Gönderen Konu: KFX Güney Kore Savaş Uçağı Programı  (Okunma sayısı 73998 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: KFX Güney Kore Savaş Uçağı Programı
« Yanıtla #200 : 06 Mart 2023, 13:39:07 »
havuzda var

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #201 : 06 Mart 2023, 15:36:17 »
havuzda var

Bu ne zalımlık :( (Bu arada da ayrı olmalı)

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
KF-21 savaş uçağı ilk füze testini gerçekleştirdi
« Yanıtla #202 : 28 Mart 2023, 17:45:13 »
Güney Kore tarafından yerli imkanlarla geliştirilen KF-21 savaş uçağı; silah sistemlerinin test edilmesi için gerçekleştirdiği uçuşta, ilk kez bir hava hava füzesi ve dahili silah sistemini kullandı.

Güney Kore tarafından geliştirilen KF-21 Boramae Savaş Uçağı’nın testleri devam ediyor. Seri üretim öncesi gerçekleştirilen testlerin önemli bir parçası olan silah sistemleri testi, 28 Mart’ta gerçekleştirildi. KF-21 Boramae; silah sistemlerinin testlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla, Hava Kuvvetleri’nin test alanından havalanarak Güney Denizi üzerinde uçtu.

KF-21’in gövde altındaki silah istasyonlarından bulunan Meteor hava-hava füzelerinin, güvenli şekilde istasyondan ayrılabildiği görüldü. Aynı şekilde uçağın kanadında bulunan silah istasyonlarının testleri devam ediyor.

Bir diğer test edilen sistem ise, uçağın 20mm Gatling Topu oldu. Uçuş sırasında makineli silah sisteminin sürekli şekilde atış hali test edildi. Güney Koreli DAPA birimi tarafından yapılan açıklamaya göre; uçağın füze ve gatling top sistemi, sorunsuz şekilde çalıştı ve uçağa hiç bir zarar vermedi.

4.5 nesil olarak Güney Kore Hava Kuvvetleri’nde hizmete girmesi planlanan KF-21 Boramae Savaş Uçağı’nın testleri devam edecek. Uçağın şuana kadar 4 adet prototiği üretildi. Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA), bu yılın ortalarına doğru 5. ve 6. prototipleri de uçurmayı planlıyor.

https://www.savunmasanayist.com/kf-21-savas-ucagi-ilk-fuze-testini-gerceklestirdi/

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #203 : 01 Haziran 2023, 02:27:16 »
Aslında biz bu projeye 3. Ortak olrak katılmalıyız..

Biz bu uçaktan kendimize navalize bir uçak çıkarabiliriz..

F414 ge400 k motoru ki bu motor 62.5 kn kuru itki 97.8 kn yaş itki üretiyor ....

Bu uçağın;
 boş ağırlığı:11800 kg
Kanat açıklığı:11.2 metre
Boyu:16.9 metre
Kanat alanı:46.3 metre
Dahili yakıt kapasitesi:5400 veya6 ton
Menzil:(beklenti)
Muharebe yarıçapı:1000 km
Maksimum menzil:2900 km
Hız:1.83 mach

Arkadaşlar f35 a 13100 kg ve F18 13,500 ton

F18 in 197kn yada 44000 lb itiş gücü var
F35 in 196.6 kn yada 44000 lb itiş gücü var
F21 boramei 197 kn yada 44000 lb itiş gücü var

Fakat;

Bu uçak ikisinden de hafif buda daha çevik olduğu anlamına gelir Aynı şekil daha fazla g kuvveti çekebilceğini ve daha iyi tırmanma oranına sahip olduğunu söyleyebiliriz...

Kinamatik değerler olarak iki uçaktanda iyi olcağı kesin..

Bu üç uçakta aesa radar kullanıyor...kim daha avantajlı (radar broşür verilerine ihtiyaç var)

F18 göre daha stealth f35 e ise dâhili silah istasyonu olmadığı için kaybeden uçak...

Şimdi böyle bir uçağa ihtiyacımız olduğunu söylüyorum....

