Gönderen Konu: Nükleerde sona geldik  (Okunma sayısı 35625 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
Ynt: Nükleerde sona geldik
« Yanıtla #50 : 18 Mayıs 2021, 21:39:27 »
Nükleer enerji istemeyrük.

Ucuz ceryan  isterük.

Nükleer araştırma istemeyrük.

Saman isterük.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #51 : 18 Mayıs 2021, 22:18:53 »
Nükleer enerjiye EVET. Öncelikle enterkonnekte şebekenin (elektrik dağıtım şebekesi) istikrarlı olması için nükleer santral gereklidir.

Herhangi bir ülke için, gereken enerjinin büyük kısmının 21. yüzyılda rüzgar ve güneş santrallerinden üretileceğini düşünüyorum. Yüksek kapasiteli ve ucuz pillerin gelişmesi bunu mümkün kıldı.

Ama yine de nükleer santral ve nükleer enerji üzerine pratik yapmak, şebeke istikrarı bir tarafa, bir ülkenin ve özellikle Türkiye'nin hayatta kalmasını garanti etmek açısından lüzumlu.

Çünkü belli başlı politik hasımlarımızın hepsi aslında birer nükleer güç. Onların bildiklerini biz de bilmeliyiz. Nasıl ki füze teknolojisini bilmeyi istedik ve öğrendik, nükleer teknolojiyi de aynı şekilde bilmeliyiz ve bileceğiz!

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 18 Mayıs 2021, 23:06:07 »
Deniz dalgası santralleride başarılı bir yaklaşım  gibi duruyor... hele 3 tarafı deniz olan bir ülke için özellikle irdelenmelidir....

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 18 Mayıs 2021, 23:33:39 »

Ucuz ceryan  isterük.

Saman isterük.
onlar olunca ucuz mu olacak o dediklerin?  Mesela doğalgaz bulundu ya sen doğalgaz fiyatlarının düşeceğini falan mi sanıyorsun? Yada nükleer santral kurulunca elektrik fiyatı mi düşecek? Yapilan nükleer santrali ruslar yapıyor ve belirli bir yıl devlete elektriği ruslar belirli bir fiyat karşılığında satacak. Ve benim devletim ruslardan parayla aldığı elektriği bana ucuza verecek öyle.mi ? Sen cidden yabancı ülkede yaşıyorsun

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #54 : 18 Mayıs 2021, 23:46:35 »
Deniz dalgası santralleride başarılı bir yaklaşım  gibi duruyor... hele 3 tarafı deniz olan bir ülke için özellikle irdelenmelidir....

Deniz dalgası değil de boğaz akıntılarına türbin koyup test eden görmüştüm. 1 yıl test edeceğiz diyordu ama prosedürlerine çok yetebilecek bir şirket de değildi. Daha geniş bir fizibilite gerekiyordu. 

Güneydoğuda güneşli gün sayısı ve tarımsal olmayan atıl arazilerin çokluğunu düşününce güneş tarlası için potansiyel yüksek. İspanyada büyük alanları böyle kapattıklarını görmüştüm.

Özellikle boğazlarda denizde ÇED ile ilgili raporun çok hassas olması şart. Türbin gürültüsünün hayvanlar üzerindeki etkisi halen net değil. Kuzey güney aksında göçen bu balıkların üremesine ket vurursak çok daha büyük bir zarara gireriz. Kanalistanbulun bile bu konuda çok incelendiğini sanmıyorum.

Rüzgar enerjisinde yatırımdaki en büyük pay halen bizim üretmediğimiz türbinlere gidiyor. Yerli araba yerli uçak yerli vs gibi türbin ve güneş hücreleri üzerine üretime geçilmeli. Tübitakın ar-ge yapıp da üretim lisansını şirketlerimize satabileceği bir çalışma belki. 

Nükleer ise evet disiplinsiz bir ülke olarak bizde riski yüksek ama bir o kadar da atom çalışmaları ve nükleer enerji üzerine tecrübe edinmek için gerekli.

Haa bunlar olunca faturalar düşecek mi?! Bu da ülkenin yönetimiyle ilgili ayrı bir sorun. Hiç bu kadar şirket odaklı bir ülke olmamıştık. Pandemiden dolayı yemek üzerinden alınan KDV düşürüldü mesela ama ben geçen sene 15₺ olan kebaba şimdi 20₺ veriyorum.  Vergi indirimini bize yansıtmadılar ve kuryeli satış yapan gıda şirketleri parayı vurdu gibi. (Onlara sorsan onlar da şikayetçidir) 
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2021, 23:49:40 Gönderen: ACE »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #55 : 19 Mayıs 2021, 03:35:36 »

Ucuz ceryan  isterük.

