Gönderen Konu: (Hisar A-O)Alçak-Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projeleri  (Okunma sayısı 247013 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alpars

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1211
 • 40
 • DefenceTurk.com
Nette harpbaşı içindeki patlayıcı deniyor. Tabi bu resmi bir açıklama değil.

Çevrimdışı カメせ

 • 2020 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 6705
 • 187
 • DefenceTurk.com
Alıntı
Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk YİĞİT:

"Biz HİSAR-A'yı değil; menzili, irtifası ve kabiliyeti arttırılmış HİSAR-A+ adında bir ürünü teslim etmeyi planlıyoruz. Hem HİSAR-A için hem de HİSAR-O için artık A+ ve O+ olarak konuşuyoruz."
HİSAR-U (SİPER) ile aradaki boşlukları dolduracak çalışmalarımız var.

Daha önce yurtdışından tedarik ettiğimiz yaklaşma sensörünün yapısını değiştirip kendimiz üretmeye başladık. Biz, kendi RF yaklaşma sensörümüzü geliştiriyoruz.

Ürünleri rahatlıkla kullanabilmek için dışarıya hiç bir şekilde bağımlılığı olmaması gerekiyor. Kendi RF yaklaşma sensörümüzü geliştiriyoruz. Nihai ürünümüzde de onu kullanacağız ve İnşallah yıl sonu itibariyle de bu gerçekleşir."
https://mobile.twitter.com/amelikturkes/status/1310886741604212736

Çevrimdışı tumucin

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2334
 • 24
 • DefenceTurk.com
RF  yakalsma sensörü  kendimiz yapdimiza göre  ayni  aster 30 gibi oluyor

siper 2021 basinda piyasaya cikar

Hisar A+A kac km


Hisar O+O  kac km oluyor
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2020, 23:12:45 Gönderen: tumucin »

Ankhises

 • Ziyaretçi
Yaa bir ürün çıkartırsınız sonra çıkmış olan mevcut ürünü geliştirir ona plus (+) falan dersiniz anlarım lakin henüz hiç ortaya çıkmamış geliştirme aşamasında olan bir ürüne plus demek biraz saçma değil mi ya ?

Çevrimdışı Deniz16

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 125
 • 5
 • DefenceTurk.com
Bizde bu güncellemenin yapılması gerekliydi bilhassa hisar-a ➕ denilen sistemin ortaya  çıkması gerekliydi
Lgb
Jdam

Tipi mühimmatlara 10km irtifa 23km uzaktan hedefe atılabilyordu. lgb tipi mühimmatlar 20-25km öteden aydınlatılabiliyor

Siha ve ihaların irtifaları 10km lerde seyrediyor

Spike nlos tipi helikopter'den atılan mühimmatlar Burda da 25km sözkonusu helikopter gibi platformlara büyük avantaj sağlıyor.

Uzun lafın kısası Söz alçak irtifa için tehdit 10km irtifa 25km menzil içerisindeki düşman hava unsurlardır. tehdit yelpazesini bu irtifa ve menzillerdeki tutmaları ve planlamayı yapmaları gerekir aksi takdirde panstır s1lerin bayraktar tb2 karşısında düştüğü duruma düşerler irtifa ve menzil değerlerini hesaba katmazlar iseler.

Kısaca kara kuvvetleri mekanize birliklerin hava savunulması isteniyorsa ve atıcıya odaklanmak isteniyorsa 10km irtifa 25km menzil şart sonuçta bu araçlardan atılacak her mühimmatı vurucak yakılayacak kadar füze sayımız olmuyacak üretmeye de maddi gücümüz yetmez o yüzden atıcıya odaklanmak şart

Hisar-o ➕ içinse ıır başlığı olan için 40km ➕ menzil 15km ➕ bir irtifa bekliyorum bu füzenin rf başlıklısı için 50km menzil bekliyorum buda hisar nokta olsa gerek.

Merak etmeyin 40-50 km lik menzilede ıır başlıklı füze atılır ıır başlıklı füze soğutma sistemi çok çabuk tükeniyor başlık ısınıyor ve çözünürlük düşüyor hedef kaçıyor bilgisi hurafedir. Çünkü füzeden 3tip güdüm var bir-ins yani uçak veya platformun füzeyle temas etme kesişme noktasının yerden fırlatma dan önce füzeye yüklenilmesi iki - datalink yani füze hedefe yönelirken sağa sola aşağı yukarı şeklinde anlık olarak gelen komutlarla yönlendirme  hedefe yaklaştır a üç ıır güdüm veya başlık terminal yani vuruş sayfasında safasında hedefi görerek takip eden ve imhasını sağlayan güdümdür yani füze başlığını baştan atıştan itibaren ıır güdümünü açıp hedefe yönelmez böylecelikle ıır başlığın hassasiyeti bozulmaz hatta bizim hisar ın daha doğrusu  hisar o nun alman kopyası ırıs t sl füzesinde ki 40km üzeri ve ıır güdümlü füzedir füzenin başında ilk atışta füzenin ıır merceğini koruyan konik bir muhafazası vardır hatta bilmeyen rf güdüm var sanar ileri safhada hedefe yaklaşırken koniyi atıp ıır başlığı açıp hedefini bulur bizim hisar o sistemi de benzer şekilde olacaktır. Yani 40km boyunca ıır başlık ile hedef aramaz hedefe 10-15km yaklaşınca başlar hedefi aramaya

