Gönderen Konu: Özgün Tasarım Piyade Tüfeği SAR 223  (Okunma sayısı 9141 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44336
 • 622
Özgün Tasarım Piyade Tüfeği SAR 223
« : 06 Mayıs 2013, 14:12:32 »
Özgün Tasarım Piyade Tüfeği SAR 223

Türkiye'nin ilk özgün tasarım piyade tüfeğiTürkiye'nin ilk özgün tasarım piyade tüfeği SAR 223 ve makineli tabancası TE 54 tanıtıldı. Çırağan Sarayı'ndaki etkinlikte konuşan, üretici firma Sarsılmaz Silah Sanayi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, 130 senelik geçmişiyle, Türkiye'nin en büyük özel sektör hafif silah üreticisi olduklarını, Avrupa'nın en büyük hafif silah üreticileri arasından bulunduklarını söyledi.

Atalarından ve babalarından aldıkları Türkiye'nin tek özel, entegre silah fabrikasını geliştirerek tasarladıkları ürünlerin Türkiye'nin gururu olacağını kaydeden Aliş, "Türkiye, artık savunma sanayi konusunda vites büyütmüştür. Dolayısıyla özel sektör firmaları da üzerine düşen vazifeyi yapmak zorundalar ve biz de gerekeni yaptık" dedi.

Aliş, silahların ilk ve tek özgün tasarımlar olduğunu vurgulayarak, yeni nesil silahların özelliklerinin, küresel pazarda rekabet edebilecek bütün ortak özelliklerin çok daha üzerinde olduğunu kaydetti.

"Şu an dünyada yapılan en yeni nesil ve teknolojik piyade tüfeğini ürettik" diyen Aliş, hedeflerinin öncelikle dünya olduğunu, firma olarak 72 ülkeye ihracat yaptıklarını ifade etti.

"ŞU ANKİ EMSALLERİNİN EN ÜSTÜ"Aliş, şu anda TSK'nın kullandığı piyade tüfekleri ile SAR 223'ün farkına yönelik soru üzerine, arada her açıdan çok büyük fark olduğunu, TSK'nın kullandığı piyade tüfeklerinden G-3'ün üretiminin durdurulduğunu, son yıllarda üretilen piyade tüfeklerinin SAR 223'e benzediğini dile getirdi.

Silahlarına çok güvendiklerinin altını çizen Aliş, yakın zamanda olmasa bile ilerleyen zamanlarda SAR 223'ün, Kaleşnikof silahlarını tahtından indireceğini, şu anki emsallerinin en üstü olduğunu aktardı.

Aliş, Sarsılmaz'ın Türkiye'deki tek balistik test merkezine sahip olduğunu, burada silahlarını test ettiklerini bildiri.

"FAZLASIYLA REKABETÇİ FİYATLARA SAHİBİZ"

Silahların yurt dışındaki emsallerine göre maliyeti ve satış fiyatına ilişkin soruya karşılık da Aliş, dünya genelinde bulundukları 72 ülkenin pazar kriterlerine göre fiyatlarını belirlediklerini, dünya piyasasında fiyat olarak avantajlı olduklarını, fazlasıyla rekabetçi fiyatlara sahip bulunduklarını, ürünün kaliteli, fiyatın da rekabet edici olması nedeniyle çok hızlı bir şekilde tabancadan daha fazla SAR 223 satacaklarını anlattı.

Aliş, silah talep eden bütün ülke ve kurumlara nasıl silah istediklerini sorduklarını ve üretim safhasında buna dikkat ettiklerini bildirdi.

ANLAŞILAN BİRİMLER SÖZ KONUSU

"Herhangi bir ordu ya da emniyet teşkilatıyla anlaşıldı mı?" sorusuna karşılık Aliş, "Kesinlikle anlaşıldı ama şu anda ismini zikretmem yanlış olur. Hatta çok yakında bir ülkeye, sizler de duyacaksınız teknoloji yapacak duruma geldik" ifadelerini kullandı.

100 MİLYON DOLARLIK İHRACAT HEDEFİ

Aliş, "TÜBİTAK'tan ne kadarlık bir destek aldınız, kapasiteniz ne kadar?" sorusu üzerine de silahları tamamen öz kaynaklarıyla yaptıklarını, silah üretmenin kendi işleri olduğunu, TÜBİTAK'ın tasarım kısmında kendilerine yüzde 20 katkı payı verdiğini, bir ürün üretmenin zorluğu varken kendilerinin özgün tasarımla 2 yeni ürün ortaya koyduklarını ifade etti.

