ile ilgili iki talebini ileri sürdü. Bu taleplerden ilki Yukarı Karabağ'ın bağımsızlığına yeşil ışık yakılması, ikincisi de bölgeye Rus barış gücü askerlerinin yerleştirilmesi. Azerbaycan da bu iki talebe karşılık önce beş bölgedeki işgal sona ermeli ve beş bölgeden göç etmek zorunda kalan yaklaşık 800 bin kişi güvenli bir şekilde evlerine dönmeleri sağlanmalı. Bir de bölgede oluşturulacak barış gücünde Türk askerleri de yer almalı talebinde bulundu. Türkiye Yukarı Karabağ sorununda ve Türkiye-Ermenistan sınır kapısının açılması hususunda çözüme gidecek yol üzerinde çözüm yolu güzergahlarının ABD’den gelmesini beklemeyi artık bırakmalıdır. Çünkü Türkiye, sözde değil özde büyük bir devlettir. Bu devleti yöneten siyasi erklerde bu büyüklüğü bütün benliğinde hissetmeli ve ona göre hareket etmelidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi üstlendiği ABD’nin ileri karakol eyaleti rolünü artık bırakmalıdır. Bunun içindir ki Türkiye Yukarı Karabağ sorununun çözümünde kilit rol almak ve garantörlük rolünü alması gereklidir. Yukarı Karabağ sorununda Türkiye öz kardeşi olan Azerbaycan’ın yanında yer almak zorundadır. Kubatlı, Zengilan, Agdam, Cebrail, Fuzuli bölgeleriyle birlikte Laçin Koridoru ve Kerbecer bölgelerinde Azeri Türk Barış Gücünün kurularak yerleştirilmesi hususunda etkin ve dik bir tutum sergilemelidir. Kurulması elzem olan Azeri Türk Gücünün yapısı TSK tarafından oluşturulmalıdır. Türkiye-Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri müşterek eğitimler düzenlemeli ve şiddetle Azerbaycan’da ortak askeri tatbikat düzenlemelidir.
Saygılarımla,
22.07.2009 
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2020, 22:58:42 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi
« Yanıtla #1 : 22 Temmuz 2009, 18:16:25 »
 Ülkemizin (!) çıkarları için binlerce kilometre uzakta görev yapan mehmetçiklerimiz, yine ülkemizin ve soydaşlarımızın çıkarları için, içerisinde yaşadığımız coğrafyada da aktif görev almalıdır. Zaten TSK'nın amacı Türkiye Cumhuriyeti'ni korumak değil midir? Cumhuriyetimizin korunması için her zaman gelecek olan direk bir saldırıya karşı koymak mı gerekir. Yoksa etrafımızda kötülüğümüzü isteyenlere karşı yapılabilecek siyasi, askeri, ekonomoik vs bütün kartları oynamak mı? Bugüne kadar Kore, Somali, Afganistan, Balkanlar vs gibi farklı coğrafyalarda görev yapan Türk askeri için her zaman öncelik bu topraklar üzerinde yaşayan bizler, Kıbrıslı Türkler, Azeriler ve Türkmenler olmalı değil midir?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı amiral

• DefenceTurk
  • *
  • 0
    • Askeri Tasarımlar - konsept dizaynlar
« Yanıtla #2 : 23 Temmuz 2009, 21:15:05 »
Ben bu başlığın içeriği ile ilgili hiç bir şey anlamadım. bu bir haber mi? yoksa sizin düşünceleriniz mi? hem haber, hem de sizin düşüncelerinizse, nereye kadarı içeriyor ve bu görüşmelerle ilgili kaynak nedir?

saygılar...

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #3 : 10 Eylül 2009, 13:47:08 »
Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki gerilim giderek tırmanıyor. Ateşkes bölgesinde çatışma çıktı. 5 Ermeni askeri öldü.

Azeri basını, Azerbaycan ve Ermenistan Silahlı Kuvvetleri arasında ateşkes bölgesinde çıkan çatışmada 5 Ermeni askerinin öldüğünü, 3'ünün de yaralandığını duyurdu.

