Gönderen Konu: Türk - Yunan İlişkileri  (Okunma sayısı 342507 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
Ynt: Türk - Yunan İlişkileri
« Yanıtla #210 : 15 Nisan 2016, 22:46:51 »
Kıbrıs elden gidiyor bunlar ondan gürültü çıkarıyorlar saf ülkemin insanı uyanmasın diye avrupaya vizesis için Kıbrısı veriyoruz
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #211 : 02 Haziran 2016, 11:22:13 »

* 12 Haziran 1992'de Ege Denizi üzerinde devriye uçuşu yapan Yüzbaşı İlhan Filiz ve Üsteğmen Murat Yıldırım'ın pilotajındaki 2 Türk F-16 uçağı kendilerini taciz eden 2 Yunan Mirage F-1C uçağı ile it dalaşına girmişler, Yunan F-1 uçaklarından birisi denize doğru dalış yaparak peşindeki Yzb. İlhan Filiz'in komutasındaki uçağın denize çakılmasını sağlamaya çalışmış fakat kendisi manevrayı toparlayamayarak pilotumuzun gözü önünde denize çakılmış ve hayatını kaybetmiştir.

Konuyla ilgili güncel bir haberde bugün çıkan haber...

http://www.hurriyet.com.tr/seri-katil-atalay-filizin-babasi-it-dalasinda-yunan-jetini-dusurmus-40112144

Alıntı
BABASI YUNAN JETİNİ DÜŞÜRMÜŞTÜ

Öte yandan Atalay Filiz'in babası İlhan Filiz ile ilgili bir detay dikkat çekti. Eski askeri pilot olan İlhan Filiz, 12 Haziran 1992'de o dönem yüzbaşı rütbesindeyken Üsteğmen Murat Yıldırım ile birlikte F-16 savaş uçağıyla Ege Denizi üzerinde devriye uçuşu yaparken, 2 Yunan uçağıyla it dalaşına girmişti. Yunan F-15 C uçaklarından biri, peşindeki İlhan Filiz'den kurtulmak için denize doğru dik inişe geçmiş, ancak manevrayı tamamlayamayarak denize çakılmıştı. Olayda Yunan pilot hayatını kaybetmişti.

Bu habere yorum yapan müthiş zeki bazı vatandaşlarımız...

Alıntı
tuana eren1 saat önce anneannem hep dermiş ki...beddua alan insandan uzak durun yavrum, onlardan bir daha hayır gelmez...babası yapar evladı çeker bazen....demek beddua almış...???..allah korusun..ne günahımız varsa affetsin, evlatlarımızdan çıkarmasın..amin

Alıntı
Melike Geze1 saat önce Demek bunlar ailecek psikopat vah vah

Alıntı
Caglar Karademir34 dakika önce baba da katil oglu da yazik

Böyle zeki insanlara böyle yetenekli habercilik anlayışına sahip haberciler müstehaktır!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #212 : 18 Haziran 2016, 08:25:15 »
Yunanistan Dışişleri Eski Bakanı: Savaş Olsaydı Anamız Ağlayacaktı

Kardak kayalıkları krizi sırasında dönemin Yunanistan Dışişleri Bakanı'ndan 20 yıl sonra itiraf geldi. "Eğer savaş olsaydı, bizim tarafımızda analar ağlayacaktı" diye konuştu.

Yunan eski Dışişleri Bakanı Pangalos, "Türkler'in gücü bizden tabi ki daha üstündü. Eğer savaş olsaydı, bizim tarafımızda analar ağlayacaktı" diye konuştu. Pangalos, o dönemde ABD'nin Kardak krizi nedeniyle çıkabilecek bir savaşı durdurmak için iki ülkenin savaş sistemlerini bloke etmeye hazır şekilde kararlı olarak beklediğini söyledi.

20 YIL SONRA İTİRAF ETTİ

Aradan 20 yıl geçmesinin ardından dönemin Dışişleri Bakanı Thedoros Pangolos'tan şaşırtan bir itiraf geldi.

Yunanistan'da yayın yapan 'www.enikos.gr' internet sitesinin haberine göre TV programına katılan Yunanistan'ın eski Dışişleri Bakanı Thedoros Pangolos'tan Ocak 1996 yılından Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan Kardak Kayalıkları krizine ilişkin önemli açıklamalar geldi.

GİZLİ OPERASYONU BANA AÇIKLADI

Pangalos'un, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Richard Holbrooke'un Kardak krizinin yaşandığı o kritik 24 saatte, hayata geçirilen gizli operasyonu kendisine açıkladığını söyledi.

"ABD, BİZİM VE TÜRKİYE'NİN SİSTEMİNİ BOLE EDECEKTİ"

Pangolos, Holbrooke'nin kendisine ABD gemilerinin Türk ve Yunan gemilerini izlediğini ve elektronik olarak bloke edebilecek bir teçhizata sahip olduğunu söylediğini belirtip, "Yani iki ülkenin biri füze atmaya karar vermiş olsaydı, füzeler denize düşecekti.

