Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 272514 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

 • 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2681
 • 315
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #150 : 06 Kasım 2018, 14:25:18 »
Türkiye yıllık bütçesinin nerdeyse 3te 1 veya 4te 1'ini petrol ve petrol ürünleri ve doğalgaza harcıyor ve enerji üretimininde büyük bölümünü doğalgazla çalışan tesislerde yapıyoruz .

Kısaca doğu akdeniz + nükleer santraller + elektrikli oto kullanımı  bütçenin bu büyük giderini cebimize geri dönderebilir bu bütçeyi sanayi atılımlarında kullanırsak iyi bir yola girebiliriz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;


Çevrimdışı Afşar1

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 450
 • 30
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #151 : 06 Kasım 2018, 14:47:10 »
Rumlar, Exxon Mobil için Navtex yayınladı

Kıbrıs Rum Yönetimi, ABD’li Exxon Mobil’in 10 numaralı parsele gelişi öncesinde Ada’nın güneyinde dört aylık Navtex yayınladı. Türk Donanması, gelişmeleri yakından takip ediyor.
ABD’li Exxon Mobil ile Katar’a bağlı Qatar Petroleum ortaklığı, Rumların tek taraflı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) içindeki 10’uncu parselde doğalgaz aramak için kolları sıvadı.

Bu ay içinde çalışmalara başlayacağını ilan eden konsorsiyum için Rumlar dört ay süreli Navtex yayımladı. Rumların ilan ettiği Navtex’e göre, 10 Kasım’dan 25 Şubat 2019 tarihine kadar sözde 10’uncu parselde sondaj çalışmaları yapılacak.

10 NUMARALI BLOK

Rum yönetiminin 2011’deki MEB ilanının ardından KKTC’de Ankara ile anlaşarak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)’na Ada açıklarında petrol ve doğalgaz arama yetkisi vermişti.

KKTC’nin TPAO’ya petrol ve doğalgaz arama ruhsatı verdiği E, F ve G sahaları, Rum Yönetimi’nin belirlediği 1, 2, 3, 8, 9, 12 ve 13 numaralı bloklar ile çakışıyor.

Exxon Mobil’in arama yapacağı 10 numaralı blok ise kesişen bölgelerin dışında kalıyor. Buna rağmen KKTC’nin Ada üzerindeki eşit haklarından dolayı Türkler, Rumların tek taraflı anlaşmalarını kabul etmiyor.

AKDENİZ KALKANI

Türkiye’de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek taraflı ilan ederek ABD, Katar, İtalya, Güney Kore, Fransa gibi ülkelerin enerji devlerine sözde ruhsat verdiği parsellerde araştırma yapılmasına karşı çıkıyor. Türk Donanması, Doğu Akdeniz ve Ege’deki gayrımeşru faaliyetleri yakından takip ediyor.

Doğu Akdeniz’deki hak ihlallerine karşı Akdeniz Kalkanı Harekatı kapsamında bölge sürekli olarak iki fırkateyn, bir korvet, bir akaryakıt gemisi ve iki hücumbot bulunduruluyor. Bir karakol gemisi ise sürekli karakol faaliyeti yürütüyor. Sismik araştırma gemimiz Barbaros Hayreddin Paşa ile sondaj gemimiz Fatih de Deniz Kuvvetleri’mizin gözetiminde bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor.

FİİLİ SİLAH ATIŞ EĞİTİMLERİ

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı gemilerin 6 Kasım’dan başlayarak da bir hafta süreyle Saros Körfezi girişi ile Aksaz ve Antalya açıklarında "Fiili Silah Atış Eğitimleri" yapacağı öğrenildi. Bölgede, fiili silah kullanımı haricinde hava savunma ve denizaltı eğitim faaliyetleri de icra ediliyor. Bu faaliyetlerin ise daha güneye kayıp kaymayacağı merak konusu.

