Gönderen Konu: TAYFUN Kısa Menzilli Balistik Füze  (Okunma sayısı 30882 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
Ynt: TAYFUN Balistik Füzesi
« Yanıtla #20 : 18 Ekim 2022, 13:31:00 »
Bizim meşhur Yunan spiker İoannis Theodoratos'un geceleri gözlerine uyku girmez artık :) Bakalım buna ne kulp bulacak. Bu arada  kısa menzilli balistik füze  (SRBM) sınıfı ilk füzemiz Tayfun oldu darısı orta ve uzun menzillere..

Sen asıl eğlenceyi şimdi seyret. Amerikan büyükelçisi Jeff Flake Ege de tarafsızlıklarının altını çizdi.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 101
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 18 Ekim 2022, 13:33:59 »
Bizimkiler bizde tarafsiziz diye açıklama yapsınlar. Dalga geçmişken tam geçmek lazim

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 18 Ekim 2022, 13:34:20 »
Çok çok önemli bir güç çarpanı bu füze. Ben de denildiği gibi yeni olduğunu düşünmüyorum füzenin. Muhtemelen Yunan tohumunun son kışkırtmaları sonrasında elimizde tüm yunan kara sahasını vuracak füzelerimiz var akıllı olun mesajı verildi. Menzilinin daha da fazla olduğunu eminim herkes biliyordur. Kızım sana 561 km diyorum gelinim sen 700-800 km anla.

Yunan tir tir titresin. Bilsin ki bir maceraya kalkıştığında bütün ülkesi füzelerimizle dövülecek durumda.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 18 Ekim 2022, 13:41:27 »
umarım bunları korunaklı silolarda muhafaza ediyoruzdur.
Scalp gibi füzelerin delme gücü oldukça fazla.
artık,  birkaç tane iha filosunu ve balistik füzelerimizi  yerin onlarca metre altındaki korunaklı silolarda veya dağların içinde muhafaza etmek gerekiyor.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2022, 13:43:24 Gönderen: korsan2 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #24 : 18 Ekim 2022, 13:41:39 »
Çok çok önemli bir güç çarpanı bu füze. Ben de denildiği gibi yeni olduğunu düşünmüyorum füzenin. Muhtemelen Yunan tohumunun son kışkırtmaları sonrasında elimizde tüm yunan kara sahasını vuracak füzelerimiz var akıllı olun mesajı verildi. Menzilinin daha da fazla olduğunu eminim herkes biliyordur. Kızım sana 561 km diyorum gelinim sen 700-800 km anla.

Yunan tir tir titresin. Bilsin ki bir maceraya kalkıştığında bütün ülkesi füzelerimizle dövülecek durumda.

https://twitter.com/tayfunerdil/status/1582295740449103872?s=46&t=QVppwDMPOPK6eGSwh0GEgw

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 19
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 18 Ekim 2022, 13:56:43 »
Tayyip Erdoğan'ın demecini doğru kabul edersek bu füze 10 sene önce envanterde idi.Ya da envanterde olmasa bile +800 km'lere 2010'lu yılların başında ulaşılmıştı.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 35
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 18 Ekim 2022, 14:05:10 »
Selam,

Öncelikle yapanların eline sağlık. Zamanlama ve menzil çok iyi.

1. Çembercilere tavsiyem; merkez noktasını çeşme'ye değil Edremit'e(Çanakkale) koyarlarsa , girit de dahil tüm Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, güney Sırbistan( pazar) , Kosova, güney Romanya menzil içinde kalır.

2. Muğla'da bir yerlere koyarsaniz da tüm doğu Akdeniz MEB'imizi giritten Kıbrıs'a kadar yata düzlemde ve derinliğine Doğu Akdeniz'de fazlasıyla kapladığı görülür. Yani bu iki noktaya konulacak iki batarya işi görür.

3. Menzil 600'un üzerinde olduğunda balistik yorumgenin tepe noktası uzay katmanına çıktığından dolayı farklı tip teknolojilere ve gudumleme sistemlerine geçilir.

Dolayısıyla MTCR kapsamında limit olan 300 yerine 280+ yazılan menzil; uzay/uçuş ve güdüm teknolojisi limiti olan 600 km yerine de 560+ yazılmış. Bu modelin 600 km'yi geçeceğini sanmıyorum. Aksi takdirde füze boyutunun büyümesi ve belki de araca en fazla 1 adet füze konulabilmes veya daha büyük bir fırlatma araci gerekirdi.

