Gönderen Konu: (Hisar A-O)Alçak-Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projeleri  (Okunma sayısı 238955 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Gürkan Bey çok merak ettim, kimler bu sitede ne zaman x kişiye veya hükümete ne gibi iftiralar atmışlar? Gösterebilir miniz?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Anlaşılan bu teslimatlar yapılmayacak bizi kandırıyorlar :)

Aselsan ve Roketsan mühendisleri TSK’nin Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi ihtiyacını karşılayacak HİSAR-A ve HİSAR-O Hava Savunma Füze Sistemleri üzerindeki çalışmalarına devam etmektedirler. İlk HİSAR-A Sisteminin Ekim 2o2o’de, ilk HİSAR-O Sisteminin ise Mayıs 2o21’de envantere alınması planlanmıştır.S&H 175.

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
10 seneye Uzun menzilli hava savunma yapıyorlardı noldu.? Konuşmakla oluyormuymuş bu işler.? Rakamlar uçuk bence çok uzamış proje. Ekstradan 5 seneden bahsediyoruz cidden bu kadar uzak ne gibi bir problemle karşılaşmışlar merak etmedim değil. Ben o tarihlerede inanmıyorum ama neyse.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Hisar-O atis testleri önemli yukaridaki

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
Sn Maraşlı Hocam, çok baktım ekran fotoğrafına ama göremedi cahil gözlerim, samimi soruyorum açıklamada olmadığı için soruyorum; fotoğrafta var mı enteresan bir ayrıntı 'Vay be' dedirtecek? Neyi kaçırıyorum ben?

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Hava savunma sisteminin nirvanasını yapmaya çalışıyoruz bu yüzden sıkıntı yaşamamız normal. Çok daha basit bir başlangıç seçebilirdik mesela aktif radar güdümlü yani yerde bir radar olacak füzeyi ve hedefi ekranda görecek aptal füzeyi telsiz le hedefe doğru yönlendirecek. Bu güdüm sistemi yakın döneme kadar doğu batı en gelişmiş hava savunma sistemi idi aslında. HAWK yada Rapier ler böyle mesela yada Rusya nın S300 öncesi tüm füzeleri. İran hava savunma füzesi yaptım diyor oda böyle. Bizim füze ise IIR füze ve dünyanın ulaştığı son nokta. Hiç bir şeyini yapamıyorken bu işe giriştik ve yapmaya çalışıyoruz. Tarayıcısı olan termal kamera tam bir bela iş mesela. Yüksek hızdan dolayı sürtünmeden ısınıyor gelde çöz çözebilirsen bu derdi mesela. Adamlara neden en zorundan başladınız diye kızacak halimizde yok kendilerine güvenip başlamışlar Allah yollarını açık etsin zihin açıklığı versin ne diyelim. Eninde sonunda olur tabi ama zor iş yani bu uğraştıkları işler. 2021 filan makul hedefler bence.
Bizim yaşadığımız sorun aslında Aselsan ın uzun zamandır gece görüş sistemleri ile uğraşıyor olmasındna ve radar işlerinde çok yeni olmasından dolayı ilk füzede IIR güdümü tercih etmesidir bence. bunun yerine AMRAAM gibi tarayıcısı radar olan bir füze ile işe başlayabilirdik bence. Şimdiki düzeyi ile olsa bence aselsan IIR yerine radar güdümlü füze isterdi. Sonra IIR de yaparsın boş vaktik olunca ama önce bir hava savunma füzen olsun. Radar ile güdümlemek (yerdeki radar ile değil füzenin burnundaki radar ile) bence teknolojik olarak çok daha güvenli ve kolay. Ama yarı aktif olması biraz dert tabi yani çalışırken ben geliyorum der mecburen uçağa. Tabi bir gün bu IIR füzeyi yaptığımızda korkunç bir şeye sahip olacağız oda var. Düşman için kabus gibi bir silah bu sinsiliği ile. Tamamen pasif olarak çalışabilecek seçeneğe sahip. Yani hedefin tespiti füzenin ateşlenmesi hedefin vurulmasına kadar hiç bir sinyal yaymıyor ancak termal olarak görürsen görürsün füzeyi. Stinger kadar sinsi bir silah bu yüzden çok avantajlı olacak. Düşünün düşman pilotu şehrimizi bombalıyorken altında bu silah varsa yanmıştır yani. Bir arama radarı var ama çok sinsi olmak isterse radarsızda termal kamerası ilede hedefi vurabilir. Hedef bilgisini ağ merkezli olarak başka yerden aır ve hedefi o yöne odaklanıp bekler gelince vurur. Çok sinsi bir silah olacak öbür hava savunma sistemlerinin hepsi ben burdayım diye cayır cayır sinyal yayan sisitemlerdir. Mesela S300 e bir antiradyasyon füzesi yollayabilirsin yada som un anti radyasyon tipini yaparsan yada İsrailden aldığımız Harpy yi yada zaten yeri belli füzenin SOM u at olsun bitsin ama bizimki öyle değil sakla bir köşeye kimse fark edemez 

Buradan şu tahminimi eklemek istiyorum. Bizim füze şu anda IIR güdümlü gibi görünüyor ama bence Aselsan ın bu geçen süre zarfında milimetrik radarlardaki artan yetkinliği ile ve Atmaca gibi sistemlerde ve hiç haberini almadıımız ama aklın yolu gereği tahmin ettiğimiz Ammram muadili bir hava hava füze çalışması olması gereğinden yola çıkarak hava savunma füzesinde belkide yarı yolda bir değişiklik olabileceğini ve IIR yerine yarı aktif radar tarayıcısı ortaya çıkabileceğini düşünüyorum. (bu iğrenç uzunluktaki bitmeyen cümle için özür dilerim oldu bir kere)
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2016, 02:41:23 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Sn Maraşlı Hocam, çok baktım ekran fotoğrafına ama göremedi cahil gözlerim, samimi soruyorum açıklamada olmadığı için soruyorum; fotoğrafta var mı enteresan bir ayrıntı 'Vay be' dedirtecek? Neyi kaçırıyorum ben?

Yahu neyi anlamadın ki,adam hava savunma füzesi ile deniz hedefine angaje olmuş işte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612

Yahu neyi anlamadın ki,adam hava savunma füzesi ile deniz hedefine angaje olmuş işte.

:) İyi de ne diye kızıyorsun! S300 bile yeri geldiğinde yer hedeflerine kullanılabiliyor. Hisar neden kullanılmasın!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
Onu gördüm tamam, ne bileyim bu kamerayla bir nesneye bakmak gibi birşey benim için, oysa ayrıntı onu farkettim :)