Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1026569 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #4340 : 03 Ağustos 2023, 01:43:53 »
çünkü motorlarda dönme işi yanma odasında sıkışma sonucu biterken yanıp genişleyen hava egzosa yöneldiğinde sıcak fan bladelerini çeviriyor ve dengeli bir dağılımla egzos gazı olarak püskürüyor. yani dönme etkisi 0.

Tam "0" değildir bence, ama sıfıra yakındır.

PW F119 motorunda yanma odası çıkışında zıt yönde dönen iki türbin var mesela. Ön taraftaki kompresör türbinleri de zıt dönüşlüler. Dolayısı ile bu motorda dönme momenti (tam sıfır değilse), muhtemelen sıfıra yakındır.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4341 : 03 Ağustos 2023, 04:55:07 »
Çok iyi bir şeymiş gibi birde Pakistan sürprizi yapıyorlar.

Pakistan ile işbirliği nükleer, füzeler ve roketler konusunda olmalı. Onun harici bu ülkeden uzak durmak lazım.

Pakistan, Afganistan ve boktan arap ülkeleri ile muhatap/işbirliği içinde olmamız üzücü.

Türkiye'de bu ülkelerden 10 milyon insan olması ayrı bir rezillik. Görüldüğü üzere hepsi mağaradan yeni çıkmış insanlar. Tam Türkiye'de eğitim seviyesi yükseliyor derken, 10 milyon hanzo ile 50 yıl geriye gittik. Elimizdeki eğitimlileride yurtdışına kaçırıyoruz.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4342 : 03 Ağustos 2023, 15:35:13 »
mtu/ bmc veya S-400 / f-35  inatlasmasındaki gibi bir pakistan / f-110  inatlasması beklerim . Neticede milli motor gelene kadar kaan'ın sadece prototipleri uçar.. proje 5-10 yıl gecikir.. motor ararız..tam çin motoru alınacakken (ambargoları yedikten sonra) milli motor uçabilir hale gelir, f-16 modernizasyonu da leo-2 modernizasyonu gibi yılan hikayesine döner ve öylece bir seçim dönemi daha gelir geçer..

« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2023, 17:23:25 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4343 : 04 Ağustos 2023, 00:58:55 »
çünkü motorlarda dönme işi yanma odasında sıkışma sonucu biterken yanıp genişleyen hava egzosa yöneldiğinde sıcak fan bladelerini çeviriyor ve dengeli bir dağılımla egzos gazı olarak püskürüyor. yani dönme etkisi 0.

Tam "0" değildir bence, ama sıfıra yakındır.

PW F119 motorunda yanma odası çıkışında zıt yönde dönen iki türbin var mesela. Ön taraftaki kompresör türbinleri de zıt dönüşlüler. Dolayısı ile bu motorda dönme momenti (tam sıfır değilse), muhtemelen sıfıra yakındır.
Çok haklısınız Sn Merzifonlu. Dönme etkisi 0 “sıfır” değildir. Ancak torque etkisi motoru ve uçağı etkilemeyecek seviyede düşüktür.

F119 motorunda, türbin bıçaklarının içinde bulunduğu statör’lerin ağırlığından kurtulmak ve bunları ortadan kaldırmak için HP türbini ve LP türbini zıt yönde dönecek şekilde tasarlanmışlardır. Ancak operasyonel durumda istenilen sonuç alınamadığından “statör”’ler yerlerini korumuşlardır.
F119 motorunun LP ve HP fan ve türbin kanatlarını süren “spool”’lar zıt yönde dönerler. Bu şekilde tasarlanmış nadir motorlardan birisidir f119. Esas olarak bu zıt dönüş LP türbin performansını ve randımanını pozitif yönde etkiler.
Ama her iki motorda aynı yönde dönen motorlardır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #4344 : 04 Ağustos 2023, 11:59:49 »

Pakistan ile işbirliği nükleer, füzeler ve roketler konusunda olmalı. Onun harici bu ülkeden uzak durmak lazım.

Pakistan, Afganistan ve boktan arap ülkeleri ile muhatap/işbirliği içinde olmamız üzücü.

Türkiye'de bu ülkelerden 10 milyon insan olması ayrı bir rezillik. Görüldüğü üzere hepsi mağaradan yeni çıkmış insanlar. Tam Türkiye'de eğitim seviyesi yükseliyor derken, 10 milyon hanzo ile 50 yıl geriye gittik. Elimizdeki eğitimlileride yurtdışına kaçırıyoruz.

Forum ciddiyetine aykırı davranıp hakaret içeren kelimeler kullandığın için bir hafta süreli uzaklaştırıldın. Daha önce bu konuda uyarılmıştın!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 198
« Yanıtla #4345 : 04 Ağustos 2023, 12:33:12 »

Forum ciddiyetine aykırı davranıp hakaret içeren kelimeler kullandığın için bir hafta süreli uzaklaştırıldın. Daha önce bu konuda uyarılmıştın!