‘KABUL EDİLMEYECEKTİR’

Türkiye, geçen ay içinde Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri için 1 Şubat 2019’a kadar geçerli olan bir Navtex yayınlamıştı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, "Türk bayraklı R/V Barbaros Hayrettin Paşa ve destek gemileri M/V Tanux-1 ve R/V Apollo Moon tarafından Türkiye Cumhuriyeti adına uluslararası hukuka uygun olarak Türk kıta sahanlığında sismik araştırma faaliyeti icra edilmektedir" denilmişti.

Diğer gemilere beş deniz mili açıktan geçme uyarısı yapılan duyuruda, ayrıca "Larnaka Radyo 342/18 Nolu Navtex duyurusunda belirtilen ‘Kıbrıs’, 1960 yılında kurulan devlet ile aynı değildir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin duyurusu ile kanunsuz iddialarını meşrulaştırma çabaları geçersizdir ve Türkiye tarafından kabul edilmemiştir, edilmeyecektir" ifadeleri kullanılmıştı.

ABD İKİNCİ CEPHE İÇİN YUNANİSTAN’I KIŞKIRTIYOR

Emekli Tuğamiral İlker Güven, Doğu Akdeniz’deki ABD kışkırtmalarına yönelik Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"ABD, piyonu Yunanistan’ı Akdeniz ve Ege’de Türkiye’ye ikinci cephe açtırmak için kışkırtıyor. Esasen ABD, Münbiç’te de Türkiye’yi tam anlamıyla oyalıyor. Üstelik oyalarken de Türk ekonomisini ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yıpratmak suretiyle iki cepheli savaşı göze alamaz hale getirmek istiyor. ABD’nin hiç değişmeyen hedefi Kürt devletini kurdurmak. Bu arada Türkiye yönetiminin yanlış, Suriye ve Devlet Başkanı Esad’a karşı ulusal çıkarlarımıza aykırı duygusal tutumundan da yararlanan ABD, Astana sürecini baltalamak ve S-400’lerin alımını iptal ettirmek istiyor. Türkiye’nin bu politikası ne dosta ve ne de düşmana güven vermiyor. Türkiye maalesef gerçek düşmanımız ABD olmasına rağmen, müşterek harekat ve olmayan stratejik ortaklıktan vazgeçemiyor!

DENİZ BAKANLIĞI KURULMALI

Türk Deniz Kuvvetleri Balyoz, Ergenekon gibi kumpaslarla yetişmiş güzide personelini kaybetti. Ancak Mavi Vatan sevgisini ve deniz alaka ve çıkarlarını koruma azim ve iradesini hiç kaybetmedi! Kumpaslarla kaybedilen personelin yerine kalan Atatürkçü personel ile yoluna rahatlıkla devam edebileceği görülmektedir. Zira gemilerimiz faal, Milgem ve Milden gibi hayati projeler hız kesmeden devam ediyor. O halde helva yapmak ve yemek için her şey var, ne eksik? Önce idari olarak KHK’lar ile bozulan Türk Ordusu’nun doku ve yapısı tekrar eski hale getirilmelidir. YAŞ’ın siyasi etki alanı kaldırılarak liyakata dayalı terfi ve tayinlerin önü açılmalı. Ayrıca Deniz Bakanlığı kurularak Deniz Ticaret Bahriyesi’nin gelişmesi için önündeki engeller kaldırılmalı ve Deniz Savunma Sanayi Başkanlığı ile deniz ve denizcilik ile ilgili yerli ve milli teknolojiler koordine edilmelidir.

