Gönderen Konu: Çin’den bilişim alanında yerli çözüm  (Okunma sayısı 3618 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kosavalı1989

  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 302
  • 0
Çin’den bilişim alanında yerli çözüm
« : 19 Mayıs 2009, 18:43:03 »
Çin Halk Cumhuriyeti, devlet envanterindeki tüm hükümet ve orduya ait yüzbinlerce bilgisayarını, güvenlik amaçlı yerli yazılım ve işlemci ile donatıyor.
Yeni işletim yazılımı yanında, yine tüm bigisayarlara sanal saldırılara karşı daha güvenli özel mikroçip ve işlemci de takılıyor. ABD yetkili çevrelerinden Washington Post gazetesine sızan haberlere göre, ABD’nin sanal savunma/saldırı bigisayar uzmanları genelde Windows, Unix ve Linux tabanlı yazılımlar üzerine eğitim aldıklarından dolayı, Çin’in işletim sistemi stratejik bir sanal sorun teşkil ediyor.

Ayrıca ABD’nin Microsoft kaynaklı yazılımları yanında, yine ‘Open-Source-Software’ ve diğer batı kaynaklı yazılımların, ’savaş zamanında’ saldırıya karşı arka kapılarının açık ve güvensiz oldukları dile getiriliyor.

Özellikle son yıllarda, Çin ve Rusya’dan gelen bir çok sanal saldırının, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’nun bilgisayar ağ sistemi de dahil olmak üzere başarıyla gerçekleştirildiği dile getiriliyor.

Burada mizahtan öteye bir tek ABD bankalarının bilgisayar sistemlerinin bu tür sanal Çin saldırılardan çekinmedikleri de vurgulanıyor. Bunu sebebi de teknolojik değil. Zira ABD bankalarında en çok yatırımı bulunan yabancı ülkelerin başında Çin yer alıyor.

http://www.savunmasanayi.net/cinden-bilisim-alaninda-yerli-cozum/cinden-bilisim-alaninda-yerli-cozum/