Gönderen Konu: KFX Güney Kore Savaş Uçağı Programı  (Okunma sayısı 74549 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: KFX Güney Kore Savaş Uçağı Programı
« Yanıtla #240 : 02 Şubat 2024, 14:00:34 »
Güney Kore, Endonezya'nın da destek verdiği KF-21 savaş uçağının üretimine bu yıl başlamayı planlarken, projede "hırsızlık" krizi yaşanıyor

Güney Kore Savunma Tedarik Programı Ajansı, geliştirilmekte olan KF-21 savaş uçağıyla ilgili teknik bilgileri çaldıklarından şüphelenilen Endonezyalı mühendisler hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Mühendislere yurt dışına çıkış yasağı kondu.

Güney Kore Savunma Tedarik Programı Ajansı'ndan (DAPA) yapılan açıklamada, KF-21 savaş uçağıyla ilgili teknik bilgileri çaldıklarından şüphelenilen Endonezyalı mühendisler hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi. Proje ortaklarından olan Korea Aerospace Industries (KAI) şirketinde görevli mühendislerin uçakla ilgili teknik bilgileri bir usb belleğe sakladığından şüphelenildiği, isimleri açıklanmayan mühendislere yurt dışına çıkış yasağı konduğu öğrenildi. Güney Kore istihbarat teşkilatının da destek verdiği soruşturmada, depolanan verilerin stratejik bilgileri içerip içermediğine odaklanılacağı ifade edildi.

KF-21 programının küçük ortağı olan Endonezya, 8.8 trilyon Won (6,6 milyar dolar) geliştirme maliyetinin yalnızca yüzde 20'sinden sorumlu.

ÜRETİMİNE BU YIL BAŞLANMASI BEKLENİYOR

Güney Kore ve Endonezya ortaklığında Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri (ROKAF) ve Endonezya Hava Kuvvetleri (TNI) için geliştirilen çok amaçlı savaş uçağı KF-21'in üretimine bu yıl başlanması bekleniyor. Güney Kore, 2032'ye kadar 120 adet KF-21'i kendi hava kuvvetlerinde kullanıma sokmayı hedefliyo

https://www.aksam.com.tr/dunya/sorusturma-baslatildi-savas-ucagi-gelistirme-programinda-hirsizlik-suphesi/haber-1444853

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 73
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #241 : 02 Şubat 2024, 15:39:52 »
Zaten Endonezya projeye mali destek konusunda da işi savsaklıyor. İçimden bir ses Endonezya tanesi 60-70 milyon $'a 4,5 nesil bu uçakları almayacak ve 5. nesil Kaan'a yönelecek diyor.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #242 : 02 Şubat 2024, 15:48:50 »
Her önüne geleni projeye dahil etmemenin kanıtı. Adamlar bilgileri çalmaya kalkmış. Bizde de aynısı olabilir. Pakistan'ı alsak Çin Pakistan eliyle bilgileri çalabilir.

Ortaksız üretim en mantıklısı. Maliyeti yüksek olsa da bilgi hırsızlığı riski düşük.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #243 : 02 Şubat 2024, 15:56:53 »
Ben size katılmıyorum sn Archangel

Kendi başımıza geliştirsek bile o bilgiler çalınabilir yada satılabilir.

Bkz.Bülent TanrıVerdi olayı MKE müdürünün mpt76 nın bilgilerini satması olayı..olay dünyada zaten ar serisi yada bu tüfek mekanizmasına sahip başka tüfeklerlede bu iş yapılabilirdi meselesi değil

Yada
F35 projesi ABD bunu müttefikleri ile yaptı fakat F35 lere ait veriler proje ortakları değil Çin tarafından yapıldı ve aynı ABD Çinlilerin enstitülerde çalışmasına ve üniversitelerinde eğitim almasına olanak sağlıyor..

« Son Düzenleme: 22 Mart 2024, 00:03:40 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #244 : 03 Şubat 2024, 03:04:26 »
Ben size katılmıyorum sn Archangel

Kendi başımıza geliştirsek bile o bilgiler çalınabilir yada satılabilir.

Bkz.Bülent TanrıVerdi olayı MKE müdürünün mpt76 nın bilgilerini satması olayı..olay dünyada zaten ar serisi yada bu tüfek mekanizmasına sahip başka tüfeklerlede bu iş yapılabilirdi meselesi değil

Yada
F35 projesi ABD bunu müttefikleri ile yaptı fakat F25 lere ait veriler proje ortakları değil Çin tarafından yapıldı ve aynı ABD Çinlilerin enstitülerde çalışmasına ve üniversitelerinde eğitim almasına olanak sağlıyor..

Aynı şey değil yalnız. Birisinde para için projeyi satmak isteyen bir hain var, diğeri proje ortağından tarafından casusluğa uğramak. Her işte risk vardır, BAYKAR'da da bir stajyer 4-5 ay önce bilgileri çalmaya çalıştı mesela. Ama senin projedeki ortağın geliyor bilgilerini çalmaya çalışıyor. Sen şimdi Kore olsan Endonezya'ya güvenir misin? Projeden bile şutlanabilirler.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #245 : 03 Şubat 2024, 04:49:10 »
Her önüne geleni projeye dahil etmemenin kanıtı. Adamlar bilgileri çalmaya kalkmış. Bizde de aynısı olabilir. Pakistan'ı alsak Çin Pakistan eliyle bilgileri çalabilir.

