Gönderen Konu: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ  (Okunma sayısı 109256 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uzasem06

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
« Yanıtla #10 : 10 Temmuz 2018, 13:12:35 »
ATAK 2 Anda kendi üretim Motorla gelir. Yoksa bir ise yaramaz ve de problemli olabilir.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 11 Temmuz 2018, 08:48:41 »
Bir de aklımda şöyle bir fikir var, özellikle Atak'ın topu için. Bu bizimkilerin yaptığı akıllı 35 mm parçacıklı mühimmat (ATOM) aslına bakarsanız bir nevi aktiv koruma sistemi! Hani şu Rusların çift namlulu BTR leri varya bir 30m bir 100mm kombinasyonlu. ATAK'ın topuna paralel 30-40 mermi kapasiteli 35 mm namlu taksalar. Sinyal aldımı otamatik dönsün o yöne aktiv koruma yapsa mesela. İtkili mühimmatlarla daha da vuramazsın ATAK'ı. Yada 20 mm yi hepten 35 mm ile değiştirseler. Mesela mesela...
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2018, 08:49:41 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 23 Temmuz 2018, 11:56:17 »
Benim atak-2 helikopteri ile 10 tonluğun evrimi ile ilgili fikrim şu şekilde. Tabi bu benim kişisel fikrim ;

Bence bu tonaj artırımı kesin bir stratejik karar yüzünden oldu. Nasıl ? Atak I biliyorsunuz ki alınan yabancı bir gövdeyi o anki acil ihtiyaçtan yeni bir motor ve yerli alt sistemleri biraz üstüne bir nevi yamayarak yerleştirilmiş bir nevi modifiye edilmiş yamalı A-129 İnt' idi. Görece kısa bir proje takviminde bu iş oldu .

Ancak Atak-I de bazı olmamışlıklar vardı . Direkt olarak helikopterin performansını ve bütünlüğünü etkileyen neydi bunlar ;

- Flir'in ters yerleştirilememesi oluşan görüntü açısı sıkıntısı

- Helikopterin topunun gövde altına alınamaması ve mühimmat kapasitesinin az olması

- Mildar'ın silah istasyonları dışında bir yerlerde konumlandırılamaması.

- Helikopterin topunun 30 mm olması (kimileri de 20 mm'yi seçti)

- Aviyoniklerin helikoptere yama eklinde dışsal yerleşimi

- 3. silah istasyonu veya kanat ucu silah istasyonu olmaması.

- Helikopter'in yabancı kaynaklı motorundan oluşabilecek ihracat endişeleri.

İşte Atak-2  bütün bu olmamışlıkların 2 si dışında (30 mm ve 3. silah istasyonu) ki bunlardan biri kişisel seçim çözüldüğü olmuş ve komple bir helikopter olarak planlanmış gibi . Gibiydi. Ama burada bana göre bir fikir değişimi oldu ve bence güzelde oldu.

Peki bu fikir değişimi neden oldu ? Bana göre bunda Polonyanın italyayla olan a-129 üzerinden geliştirilecek yeni helikopterinin etkisi büyük. Çünkü kafadan T-129'un rakibi olabilecek bir helikopter ve arkasında italya kullanıcı olarak bulunabilir ve Polonya ver ve en önemlisi Polonya'daki sikorsky altyapısınıda düşününce Abd var. Alıcı ülkeler için büyük güvence. Tabi tai bunu bizim gibi geçen hafta açıklanınca hemen düşünmemiştir uzun bir süredir değerlendiriyordur.

Yeni plan nedir ? Bence Atak 2 yi ağırlaştırıp tamamen Apache sikleti Ağır Taarruz Helikopteri haline getirmek. Neden ?

Hafif- Orta siklette Atak-I ve önceki plandaki Atak-II'nin rakiplerine bakınca batı bloğunda cobra, tiger, Z-10(modifiyeyle satabilir erdoğan helikopterindeki modelle), Hal lch, A-129'un Polonyalı versiyonu, Rooivalk.

6 tane rakibi var.

Peki 10 ton Ağır siklette batı bloğunda rakibi kim olacak ? Sadece Apache evet apache. Devasa maliyetleriyle her ne kadar yenilensede ilk uçuşunu 1975'te yapmış apache.

