Gönderen Konu: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)  (Okunma sayısı 168179 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« Yanıtla #350 : 20 Mart 2022, 01:02:26 »
ben daha düşük olmasını bekliyorum. RAM boyası ile kanatları da kompozit olursa, 0,1'in altı görülebilir. MİUS dogfight yapmayacaktır. Ancak başka MIUS'un veya Barış Kartalının aydınlattığı hedefe Gökdoğan vs füze atması ve uzaklaşması H/H alanında  en verimli kullanımı olabilir.  Bu şekilde savaş anında Yunan Hava Kuvvetlerine çok ciddi zararlar verilmemesi, hava üstünlüğü kurulmaması için bir sebep yok.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #351 : 20 Mart 2022, 03:43:39 »
Twitterda bir uzmanın yaptığı hesaba göre miusun rcs değeri 0.33 m2 kıyaslamak açısından söylemek gerekirse rafale savaş uçağının 1m2  typhoon savaş uçağının ise 0.50m2 şimdi biz bu uçağa apg-83 ayarında bir radar koyarsak eğer Yunanistan'ın aldığı rafale uçaklarına teknik olarak cevap vermiş olabilir miyiz çünkü ben önünde herhangi bir engel göremiyorum açıkçası sizinde fikirlerinizi merak ediyorum
MIUS, esas olarak “stealth” yapıda bir uçak olarak tasarlanıyor. Onun için ana mühimmatlarını gövde içerisinde taşıyacak. F35’in RCS değeri 0.005m2. F22’nin ise 0.0001m2. MİUS’un en az F35 kadar iyi hatta daha iyi RCS değerinin olması yakışık alır. Çok daha küçük bir uçak çünkü. MMU’yu yaparken edinilen bilgiler mutlaka Baykar’a verilmektedir. AESA radarı da takılırsa, ne Rafale ne de EF2000 eline su dökemez. F35’e kafa tutar.
Ben tek engelin motor ve faydalı yük miktarı olacağını düşünüyorum. Aesa radar için yüksek güç üreten motor gerekiyor. MİUS’un küçük ebatlı olması faydalı yük kapasitesini kısıtlayacaktır.
300km LOS kullanım modunda it dalaşı bile yapacak mükemmel bir insansız savaş uçağı olacak ve TB2 gibi yeni bir harp sayfası açacaktır.
« Son Düzenleme: 20 Mart 2022, 03:45:05 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #352 : 20 Mart 2022, 08:48:41 »
Twitterda bir uzmanın yaptığı hesaba göre miusun rcs değeri 0.33 m2 kıyaslamak açısından söylemek gerekirse rafale savaş uçağının 1m2  typhoon savaş uçağının ise 0.50m2 şimdi biz bu uçağa apg-83 ayarında bir radar koyarsak eğer Yunanistan'ın aldığı rafale uçaklarına teknik olarak cevap vermiş olabilir miyiz çünkü ben önünde herhangi bir engel göremiyorum açıkçası sizinde fikirlerinizi merak ediyorum
MIUS, esas olarak “stealth” yapıda bir uçak olarak tasarlanıyor. Onun için ana mühimmatlarını gövde içerisinde taşıyacak. F35’in RCS değeri 0.005m2. F22’nin ise 0.0001m2. MİUS’un en az F35 kadar iyi hatta daha iyi RCS değerinin olması yakışık alır. Çok daha küçük bir uçak çünkü. MMU’yu yaparken edinilen bilgiler mutlaka Baykar’a verilmektedir. AESA radarı da takılırsa, ne Rafale ne de EF2000 eline su dökemez. F35’e kafa tutar.
Ben tek engelin motor ve faydalı yük miktarı olacağını düşünüyorum. Aesa radar için yüksek güç üreten motor gerekiyor. MİUS’un küçük ebatlı olması faydalı yük kapasitesini kısıtlayacaktır.
300km LOS kullanım modunda it dalaşı bile yapacak mükemmel bir insansız savaş uçağı olacak ve TB2 gibi yeni bir harp sayfası açacaktır.

+1

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #353 : 20 Mart 2022, 09:16:55 »
Mius da zorlayıcı konu yapay zeka olacaktır onun içinde hem bilgisayar ortamında hem de sahada çok fazla eğitim (makine öğrenmesi) yapılacaktır

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #354 : 20 Mart 2022, 09:25:12 »
4 adet görüş ötesi füze taşısa yeter optimum olarak. Eğer istenenler gerçekleştirilebilirse  Ege ve Akdenizde denklem değiştirecek. MMU’dan daha etkin bir ürün olabilir hep söylüyorum.

En büyük artısı ise pilotunda ölüm korkusu olmayan bir uçak olacak.