İnanki kendimi geri tuttum ve sabır tespih çektim.

Adaletli tutumun için sana teşekkür ediyorum. Bu tür  konuların yeri burası değil. Daha geçen hafta bu forum ne kadar bilgi zenginliği içerdiği için övmüştüm.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4346 : 06 Ağustos 2023, 15:36:21 »
Selamlar,
KAAN projesinin mühendislik bölümlerinde, Azerbaycan'dan 100 ve Pakistan'dan da 150 civarı mühendis bulunmakta... Hatta Pakistan Savunmasına bağlı bir firma, parça üretim aşamasında AR-GE'de yer alıyordu. Bu katılım nezdinde zaten bir mali destek söz konusuydu.
Bu aşamadan sonra ortaklık arayışı,  uçağın fikri ve üretim haklarını, proje gizliliğini koruyor mu? bunlara bakmak lazım...

Pakistan'a bu denli etkili bir silahın kullanım hakkını vermek, ileride Hindistan açısından doğuracağı sorunları göze almak demektik.

Soru şu; Pakistan'ın bu projeye teknolojik destekten ziyade mali destek olabileceği biliniyorken,
Bu alış-veriş dengesi, doğuracağı sonuçlar açısından doğru orantıda mıdır?
KAAN üzerindeki hakları neleri kapsayacaktır?
Projenin tekamül aşamalarında söz sahipliği verilecek midir?
Parçaların Pakistan'da üretimini kapsayacak mıdır?

Kanaatim, Birçok açıdan yanlış seçim olacağıdır. İleriki aşamalarda, hem bölge dengelerini hem de projenin takvim ve tekamülünü, olumsuz etkileyebilme potansiyeli yüksek bir Ülkedir.

« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2023, 15:39:25 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4347 : 06 Ağustos 2023, 15:53:35 »
Çok bir şey değişmeyecektir bence Sayın Doğan Turan. İki ihtimal var:

a) Pakistan 10 yıl içinde balkanize olur ve parçalanır. E bu durumdaki bir Pakistan, elinde Kaan olsa bile kimseye tehdit olamaz. Biz de ucuza aldığımız mühendislik desteğinin kaymağını yeriz.

b) Bir mucize neticesinde Pakistan toparlar. O zaman, en kötü ihtimalle, bu ortaklığın getirisi götürüsüne denk olur.

Parça üretimine gelirsek, Biz muhtemelen Pakistan'ın uçaklarına ait parçaları onlara ürettireceğiz. Pakistan'da bir sorun çıktığında bizi etkilemesin diye. Uçağın tekamülünde tüm ortakların söz haklarının olması lazım bence, çünkü ancak bu sayede bizim de bakış açımız genişler.

NOT: Pakistan'ın balkanize olması ve parçalanması; bence bu en kuvvetli ihtimaldir. Çünkü, Pakistan'ın yerleşik düzenindeki yönetim zihniyeti son derece çürük. Pakistan ordusu, hem rezalet bir politik öngörüye sahip ve hem de olabilecek en berbat şekilde siyasete karışıyor. Nüfus artış hızı kontrolden çıkmış durumda ve iktidara gelmesi için destekledikleri Taliban, Pakistan devletinin sınırlarını tanımıyor!
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2023, 21:15:32 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #4348 : 06 Ağustos 2023, 17:17:32 »
Türk ekolü yaratmak için uçak gemi tank helikopter gibi platfomları ihraç etmemiz gerekiyor. İşbirliğini uçağın uçmasına bir kaç ay kalmışken daha zitade uçak ihracı hatta offset gibi görmek daha doğru. Bizim sağlayacağımız şey uçağı ve silahlarını Amarikadan daha paylaşımcı sunmak olur. Amarika Amraam ı bile paylaşmıyor. İki ülke yetmez Mısır Ürdün Suudi Cezayir filan ve tabi Kazakistan filan isteyen her ülkeyi ortak edelim en az 1000 uçak garantileriz . Bunda zararlı hiç birşey yok. Motoru koltuğu vermezlersede vermesinler 10 bin mühendis toplarız yaparız. Türkün gücünü herkes görecek inşallah
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 49
« Yanıtla #4349 : 06 Ağustos 2023, 17:24:58 »
Pakistanın tamamen parçalanması dünya açısından bir facia olur, bu ülke nükleer silahlara sahip bir ülke biliyorsunuz, kimin neyin elinde olduğu bilinmeyen bir şekilde elden ele nükleer silahların dolaşmasına uygar dünyada ( uygar mı ??!)  kimsenin tahmmül gösterebileceğini zannetmiyorum. En iyi ihtimal bir iç savaş sırası da birbirlerinin kafasına atarlar.