Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1011237 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #3140 : 09 Aralık 2022, 16:05:09 »
Portakal kadar filirin Yemende yaptığına bakın. Bu İran çözümü ile Suudi F15 i radar kullanılmadan hiç fark edilecek emisyon yaymadan tamamen pasif yollarla imha edildi. İnsanlar ışık yılı uzaktaki gezegenin atmosferindeki gazları filan tespit ediyor optik yollarla bizim bahsettiğimi mesafeler burnumuzun dibi.
Yapmamız gereken optiğin fiziğin dibine kadar kullanıldığı ışığın bütün dalga boylarının tayflarının filan dibine kadar kullanıldığı fiziğin dibine kadar uygulandığı optik suit ler ile karadan gökyüzünü tarayan bunu emisyon yaymadan yapan optik sistemler üretmeliyiz. Gökyüzüne bakan termal kamera flir değil kocaman bir optik cihaz seti olmalı. Radar gibi konforlu değil tabi bu iş ama artık çok lazım bize. Strasfordan yansıyan ışımaya kadar her şeyi bilim insanları kullanarak gökyüzünü taramada radara bir alternatif yaratılmalı yoksa görüyoruz cayır cayır emisyon yayan radarlar barışta iyi ama savaşta bir antiradyasyon füzesi yada kamikaze silahı ile işi bitiyor. Gökyüzünü görünmeden tarayıp bir ortak resim üretmemiz lazım hava savunma anlamında. Radar tabi çok kolay ve çok konforlu bir cihaz insanlar barışın rahatlığı ile bundan vazgeçemiyor bir türlü. Kim istemez radarı tepeye koy milimetre hassaslıkta tüm gök yüzünü sis filan demeden ufuk çizgisine kadar tarasın bu çözüm varken optikle kim uğraşır ama artık lazım. Hem görünmezlik teknolojileri yüzünden lazım hem de bu radarlar emisyon yayan ben buradayım diyen fener gibi parlayan cihazlar bunlarla güvenip tek başına savaşılmaz artık. Işımayı tespit etmek maksadı ile ufuk çizgisine kadarki alanda yapılabilecek o kadar çok şey var ki bilim insanları ışığın milyarlarca yılda gelebildiği galaksileri araştırıyor bu yollarla bizim bahsettiğimiz taş çatlasın bir kaç yüz km mesafeler. Düşünün yerdeki cihaz seni, görüyor ama sen onu asla göremezsin ne büyük imkan. Birde Hisar gibi IIR füzelerin varsa. Radarlar tabi vazgeçilmezler ana tespit cihazları olacaklar ama mutlaka bir B planımız olmalı radara alternatif optik bir sistem ile. Optik tabi çok zor yanları olan bir sistem optikle 100 km ye bakaranız aynı doğrultuda 200 km dekini de 200 metredekini de göremezsiniz ama radar döndüğü yöndeki tüm mesafeleri tek kerede tarar optik ile tüm uzayı ileri geri de taramanız gerekir. Ama fiziği bilim insanları kullanarak çok çözüm üretirler önce bir ışıma yakalar sonra ona odaklanır yine olur ben bile düşünüyorsam onlar bir milyon şey bulur ışımayı uzayda anında yakalamak için. Salonda fotosel li lamba var koridora burnumu uzatsam fotosel li lamba şak diye beni yakalıyor lambayı yakıyor büyün salon uzayını sanisesin de tarıyor bütün sene bir anı bile atlamıyor. Türkiye yi optik suitler ile donatmalıyız radarlara alternatif olarak. Aselsan bunu layığı ile yapsın yer yerinden oynar tüm dünya sıraya geçer almak için. Ama öyle havaya bakan termal ile bu iş yetmez fiziğin tüm ilgili konuları şeytanın aklına gelmeyecek yanları astronomide ki gibi dibine kadar kullanılacak. Astronomide böyle şeyler çok var yok ışığın yıldız çekimi ile bükülmesini yok maviye kırmızıya kaymasını yok tayflarını ölçerek şeytanın aklına gelmeyecek şeyler kullanıyorlar öyle gökyüzüne termal optik filan yönlendirme ile olmuyor her şey. Multispektral kamera filanda yetmez bilmiyorum sanmayın herşeyi biliyorum ben