ESAD İLE EL SIKIŞILMALI

Politik hususlara gelince; öncelikle Esad ile el sıkışıp eş zamanlı olarak da, Doğu Akdeniz’de Münhasır Ekonomik Bölgemiz ( MEB ) ilan edilmelidir. Rusya ve İran’a yitirdiğimiz güveni tazelemek için Çiğli ve Malatya havaalanlarında yabancı uçakların harekatına son verirken, Kürecik Radarı’nın kontrolünü de ele almalıyız. Hemen akabinde, Rusya, Suriye, Irak, İran ve Azerbeycan ile Güvenlik ve İşbirliği Antlaşması imzalamak üzere harekete geçmeliyiz. Bu antlaşmadan sonra, Yunanistan’a Nota vererek; Ege’deki hukuksal haklarımız hatırlatılarak, ulusal egemenliğimiz içindeki 152 ada, adacık ve kayalıklarımızın öncelikle işgal edilen 18 ada ve adacıklardan başlayarak makul bir süre içinde boşaltılması istenmelidir. 152 ada ve adacıklar içinde olan Girit’in kuzeyindeki dört adet adanın, bir hançer gibi duran Meis Adası ile değişiminin de müzakere edilebileceği belirtilmelidir. Ayrıca Ege ve Doğu Akdeniz’deki ikili sorunlarımızın, özellikle Lozan Antlaşması’ndan doğan haklarımızın devamlı takipçisi olacağımızı ve bunun için hiç bir fedakarlıktan kaçınmayacağımızı vurgulamalıyız.

Yunan basınından öğrendiğimiz ve Davutoğlu’nun 2010 yılında gizli ve ikili görüşmelerinin içeriğini bilmiyoruz. Bildiğimiz, bu görüşmeden sonra bu güne kadar 18 ada için suskunluğumuz? Hatta Yunanistan’ın ABD ve AB’yi arasında görerek şımarıkça ve pervasızca Salam Politikası uygulayarak genişlemeye çalışırken, her dilim de Türkiye’nin reaksiyonu ölçmektedir. Artık suskunluğu bir tarafa bırakıp NATO’nun Rusya, İran ve Çin karşıtı tatbikatları için Türkiye mutlaka çekince koyarak karşı durmalıdır. Bütün bunlardan hemen sonra veya eş zamanlı olarak Atlantik, İsrail, Yunan cephesine karşı, Rusya, İran ve hatta Çin ile Doğu Akdeniz’de bir Müşterek Deniz Tatbikatı’nın planlanması için çalışma yapılmalıdır. Buna paralel olarak Mısır ile diplomatik ilişkileri geliştirmeli ve GKRY ile yaptıkları MEB anlaşmasının Mısır’ın aleyhine ve kabul edilemez olduğu vurgulanarak, Mısır’ın Türkiye ile kıta sahanlıklarımız dikkate alınarak MEB ilan edilmesi sağlanmalıdır."

NAVTEX NEDİR?

Navtex, denizcilere meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemi. Orta dalga boyu (MF) frekansından yayın yapan Navtex, uluslarası bir fax makinası gibi çalışıyor. 400 deniz mili mesafeye kadar yayın gönderebiliyor. Aynı zamanda Küresel Denizde Tehlike ve Emniyet Sistemi’nin de bir parçası olan Navtex, dört saatte bir, 10 dakikadan kısa süreli yayın yapıyor.

DENİZ HABER AJANSI


https://www.denizhaber.com.tr/rumlar-exxon-mobil-icin-navtex-yayinladi-haber-85209.htm

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44341
 • 622
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #152 : 17 Kasım 2018, 12:54:50 »
Amerikan ExxonMobıl Kıbrıs’ta sondaja başladı


Ömer BİLGE
obilge@hurriyet.com.tr

Doğu Akdeniz’i Türkiye ve KKTC’nin tepkilerine rağmen tek yanlı parselleyen Kıbrıs Rum yönetiminden ihale alan Amerikan Enerji şirketi ExxonMobil, Ada’nın güneyinde sondaj çalışmalarına başladı.

KATAR’LA ORTAK SONDAJ

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rumların sondaj çalışmalarını desteklediklerini, ancak enerji kaynaklarının Kıbrıs sorununda kapsamlı bir çözüm çerçevesinde Türk ve Rumlar arasında eşit olarak paylaşılması gerektiğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasının, Türkiye’den gelecek tepkileri yumuşatmaya yönelik olduğuna dikkat çekiliyor.

