Gönderen Konu: KFX Güney Kore Savaş Uçağı Programı  (Okunma sayısı 73982 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
Ynt: KFX Güney Kore Savaş Uçağı Programı
« Yanıtla #190 : 04 Şubat 2023, 12:59:34 »
    Bana göre neyi nasıl kopyaladığımız-geliştirdiğimiz önemli değil. Kuzey Kore dünyanın en iyi tankını yapsa kim satın alır, neden satın alır? Bunun içinde siyasi karardan tutun, ülkelere bakışa, aradaki ilişkilere vb birçok konu var.
    Kore nin doğal düşmanı kardeşi. Bu aynı zamanda Kore için avantaj (ABD-ÇİN vb....) Dolayısıyla hem sempatik kalıyorlar hem de kabaca bize göre çalışkanlar. Sadece bunu ifade etmek istedim. Rekabet edeceğim denilerek rekabet edilmez---Kaç fen lisen var? Kaçında yabancı dil eğitimi var? Sayısal üniversite bölümlerin sadece kağıt üzerinde değil-gerçekten araştırma yapan yerler mi? (En son Boğaziçi nin içine et...k.) Dünyada kaç makalen yayınlanıyor. Kısaca cürümün ne?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #191 : 20 Şubat 2023, 13:35:33 »

Alıntı
Arda Mevlutoglu
@orko_8

4 numaralı, çift koltuklu model prototipi ilk uçuşunu gerçekleştirdi.
https://twitter.com/orko_8/status/1627591587269079043
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
KF-21 Boramae AESA Radarı’na kavuştu
« Yanıtla #192 : 05 Mart 2023, 14:22:02 »
Güney Kore milli savaş uçağı KF-21, AESA Radarı’na kavuştu. Güney Koreli Hanwha tarafından geliştirilen AESA Radar, KF-21’e entegre edildi.

KF-21’in AESA Radar Sistemi, KF-21 Boramae savaş uçağına entegre edildi ve bugün itibariyle uçuş testlerine başladı. Güney Kore saatiyle sabah saat 10’da havalanan uçak, yaklaşık 1.5 saatlik uçuş testinin ardından saat 11.24’te iniş gerçekleştirdi.

AESA Radar Testleri için KF-21 ile 2026 yılına kadar 90 civarı uçuş testi gerçekleştirilmesi bekleniyor. Radarın bugüne kadarki testleri, ‘Testbed’ olarak nitelendirilen bir geliştirme uçağında icra ediyordu.

Tespit menzili, takip ve teşhis gibi yaklaşık 34 parametrenin performans testlerinin gerçekleştirileceği uçuşların ardından gerekli düzenlemeler yapılarak, AESA Radar’ın seri üretimine geçilecek. AESA Radarı’ın, KF-21 savaş uçağının seri üretimin dönemine yetiştirilmesi hedefleniyor.

Güney Kore’li teknoloji üreticisi Hanwha Systems tarafından geliştirilen AESA Radar, KF-21 savaş uçağının gözleri niteliğinde. Endonezya ve Güney Kore hava gücünde yer alacak KF-21 uçaklarının AESA radar sistemi olarak seçilen bu radar, Koreli yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre binlerce modülden oluşuyor.

2021 yılında ‘Testbed’ olarak nitelendirilen bir test uçağı ile uçuş testlerine başlanan radar, 2026 yılına kadar KF-21 savaş uçağı ile testlerini gerçekleştirmeye devam edecek.

https://www.savunmasanayist.com/kf-21-boramae-aesa-radarina-kavustu/

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #193 : 05 Mart 2023, 15:23:15 »
Binlerce modül mü, biraz abartmamışlar mı ?

Endonezya'yı projeden çıkarmamışlar mıydı ?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #194 : 05 Mart 2023, 16:20:22 »
Bu Korelilerin her ihracatı sanki bizim pastamızdan tırtıklanmış gibi geliyor bana.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #195 : 05 Mart 2023, 16:22:33 »
İsrail ve ABD , bu uçak için AESA vermemişlerdi hatırladığım kadarıyla...

"KF-21 için AESA radarı, DAPA ve Hanwha Systems liderliğindeki bir grup Güney Koreli şirket tarafından geliştirilmiştir.
AESA radarı, antene yaklaşık 1.000 küçük verici/alıcı modülü monte ederek ve radyo dalgasının fazını ayarlayarak radar ışınını elektronik olarak yönlendirir. Bu, savaş uçakları için şimdiye kadar geliştirilen en gelişmiş radar biçimidir.

AESA radarı daha önce Kasım 2022'den Şubat 2023'e kadar bir test uçağına (remodeled B-737 uçağı) monte edilmiş ve gerekli performans için geliştirme testi değerlendirmesi yapılmış ve 25 test öğesi için toplam 18 test gerçekleştirilmiştir. Havadan havaya modu, DAPA bugün yaptığı açıklamada."
« Son Düzenleme: 05 Mart 2023, 16:23:12 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #196 : 05 Mart 2023, 17:37:54 »
Vay havada test işini 3-4 ayda tamamlamışlar, tabi bu KF üzerinde iken de yazılım güncellenmeyecek anlamına gelmiyor.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #197 : 05 Mart 2023, 17:39:32 »
Bu Korelilerin her ihracatı sanki bizim pastamızdan tırtıklanmış gibi geliyor bana.

Her ne kadar Didim'e gidememiş isem de bu paylaşım beğenisiz olmaz.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #198 : 05 Mart 2023, 23:24:52 »

Benim de aklıma tavanın tersi esprisi geldi :)

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #199 : 06 Mart 2023, 12:53:32 »

Benim de aklıma tavanın tersi esprisi geldi :)

O da ballandıra ballandıra ozendirmeseymiş yazlığına, olan var olmayan var, giden var gidemeyen var, davet edilen var mı, davet edilmeyen var.