Gönderen Konu: IDEF 2011  (Okunma sayısı 148443 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
IDEF 2011
« Yanıtla #90 : 12 Mayıs 2011, 22:25:31 »

« Son Düzenleme: 08 Mart 2013, 19:46:20 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
IDEF 2011
« Yanıtla #91 : 12 Mayıs 2011, 22:40:56 »

« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2011, 22:45:48 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı muavenet

• DefenceTurk
  • *
  • 0
IDEF 2011
« Yanıtla #92 : 12 Mayıs 2011, 23:09:01 »
Altay'ın renginin sarıya dönük olması ışık nedeniyle. Rengi açık yaşil. Leopard2 NG gerçekten çok güzel. KMW standındaki LEO dan daha çok beğendim. Kirpi çok heybetli. Mızrak-30 ve LF-2400 için kayda değr bir bilgi alamadım vakit darlığı nedeniyle. Yarın tekrar soracağım.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
IDEF 2011
« Yanıtla #93 : 13 Mayıs 2011, 00:07:00 »
Beklentileri tam olarak karşılayamayadığı için belki en çok eleştirilen, ama bir o kadar da ilgi çeken araç ALTAY'dı bence. Benim görüşüm bir AMT için sanki biraz iri gibi. Oradaki görevli arkadaşlara da bunu belirttim. Ancak onlara göre normal boyutlarda araç. Fakat diğer salondaki Leopard 2 NG ALTAY'a nazaran daha küçük görünüyor. Bu dışarıdaki M60T için de geçerli. Tankın gövdesi bence çok yüksek. Kule donanımları ve silahları ise gerçekten ürkütücü. Gövde ön kısmı ve bazı bölümleri muhtemelen Leopard 2 NG'nin muhteşemliğini gördükten sonra itici gelmiyor değil. Yine de beklediğimden daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Fuarda yine hatalar vardı tabi. Organizasyon eksikliği malesef bir türlü çözülemiyor herhalde. Bugün sevgili Nutukla birlikte Milgemi görmeye gidecektik. Deniz kuvvetleri standında gidip listeye adımızı yazdırdık. Sonra servisin kalkacağı alana gittik, tarif edilen yere. Ancak orada servis falan yoktu. Oradaki görevlilere sorduk, bizi başka bir yere yönlendirdiler. Ne yazık ki orada da servis aracı yoktu ve işin ilginç yanı hiçbir görevli bu konu hakkında bilgi sahibi değildi. Kısacası Milgemi ziyaret edemedik. Dilerim bir sonraki fuarda bu tip hatalar arındırılmış olur.
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2011, 00:36:13 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
IDEF 2011
« Yanıtla #94 : 13 Mayıs 2011, 01:21:52 »
Gittim, gezdim gördüm ve şimdi sizlerle gördüklerimi paylaşıyorum. Aselsandan bu fuarın en büyük bombası herhalde Leopard 2 Next Generation tank modernizasyonu oldu. Yetkili arkadaşlar tankın üzerindeki zırh sisteminin tasarımının Aselsana ait olduğunu ve yerli taşeron bir firma tarafından üretildiğini bizim arkadaşlara söylemişler. Herkez tarafından beğenilen Tank budur...

« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2011, 01:23:50 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı armata

• DefenceTurk
  • *
  • 0
IDEF 2011
« Yanıtla #95 : 13 Mayıs 2011, 02:03:03 »
Ben Altayı çok beğendim mükemmel olmuş,tabi ki leo 2NG o da en iyi ve en güzel şekilde modernize edilmiş ancak Altay ile onu kıyaslamam biri sıfırdan tank yapıyor diğeri var olan bir tankı modernize ediyor,işi güzellik yarışmasına çevirmeye gerek yok.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
IDEF 2011
« Yanıtla #96 : 13 Mayıs 2011, 02:27:40 »
İşi güzellik yarışmasına çeviren yok. Herkes fikrini söylemekte özgür. Güzellik açısından değil iyi bir tank için olması gereken özellikler açısından değerlendirmek istedim. Elime bir metre alıp ölçmedim ama Altay gerçekten iri görünüyor. Göründüğü kadar iriyse bu teknik açıdan bir dezavantaj.
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2015, 12:14:44 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı mixer

• DefenceTurk
  • *
  • 0
IDEF 2011
« Yanıtla #97 : 13 Mayıs 2011, 02:46:49 »
Çekmiş oldugun fotograflar harika gercekten Eline ve emeğine Sağlık Dİyorum sen çok yaşa ...  Haklısın Monitor İle Gercek Hiç Bİr olur mu... Doğrusu Güzel memleketimin Gurur Diyorum Hayaldi gercek oldu... Siyaseti konuşmayı sevmiyorum ama Hükümete de buradan Tşk Etmek İsterim.. Hakikaten Onlarrında Bu yonde Teşviği Az değildi  İsrailden Neredeyse Tank Alacaktılar  Ama Şukurler olsun Artık bizim var inşallah 2015 te  tamamlanmış halini göruruz.
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2011, 02:50:27 Gönderen: mixer »