Bu Atak-2 demonstrasyonda gördüğümüz yeniliklere 2 tonluk yeni farkla ne eklenebilir ben söyleyim ;

- 30 mm top ve daha ağır mühimmatı,
- 1400 shp olarak düşünülen motorun yerine düşünülen motorların ek ağırlığı.
- Daha güçlü motor için yeni rotor ve pervane tasarımı ve bunun ek tasarımı ve bu tasarım sayesinde mildarın longbow gibi tepede taşınabilir tarzda taşınması.
- Daha fazla menzil için daha fazla yakıt kapasitesi.
- Arttırılmış balistik koruma.

E tabi bu 12 tonluk canavarı kimse tei nin ts1400'ünün taşıyabileceğini düşünmesin. Ts-1400 yeni üretilecek veya ihraçlarda Atak I lere takılabilir ama Atak-2'nin bu yeni yüzüyle uçabilmesi için şu an lisansaltı üretilen T-700 motorundan başka alternatifi yok gibi arkadaşlar. Ha ben yine bu T-700 motoru alternatifi yerli bir motor fikrinin düşünüldüğünede ihtimal veriyorum onuda altta anlatacağım.

Gelelim 12 Tonluk Genel Maksat Helikopterine ;

Bence bu helikopterin 10 dan 12 tona yükseltilmesinde Atak-2'deki değişim etkili olmuş olabilir.  Normalde taşıma kapasitesi ve ağırlığı itibariyle Cougarların direk yerine düşünülebilecek bir helikopterken bir değişime gidildi.  Bunun altındaki fikirde şu olabilir. Madem Atak-2 ye t-700 koyacağız ve ilerde bu helikopterin ihracatı ve üretiminde kısıtlama yaşamamak için T-700 lisansaltı üretimi ve Tei Ts-1400 üretiminden kazanacağımız tecrübelerle T-700 eş değeri bir motor yapacağız en baştan bu helikopteri daha ağır tasarlayıp t-700 gibi güçlü bir motor takalım ve helikopterin harici askeri araç taşıma kabiliyetini arttıralım.Zaten T-70 gibi o kadar yatrım yapılan bir proje varken eş değerini yapmak imkansız. Keza biz t-70 satışından da pay alacağız.

Keza bence kuvvet chinookların askeri araç taşıma kapasitesini bayağı sevdi ve etkilendi.

Tabi böylece taşıma helikopterlerinide bir siklet sınıflandırmasında tam yerine oturtmuşta olacağız. Buna ek sadece 2 tonluk farkla t-70 den 1.5-2 kat asker taşıyacağız ki bizim gibi süper güç olmayan bir ülke için büyük nimet. Kısaca sınıflandırma şöyle oluşucak.

Çok Hafif Sınıf GMH = 3 tonluk bir proje varmış sanırım Waffta dediklerine göre.
Hafif Sınıf GMH = 6 Ton T-625
Orta Sınıf GMH = 10 Ton T-70 ( T-700 eşdeğeri motoru ve 12 tonluk helikopter ile t-625 yaptığımızda bu helikopterin eşdeğerini yapmamamız için hiçbir neden yok.)
Ağır Sınıf GMH = 12 tonluk Milli GMH
Çok Ağır Sınıf GMH = Chinook.

Benim tahminime göre olay budur.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #13 : 23 Temmuz 2018, 12:23:01 »
Peki niye 30mm olmaliymis top?

Artisi ne? Eksisi ne?

Simdi Apache'de 30mm top var diye bunun ideal olani oldugunu dusunuyor bazileri, ki Apache dizayn edildiginde CIRIT benzeri ucuz yonlendirilir roketler yoktu adamlar hafif zirhlilarda pahali ATGM kullanmamak icin agir topu secti.

Bir hafif zirhlilara karsi olan avantaji zaten CIRIT roketi ile ortadan kalkti, niye 30mm olsun peki?

Ben sadece dezavantaj goruyorum, daha az muhimmat, menzil CIRIT kadar yok, helikopteri geri tepmesi ile daha cok sarsar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #14 : 23 Temmuz 2018, 12:38:06 »

Hafif- Orta siklette Atak-I ve önceki plandaki Atak-II'nin rakiplerine bakınca batı bloğunda cobra, tiger, Z-10(modifiyeyle satabilir erdoğan helikopterindeki modelle), Hal lch, A-129'un Polonyalı versiyonu, Rooivalk.