Neye istinaden

-Her mühimmatı dahili istasyonlara sığdıramıyacağımız için.
-Her göreve Kaan gönderemeyiz çünkü işletimi pahalı olacağı için
-Aynı şekil kaanın gizliliği yada görünmezliği konusunda özellikle komşu ülkelere fikir vermemek için...

Bizim 4.5 nesil bir avcıya ihtiyacımız var

Takdir edersiniz hizmete girdiğinde en iyi 4.5 nesil uçak typhoon rafale ile birlikte kf21 olacak.. stealth gövde dizaynı ile typhoon ve rafale'nin önüne geçicek kısaca en iyi 4.5 nesil savaş uçağı kf21 boramei olacak dersek yanlış konuşmamış oluruz...

Biz yeni bir tek motorlu uçak gibi bir işe girişmek yerine...

Böyle bir şey için para zaman ve emek kaybı yapmak yerine ...

Kf21'e ortak olup

-Gövdesini burda üretmeliyiz a'dan z'ye..
-Aviyonik olarak (radar,rwr,mwr,ırst vb.) a'dan z'ye ASELSAN ve yerli firma ürünleri ile donatılan bir boramei uçağı....

Bizim yapmamız gereken uçağın planları ve parçalar için gereken ölçü ve işlemleri bilmek kalanı tusaş ve alt yükleniciler halleder..

Yapılacak yol belli thunder obüsleri bizdeki adı fırtına veya K2 den devşirme olan Altay tankı benzeri bir işbirliği gibi üretim modelleri...

Yapalabilcek işbirliği ile zaman ve paradan tasarruf ederiz.

Abd motor vermez demeyin Kaan için veriyor...

Aynı şekil Kaan daha güçlü f110 ge 129 verirken niye kf21 için olan daha zayıf f414 ge 400 k verir..

Diyelim vermedi...

Koreliler bu uçağı ej200 ve türevleri ile uretebilcegini söylüyorlar yada bu yönde bilgiler mevcut...

Bunun için daha kısa boyda daha az dahili yakıt kapasitesi olan daha düşük kanat alanına sahip bir prototip ile ilgili dataları var..

Uçağı küçültmek istemezsek aynı şekil ej200 üzerinde ej2x0 diye 72 kn kuru 103 kn yaş itki üreten motoru üretebilceğini ve bunu prototip şeklinde test eden yada modelliyen İngilizler var..

Kısaca bu uçağı seçersek yolumuz açık..

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #204 : 01 Haziran 2023, 04:39:21 »
KF21'de yabancı bileşen çok. Abd, İsrail, AB izin verecek mi bakalım Türkiye'ye satışına?

Hem G.Kore kendi uçağında böyle büyük değişikliklere niye izin versin? Sen olsan verir misin?
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2023, 04:41:11 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #205 : 01 Haziran 2023, 08:32:59 »
KF21 işi olmaz. Uçakta çok fazla yabancı bileşen var. TF35000 motoru gelirse, onu ve Hürjet'in bileşenlerini kullanan, radar-silik gövdeli ve tek motorlu bir uçak yapılır. Eğer böyle bir uçak lazımsa elbette.

Onun dışında bir yol göremiyorum.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #206 : 01 Haziran 2023, 11:59:27 »
Sn Merzifonlu’ya katılıyorum. KF21 uçağı bize uymaz.
Doğrudan satın alacak bile olsak, adamlar önce kendilerine ve ortakları Endonezya’ya üretecekler. Üretim + eğitim + operasyonel hale geliş derken 2028’leri geçer bu uçağın bizim envantere girişi. Sonra uçağın içinde ne gibi “bug” lar var bilmiyoruz. Daha kendilerine bile seri üretime başlamadılar. Elin problemi ile uğraşmaktansa…..