Ortaksız üretim en mantıklısı. Maliyeti yüksek olsa da bilgi hırsızlığı riski düşük.

Ortada daha kesinleşmiş bir şey yok ki.  Endonezya'ya birçok enstrümanla baskı yapıyorlardı zaten, kanaatimce bu soruşturmanın amacı da aynı. Hatta Endonezya'yı projeden çıkarmayı bile amaçlıyor olabilirler. Yav Allah aşkına bu uçağın herhangi bir bölümüne ait teknolojiyi çalarak Endonezya ne yapabilir, ertesi gün kendi uçağını mı uçuracak adamlar? Böylesi bir hırsızlığı değerlendirecek ve işe yarar hale getirecek altyapısı olmayan bir ülke. Uçakta da çalma riskine değer bir teknoloji olsaydı en azından.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #246 : 03 Şubat 2024, 14:13:45 »
Belki de mühendisler Çin/K. Kore casusudur. Eğer ortada gerçekten bir casusluk eylemi varsa, bu eylemin illa teknoloji çalmak amacıyla icra edilmiş olmasına gerek yok, Uçağın kapasitesini detaylı olarak öğrenmek de önemli.

Ama yok, bu soruşturma Endonezya'yı projeden atmayı amaçlıyorsa, o zaman "G. Kore uçurumdan atladı" derim. Endonezya, orta-uzun vadede, ekonomik olarak G. Kore'ye nal toplatacak kapasitede bir ülke. Onları sinirlendirmek kötü bir fikir bence.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #247 : 04 Şubat 2024, 04:52:48 »
Belki de mühendisler Çin/K. Kore casusudur. Eğer ortada gerçekten bir casusluk eylemi varsa, bu eylemin illa teknoloji çalmak amacıyla icra edilmiş olmasına gerek yok, Uçağın kapasitesini detaylı olarak öğrenmek de önemli.

Öyle olsaydı "Çin'e bilgi aktarma" denirdi diye düşünüyorum. Ayrıca uçağın burun radarına dair veriler bile az çok belli.

Ama yok, bu soruşturma Endonezya'yı projeden atmayı amaçlıyorsa, o zaman "G. Kore uçurumdan atladı" derim. Endonezya, orta-uzun vadede, ekonomik olarak G. Kore'ye nal toplatacak kapasitede bir ülke. Onları sinirlendirmek kötü bir fikir bence.

O vakte kadar unutulur gider bu olaylar. Hem bölgedeki Çin de geliştiği için Endonezya Kore ile iş birliğine devam edecektir. Üstelik, bu projede ciddiyet göstermeyen taraf Endonezya'ydı. Mevcut siyasi irade ile projeye katılım yapan irade farklı, mevcut irade ise devlet ciddiyetinden uzak bir şekilde sorumluluğunu yerine getirmiyor.

« Son Düzenleme: 04 Şubat 2024, 05:11:06 Gönderen: İbrahim »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #248 : 04 Şubat 2024, 07:11:58 »
Üstelik, bu projede ciddiyet göstermeyen taraf Endonezya'ydı. Mevcut siyasi irade ile projeye katılım yapan irade farklı, mevcut irade ise devlet ciddiyetinden uzak bir şekilde sorumluluğunu yerine getirmiyor.

Hımmm, ilginç. Teşekkür ediyorum bu bilgi için.

Durum buysa Endonezya devletinde, bu adamlar nasıl modern bir uçak sahibi olacaklar ki? Yarın bir gün, enayilik ederek Kaan'ı bu devlete satsak bile, başka bir hükumet, "anlaşmayı ben yapmadım'" deyip, parayı ödemeyebilir. Mahkemeyle falan tahsil etsek bile büyük sıkıntı olur yani. "Devlet adâbı" başka bir şey!

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #249 : 14 Şubat 2024, 21:04:16 »
Endonezya Savunma Bakanlığı, ABD ile F-15EX savaş uçaklarının tedariki için başka bir Mutabakat Zaptı imzaladıklarını duyurdu.

F-15ID kodlu ve DSCA’nın internet sitesinde açıklanan F-15EX’in avantajları arasında dijital uçuş kontrolleri ve yeni elektronik harp sistemi ile donatılmış olması yer alıyor.” ifadesi yer aldı.

Endonezya, yaşlanan hava kuvvetlerini modernize etmek amacıyla amacıyla yeni uçak tedariki anlaşmasına Ağustos 2023’de imza atmıştı. Bu bağlamda Endonezya, Boeing’den 24 adet F-15EX savaş uçağı tedarik edeceğini duyurmuştu. Konuyla ilgili olarak Endonezya Savunma Bakanlığı Savunma Tesisleri Dairesi Başkanı Hava Yardımcısı Yusuf Jauhari ve Boeing Program Yöneticisi Mark Sears arasında Boein’in St. Louis tesisinde bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştı.

Adamların KF-21'den vazgeçtiği anlamına mı geliyor bu?