Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1024045 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #3190 : 26 Aralık 2022, 03:04:32 »
Hava alıkları ve burun ile F-22'ye çok benzemeye başladı MMU.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3191 : 26 Aralık 2022, 03:22:11 »
F22 veya F35 gibi ırst'yi içeri alabilsek iyi olacak, seri üretime kadar olabilir.
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2022, 03:30:39 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3192 : 26 Aralık 2022, 04:55:52 »
İstikamet dümenleri ve irtifa dümeni tıpkı F-35'teki gibi olmuş. Ayrıca yandaki beyaz dikdörtgen şeklindei beyaz kısım EO DAS sensörü gibi bir şey mi acaba
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2022, 08:41:14 Gönderen: İbrahim »

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3193 : 26 Aralık 2022, 05:39:29 »
hanımı boşayıp bunlamı evlensem acaba. hani olur ya hindistanda inekle maymunla evlenen hint fakirleri .resmine bile aşık oldum yahu

Hanıma iltifat etmek için "Uçak gibi hatunsun!" diyebilirsiniz o zaman.  ;D

Uçağın en sağındaki füze nedir? Çıkartamadım oni.
Bozdoğan füzesi. Görüntüleyici kızılötesi başlık takılı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3194 : 26 Aralık 2022, 08:16:42 »

Mock up ile bir alakası kalmamış uçağın. Hava alıklarının tasarımı, burun tasarımı, dikey kuyruk, yatay kuyruk, motor yerleşimi vs. tamamen bambaşka bir uçak olmuş MMU

Amin inşallah gece gece keyiflendim valla. Hiç beklediğim anda önüme düştü. Mock up ile uzaktan yakından alakası kalmamış canavar gibi olmuş. Aziz Vatanın göklerinin bekçiliğini yapacağı günleri de göreceğiz inşallah.

Tahmin ettiğim gibi değişim olmuş. Sergilenen modeli pek beğenmiyordum. Boyuna göre çok ince bir yapısı var, güçsüz görünüyor demiştim. Ancak seri üretim aşamasına kadar uçağın daha fazla değişeceğini belirtmiştim. Şimdi daha kaslı görünüyor. Daha da değişeceğini düşünüyorum.

Sanki iniş takımları bu boyutta bir uçak için biraz küçük gibi. Ya da bu açıdan öyle görünüyor. Veya yer testleri için kullanılacak sadece belki de.

NOT: Orada kaçak fotoğraf çekemezsiniz. Hatta oraya özel izniniz yoksa cep telefonu, kamera vs ile giremezsiniz.
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2022, 12:07:03 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3195 : 26 Aralık 2022, 09:01:08 »
     Sanki birileri süper bilgisayarın başına oturmuş-isterleri ve F22-F35-Tempest verilerini girmiş hadi yap demiş. Düşündüğümden daha iyi bir görüntüsü var. Sonucu, içinde neyi nasıl taşıdığı ve neyle güç sağladığı belirleyecek gibi.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #3196 : 26 Aralık 2022, 09:18:42 »
Seçime yetiştirme gayreti var orasını anladık hakta verdik herkes başardıklarını öne çıkartma hakkına sahip seçim kazanmak için. Burada eğer hızlı ürün geliştirme kültürü bize kazandıracak ise bu zorlama iyi bir şeydir. Genel müdür biz Amerika değiliz soğuk savaş motivasyonu ile hızlı üreteceğiz demişti bu çok doğru bir şey. Amerika'nın on yılda üretmesi bu işlerin on yılda yapılabilir olduğu anlamına gelmiyor aynı Amarika istese o işi bir senede bile yapabilirdi savaş gibi bir telaşı olsa. Baykar çok pratik mesela TAI de bunu içselleştirdi ise çok iyi. Ama tabi ki TAI için buna emin olamıyoruz bu seçimlere bir servis mi kurumsal kültür mü daha onu çözemedik. TAI den biz böyle şaşırtıcı takvimler bu yıla kadar pek görmedik emin olamıyoruz. Ama Baykar böyle bir firma seçimle alakası yok. Bu işler keşke böyle devam etse

« Son Düzenleme: 26 Aralık 2022, 09:20:04 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #3197 : 26 Aralık 2022, 09:23:53 »
Şu modelde insanın hissiyatı ile fark edebildiği uçaklar böyle olmaz dedirten bir altın oran sorunu vardı. Neyse ki gerçeği bildiğimiz uçak gibi görünüyor o stresten kurtulduk

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3198 : 26 Aralık 2022, 09:54:19 »
KE deki gibi TFX deki iniş takımları da, bu prototipte şimdilik çakılı galiba. Önce Baykar'ın uyguladığı bu yolla TAI de işleri hızlandırıyor galiba. Dediğim gibi yazılım vs bir sorun olmazsa ilk uçuş da çok daha öne alınabilir. KFX de yer testlerinden hemen sonra uçuş testlerine başladı. Yazılım, radar, EOTs vs bizi geciktirmezse uçuş seri üretim bir-üç sene öne alınabilir. Bizim savaşsız bir 7-8 seneye ihtiyacımız var, ondan sonra kimsenin çatamayacağı caydırıcı güç oluruz eldeki projelerle.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #3199 : 26 Aralık 2022, 10:00:04 »
Yabancılar yorumda yazmış Türkler Alaaddinin lambasını mı buldu