Çevrimdışı AKINCI

• DefenceTurk
  • *
  • 0
IDEF 2011
« Yanıtla #98 : 13 Mayıs 2011, 05:07:47 »
Yetkili arkadaşlar tankın üzerindeki zırh sisteminin tasarımının Aselsana ait olduğunu ve yerli taşeron bir firma tarafından üretildiğini bizim arkadaşlara söylemişler.

Almanlar zırh Alman IBD firmasının zırhı diye atıp tutuyordu bizde zırh üretecek firma varsa helal olsun da ithalat olmasın  :)

Çevrimdışı rstr617

• DefenceTurk
  • *
  • 0
IDEF 2011
« Yanıtla #99 : 13 Mayıs 2011, 08:46:48 »
Ben altay'ın görünüşünü güzellik olarak değil yapı olarak beğenmedim. Çoğu arkadaşın da benimle aynı fikirde olduğunu sanıyorum. Öncesinde Leopard ng tasarımını görmemiş olsak bile, altay söylendiği, beklendiği gibi "dünyanın en iyi tankı" görüntüsü vermekten uzak. Çünkü:

- Günümüz tanklarının karşılıklı tank muharebelerinden çok piyade ve gerillayla karşı karşıya kaldığı düşünüldüğünde, tank hafif tanksavarlara karşı yeterince koruma sağlamıyor gibi görünüyor. Tank gövdesi, özellikle de ön kısım m-60 tanklarındaki gibi bir izlenim veriyor. Oysa aselsan'ın ng si de dahil leopard 2 geliştirmelerinde omuzdan atılan tanksavarlara karşı sadece kule değil özellikle gövde ön korumasının arttırıldığını görüyoruz. Irak'ta rpg-29 ile şöför mahallinden delinen c2 tankını hatırladığımızda bu zırh geliştirmelerinin gereğini ve faydasını kavrayabiliriz.

Genel olarak tankın tasarımını düşündüğümüzde de büyük, iri bir tankın kaba, küt bir yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Tank merkava gibi büyük (ve tahminimce ağır) olmasına rağmen merkava gibi açılı hatlar ve çok kalın bir zırh ile donatılmışa benzemiyor. Ben altay'ın prototip çizimlerinden alçak profil, geniş kuleli ve merkava'dan bile daha iyi zırh korumasına sahip bir tank beklerken ortaya challenger'ın bir iki yeriyle oynanmışı gibi bir tank çıktı. Optiklerin yerleşiminden sis havanlarına kadar tankın her yerinde özensizlik göze batıyor.

Yani fuarda görüldüğü itibariyle tank benim beklentilerimi karşılıyor gibi durmuyor. Acaba koruma seviyesi reaktif zırh yada aktif koruma sistemi gibi tekniklerle mi geliştirilecek diye düşünüyorum, ancak yine de sabit zırhın görünenden daha iyi olması gerektiğinde karar kılıyorum. Sonuçta reaktif zırh da hardkill sistemler de aşılması mümkün sistemlerdir ve kullanımları yaygınlaştıkça onları aşacak sistemlerin de kullanımı yaygınlaşacaktır.

Bu kadar büyük bir tanka göre az zırh koruması ile acaba mobiliteden mi kazanmak istiyorlar diye merka ettim. Ancak zırh korumasının karşısında mobilitenin değeri ne kadar yüksek olur bilmiyorum. Amerika, afganistan gibi dağlık bir ülkede bile mobiliteden kaybetmek pahasına humwee araçlarını zırhlandırdı. Leopard 2 a6-a7, merkava 4 gibi yeni nesil tank tasarımlarında da mobiliteden çok zırh korumasına önem verildiğini görüyoruz.

Bu haliyle altay tankı umarım üretilecek tank olmaz. Başka bir tasarımın geliştirilmesi olmasa bile en azından mevcut prototipin zırh koruması arttırılarak üretilmeli.

Bu c2 tankı

Bu da altay

Bu da c2'nin savaş tecrübeşeri ışığında  geliştirilmiş şekli

Fikir vermesi açısından, merkava 4

Kore'nin K2'si

Leopard 2 Evolution

Yayınlanan altay görseli

Hele hele arifiye üretimi ng ile karşılaştırınca ucube gibi duruyor altay prototipi.

« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2011, 08:49:00 Gönderen: rstr617 »

ruhumuz var teslim etmeden önce