TAKILAN APARATLA BOMBA ATABİLİYOR

En güncel modüler silah kavramlarını birleştiren bir versiyon olan SAR 223, taşıma uzunluğunu daha da azaltmak için geliştirilmiş uzayıp kısalan dipçiğe sahip. Tüfek, kullanıcıya lazer noktalayıcı ve flaş ışıklardan, uzayıp kısalan nişangahlara ve gündüz/gece görüş cihazlarına kadar birçok aksesuar takabilme imkanı sunan gövdeye entegre Picatinny raylar ile bir piyade tüfeği olarak, 40 mm bomba atar dahil olmak üzere muhtelif savaş aksesuarlarıyla donatılabiliyor, suda çalışabiliyor.

Tasarım olarak yeni teknolojilerin ustaca kombinasyonunu yansıtan, 2 model olarak hazırlanan tüfeklerden biri, klasik AR yapısında tamamen yurt dışındaki sivil kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayacak yarı otomatik SAR 223C modeli, diğeri tamamen askeri ihtiyaçları karşılayacak taktik kullanım için SAR 223T modeli.

TE 54 MAKİNELİ TABANCA

Gövde yapıları, kullanım özellikleri, aksesuar kullanımı ve eğitim açısından piyade tüfeğine benzeyen TE 54, 9x19 mm, yakın muharebede kullanılacak, hafif, etkili, atım hızı yüksek ve kolay kullanılabilir bir makineli tabanca olarak tasarlandı. Klasik çalışma yöntemlerinin en güveniliri olan "ani geri tepme" (blow back) prensibiyle çalışan makineli tabanca, SAR 223 piyade tüfeğinin temel yapısal özelliklerini taşıyor.

TE 54 ve SAR 109 adlı 2 modeli bulunan makineli tabancanın modüler gövde yapısı her türlü aksesuarın kolayca takılarak kullanılmasını sağlarken, NATO standartlarına göre tasarlanmış Picatinny ray içeren gövde üzerine standart monte tertibatına sahip her türlü aksesuar ilave aparata ihtiyaç duyulmadan hızla monte edilebiliyor, bu modüler yapı da bugüne kadar en çok üretilip satılmış olan MP 5 makineli tabancaya göre çok önemli bir üstünlük sağlıyor.

İki farklı model olarak geliştirilen makineli tabancadan yarı otomatik model olan TE 54, sivil pazara yönelik bireysel kullanıcı için klasik AR formunda geliştirilirken, tamamen taktik ihtiyaçları karşılayacak olan SAR 109 ise modüler yapıya sahip ve yüksek hızda çalışma kabiliyetinde.

http://www.ensonhaber.com/turkiyenin-ilk-ozgun-tasarim-piyade-tufegi-2013-05-06.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı skywalker5394

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 20
 • 0
Ynt: Özgün Tasarım Piyade Tüfeği SAR 223
« Yanıtla #1 : 06 Mayıs 2013, 15:06:36 »
 Çok özgün şekilde "esinlendik" demek istemişler sanırım. Bildiğim M-4 işte Türk insanını öyle bir konuma getiyorlar ki resmen dalga geçercesine özgün diye koydular önümüze. Bunu counter oynuyan 10 yasındaki cocuk ile amerikan filmi izleyenler bile özgün olmadıgını bilir.


http://video.ntvmsnbc.com/yerli-piyade-tufegi-uretildi.html


Ah su bizim medya yok mu dünyada eşi benzeri yoktur.
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2013, 16:23:49 Gönderen: skywalker5394 »

Çevrimdışı skywalker5394

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 20
 • 0
Ynt: Özgün Tasarım Piyade Tüfeği SAR 223
« Yanıtla #2 : 06 Mayıs 2013, 16:31:16 »
Silahın Teknik Özellikleri:

http://www.trthaber.com/videolar/yuzde-100-yerli-mali-17013.html

Yukarıdaki videoda sonlara doğru silahın bütün parçaları animasyonla gösteriliyor ve birleştiriliyor acaba gaz piston mu var yoksa yaylı mı silah ?

« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2013, 17:07:53 Gönderen: skywalker5394 »

Çevrimdışı enes8101

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 554
 • 1
Ynt: Özgün Tasarım Piyade Tüfeği SAR 223
« Yanıtla #3 : 27 Ekim 2013, 21:55:22 »
artık mke lisans altında mp-5 üreteceğine te-54 alabilir yakın muharebe için veya hem emniyet için hemde özel kuvvetler için sar 223 T alınabilir ancak alınırken sarsılmazla oturulup kardeşim ar yapısında silah geliştirip %100 yerli diye insanları kandırmanın anlamı yok gel biz sana yardım edelim özgün bir piyade tüfeği üret denebilir
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı Archangel99

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1352
 • 190
 • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Piyade Tüfeği Projesi
« Yanıtla #4 : 02 Haziran 2018, 04:53:17 »
Çok fazla bilinmese de Sarsılmaz'ın özgün olarak tasarladığı SAR-223T isimli bir piyade tüfeği mevcut. Seri üretimde mi yoksa hala prototip aşamasında mı henüz bilmiyorum ama fuarlarda sergiliyor bu silahı Sarsılmaz.