Kardak'ta 1996 yılında bulunan ABD gemileri olası savaşın önlenmesi için her iki tarafın da silah sistemlerini bloke etmeye hazır, kararlı bekliyordu" dedi.

OLMAYAN BİR DONANMA İLE DİPLOMASİ YAPTIK

Olmayan bir donanma ile diplomasi yapmak zorunda kaldıklarını belirten dönemin Yunan eski Dışişleri Bakanı Pangalos, "Türkler'in gücü bizden tabi ki daha üstündü.

"ANAMIZ AĞLAYACAKTI"

Eğer savaş olsaydı, bizim tarafımızda analar ağlayacaktı" diye konuştu.

http://www.sondakika.com/haber/haber-20-yil-sonra-gelen-kardak-itirafi-turklerin-gucu-8537756/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #213 : 10 Temmuz 2016, 17:59:35 »
Abd bizim hangi silahları bloke edecekti ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #214 : 24 Ocak 2018, 16:17:13 »
YILDIRIM'DAN KARDAK AÇIKLAMASI

Başbakan Yıldırım, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kardak krizinin yıldönümü nedeniyle sorulan soruyu Yıldırım şöyle yanıtladı :"Kardak'ta 1996'da yaşanan krizi bugüne taşımak, bununla ilgili faaliyet göstermek, yeni bir kriz oluşturmak komşuluğa yakışmaz. Biz terörle mücadele ile meşgulken komşularımızın bulanık suda balık avlama hevesine kapılması hiç yakışık almaz. Bunun da hoş karşılamayız. Buna benzer bir faaliyet eğer olursa Türkiye olarak bizim her zaman tedbirimiz vardır. Hiç kimse endişe etmesin. "

http://www.hurriyet.com.tr/basbakandan-flas-zeytin-dali-aciklamasi-214-hedef-etkisiz-hale-getirildi-40720353

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #215 : 25 Ocak 2018, 12:35:07 »
Çipras'tan haddini aşan 'Türkiye' açıklaması!

Hürriyet Haber25.01.2018 - 10:01 | Son Güncelleme: 25.01.2018 - 11:40
Yunanistan Başbakanı Çipras İsviçre'de gerçekleşen Davos Forumu'nda Türkiye hakkında sert ifadeler içeren bir konuşma yaptı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda Akdeniz'in istikrarı ve göç krizine ilişkin bir tartışma toplantısında yaptı. Çipras konuşmasında Türkiye ile gerilimi arttıracak ifadeler kullandı.

Reuters'ın haberine göre Çipras, 2015 yılının başında iktidara geldiğinde Yunanistan'ın sadece en kötü ekonomik kriz ve mülteci kriziyle değil, aynı zamanda "Ege'de tahmin edilemeyen agresif askeri hamleler yapan agresif bir komşuyla" uğraşmak zorunda kaldığını söyledi.

“Avrupalı ortaklarımız Türkiye gibi ‘agresif’ komşularla yaşamanın zorluğunu her zaman takdir etmiyor” ifadelerini kullanan Çipras, 2016 yılında Türkiye ve AB arasında yapılan göçmen anlaşmasını 'zor ama gerekli' olarak nitelendirdi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/ciprastan-haddini-asan-turkiye-aciklamasi-40721061

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #216 : 27 Ocak 2018, 21:43:15 »
Yunan Sahil Güvenlik ekipleri Türk askerini görünce

Muğla'nın Bodrum ilçesi Gümüşlük Mahallesine yaklaşık 4 mil uzaklıkta olan Kardak kayalıklarına yaklaşmaya çalışan Yunan Sahil Güvenlik ekipleri Türk askerini görünce geri çekildi. Türk Sahil Güvenlik ekipleri bölgede kuş uçurtmadı.

Türkiye ile Yunanistan'ı 1996'da savaşın eşiğine getiren Ege'deki Kardak kayalıklarına yaklaşmaya çalışan Yunan Sahil Güvenlik ekipleri Türk askerini karşısında görünce bölgeden uzaklaştı. Her gün Kardak kayalıklarına yaklaşmaya çalışan Yunan Sahil Güvenlik ekipleri karşılarından Türk Sahil Güvenlik ekiplerini görünce bölgeden ayrıldı.

24 saat boyunca bölgede nöbet tutan Türk askeri Yunanlıları bölgeye yaklaştırmıyor. Kaliminos adasından hareket eden 1 Yunan sahil güvenlik botu Kardak kayalıklarına yaklaşmaya çalıştı. Kardak etrafından devriye görevi yapan Türk Sahil Güvenlik ekipleri Yunan askerini Kayalıklara yaklaştırmadı.

