Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1054698 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 140
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #5240 : 02 Ocak 2024, 16:11:39 »
Fan çapı veya fan sayısını artırarak basınç artırmak, iç ısıyı artırmaktır, o zaman by pas oranını da artırmak lazım ki ısı biraz düşürülebilsin, yine artan ısı dolayısıyla daha kaliteli yeni jenerasyon tek hücre blade ve kaplama teknolojisi gerekecektir, GE-129'a göre
Tam değil maalesef. Fan çapını arttırarak içeri giren havanın miktarını arttırıyorsunuz. Ama yanma odasının çapını, uzunluğunu yani hacmini ve de hava akış debisini bilmediğimiz için basıncın ve türbin giriş sıcaklığının artıp artmadığını bilemeyiz. F136’da bir kademe eksik HP kompresör olmasına rağmen, F135’le  aynı itkiyi veriyor. Türbin giriş ısısı da daha düşük. Belli bir hava akış debisi ve motor dönüş hızı nedir bilmek lazım, ısının artıp artmayacağını söyleyebilmek için.

Doğrusunuz Yaşar Bey ama ben TF -35000, F-110 çapında sadece fan blade sayısının artması ile 50-60 cm daha uzun olacaktır tahmini için yazmıştım.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5241 : 02 Ocak 2024, 16:15:45 »
Fan çapı veya fan sayısını artırarak basınç artırmak, iç ısıyı artırmaktır, o zaman by pas oranını da artırmak lazım ki ısı biraz düşürülebilsin, yine artan ısı dolayısıyla daha kaliteli yeni jenerasyon tek hücre blade ve kaplama teknolojisi gerekecektir, GE-129'a göre
Tam değil maalesef. Fan çapını arttırarak içeri giren havanın miktarını arttırıyorsunuz. Ama yanma odasının çapını, uzunluğunu yani hacmini ve de hava akış debisini bilmediğimiz için basıncın ve türbin giriş sıcaklığının artıp artmadığını bilemeyiz. F136’da bir kademe eksik HP kompresör olmasına rağmen, F135’le  aynı itkiyi veriyor. Türbin giriş ısısı da daha düşük. Belli bir hava akış debisi ve motor dönüş hızı nedir bilmek lazım, ısının artıp artmayacağını söyleyebilmek için.

Sy.Yaşar fan çapını arttırmadan devir(Burda fan kanatçıklarının itme çekme ve burkulma dirençleri ile sürtünme dirençlerini vb. özelliklerinide değiştirmek gerekiyor) sayısını ve hava alığı çapını değiştirirsekte hava miktarını arttırabiliriz fakat burda önemli olan fan komprösör hatta kısaca komple motorun metarlojik yapısını değiştirmek gerekiyor 1 motor için pahallı bir yatırım fakat seri üretim için aynı ebatlarda daha güçlü bir motor yapmış olabiliriz diye düşünüyorum. 

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5242 : 02 Ocak 2024, 16:17:14 »
Motor konusunda 11 kasım 2021 yılında Sy.Temel Kotil bey ile whatsap aracılığı ile motor projesi ve detay tasarımların bir kısmını ve çalışma prensibi ile beraber tüm özelliklerini (jeneratör hariç) yazdım ve o gün eğer devlet desteklediği ve himaye ettiği takdirde bu motoru hiç bir ek yatırım gerektirmeden olan makine ve insan kaynağını kullanarak testleri yapılmış halde 24 ayda teslim edebileceğimi yazmıştım, fakat benim ilgi alanıma girmediğinden size herhangi olumlu veya olumsuz cevap veremem demişti.
Eğer bu projeyi devlet himayesine almış olsalardı bugün KAAN savaş uçağımız TAM YÜKTE DİKEY İNİŞ KALKIŞ YAPABİLİR ŞEKİLDE uçabileceği gibi çok yüksek bir güçte elektrikle çalışan bir uçak motorumuz olacaktı...
Bu projelerle KAAN savaş uçağımız doğuştan 7 veya 8.nesil bir savaş uçağı olacaktı lakin devlet sahiplenmediği gibi hala elin kapısında motor dilenmekte hala TF-35000 motoru yapacağızda 2030-32 yılında milli motorla uçuracağız diyoruz.
Motor yüzünden bu uçağında akibeti aynı ALTAY tankı gibi olacak...

Aydın Bey önce bir küçük ölçeklisini yapsaydınız? AD-6000  ;D

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5243 : 02 Ocak 2024, 16:21:50 »
Motor konusunda 11 kasım 2021 yılında Sy.Temel Kotil bey ile whatsap aracılığı ile motor projesi ve detay tasarımların bir kısmını ve çalışma prensibi ile beraber tüm özelliklerini (jeneratör hariç) yazdım ve o gün eğer devlet desteklediği ve himaye ettiği takdirde bu motoru hiç bir ek yatırım gerektirmeden olan makine ve insan kaynağını kullanarak testleri yapılmış halde 24 ayda teslim edebileceğimi yazmıştım, fakat benim ilgi alanıma girmediğinden size herhangi olumlu veya olumsuz cevap veremem demişti.
Eğer bu projeyi devlet himayesine almış olsalardı bugün KAAN savaş uçağımız TAM YÜKTE DİKEY İNİŞ KALKIŞ YAPABİLİR ŞEKİLDE uçabileceği gibi çok yüksek bir güçte elektrikle çalışan bir uçak motorumuz olacaktı...
Bu projelerle KAAN savaş uçağımız doğuştan 7 veya 8.nesil bir savaş uçağı olacaktı lakin devlet sahiplenmediği gibi hala elin kapısında motor dilenmekte hala TF-35000 motoru yapacağızda 2030-32 yılında milli motorla uçuracağız diyoruz.
Motor yüzünden bu uçağında akibeti aynı ALTAY tankı gibi olacak...