4.5 nesil ek uçak için bize uyan sırasıyla en iyi 3 seçenek var:

1. F16V70 40 adet
2. İngilizlerin elindeki Typhoon’lar (sadece zaman açısından 2nci sıraya koydum) Tranche 3’e modernize edilip kullanılabilir.
3. KAAN 4.5 nesil f110 motorlu olarak 2-3 filo üretilir. Proje hızlandırılır ve 2028-29’a kadar f15’den daha iyi, çok etkin 40-60 kadar uçağımız olur.
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2023, 12:03:04 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #207 : 01 Haziran 2023, 12:13:29 »
Sadece gövde ve motoru alcaz sn .yaşar Merzifonlu ve baryshx birde görece önemsiz joystick fırlatma koltuğu gibi şeyleri... Fiber optik kablolardan tutun tüm aviyonikleri kendimizin olacak

Mwr
Rwr
Irst
Radar
Vesaire vesaire hep bizim

Dedikleriniz de haklısınız çok yabancı bileşen var...

Siz bana bakmayın sayın baryshx bana kalsa kaan'ı bile İsrail'e satarım iznim dahilinde kendi aviyoniklerini kullanmasına izin veririm

Her Askeri ürün aynı zamanda ticari üründür...
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2023, 17:21:04 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #208 : 01 Haziran 2023, 12:18:55 »
Sn Merzifonlu’ya katılıyorum. KF21 uçağı bize uymaz.
Doğrudan satın alacak bile olsak, adamlar önce kendilerine ve ortakları Endonezya’ya üretecekler. Üretim + eğitim + operasyonel hale geliş derken 2028’leri geçer bu uçağın bizim envantere girişi. Sonra uçağın içinde ne gibi “bug” lar var bilmiyoruz. Daha kendilerine bile seri üretime başlamadılar. Elin problemi ile uğraşmaktansa…..

4.5 nesil ek uçak için bize uyan sırasıyla en iyi 3 seçenek var:

1. F16V70 40 adet
2. İngilizlerin elindeki Typhoon’lar (sadece zaman açısından 2nci sıraya koydum) Tranche 3’e modernize edilip kullanılabilir.
3. KAAN 4.5 nesil f110 motorlu olarak 2-3 filo üretilir. Proje hızlandırılır ve 2028-29’a kadar f15’den daha iyi, çok etkin 40-60 kadar uçağımız olur.

+ 1

KF-21 işi olsaydı zaten yıllar önce olurdu. Proje başlarken Güney Kore ile başlangıçta anlaşamadık.

Eğer 4.5 nesil bir uçak alacaksak, zaten hemen kullanım için alacağız, geçiş dönemindeki acil ihtiyacımıza binaen. Bu nedenle alacağımız uçak kendini ispatlamış güvenilir bir platform olmalı. KF-21'in olgunlaşması zaten yıllar alır. Zar atmaya gerek yok.

Kaldı ki Kaan bu kadar ete kemiğe büründükten sonra 2020'li yıllar bitmeden envantere girecek F-15 ayarında bir uçağımız varken, 4.5 nesil bir uçak almaya gerçekten ihtiyaç var mı biraz tartışılır.

Belki de aesa radarlı Kızılelma, Hürjet vb. platformlar ara ihtiyacı karşılayabilir. Henüz yeteneklerini bilmiyoruz.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
Birleşik Arap Emirlikler KF-21 Programına Resmen Katılım Sağladı.
« Yanıtla #209 : 15 Eylül 2023, 14:23:45 »
BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) KF-21'e katılımını Güney Kore hükümetine resmen açıkladı. Özellikle, BAE Endonezya'nın payını ödeyecek. KFX aşamasının sonu olarak, KF-21 şimdi başarıyla test edildi ve tam üretim 2024'te başlayacak. ★ BAE zaten M-SAM Block-II önleme ve Chunmoo vb. gibi Kore gelişmiş silahlarını satın aldı. Polonya da KF-21 ile yakından ilgileniyor. 2023 zirvesinde, iki ülke mevcut "özel stratejik ortaklığı" en üst seviyeye çıkarmayı, 40MOU imzalamayı, Nükleer enerji, Enerji, Hidrojen ve Savunma gibi Kore şirketlerine 30 milyar dolar yatırım yapmayı kabul etti.

Kaynak:https://twitter.com/mason_8718/status/1702616256753607081