Gönderen Konu: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu  (Okunma sayısı 90217 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu
« Yanıtla #20 : 12 Mart 2019, 15:04:33 »
Sav/Önerme ;

" Gemi ve denizaltılarda kullanabileceğimiz mini nükleer reaktörler geliştirmeliyiz."

Neden ?

1-) Bu reaktörlerin geliştirilmesini ilk olarak nükleer güç sahibi olmakla eş tutmayalım. İkisi farklı durumlar. Brezilya'da denizaltıları için reaktör alacak mesala . Uluslararası baskıdan korkmayalım.

2-) Şimdiye kadar genelde denizaltılarda kullanılan bu teknolojiyi okyanus ülkesi değiliz, nükleer güç değiliz, çok ses çıkartıyorlar, maliyetliler vs. diye gereksiz gördük.

3-) Ancak geldiğimiz nokta'da bu tarz bir sistemi geliştirmek bizim için artık kaçınılmaz. Çünkü artık kendi donanma teknolojisini üreten bunu pazarlamaya niyetlenmiş ve bu tip işlerle uğraşan ülkelerle hasımlaşmış durumdayız.

4-) Ve bu durumda donanma ile ilgili gelişmeleri takip edip geleceği görüp şimdiden çalışmalara başlamamız lazım. Bu yüzden geleceği planlamak lazım.

5-) Şu an görünen, gelecek gemi konuşlu süpersonik/hipersonik seyir/anti-gemi füzeleri , lazer ciws'ler ve em railgunların devri. Biz nükleer denizaltı kullanmayız deme gibi bir lüksümüz var bu yüzden idealab vs. uğraşıyoruz zaten ama ileride gemilerimize  lazer ciws, railgun takmayacağız gibi bir lüksümüz yok. Bunlardan feragat eden zaferden feragat eder.

6-) Gelişmiş anlamda işler bir railgun'a ve lazer ciws'e sahip olmak için o gemide yerleşik ciddi bir elektrik gücü olması lazım. Bunu gas türbin motorlarıyla sağlamak zor. Bu yüzden bizim 30-50 MW civarlarında gerektiğinde 2 adet kullanabileceğimiz ergonomiklikte ki böyle bir şeyi biz denizaltılarda da kullanabiliriz.

Nasıl ?

7-) Böyle bir şeyi geliştirmenin ne kadar kolay veya zor olacağına dair bir fikrim yok. Ben işin Donanma Planlaması ile ilgileniyorum. Ama Tübitak bünyesinde Atom Enerjisi Kurumu ile işbirlikli gizli bir proje başlatılabilir. Yakıt çubukları konusunda rusya veya çin ile mevcut yapılacak nükleer tesislerin atıkları üzerinden bir çalışma yapılması değerlendirilebilir.

Kısaca böyle bir şeye ihtiyacımız var. Tf-100'de 2030+ yıllarda yerleşik bir railgun, lazer ciws ve süpersonik anti- gemi füzeleri taşıyor olması ve tf-2000'lerinde bu konseptin eklenebileceği şekilde tasarlanıp üretilmesi bizim için çok akıllıca ve mükemmel bir senaryo olurdu.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 04 Mayıs 2019, 23:20:32 »

İdef Sonrası Türk Deniz Kuvvetlerinin Gelecek Projeksiyonu İçin İlk Değerlendirme Ve Güncelleme Yazısı

+ Donanma için güzel bir fuar oldu. Bize birleştirmemiz için bir çok parça verildiğine inanıyorum.

+ Tf-2000 ile başlayalım isterseniz. Devasa bir gemi. 166 metre ve 7000 ton ama bence bu 7000+ çünkü bu tonajda bir geminin bu kadar uzun olmasına gerek yok. Tabi böyle olmasının bir kaç nedeni olabilir.
1- Geminin Oceangoing denilen uzun süre okyanusta bağımsız görev yapması beklenen tarzda bir gemi olmasından dolayı olabilir.  Standart tonajı Türkiye sahillerinde Hava savunma yapmak için yeterlidir ancak Aden körfezinde görev yapmak için değildir. Ek personel bunların ihtiyaçları ve menzil için ek malzeme yakıt vb. gerekir buda ek tonaj demektir.
2- Gemi gelecek geliştirmeler için uzun tasarlanmış gibi duruyor. Bacaların arkasında ek lazer ciwsler için yer var . Ha keza burunda elektro manyetik top için müsait. Farkettiyseniz burun vls'leri yanal koulabilecekken dikey konulmuş.  O yanallaştırılırsa daha sonraki bir modernizede Emt baştopunada çok kolay yer çıkar gibi. Tabi bu geliştirmeler hep ek tonaj.