ExxonMobil şirketi Katar devlet petrol şirketiyle ortaklık yaparak Kıbrıs adasının güneyini 13 parsele ayıran Rumlar’dan Mısır’a yakın 10 numaralı Delfini adı verilen parseli kiraladı. ExxonMobil’e ait İngiliz bayraklı Stena Icemax adlı sondaj gemisi geçen hafta bölgeye ulaştı. Sondaj gemisinin ön hazırlıklarını tamamlayarak bu ay sonuna kadar en az bir deneme sondajı yapması bekleniyor. Amerikan şirketinin sondaja başladığı 10 numaralı parsel, Türkiye’nin ya da KKTC’nin parsellediği bölgenin dışında kalıyor. Bu arada enerji kaynaklarından sorumlu ABD Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Francis Fannon, Kıbrıs Rum yönetimine gelerek Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotropis’le sondaj çalışmalarını ele aldı.

TÜRKİYE İLE NAVTEX SAVAŞI

Rum medyası ise bölgede Türkiye ile Kıbrıs adasının batısında seyrüsefer bildirim (Navtex) savaşı yaşandığını öne sürdü. Fileleftheros gazetesi, Türk donanmasının Baf kentinin güneyinde uluslararası sularda tatbikat düzenleyeceği uyarısında bulunduğunu, Rum yönetiminin ise karşı bildirim yayınlayarak tatbikatın deniz trafiğinde güvenlik problemi yaratacağı uyarısında bulunduğunu yazdı. Gazeteye göre, Türkiye yeni bir Navtex yayınlayarak Rumların uyarısının yetkisiz bir makam tarafından yapıldığı gerekçesiyle geçersiz olduğunu duyurdu.

FATİH’İN ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

TÜRKİYE’nin yeni nesil sondaj gemisi Fatih’in Antalya açıklarındaki sondaj çalışmaları devam ediyor. Fatih, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ilk sondaj seferine çıkmıştı. Fatih, Antalya’nın 100 kilometre güneyinde Alanya1 adı verilen bölgede kazı yapacak.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/amerikan-exxonmobil-kibrista-sondaja-basladi-41021901
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

 • 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2681
 • 315
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #153 : 23 Kasım 2018, 10:34:23 »
Medyaya her yere bakıyorum . Sanki Mısır, İsrail, Yunanistan bize karşı bir şer ittifak kurmuş bize toplu saldıracaklar vs gibi bir hava yaratılmış. Bir olayı bu kadar yanlış tahlil etmek çok acemice. Biraz mantıklı bir değerlendirme yaparsanız bu 3 ülkenin aralarındaki bağdaşmanın ana merhalede ekonomik olduğunu anlarsınız. Bu adamlar neden işbirliği yapıyor çünkü 3 ülkenin bölgesindeki petrol ve doğalgaz yatakları ancak ortak çıkartılıp işletilirse avrupaya otonom ihracatı kazançlı oluyor.

İşte bu ülkelerin ortaklıklarının ana sebebi bu. Ama 4. bir ülke olarak piyasaya giren Türkiye olayı karıştırıyor . Neden ? Çünkü Türkiye kendi bölgelerinde çıkacak bir kaynağı diğerlerine bağlı olamadan Avrupaya tanap projesine bir bağlantı atar ve iletir problemi yok o konuda. Zaten enerji hub'ı bir ülke. Ve Türkiye şu an GKRY Meb'inde iddia eden bir ülke yani bu üçlü ittifakın toplu enerji işletme ve nakletme planını bozma ihtimali var keza denklemden gkry çıkarsa denklem biraz zora giriyor.


Bu yüzden de bize karşı bir askeri işbirliğine gidiliyor. Açıkcası Yunanlılarda Türkiye karşısındaki bu ittifakı bira siyasileştirerek kullanmak olarak görüyor. Zaten halihazırda birbirinden nefret eden bir müslüman bir hristiyan ve yahudi devletten oluşan kırılgan bir ittifak.Ha böyle bir ittifakın oluşmasının ana nedeni de bizzat BİZİZ. Çünkü bu konuda çok yavaş ve ketum davranarak adamları delirttik ve bize kafadan bir yerler bırakıp işlerine güçlerine baktılar.(Bu konuya ayrı gireriz.)