Saman isterük.
onlar olunca ucuz mu olacak o dediklerin?  Mesela doğalgaz bulundu ya sen doğalgaz fiyatlarının düşeceğini falan mi sanıyorsun? Yada nükleer santral kurulunca elektrik fiyatı mi düşecek? Yapilan nükleer santrali ruslar yapıyor ve belirli bir yıl devlete elektriği ruslar belirli bir fiyat karşılığında satacak. Ve benim devletim ruslardan parayla aldığı elektriği bana ucuza verecek öyle.mi ? Sen cidden yabancı ülkede yaşıyorsun

Yanlış bir şey mi dedim?

Saman isterük ya?

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 19 Mayıs 2021, 08:10:24 »

Ucuz ceryan  isterük.

Saman isterük.

Yanlış bir şey mi dedim?

Saman isterük ya?
alinti yaptigim yorumunda nükleer santral istemeyiz ama ucuz elektrik isteriz gibi halkla dalga geçen bir üslubun vardı. Bende nükleer santral daha doğrusu nükleerin her türlüsüne karşıyım nükleere bakış açım sizinkinden farklı ve 10 farklı daldan vergi ödediğim icin nukleer olmasa dahi devlet bana o ucuz elektriği sağlamak zorunda. Yine diyorum lütfen bu ülke hakkında bu ülkenin cefasini çeken konuşsun avrupanın sefasını sürüp avrupayı eleştiren kitle değil
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2021, 08:12:25 Gönderen: Hornet »

Çevrimiçi serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 19 Mayıs 2021, 08:25:54 »
Japonya,Almanya vb. nükleerden vazgeçti. Bu ülkelerin enerjiye ihtiyacı yok , bizim var demek ki ... İlginç bir yaklaşım...

Japonya başbakanı geçen günlerde , Türkiye 'ye nükleer enerjiyi önerdikleri için özür diledi...Daha ne desin adam , harakiri yapacaktı nerdeyse...

Nükleere HAYIR...Tabi 3.Dünya ülkesi vatandaşıyım ben kardeşim doğa,insan hayatı önemli değil diyorsanız o başka...

Nükleer enerji diyenle dalga geçiyor bütün Dünya , siz nükleer enerji diyorsunuz hala ;)

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #58 : 19 Mayıs 2021, 10:24:23 »
Biraz istatistiklere baktım. Nükleer enerjide Asya da Çin den sonra en büyük kullanıcı Japonya.

Gelişmekte olan ülkelerin için enerji çeşitliliği ve arz güvenliği hayati bir mesele. Gelişmiş ülkeler bu işi çözdüğü için edebiyatını yapıp duyarga basmaları kolay. 3 gün elektrik kesilse görürüm nükleere hayır diyenleri. İlla doğa ve sağlık deniliyorsa hormonlu tohum ile dünya genelindeki radyoaktif dalgalara çözüm bulsunlar.

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimiçi serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #59 : 19 Mayıs 2021, 11:02:21 »
Gelişmiş ülkelerin izlediği sırayı mı izlemek gerekiyor?

Ne yani çaputtan gövdeli , ahşap iskeleti uçak yapmadan , titanyum gövdeli uçak yapamayacak mıyız? :D

Bu bizim İlk yerli otomobilimiz diye Togg , elektrikli olmasın illaha  kömürle çalışan buharlı otomobil mi olsun? :D

Dünya daha temiz,güvenli enerji kaynakları buldu , bunların birim maliyetleri iyice azaldı  diye sevineceğimize , eskiyi kullanmadan bunları kullanmayın diyen enerji lobilerinden yana taraf tutuyorsunuz...

İnsansız sistemlere niye geçtik savunma sanayinde? Gelişmiş ülkeler insanlı sistemler sorununu çözdü biz daha çözemedik o halde öncelikle insanlık sistemlere devam diyor muyuz?

Kaynağımız sınırlı ; bu sınırlı maddi kaynaklarımızı geleceğin teknolojilerine,  temiz-güvenli enerjiye mi  yatıracağız , 1960'ların nükleer teknolojilerine yatırım yaparak mı  harcayacağız?
Nükleer enerjiye HAYIR ,temiz enerjiye EVET

Eski Japonya Başbakanı Naoto Kan: Türkiye'ye nükleer enerjiyi tavsiye ettiğim için pişmanım, utanç duyuyorum....
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2021, 11:03:52 Gönderen: serkan1976 »