Bunların yaparsak iddia ediyorum radar ufuğun ötesini göremez ama bu optik sistem 1000 km uzakta gelmekte olan uçağı hissedebilir strasfordan yansıyan beli dalga boylarındaki ışıma izleri ile bazı işaretler ile emin olamaz ama bir ön alarm oluşturur ufuğa odaklanır ne gelecek oradan diye. amarika bunları yapmııyor mu sanıyorsunuz. 1970 de yapmıştır haberimiz hala yoktur çalışıyordur atlantik kıyılarında

Yemende Suudi F15 ini termal ile izleyip vuran İran sistem entegrasyon çözümü
Error 404 (Not Found)!!1

Vuruş hangi füze ile gerçekleştirilmiş bilen var mı?

Rus malı hava hava füzesi ile karadan uyarlanmış bir şey deniyor

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3141 : 09 Aralık 2022, 16:53:24 »
Kuantum Radari önceligimiz  olmalidir

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3142 : 09 Aralık 2022, 19:21:56 »
Kuantum Radari önceligimiz  olmalidir

Hocam daha Aesa radarı yapamadık ...  Geçen bir yerde okumuştum Japonlar hava-hava füzesine Aesa radar takmış diye...."

AAM-4B varyantı, bir AESA radarlı dünyanın ilk havadan havaya füzesidir"

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3143 : 12 Aralık 2022, 17:05:08 »
Alıntı
TUSAŞ CEO'su Prof. Dr. Temel Kotil, Milli Muharip Uçak'ın ön iniş takımlarının montajının tamamlandığını açıkladı.

Gelecek hafta içerisinde ana iniş takımlarının da montajının tamamlanmasıyla birlikte Milli Muharip Uçak, kendi iniş takımları üzerinde duracak.

https://mobile.twitter.com/SavunmaSanayiST

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3144 : 13 Aralık 2022, 13:58:54 »
Temel Kotil Atak-1 için çalışmalara başlandığında aynı anda Gökbey de aynı anda başlamıştı. Belki motor için de benzer bir model olabilir. Hem TEI hem de Kale ile motor çalışmaları başlar.

https://www.youtube.com/watch?v=AiOOQZHNRak

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3145 : 13 Aralık 2022, 18:49:55 »
6 sene önce felan herhalde İDEF de TS -1400 benzeri bir motor vardı ama Kale standındaydı galiba

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3146 : 14 Aralık 2022, 08:02:04 »

Herkes motorlar arasındaki çıkıntıyı soruyor. Biraz konuyu farklı yere çekelim. Ben de şu unreal production yazısını sorayım. Fotoğraf üzerine sonradan mı eklenmiş? Prototip üretimi olduğu için mi var? Yunanlılar bu konuda ne yorumlar yapmışlar? Yapmamışlarsa hayret ederim. Bu kadar eziklikle nasıl roman yazmazlar Vs vs..  ;D  ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3147 : 14 Aralık 2022, 09:27:46 »

Herkes motorlar arasındaki çıkıntıyı soruyor. Biraz konuyu farklı yere çekelim. Ben de şu unreal production yazısını sorayım. Fotoğraf üzerine sonradan mı eklenmiş? Prototip üretimi olduğu için mi var? Yunanlılar bu konuda ne yorumlar yapmışlar? Yapmamışlarsa hayret ederim. Bu kadar eziklikle nasıl roman yazmazlar Vs vs..  ;D  ;D
Renklerle oynamış, sonrada kendi ismini eklemiş, başkaları alıp kullanmasın veya kullanırken ismim gözüksün diye. Youtube ve twitter hesabıydı sanırım bu nick.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3148 : 14 Aralık 2022, 09:51:05 »
Yani hiçbir Yunanlıyı oltaya getiremeyecek miyiz?  8) ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3149 : 16 Aralık 2022, 20:54:01 »
https://www.youtube.com/watch?v=PSU2_i5uwpM

Son MMU üretim hattı videosuna dayanarak MMU'nun nasıl bir son şekil alacağını video yapmışlar....