Kısacası bu ittifakı bozmak kağıt üstünde çokta zor değil. ilk olarak Türkiyenin Kıta Sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge ilanı yapması lazım. Daha sonra Rumlarla masaya oturup iltilalı bir kaç bölgeyi karara bağlaması lazım ki bu iyi niyet varsa yapılabilecek bir şey . Çünkü coğrafi olarak bakıldığında iki tarafı da tatmin edecek bir dağılım olabilir.

Ve bu ittifaka öldürücü darbe de şöyle vurulur bence. Türkiye eğer israil, mısır ve rumlara veya herhangi birine çıkartılacak gaz ve petrolü 4 ülke ve daha azı ile yapılacak ufak bir boru hattıyla Tanap/ Trans Anadolu Boru hattına bağlayıp büyük garantörlüklerle avrupaya satmayı teklif ederse bu ittifak parçalanır. Keza bu bahsettiğim senaryo gazın avrupaya ulaşması için en kolay ve basit yöntem. Diğer Türkiyenin dışında olduğu senaryolar cidden zor maliyetli ve çetrefilli. Ve israil ve mısır bu gazı fazla beklemeden hemen satmak istiyor.


Yani ihtiyacımız biraz bürokrasi, biraz uzlaşmacılık, biraz iyi niyet, birazda uncle bibi ile dizini kırıp para konuşmak buzları eritmek aslında. Biz böyle bir senaryoda cidden kazanırız. Ve yunanistan kaybeder. Rumlar'da yoluna bakar açıkcası.
Savaş Var Denildiğinde Biz;


Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44341
 • 622
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #154 : 23 Kasım 2018, 10:53:04 »
+1
Çok mantıklı. Ancak bizim uluslararası ilişkilerimiz biraz duygusallığa ve biraz da güce dayalı. Mantık bunlardan sonra geliyor maalesef!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tigerfish

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2279
 • 199
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #155 : 23 Kasım 2018, 11:28:25 »
Bizim gibi rezil ve aptallardan ibaret bir medya yok. Battlestarın derlemesi gayet yerinde ve isabetli bilhassa İsrail konusunda. Bizim Hükümet restini çektikten sonra Filistinlere karşı saldırı durdumu? Hayır tam tersi arttı bile çünkü orada artık eskisi gibi Türkiye faktörü yok . Tamam hükümet eleştirisinde haklı ama ne kazandı? Hiç bir şey. Neyse bu bir ayrı konu.

Tiçari olarak İsrail ile seneden seneye ciro artıyor. Bunun yanında İsraile ver boru hattı teminatı Doğu Akdenizde çek adamları yanına ondan sonra görün Yunanlar ve Rumlar nasıl mal gibi ortada kalırlar.

Bunun adı strateji ve ne yazık bizim yönetim bundan yoksun.


Diyelim ki İsrail ve Türkiye doğalgaz hattında anlaştılar ve ardından gelebilecek haberleri size peşin söyleyeyim. " İsrail Türkiye üzerinden kazandığı gelirle Arapları vuruyor ".
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2018, 15:35:43 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı Afşar1

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 450
 • 30
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #156 : 23 Kasım 2018, 11:58:41 »
Çok mantıklı ve çok makul açıklamışsın teşekkürler :)

Amerikan ExxonMobıl Kıbrıs’ta sondaja başladı


Ömer BİLGE
obilge@hurriyet.com.tr

Doğu Akdeniz’i Türkiye ve KKTC’nin tepkilerine rağmen tek yanlı parselleyen Kıbrıs Rum yönetiminden ihale alan Amerikan Enerji şirketi ExxonMobil, Ada’nın güneyinde sondaj çalışmalarına başladı.

KATAR’LA ORTAK SONDAJ

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rumların sondaj çalışmalarını desteklediklerini, ancak enerji kaynaklarının Kıbrıs sorununda kapsamlı bir çözüm çerçevesinde Türk ve Rumlar arasında eşit olarak paylaşılması gerektiğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasının, Türkiye’den gelecek tepkileri yumuşatmaya yönelik olduğuna dikkat çekiliyor.