Bir müddet bölgede bekleyen Yunan askerleri daha sonra bölgeden ayrıldı. Türk sahil güvenlik ekipleri ise Kardak etrafında nöbetlerine devam etti. Olası bir sınır ihlali için Kardak’ın etrafından devriye atan 1 Türk sahil güvenlik botu kayalıkların etrafından kuş uçurtmadı.

http://www.milliyet.com.tr/turk-askerini-gorunce-geri-gundem-2598957/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #217 : 28 Ocak 2018, 14:59:10 »
Yunanistan Savunma Bakanı'na Kardak hüsranı...

Hürriyet Haber
28.01.2018 - 12:26 | Son Güncelleme: 28.01.2018 - 14:23
Kardak'a çelenk atmak için Yunan hücumbotu ile gelen Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos Kardak'a yaklaştırılmadı. Yapılan ikazın ardından Yunanistan Heyeti, gerginlik yaşanmadan Türk karasularını terk etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Sahil Güvenlik Komutanlığımız gereğini yerine getirmiştir" dedi. Konuyla ilgili olarak TSK'dan yapılan açıklamada ise, "Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin ve milletimizin uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatlerini azim ve kararlılıkla korumaya devam etmektedir" denildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Kardak bölgesine çelenk atmak üzere Yunan hücumbot ile gelen Yunanistan Savunma Bakanı Kardak'a yaklaştırılmadı. Herhangi bir gerginlik olmadan yapılan ikaz üzerine Yunanistan Heyeti Türk karasularını terk etti.

Yunanistan Savunma Bakanına Kardak hüsranı...

TSK AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili olarak TSK'dan da bir açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"28 Ocak 2018 tarihinde saat 11.30 sularında Yunan Deniz Kuvvetlerine ait Nikiforos karakol gemisi ve LS-70 numaralı sahil güvenlik botunun, Kardak Adaları bölgesine girme girişimi Türk Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca önlenmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin ve milletimizin uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatlerini azim ve kararlılıkla korumaya devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

KILIÇDAROĞLU'NA 'GEL DE AL' DEMİŞTİ

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un adı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaşadığı tartışmayla gündeme gelmişti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "Yunanistan'ın Ege adalarının 18'ini işgal ettiğini" dile getirmiş, Yunan Bakan Kammenos da Sparta Kralı Leonidas’in MÖ 480 yılında Thermopile geçidinde teslim olup silahlarını bırakmasını isteyen Pers komutan Serhas’a söylediği “Molon lave” (Gel de al) sözüyle yanıt vermişti. Yunan Savunma Bakanı “Cevabımız gel de al’dır. Yunanlar öyle öğrendik. Tarihimiz bunu öğretiyor” demişti.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un "Adaları gel de al' yorumuyla ilgili CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Yunanistan Savunma Bakanı bana cevap verdi, 'Gel de al' diyor bana. 2019'da geleceğim, o adaların tamamını alacağım. Bunu niye söylüyorum? Bir dönem bunlar Kıbrıs için de söylüyorlardı 'Gel de al.' diye. Rahmetli Ecevit ne yaptı? Çıktı ve gitti aldı. Bitti o kadar" diyerek tartışmaya noktayı koymuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/yunanistan-savunma-bakanina-kardak-husrani-40724015

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #218 : 28 Ocak 2018, 15:05:41 »
Bu konudaki görüşlerimi tekrar ediyorum. Bazıları veri tabanıa saldırıyla silindirler. Şımarık yunan her zamankş gibi niyetini ortaya koyuyor. Özellikle terörle mücadele ettiğimiz şu dönemde bu tip iğrenç davranışlarını daha çok görebiliriz. Geçenlerde Yunan başbakanı Keçi Adası'nda şov yaptı.

Yapılacak şey çok basit!
Karasularımıza giren Yunan gemilerine önce uyarıda bulunmak, sonrasında uyarı ateşi açmak ve sonrasında karasularımıza gömmek.
Açık ve net bir şekilde karasularımızı ihlal eden yunan deniz kuvvetlerine ait unsurları VU-RA-CAK-SI-NIZ!
Bunun bir çocuk oyunu olmadığını, Türkiye'nin bu konudaki kararlılığını, Yunanistan'ın Türkiye ile aynı siklette olmadığını öğrenmeleri lazım ki böyle saçmalıkları bırakın yapmayı, akıllarına bile getiremesinler!

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #219 : 29 Ocak 2018, 13:12:29 »
kırk yıllık Yanni olur mu Kani....

Ne demiş Atatürk

Biz Yunanlılarla  Barış İçinde yaşarız ama Bizim onlardan daha güçlü (Askeri,Siyasi ve İktisadi) olmamız kaydıyla...

Yorgo her zamanki yorga Allahı var adamlar şaşırtmıyor...