4. Eğer iskendar gibi yatay yörünge takip etmiyorsa ve sona doğru kaçış manevrası yapmiyorsa (ki videoda balistik uçuyor şeklinde gözüküyor) çember çizmekte beis yoktur. Bu bir hava savunma sistemi veya seyir füzesi değil. Sürekli değişen enerji performansı, gudumu yok. Balistik uçuş yapan füzeler için menzil çemberi çizilebilir..

5. Bu arada anlaşılan SRBM fuzelerimizde hava olaylarından devam ediyoruz. Menzillerine ve çıkış yıllarına göre yıldırım, bora, tayfun seklinde.. firtina'yi da topçuda kullandık. Bir sonraki ne olacak diye düşünüyor insan.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2022, 14:35:08 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 46
« Yanıtla #27 : 18 Ekim 2022, 14:28:33 »
Harzemşah sızdırdı zaten “Tufan” olacak diye

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 18 Ekim 2022, 14:46:02 »
Selam,

Öncelikle yapanların eline sağlık. Zamanlama ve menzil çok iyi.

1. Çembercilere tavsiyem; merkez noktasını çeşme'ye değil Edremit'e(Çanakkale) koyarlarsa , girit de dahil tüm Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, güney Sırbistan( pazar) , Kosova, güney Romanya menzil içinde kalır.

2. Muğla'da bir yerlere koyarsaniz da tüm doğu Akdeniz MEB'imizi giritten Kıbrıs'a kadar yata düzlemde ve derinliğine Doğu Akdeniz'de fazlasıyla kapladığı görülür. Yani bu iki noktaya konulacak iki batarya işi görür.

3. Menzil 600'un üzerinde olduğunda balistik yorumgenin tepe noktası uzay katmanına çıktığından dolayı farklı tip teknolojilere ve gudumleme sistemlerine geçilir.

Dolayısıyla MTCR kapsamında limit olan 300 yerine 280+ yazılan menzil; uzay/uçuş ve güdüm teknolojisi limiti olan 600 km yerine de 560+ yazılmış. Bu modelin 600 km'yi geçeceğini sanmıyorum. Aksi takdirde füze boyutunun büyümesi ve belki de araca en fazla 1 adet füze konulabilmes veya daha büyük bir fırlatma araci gerekirdi.

4. Eğer iskendar gibi yatay yörünge takip etmiyorsa ve sona doğru kaçış manevrası yapmiyorsa (ki videoda balistik uçuyor şeklinde gözüküyor) çember çizmekte beis yoktur. Bu bir hava savunma sistemi veya seyir füzesi değil. Sürekli değişen enerji performansı, gudumu yok. Balistik uçuş yapan füzeler için menzil çemberi çizilebilir..

5. Bu arada anlaşılan SRBM fuzelerimizde hava olaylarından devam ediyoruz. Menzillerine ve çıkış yıllarına göre yıldırım, bora, tayfun seklinde.. firtina'yi da topçuda kullandık. Bir sonraki ne olacak diye düşünüyor insan.

Saygılar.
Bu füze standart balistik füze değil. Bunlara “Quasi-Ballistic” füze deniyor. Bora’da böyle. Biz bu teknolojiyi Çin’den aldık. Onlar da Rus İskander füzesinden kopyalamışlardı.
Bu füzeler 40-60km bir apogee’ye (doruk uçuş noktası) sahip füzeler. Bu yüksekliğe gelip bir miktar daha roket itkisiyle bir miktarda kazandığı momentumuyla uçup yere serbest düşüşe geçen roketler. Hem Rus hem de Çin füzesinde orta uçuş ve iniş sırasında yön ve yükseklik değiştirme manevra yapım kabiliyeti var ki bu, füzenin HSS ler tarafından vurulmasını zorlaştırıyor. Bilhassa Patriotlar bunları varamıyor. Thaad da bu alçaklıkta etkili değil. Bizim füzede de bu özelliğin olması gerek.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2022, 14:50:30 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 18 Ekim 2022, 14:50:04 »
Ben asıl "x1000" km menzilli ICBM füzemizi gemiye yükleyip de Büyük Okyanusta deneme yapacağımız günü sabırsızlıkla bekliyorum. Eee tabi bu füzemizin nükleer başlık taşıma kapasitesinde olmasını da   8)