Aydın Bey önce bir küçük ölçeklisini yapsaydınız? AD-6000  ;D

Çok güzel diyorsunuzda vehbi koçun veya sakıp sabancı (ALLAH RAHMET EYLESİN) nın tornu veya çocuğu değilizki yapalım...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 623
« Yanıtla #5244 : 02 Ocak 2024, 16:31:08 »
Metarlojik nedir?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5245 : 02 Ocak 2024, 17:02:52 »
Metarlojik nedir?

Elementlerin fiziksel kimyasal ve diğer özelliklerini inceleyen ve imalatı yönünde muhendislik bilim dalı...
Elektrik mühendisliği elektronik muhendisliği metarloji muhendisliği gibi bazı kişiler mtarloji muhendisliği ile metorloji muhendisliğini karıştırır.

Uçak motorunda kullanılan metallerin imalı için muhendislik hizmetini METARLOJİ MUHENDİSLİĞİ vermektedir....
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2024, 17:04:17 Gönderen: aydındurmus »

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5246 : 02 Ocak 2024, 17:23:04 »
METARLOJİ MÜHENDİSLİĞİ

Elementlerin fiziksel ve kimyasal özelliklerini inceleyen ve istenen mamul ürün özelliklerini verecek hesaplamalar ve araştırmalar yapıp imalatını sağlayan muhendislik bilim dalı.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #5247 : 02 Ocak 2024, 17:25:33 »
Ama İsveç konusunda adımlar atmamıza rağmen ABD'den hâlâ tık yok...

Hava çok puslu. 12 şehidimiz ardından Hevallerin ağlamasına bakarsak çok sayıda ABD nin işlettiği petrol tesisini vurduk. Biden "hesap soracağız şeklinde bir açıklama yaptı" Sonra Nato ya göz kırpıp ciddi İsveç tavizi verdik. İvedi şekilde Rusya Suriye kanalı ile bir iki gündür İdlib'i yoğun topçu ateşine tutuyor. MİT de rahat durmuyor. Her gün Nokta operasyon ve leş haberleri geliyor.

ABD nin Türkiye'nin İsveç kararı eylem planı hazırdır. Başka bir gelişme olabilir. Depoda yatan Türk bayraklı F-35 fotoları durduk yere ortaya çıktı. Neden servis edildi düşünmüyor değilim.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 464
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5248 : 02 Ocak 2024, 18:22:18 »

Hava çok puslu. 12 şehidimiz ardından Hevallerin ağlamasına bakarsak çok sayıda ABD nin işlettiği petrol tesisini vurduk. Biden "hesap soracağız şeklinde bir açıklama yaptı" Sonra Nato ya göz kırpıp ciddi İsveç tavizi verdik. İvedi şekilde Rusya Suriye kanalı ile bir iki gündür İdlib'i yoğun topçu ateşine tutuyor. MİT de rahat durmuyor. Her gün Nokta operasyon ve leş haberleri geliyor.

ABD nin Türkiye'nin İsveç kararı eylem planı hazırdır. Başka bir gelişme olabilir. Depoda yatan Türk bayraklı F-35 fotoları durduk yere ortaya çıktı. Neden servis edildi düşünmüyor değilim.

Türkiye F-16'lara bile razıyken neden F-35 fotoları göstersin ki ABD ...

Bakınsürekli aynı şeyi söylüyorum hep ABD-Batı'nın atraksyonlarına cevap yetiştirmeye çalışıyoruz insiyatifi de karşı tarafın insafına bırakıyoruz , el-avuç açıp bekliyoruz...
Bizim eyleme geçmemiz lazım , Ukrayna olur Karadeniz olur , İran olur... Bir şeyler yapalım ki sus payını alalım ...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 235
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5249 : 02 Ocak 2024, 19:04:29 »

Türkiye F-16'lara bile razıyken neden F-35 fotoları göstersin ki ABD ...

Bakınsürekli aynı şeyi söylüyorum hep ABD-Batı'nın atraksyonlarına cevap yetiştirmeye çalışıyoruz insiyatifi de karşı tarafın insafına bırakıyoruz , el-avuç açıp bekliyoruz...
Bizim eyleme geçmemiz lazım , Ukrayna olur Karadeniz olur , İran olur... Bir şeyler yapalım ki sus payını alalım ...

Hocam ABD envantere kattık dediği F-35'lerin üzerinden Türk bayraklarını bile sökmemiş bir şekilde fotoları servis edince ister istemez insanın aklına her türlü şey geliyor. Yoksa birisinin elini kolunu sallaya sallaya hangarda yatan F-35'lerin fotosunu çektiğine mi inanıyorsunuz? Düpedüz KAAN'ın uçacağının  söylendiği gün sızdırdılar işte. Bu F-35'lerin normalde çoktan ABD Ordusu envanterine girmesi lazımdı  o zaman neden bekletiyorlar yıllardır bu uçakları?
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2024, 19:05:39 Gönderen: fırtına06 »