Yani işin aslı bu füzeleri ölümcül yapan ıır başlığı ve güdümüdür emisyon yaymadığı için sinsidir düşmanın fark etmesi zor olur bir diğeri ise rf başlık yerine ıır başlık kullandığı için köreltilmesi ve karıştırılması zordur yani güvenli güdüm sistemine sahiptir.yani envantere girince oldukça ölümcül olacaklardır ve fark edilmeleri zor

Hafif fırkateyn (i sınıfı) korvet ve hücumbotlarda kullanılmasını temenni ederim. Kısaca deniz kuvvetleride projeye umarım ilgi gösterir.
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2020, 04:46:37 Gönderen: Deniz16 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

 • 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2677
 • 315
 • DefenceTurk.com
Hava savunma sistemi yapılırken bende tehdit bazlı bir yapılanma yapılması taraftarıyım. Çünkü fazla menzil ve fazla kabiliyet, fazla maliyet fazla maliyet ise daha az üretim ve daha az üretim ve stok ise ülkenin savunma eşiğinin daha düşük olması lazım.

Bana göre eğer uzun menzilli hava savunma sisteminde savunmayı deldirirsek, orta menzilli hava savunma sistemlerinin fazlada bir önemi kalmıyor. Günümüzde malum kanat güdüm kitleri sayesinde çok ucuz bombaları uzun menzilli mühimmata dönüştürüp hedeflere atıyorsunuz. Yani Uzun menzilli füze vurulursa orta menzilliler çok çabuk vuruluyor.

Ama tabi bu orta menzilli füzelerin anlamsız olduğuna gelmiyor. Ancak kara konuşlu bir hava savunma sisteminin ise 50-60 km gibi menzillere sahip olması da stratejik anlamda saçmalık. Çünkü düşmanın elindeki mühimmat ailesi ya min 110-120 km bandında yada maks .30 km bandında olacak.  Bütün kuyruktan güdümlü bombalar, maverick serisi, Rusların Kh serisinin 59 ve 38 dışındakileri maks 30 km menzilli.  0.9 mach hızda ve 40 bin feet yani 12 km irtifada bırakıyorlar.

Yani bu demektir ki eğer uzun menzilli sistemlerin stratejik yani 120 km sınıfı bir mühimmata sahip olan uçağı kaçırdıysa, veya zaten infilak olduysa o hem ortayı hemde kısa menzilleri vurur. Ama eğer 30 km sınıfı mühimmatlara sahip taktik bir vurucu ise zaten o 30km'den az menzil ve 12 km civarı ve altı irtifalara inmek zorundadır. O zaman burada orta menzilli hava savunma sistemi anlamsızdır. Bunu yapmak yerine 30 km menzil ve 12 km irtifaya sahip bir sistem ve 120 km menzil ve 20 km irtifaya sahip bir füze sisteminden çok daha fazla yapmak daha mantıklıdır.

Tabi yapılanma bunla bitmiyor.  8 km menzil / 5 km irtifa ve 250-300 km menzil min 30 km irtifa  sınıfı var.  Ondan öncede evet 120 km çoğu için yeterli ama çok tehlikeli bir tehditte var. İsmi Harm . Bu meret dışındaki çoğu anti radar füzesi 120 km ve altı menzilde kh-31'de dahil. İster bu füzeyi taşıyan uçakları bir üst segmentteki füzeye havale edersiniz. İstersenizde 120 km'lik füze sisteminizi 150 km menzilli yaparsınız. Buda biraz sizin düşman algınıza bağlı. Düşmanınızda kaç sead filosu var ? Ne kadar sead silahı var. Düşman yunansa havale et, ama düşman daha büyük ise 150 km yap.