Bu cümleyi, özellikle de koyu renkli kısmı anlamadım!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 23 Temmuz 2018, 13:00:18 »
Peki niye 30mm olmaliymis top?

Artisi ne? Eksisi ne?

Simdi Apache'de 30mm top var diye bunun ideal olani oldugunu dusunuyor bazileri, ki Apache dizayn edildiginde CIRIT benzeri ucuz yonlendirilir roketler yoktu adamlar hafif zirhlilarda pahali ATGM kullanmamak icin agir topu secti.

Bir hafif zirhlilara karsi olan avantaji zaten CIRIT roketi ile ortadan kalkti, niye 30mm olsun peki?

Ben sadece dezavantaj goruyorum, daha az muhimmat, menzil CIRIT kadar yok, helikopteri geri tepmesi ile daha cok sarsar.

Nutuk üstad ben oraya isteyenler var diye yazdım. Ancak ben 30 mm isteyenlerdenim onuda belirteyim. Apache de kullanılıyor diye isteniyor demişsiniz de dünyaya baktığımızda Ağır Taarruz Helikopterleri arasında Rooivalk dışında 20 mm kullanan yok ki onunda özel  nedenleri var. Onun dışında Apache ,tiger,ka-50, mi-28 hep 30 mm kullanıyor.

Onuda geçtim Dagr programı 2005 de başladı ikri düşüncesi ve bilinirliği muhtemelen daha öncelerden düşünülüyordu. O halde 2003 de kullanıma giren ve devamlı farklı versiyonları yapılmış tiger'da neden 30 mm kullanılmış 20 mm'li versiyon 4 ülke tarafından tercih edilmemiş ?

Ben objektif bir insanım. 30 mm'nin kötü yanları var mı ?  Var. Nedir 20 mm ye göre saçılımı fazladır. Hava hava kullanımında 20 mm daha hızlıdır.  Ancak saçılım konusunda zaten etki alanı çok geniş bir mühimmat 30 mm saçılımı sıkıntı değil. Hava hava içinde burun topu kanat altında stinger varsa bence fazla fantezi.

Ha faydaları nedir ?

- Patlama alanı daha fazla ve etkili bir mühimmat.

- Cirite göre daha hesaplı olabilir.

- En önemlisi kanat istasyonlarını ciritle işgal etmeye gerek yok. Bunlar tank avcısı Ağır Taarruz helikopterleri fazla fazla anti tank taşıması bekleniyor.

Ayrıca bu konuda endişelenmene gerek yok üstad. Keza Atak-2 muhtemelen bizde Atak-1 lerle kol halinde omuz omuza görev yapacak. Yani ciritli ve 20 mm li bir Atak-1 Atak-2 tanklarla ilgilenirken hafif hedefler ve piyade ile ilgilenebilir.

Envanterdeki tek saldırı helikopteri olacak olsa 20 mm tercih sebebi olabilirdi.

Saygılar....

Bu cümleyi, özellikle de koyu renkli kısmı anlamadım!

Üstad Rusya nasıl ka-50'yi erdoğan ismiyle batı bloğu için modifiye edip sunmuştu . Çinilerde z-10 için böyle bir şey yapabilir. Ha rusyada yapar diyebilirsiniz . Böyle bir helikopter teknoloji transferi arayan ülkeler tarafından tercih edilebilir. Ancak o konua ruslar biraz katı . Çinliler daha esnek. Çin daha ciddi bir rakip potansiyeline sahip.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #16 : 23 Temmuz 2018, 13:10:14 »
Bu konuda standartların dışına çıkmayı düşünürler mi acaba? Farklı ve yenilikçi bir tasarım ortaya koysalar! Aşağıdaki gibi mesela...

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5649.0

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #17 : 23 Temmuz 2018, 14:26:13 »
Uçma sky, böyle bişeye daha epey zaman var,sen de bal gibi biliyorsun :)

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #18 : 23 Temmuz 2018, 15:13:08 »
Yalnız kim yaptıysa bu ''oyuncağı'' darpa'da falan görevli galiba. Çocuğuna oyuncak tasarlarken bilimsel rotadan şaşmamış.

Şunun bir adım ötesi olmuş  ;D

https://www.youtube.com/watch?v=jUrpz752P1Y
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 23 Temmuz 2018, 15:13:41 »