Yapay zeka kısmında ise tümüyle otonom bir beklenti olmaz ama iniş, kalkış, bazı sakınma ve takip manevraları otomatik olur ancak karar mekanizması yine insan bazlı çalışır diye düşünüyorum. Bu da daha az elektronik yük ve risk demek.
« Son Düzenleme: 20 Mart 2022, 09:26:39 Gönderen: ACE »

Çevrimdışı torik

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #355 : 20 Mart 2022, 12:23:53 »
F16'dan 1.5 - 2 Mach ilk hızla ateşlenen füze ile Mius'tan 0.6 - 0.9 Mach ilk hızla ateşlenen füze aynı işi yapamaz. Mius'tan aynı füzeyi attığımızı varsayalım. İlk hız,son hız,ortalama hızınız daha düşük olacak. Dolayısıyla menziliniz bariz düşecek. Bu uçağı görüş ötesi muharebede safkan avcı olarak görmek istiyorsak ya itki güçlendirilecek ya da gövde içi hava hava füzeleri için daha uzun bir alan bırakıp Gökdoğan'ın boosterlısı yaptırılacak. Sadece radar avantajı elde etmek yeterli değil.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #356 : 20 Mart 2022, 13:39:30 »
Hava muharebesi için, Süpersonik versiyonunu beklemek lazım. Füze itki- Menzil vs. dışında, Aesa radarı ilk versiyon için belki tek konfigürasyonda, kuru test uçuşlarında görebiliriz. İlk prototipler, Hava-yer görevinin dışında, neyin ne olduğunu, olabileceğini görüp öğreneceğimiz bir basamak seviyesi olacak ancak, V2 ile Süpersonik hızlarda, Hava-Hava muharebesi beceresi olan bir dönüm noktası getirecek...

Testler, Her türlü şart-ortam, koşul altında veri alma ve bunların ışığında otonom algoritmaları oluşturmakla, bizler açısından da heyecanlı ve zevkli geçecektir. 

Çevrimiçi mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #357 : 20 Mart 2022, 13:47:55 »
MIUS görülmedikçe süpersonik hız ikinci derecede önemli, önemli olan ilk atışı görülmeden yapıp dönebilmek. O yüzden öncelikli olarak stealth önemli. Zaten, supercruise uçak kaabiliyeti dışı, çoğu uçuş da subsonic yapılıyor.  Ha illa da düşmanı radarda  görüp supersonik hıza geçeyim de Görüş Ötesi füzeyi maksimum menzilden atayım dersen, o hızlanma için geçen sürede zaten menzil avantajını kaybedecek mesafeye de (Hatta IIR füze menziline) girmiş olabilirsin. Kaldı ki süpersonik hıza geçtikten sonra da bir de kaçış manevrası yapman gerekiyor, dogfighta girmeyeceksen. Şimdilik MIUS'ta dogfight biraz fantasfik kaçıyor. Yarın artan durumsal farkındalık, çevresel gözlem gözetleme sistemleri ve yapay zeka desteği ile olmaz değil, ama Stealth platformların önceliği de dogfight değil.

Yine  1 m2'den daha düşük RCS uçakların zaten belli mesafelerden ancak görülebildiğini unutmamak gerekiyor. 
« Son Düzenleme: 20 Mart 2022, 13:49:11 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #358 : 20 Mart 2022, 13:55:24 »
F16'dan 1.5 - 2 Mach ilk hızla ateşlenen füze ile Mius'tan 0.6 - 0.9 Mach ilk hızla ateşlenen füze aynı işi yapamaz. Mius'tan aynı füzeyi attığımızı varsayalım. İlk hız,son hız,ortalama hızınız daha düşük olacak. Dolayısıyla menziliniz bariz düşecek. Bu uçağı görüş ötesi muharebede safkan avcı olarak görmek istiyorsak ya itki güçlendirilecek ya da gövde içi hava hava füzeleri için daha uzun bir alan bırakıp Gökdoğan'ın boosterlısı yaptırılacak. Sadece radar avantajı elde etmek yeterli değil.

İlk Hız: Füzenin hava aracından bırakılması esnasında sahip olduğu ilk hız değeridir. Yani hava aracı ne kadar hızlı olursa füzenin sahip olacağı ilk hız o kadar yükselir. Bunun yüksek olması füzenin menzilini artıracak bir etki gösterir. 1 Mach’ın üzerindeki hızlarda atış yapmak füzenin ses duvarını delmesi esnasında harcayacağı enerjiden de tasarruf edilmesini sağlar.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #359 : 20 Mart 2022, 14:47:46 »
Sn Serkan1976’nın yazdığı gibi füze ve mühimmat menzili için ilk hız aslında oldukça önemli.
Ancak jet savaş uçakları asıl kaçmak için süpersonik hızı kullanırlar. Ya da çok acilen bir hedefe ulaşabilmek için. Onun dışında çoğunluk olarak hava hava muharebeleri subsonik hızlarda olur. Radarda karşı tarafın göremediği uzaklıktan füze ateşleyebiliyorsanız ha süpersonik olmuş Mius, ha sübsonik. Farketmez. Ama ateşlediğiniz füzenin hedefe ulaşma zamanı artar ve menzili kısalır.
AI işine gelince; it dalaşı ve yakın döğüş gibi ani, zamanlı ve sert manevraları LOS dışı uzaklıktan yapmak zorundaysanız, AI şart. Ama 300km LOS iletişim mesafesi olan MIUS için, bu mesafe sınırları içerisinde, AI gereksinimi çok sınırlı olacaktır. Bir arkadaşın belirttiği gibi otonom iniş ve kalkış dışında pek ihtiyaç olmayacaktır.