Şimdi gelelim bir başka sınıfa oda 200-250 km sınıfı, genelde çok gelişmiş olmayan ülkeler bu sınıftaki mühimmatlarla uğraşma işini kısa menzillilere bırakır, mühimmatı vurmak için. Değerlidir az atılır , ve nispeten 0.9 machta uçar (süpersonikler dışında) son 30-40 km'de tespit eder ve vurmaya çalışırsınız. Ama bu tam başarılı bir yöntem değildir. Çünkü yılanın başını ezmeden onun fışkırttığı zehirlerin hepsinden kaçamazsınız.  Burada yine çok güzel bir şey yapmak mümkün. Oda seyir füzesi taşıyan uçakları vurmak için kullanacağınız füze ile anti balistik füzenizi aynı alt yapıda geliştirebilirsiniz.

Mesela sizinle örnek bir füze geliştirelim.Kaan/Bora dediğimiz füzeyi aldınız. Üstündeki sadece harp başlığı 470 kilo, bunu 70'e indirdiniz Üstündeki gps güdüm sistemi ve ona güç sağlayan alt sistemleri vs. çıkardınız, bazı gereksiz alt sistemleri de attınız. Bozdoğanda kullandığınızın 2 veya 3 katı genişlikte aktif radar arayıcı başlığı bunun güç ve soğutma birini eklediniz, ufak bir son aşama iir güdüm sensörü eklediniz, pif paf dacs manevra iticileri eklediniz, yaklaşık aynı kilolara geldi bu füze.

Şimdi bu füze ne kadar gidiyor. Maks. menzil için  80 km civarı irtifaya ve 280 km'nin yarısı 140 km menzile tırmanıyor. Ondan sonrada 140 km daha serbest düşüyor. Yani bu motor 80 km irtifa ve 140 km menzile çıkartıyor. Füzeler dik çıkarken yatay menzillerinden 2 katı yakıt yaktığı varsayılır. Yani 40 km menzilden feragat edip füzeyi 100 km irtifaya çıkartabiliyorsunuz. Yani sonuç olarak elinizde 100 km menzilli 100 km gibi ekso atmosfer olan bir irtifaya çıkıp güvenli bir şekilde srbm,mrbm vurabilirsiniz. Hedefi ilk aktif radar arayıcınızla tespit eder son terminal aşamada 1,2 veya üç renkli (gelişmişliğinize bağlı) iir algılayıcı ile doğrular ve dacs'ın manevralarıyla kilitlenir ve titanyum hit to kill başlıkla vurursunuz.

Aynı füzeyi bu sefer 50 km daha az irtifaya fırlatıp 100 km ekstra menzil kazanıp 240 km menzil ve 30 km irtifadaki seyir füzesi taşıyan bir uçağa da atabilirsiniz. Ama bu biraz pahalı olur. Yine çizim tahtasının başına dönüp boradan atmamız gereken kısımları atarak buna gökdoğandakinin 2 katı çapta aktif radar arayıcısı ve güç kaynağı+ manevra kanatları ve alt bileşenleri + yaklaşmalı tapa ekleyip çok daha ucuz ve uçaklara karşı bir versiyonunu yapabiliriz. Alın size Siper 250A (Aircraft ), Siper 250B (Balistic)

Ancaaaak

Bu sadece işin kara kısmı, Deniz kısmı farklı bir olay. Çünkü oradaki tehdit algıları farklı. Orada 30 km menzilli bir füze sizi kesmez. Çünkü birde uzun menzilli füze her platformda olmayacağından , 55-60 km maks menzil sınıfında helikopterden atılan anti gemi füzelerinin atıcı platformlarını ve anti gemi füzelerini vuracağımız 60-65 km menzilli olduğunu tahmin ettiğim g-40 gibi bir füzeye ihtiyacınız var.

Bunun dışında kara için konuştuğumuz siper füzesini anti gemi taşıyan uçaklara ve siper 250 serisini balistik füze ve uzun menzilli seyir füzelerine karşı savunma yapabilirsiniz. Ancak bizim şu an çok özel bir ihtiyacımız daha var. Quadpack uzun menzilli hava savunma sistemi lazım.

Neden ?

Çünkü şu an elimizde herhangi bir hava savunma gemisi yok. Herhangi birini yapmak uzun ve zor. Elimizdeki gemilerde boy olarak taktik (6.8) metre ama göz olarak yetersiz.  O yüzden tek gözde 4 adet atabileceğimiz çapta genelde anti gemi füzesi taşıyacak uçakları hedef alacak bir füze lazım.

O yüzden bize maksimum çapı 260 mm olan bir füze lazım. G-40'ı ilk aşama olarak kullanabilsekte onunda geliştirilmesi süre alacaktır. O yüzden direkt olarak gökdoğanı kullansak daha mantıklı olacaktır. Booster olarak ta TRG-230, Sage 230 ve sage-260'ın motor ve yakıt kısımlarını kullanabiliriz.