Bakü Azeri APA Ajansı'nın Karabağ bürosunun haberine göre, Azeri ve Ermeni güçleri arasındaki çatışma bu sabah işgal altındaki Akdam Şehri'nin Karağaçlı Köyü yakınlarında çıktı.

5 ERMENİ ASKERİ ÖLDÜ

Ermeni ordusunun saldırısına cevap veren Azeri birliklerinin açtığı ateş sonucu 5 Ermeni askerinin öldüğü, 3'ünün de ağır yaralandığı bildirildi. Çatışmada 1 Azeri askeri de yaralandı.

YUKARI KARABAĞ SORUNU NEDİR?

Yukarı Karabağ sorunu, Ermenistan’ın 1992 yılında Azerbaycan topraklarını işgali sonucunda ortaya çıktı. Karabağ sorunu nedeniyle, Azerbaycan’da bir milyondan fazla insan kendi topraklarında mülteci durumuna düştü ve Azeri topraklarının yüzde 20'si işgale uğradı.

İki ülke arasındaki çatışmalar 1994 yılında imzalanan ateşkes anlaşmasına kadar sürdü. Bu tarihten sonra, sorunun çözümü için barış süreci başladı.

Karabağ sorunu, Güney Kafkasya’daki siyasi istikrarın, ekonomik gelişmenin ve bölgesel işbirliğinin önündeki en önemli engel olarak görülüyor.

kaynak:http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=206819

Elleriniz dert görmesin gardaşlar :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #4 : 10 Eylül 2009, 14:08:17 »
Yıllardır bir avuç ermeniyle başedemedik. Etkili bir kıvılcım olsa da önüne kattığı herşeyi silip süpüren bir sel gibi, kısa sürede işgalcileri oradan söküp atsa.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Reconnaissance

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Turkish Reconnaissance Forces
« Yanıtla #5 : 15 Eylül 2009, 01:43:42 »
Benim merak ettiğim bu devlet savaş çıksa ne yapacak ??

Çevrimdışı sky_warrior

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #6 : 06 Ekim 2009, 14:03:11 »
azerbaycan-ermenistan sınırında hergün olan olaylar bunlar.fakat azeri ve ermeni medyasına hiç yansımıyor bunlar.Türkiye medyasına kuzey ırak çatışmalarının yansımadığı gibi...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #7 : 12 Aralık 2009, 22:24:22 »
Çözüm Yoksa Savaş Kaçınılmaz

Bakü'den sert açıklama

12.12.2009 19:33

Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarında işgali sona erdirmesi ile ilgili kritik bir sürece giriliyor. Ermenistan'la ilişkilerin normalleşmesini Yukarı Karabağ'da çözüme bağlayan Ankara, Washington ve Moskova'dan Erivan'a baskı yapmasını isterken, Erivan da Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesini öngören protokolle ilgili süreci başlattı.

Yukarı Karabağ'da çözümün sağlanmaması durumunda savaş alternatifinin masada olduğunu kaydeden Bakü'den yine sert bir açıklama geldi. Azerbaycan Savunma Bakanı Safar Abiyev, "Azerbaycan toprak bütünlüğü çerçevesinde sorun çözülmezse, savaş kaçınılmaz." uyarısında bulundu.
Bakü'de basına açıklamada bulunan Abiyev, Ermenistan'la sürdürülen müzakerelerle ilgili soruya verdiği cevabında, sürecin Dışişleri Bakanlığı tarafından takip edildiğini, ve savaş alternatifini hiçbir zaman dışarıda tutmadıklarını söyledi.

Cihan

Çevrimdışı Reconnaissance

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Turkish Reconnaissance Forces
« Yanıtla #8 : 12 Aralık 2009, 23:50:44 »
Savaş Çıkarsa Bizim konumumuz ne olacak Savaşırmıyız İzlermiyiz ??

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #9 : 13 Aralık 2009, 04:44:26 »
Sanmıyorum.Büyük ihtimalle maddi yardımla sınırlı kalınacaktır.