Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1054813 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 191
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #3400 : 10 Ocak 2023, 19:49:46 »
Ben hala bu MMU olayina skepticism ile yaklasiyorum. bu kadar cabuk sifirdan nasil besinci nesil jet üretilir? yada üretilemezmi ve bu maketler ve prototipler sadece BEYAZ Fil mi?

https://tr.wikipedia.org/wiki/Beyaz_fil

Bu kadar çabuk dediğiniz projenin başlama tarihi 2010. Tasarımın seçilme tarihi ise 2015, tasarımın başmala tarihi ise 2017. Kaç yıl sürecek size göre? 50 yıl mı?

ABD 5nci neslini 100 senelik birikimi ile tasarladi. Türkiyede telafuz edilen rakamlar realiteden cok uzak

Peki Çin J-20'yi hangi birikimle kısa zamanda yaptı? Yoksa onlar da 100 yıllık birikimle mi 5. nesil jet yaptı?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 464
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3401 : 10 Ocak 2023, 19:53:00 »
TUSAŞ Genel Müdürü Temel KOTİL:

"Milli Muharip Uçak belgesel olacak. Videoları çekiliyor, görseniz ağlarsınız."

Ben size söylemiştim  , üretim saniye  saniye filme alınıp ileride Belgesel yapılır diye....Dört gözle bekliyoruz...

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 191
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3402 : 10 Ocak 2023, 20:00:56 »
TUSAŞ Genel Müdürü Temel KOTİL:

"Milli Muharip Uçak belgesel olacak. Videoları çekiliyor, görseniz ağlarsınız."

Ben size söylemiştim  , üretim saniye  saniye filme alınıp ileride Belgesel yapılır diye....Dört gözle bekliyoruz...

Böyle bir projenin anı anına filme alınıp belgeselinin yapılmaması problem olurdu zaten. Tüm kanallarda aynı anda yayınlansa bile azdır şu uçağın belgeseli.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 623
« Yanıtla #3403 : 10 Ocak 2023, 20:43:48 »
Bence dikkat etsinler. Detayları göstermesinler.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3404 : 10 Ocak 2023, 20:59:21 »
Twitter'de TF-X ile ilgili yorumlara bakarken yabancı biri şöyle demiş;

TF-X'in hızlı gelişim temposu göz önüne alındığında, Türkiye'nin S400 alımı kötümserler için şüpheli görünebilir; belki de pahalı F-35 taahhüdünden çıkmak için bir hile. Bu savunma fonları, şimdi kendi varlıkları olan TF-X için serbest bırakıldı. Kesin değil, ama mümkün.

https://www.twitter.com/JeffFisch/status/1612411332262875137
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2023, 21:01:29 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 189
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3405 : 11 Ocak 2023, 00:35:07 »
Alıntı
Milli Muharip Uçak'ın, tüm kokpit sistemleri entegre edilmiş durumda.

https://mobile.twitter.com/Keremhok/status/1612909479762206743?cxt=HHwWroCxwYqomuIsAAAA

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 623
« Yanıtla #3406 : 11 Ocak 2023, 08:48:35 »
Konuyla alakalı bütün iletiler konudan ayrılarak ilgili bölüme kaldırılmıştır.

Ayrıca...

Alıntı
DEFENCETURK.COM ÜYELİK SÖZLEŞMESİ VE KURALLARI

F - Konuyla alakası olmayan kısa cevaplar, sürekli yapılan tekrarlar, içinde aşırı derecede ifade resmi bulunan veya sadece ifade resimlerinden oluşan iletiler kullanmak uygun görülmemektedir. Bu tip iletiler site yönetimi tarafından silinebilir ve ileti sahipleri bu konuda uyarılabilirler..

G – Sitenin içeriği dışındaki konular veya konu dışı üyeleri rahatsız edici mesajlardan kaçınılmalı, sitenin amacı doğrultusunda keyifli paylaşımlar için katkıda bulunulmalıdır.

8 - Yargıda veya soruşturmada olan bir dava veya konuyla ilgili olarak, adaletin sağlanması çalışmalarını olumsuz yönde etkileyecek, herhangi bir kanıta, belgeye dayandırılmamış iddiaların ve söylemlerin site içerisinde dile getirilmesine izin verilmez.

Ayrıca aynı şekilde kişi ve kurumlar hakkında herhangi bir kanıta, belgeye dayandırılmamış iddialara ve söylemlere yer verilmemektedir.

Bu kurallar forum üyeleri ve foruma üye olmadan dışarıdan takip ederek faydalanan herkes için geçerlidir.  Forumdan direk veya dolaylı olarak yararlanan herkes bu kuralların kanunlar önünde geçerliliğini, aksi bir davranış sergilediğinde itiraz etmeden suçlu olduğunu  kabul ve taahhüt eder.

Fikirleriniz paylaşırken kurallara uygun davranmanızı rica ediyorum
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 78
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3407 : 11 Ocak 2023, 09:44:41 »
Ete kemiğe bürünmüş MMU'nun geldiği bu aşamadan sonra projeden şüphe etmek, "acaba bu kocaman beyaz bir fil mi" demek, tasarıma katkısı bulunan İngiliz BAE'den, motor sağlayan Amerikan GE'den, motor geliştirmek için istekli olan İngiliz RR'den, projede çalışan ama uyruğu TC olmayan yüzlerce  yabancı mühendisten de aynı anda şüphe duymayı gerektirir ki bu durum "skepticism" ile açıklanamaz. Ne ile açıklanacağını ise ben söylemeyeyim, siz tahmin edin.  ;)

« Son Düzenleme: 11 Ocak 2023, 10:28:01 Gönderen: buraktunahan »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 623
« Yanıtla #3408 : 11 Ocak 2023, 10:38:55 »
Bu konuda ciddi bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışmanın boş bir çalışma olduğu yanılgısına düşmemek gerek. Forumdan bir arkadaş yazmıştı; Yunan forumlarında prototipin aslında maket olduğunu söylüyorlarmış. Oysa prototip aşama aşama ilerliyor ve belirlenen takvimden önce uçuşunu yapabileceği bile söyleniyor. Bu kadar emek harcayan insanlar neden bu konuda topluma yalan söylesinler ki! Ya da yalan olsa, böyle bir yalan ne kadar süre saklanabilir? Yani şaka yaptık mı diyecekler? Çok mantıksız bir iddia!

Şahısları vs sevmeyebilirsiniz. Ancak bu, size asılsız iddialarda bulunma hakkı vermez.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3409 : 11 Ocak 2023, 10:41:38 »
Bugun bir yorumda bugune kadar ki kisimlar zaten TUSAS'in guclu oldugu kaslar idi bundan sonra aviyonik sistemler ve asil diger parcalar cok daha zorlu olacak deniliyor. Bizim bu konudaki tecrubemiz nasil?