Biz en ufağınınkini kullanalım. Trg-230'u kullanalım. Kendi motoru ve yakıtı dışındaki 100 kg civarı yükü 20 km irtifaya ve 35 km menzile çıkarıp 35 km'de tekrar düşürerek menzilini 70 km'ye tamamlıyor. Gökdoğan füzesi de şayet menzili 65 km ise (ki biraz daha fazla olduğu söylendi.) tıpkı mica rf gibi 100-110 kg civarı bir füze olacaktır boyu da 3-3.2 civarı olacaktır. O zaman bu booster füzemizi 65+35 = 100 km menzil + 20 km irtifaya taşır ancak görev yüklü tehdit altında olduğumuz uçaklar maks. 15 bin km'ye çıkabileceğinden bunun irtifayı 20 değil 15 km olarak ayarlarsak muhtemelen 110-120 km arası bir menzile ulaşacaktır.

Buda bize 6.8 metre taktik vls'den 16 adetini taşıyan 2 ader barbarosu ve 8'lisini kullanan 4x gabyayı otomatik olarak 32x siper/32x sm-1 veya 32x siper/32x essm/g-40 kullanan hava savunma gemilerine çevirecektir. Smart-s mk2 güzel bir radar yeterlidir. Atış kontrol içinde mevcut aselsan akr-d blok-2'leri varsa yeterlidir. Yani sadece füzeyle taş atmadan freem'lerin aster-15/30 konfigürasyonlu hava savunma tipinin kabiliyetinden daha fazla füzeye  ve benzer radar altyapısına ulaşmak mümkün.

Daha sonra tr-300'ü g-40'a booster yapıp daha abm özellikleri ile geliştirip asıl siperi vs. yaparsın. ancak bu şu an için acil.
Savaş Var Denildiğinde Biz;


Çevrimdışı Gökbörü

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1516
 • 142
 • DefenceTurk.com
Yaa bir ürün çıkartırsınız sonra çıkmış olan mevcut ürünü geliştirir ona plus (+) falan dersiniz anlarım lakin henüz hiç ortaya çıkmamış geliştirme aşamasında olan bir ürüne plus demek biraz saçma değil mi ya ?

Saniyorum savunma sanayi cok yakindan takip edildigi, neredeyse dk. basi projelerle ilgili soru geldigi ve projelerin cogu su ya da bu sebepten dolayi geciktigi ya da envantere girmedigi icin, firma ve yetkililierde bir baski olustu.

Bu baskiyi bertaraf edebilmek icinde her seferinde yeni bir sey soylemek geregi duyuyorlar, ondan bu + lar, isim degisikleri vs. ile gunu kurtarma cabasindalar..Ornek Altay tankinin herhalde bir 18 yildir 18 ay sonra hizmete girmesi gibi..

Yoksa olagani, "yola ciktigimizdan beri koprunun altindan cok sular gecti, elimizdekinin menzilini vs biraz iyilestirip oyle verecegiz" demektir..Menzil, irtifa, sensor her seferinde +1km arttiginda yeni isim gerekmez herhalde..teknik bir olay sonucta, yeni bastan sistem degil

Tabi sonuc olarak insanlarin kafasi karisiyor, neyin prototipi yapildi, hangisi seri uretime girdi, kac adet teslim edildi, kac tane satildi, karman corman kafada..belki de istenen bu..hani savunma sanayine ilgi devam etsin ama kimse ne nedir tam bilmesin gibilerinden..
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2020, 16:04:57 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı DoganTuran

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 630
 • 104
 • DefenceTurk.com
HİSAR O-RF (Aktif arayıcı başlıklı) Gökdoğan arayıcı başlığının geliştirilmiş versiyonu.

https://www.youtube.com/watch?v=jkicB_nGTWM

Çevrimdışı Yasar

 • 2021 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3737
 • 361
 • DefenceTurk.com
HİSAR O-RF (Aktif arayıcı başlıklı) Gökdoğan arayıcı başlığının geliştirilmiş versiyonu.

https://www.youtube.com/watch?v=jkicB_nGTWM
Anladığım kadarıyla RF başlıklı ve soğutmalı sistemle Hisar-O füzesinin irtifa ve menzili daha da arttırılmış. Hassasiyet arttırımının dışında ek bir kabiliyet artışı!

Çevrimdışı Tigerfish

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2278
 • 199
HİSAR O-RF (Aktif arayıcı başlıklı) Gökdoğan arayıcı başlığının geliştirilmiş versiyonu.

https://www.youtube.com/watch?v=jkicB_nGTWM

Bu konuda anlasilan vakifsiniz?

Arayici basliklarin gelistirilmesinde hangi kurulusun yardimiyla gerceklestirdik?