Gönderen Konu: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)  (Okunma sayısı 166923 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« Yanıtla #400 : 28 Mart 2022, 11:52:37 »
Sn Merzifonlu’nun söylediği gibi yap boz tahtası şeklinde görünen bir prototip. Burun kısmını, resmî büyüterek incelerseniz; radar, sensör vs  için biraz kabaca kesilip takıldığını görüyorum. Küçük ön kanatçıkların (canards), ve ana kanadın gövdeye oturtulma şekli de, uçağın ana hatlarını takip etmeden yapılan bir tasarım olarak görünüyor. Hava alıklarında da gövde ile alıklar arasında hava akımını ters yönde etkileyebilecek aerodinamik yapıyı bozan bir tasarım var.
Tabii bu uçak, bilgisayar ortamında hem aerodinamik hemde radar kesit alanı değerlerini optimum noktada veren bir tasarıma göre “prototip” olarak yapılmıştır. Bize yanlış gibi görünen hatların ve tasarımın bir izahı mutlaka vardır. Unutmayalım; bu uçak asıl,  “stealth” yapıda olacak. Bu özelliği her zaman çok daha ön planda tutulacaktır.
MMU’nun da önümüzdeki sene hangardan motorları çalışır şekilde çıkacak olan modeli uçmayacak. Uçacak olan model, bu ilk “Roll-Out” modelinin yer testlerinden edinilen değerler doğrultusunda tasarımı güncellenmiş olan 2025 yılında imal edilecek modeli olacak.
« Son Düzenleme: 28 Mart 2022, 11:58:30 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #401 : 28 Mart 2022, 13:20:41 »
Kanatlar demonte durumda (kanartlar ise muntazam monteli.) o yanıltıyor, monte edilmiş halini veya yer testlerinde görmek lazım. MMU için devasa rüzgar tüneli yapılsa da, Mius'u 1'e 1 ebatta test edebilecek rüzgar tünelimizin ve kesit tribünümüzün olduğunu belirtelim, yani bu yazılımsal test sonucu çıkmış dizayn, bu fiziki testlerden sonra güncelleme/sabitleme illaki olacaktır.
Alıklarda ki ek bölümler, testlerde değişken büyüklük ayarı için hatta “stealth” mimarisinde motor bybass oranlarını izlemek için olabilir.
Yıl sonuna doğru son güncel prototipini, hangar çıkış/yer testlerinde görebileceğiz, ki bu paylaşım sıklığıyla süreci bile tam takibimiz mümkün. Belirttiğim gibi Baykar'ın  DKK'na bu yıl TCG Anadolu için teslim edeceği TB-3'e odaklanması daha isabetli olur, sonra daldaki kuşa zaten bakarız.
« Son Düzenleme: 28 Mart 2022, 13:25:03 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı torik

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #402 : 29 Mart 2022, 01:04:07 »
Tb-2 nin yüzeyi parlak gri, mius biraz daha mat beyaz. Farklı malzemeden yapılmış ya da boya farklı.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #403 : 29 Mart 2022, 10:03:24 »
Bana da öyle geldi, ayrıca arka iniş takımları da içeri çekilebilir gibi geldi. Umarım Stealth konusunda daha ileri adımlar da atılmıştır. Ukrayna pervane kanatlarını kompozitten yaparak RCS ve performans konusunda ilerlemeler de sağlamıştı. Tabi RAM boyası da mat olur . Diğer taraftan dizel motor havalandırmaları umarım RCSyi artırmaz. 

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #404 : 29 Mart 2022, 11:16:34 »
Bana da öyle geldi, ayrıca arka iniş takımları da içeri çekilebilir gibi geldi. Umarım Stealth konusunda daha ileri adımlar da atılmıştır. Ukrayna pervane kanatlarını kompozitten yaparak RCS ve performans konusunda ilerlemeler de sağlamıştı. Tabi RAM boyası da mat olur . Diğer taraftan dizel motor havalandırmaları umarım RCSyi artırmaz. 

Dizel motor? ???
Kompozit pervane kanatları? ???
MİUS? ??? ???
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #405 : 29 Mart 2022, 11:25:07 »
TB 2 ile TB-3 karşılaştırmiyor muydunuz :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #406 : 29 Mart 2022, 13:13:00 »
TB 2 ile TB-3 karşılaştırmiyor muydunuz :)

Senin için onu da yapabiliriz.  :)
+1
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #407 : 29 Mart 2022, 13:33:09 »
 :) :)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #408 : 29 Mart 2022, 17:42:07 »
Ankara çık aradan 😆😆😆

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615