ExxonMobil şirketi Katar devlet petrol şirketiyle ortaklık yaparak Kıbrıs adasının güneyini 13 parsele ayıran Rumlar’dan Mısır’a yakın 10 numaralı Delfini adı verilen parseli kiraladı. ExxonMobil’e ait İngiliz bayraklı Stena Icemax adlı sondaj gemisi geçen hafta bölgeye ulaştı. Sondaj gemisinin ön hazırlıklarını tamamlayarak bu ay sonuna kadar en az bir deneme sondajı yapması bekleniyor. Amerikan şirketinin sondaja başladığı 10 numaralı parsel, Türkiye’nin ya da KKTC’nin parsellediği bölgenin dışında kalıyor. Bu arada enerji kaynaklarından sorumlu ABD Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Francis Fannon, Kıbrıs Rum yönetimine gelerek Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotropis’le sondaj çalışmalarını ele aldı.

TÜRKİYE İLE NAVTEX SAVAŞI

Rum medyası ise bölgede Türkiye ile Kıbrıs adasının batısında seyrüsefer bildirim (Navtex) savaşı yaşandığını öne sürdü. Fileleftheros gazetesi, Türk donanmasının Baf kentinin güneyinde uluslararası sularda tatbikat düzenleyeceği uyarısında bulunduğunu, Rum yönetiminin ise karşı bildirim yayınlayarak tatbikatın deniz trafiğinde güvenlik problemi yaratacağı uyarısında bulunduğunu yazdı. Gazeteye göre, Türkiye yeni bir Navtex yayınlayarak Rumların uyarısının yetkisiz bir makam tarafından yapıldığı gerekçesiyle geçersiz olduğunu duyurdu.

FATİH’İN ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

TÜRKİYE’nin yeni nesil sondaj gemisi Fatih’in Antalya açıklarındaki sondaj çalışmaları devam ediyor. Fatih, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ilk sondaj seferine çıkmıştı. Fatih, Antalya’nın 100 kilometre güneyinde Alanya1 adı verilen bölgede kazı yapacak.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/amerikan-exxonmobil-kibrista-sondaja-basladi-41021901

Çevrimdışı metin62

 • 2020 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2352
 • 183
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #157 : 23 Kasım 2018, 12:56:11 »
Exxon tarfından 10 numaralı parselde yapılmakta olan kazı bir yolunu bulunup öncelikli olarak  durdurulmalı .

Sair parsellerde mevcut oyunu bozma veya gözdağı verme daha kolay.

(11 parsel Total /ENI yani Fransız İtalyan  , 12 parsel Shell /Hollanda, geriye kalan  parseller ağırlıklı olarak ENI/İtalya)
Bu durumda 10 parselde Exxon/ABD en dişli ülke , ortağı ise Katar. Katarın bir şekilde ikna edilmasi lazım bu durumda.

Parallalde münhasır sahamızı acilen ilan etmeliyiz.

Sadece Nevtex yayınlamak veya donanma ile sorunun çozülemez,ancak  bazı parsellerde zaman kazanımı sağlar.

İsrail ile de bir yolunu bulup bu konuda anlaşmamız şart. anahtar olarak Exxon /ABD Tramp kullanılabilir düşüncesindeyim.
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2018, 13:09:57 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı BlackHawk89

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 428
 • -4
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #158 : 23 Kasım 2018, 14:12:50 »
O sondaj makinesini kimyasal bombayla vurmayan devlete devlet demem.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44341
 • 622
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #159 : 23 Kasım 2018, 14:22:36 »
O sondaj makinesini kimyasal bombayla vurmayan devlete devlet demem.

Neden vuralım? Geçerli bir nedenimiz olduğunu kabul edelim. O zaman neden kimyasal? Daha dikkat çekici ve caydırıcı bir yöntem denesek olmaz mı? Mesela aklıma ilk gelen, su altından sabotaj düzenlesek. Gizlice yerleştireceğimiz bir bomba ile Akdeniz'in mavi sularında balık yuvası haline getirsek. Sonra da hiç alakamız yokmuş gibi davransak! Karşı taraf bizim yaptığımızı adı gibi bilse ama ispat edemeyeceği için kaza olduğunu söylese ve hep diken üzerinde dursa.  ::) ::)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com