Kısaca geminin tonajının 9 bin tonlara çıkabileceğini düşünüyorum. Tf-2000 bir Muhrip ama bence bizim gibi bir ülke için Kruvazör olarak nitelendirilmesi gereken bir gemidir.Amerika için benzer boyut ve tonajdaki bir gemi olan Belknap kruvazörse buda öyledir.  (90-100 Korvet, 110-130 metre Fırkateyn, 140-150 metre Muhrib, 160+ Kruvazör bence. )

+ Bir başka konuda Tf-2000'nin sayısı tabelada 7 yazıyordu ama ben bu geminin sayısının 8 olacağını düşünüyorum. Çünkü büyük ihtimal bu sayı seri üretilecek gemi sayısını anlatıyor. Prototip olarak donanma tershanesinde üretilecek olan prototip Tf-2000'i katmamışlar. Buna ek üretim yılının 2027 yazmasıda buna örnektir. Çünkü Tf-2000'in inşaasına 2021-2022 gibi çafrad Faz-2'nin tamamlanmasıyla başlanacağı söyleniyordu. Son olarak şu an hatırlamasam da bir kaç dergide 8 sayısı ciddi anlamda geçiyordu.

+ Şimdi bu 8 sayısı bize çok şey anlatıyor. Çünkü 8 Hava Savunma Gemisi demek onun en az 2 katı 16+ Asw/Asuw veya Genel Maksat Fırkateyni demektir. Şimdi diyebilirsiniz hava savunma amacı kullanılan 8 gabya ve Genel maksat 8 meko  nasıl oluyor o zaman diye. Eğer savaş gemilerinizi kendiniz eliştirip donatıp üretemiyorsanız oluyor. Çünkü gemilerin kapasitesi, sayısı ve maliyetleri yabancı şirketlere bağlı oluyor. Veya ikinci el olarak ne varsa onu alıyorsunuz. Ancak bu yeni dönemde kendi planlamamızı yapmakta özgürüz.

+ Ben artık donanmada şu sınıfın yerine şu gemi diye mantıkta bir strateji izlediğini düşünmüyorum. Çünkü 6 adet burak yerine alınan 4 adet milgem veya 8 adet gabya yerine 4 adetle rahatça yeri kapatılabilecekken 8 adet sipariş edilecek Tf-2000. Yeni dönem bence korunması gereken 2 Lhd ve Türkiyeyi denizden korumak için gereken minimum Tf-2000 sayısı üzerinden şekillenecek. 4 adet Türkiyeyi korumak için 2 adette 2 lhd için 2 adette yedekleme veya Lhd'ye ekstra destek amaçlı veya Doğu akdeniz için olabilir.

+ Uzun dönemde donanma yüzey filosu 8 HSH Muhribi, 16 GMH Fırkateyni, 4 DSH Korveti üzerine şekillenecek gibi. Muhrib ve Korvetin muhteviyatı Malum. Ancak GMH gemileriinin muhteviyatı nasıl olacak göreceğiz. Ancak benim beklentim. 8 adet İ sınıfı ve 4 adet Tf-2000 dizaynının 2 Emt Toplu (öndeki vls leri kaldırıp) ve lazer silahlı kara saldırı ağırlıklı versiyonu ve 4 adette açık deniz filoları ve Lhd'yi korumak içinde hızlı bir anti denizaltı gemisi lazım . Bunun içinde ilk aday bence Tf-4500. 40 knot gibi deli hızlara çıkabiliyor menzil ve tonajı derin denizler için yeterli. Stm Tf-2000 ve milgem'in tasarımında büyük rolü olan bir şirket olarak bunu planlamış olabilir.

+ Halihazırdaki İ sınıfı radarıyla bizi üzse de  kağıt üstünde iyi ancak bir konu var oda kendinden daha çok tonaj ve boydaki gemilerle benzer menzillere sahip olsada gemiyi derin ve uzak sularda uzun süre etkin tutacak boyutları olduğunu düşünmüyorum. Ek personel, lojistik için yer yok gibi. Ama güzel bir Akdeniz fırkateyni o ayrı. Aselsan İ sınıfı için yeni bir radar geliştiriyor. 8 geminin son 4 gemisi bu radarlı olur ilk 4 gemide bunu yarı ömür modernizesinde alır diye düşünüyorum.

+ Envanter bana göre 8 Tf-2000 HSH, 4 TF-100, 4 TF-4500,  8 İ sınıfı GMH, 4 Milgem olabilir. Hava savunma gemisinin iki katı Genel Maksat ve/veya Asw Asuw odaklı fırkateyn kulanma işlemi çok yaygın bir teknik.  Mesela ingilizler 6 adet Type 214 HSH'lerine 5 adet Type 26 ve 6 adet type 31  ile eskort etmeyi planlıyorlar. Fransızlar 2 adet horizon ve 3 adet Fremm HSH gemisine 5 Fremm ve 5 Belharra sınıfı ile eskort edecekler. Ellerinde 6 adette Uzun menzilli korvet diyebileceğimiz Floreal sınıfı var ama onların başlarına tebelleş oldukları eski sömürgelere yönelik özel bir rolü var. Korvet diyebiliriz o yüzden ona. İtalyanlar ise 2 Horizon, 2 Duran Dela Penna  4 adet PPA Full dedikleri HSH gemilerini 4 adet PPA Light + 10 adet Freem ile eskortlayacaklar. 8 adette PPa light dedikleri bir korvet projeleri var. Duran De la Pennalarıda büyük ihtimal 2 adet AAW konfigürasyonda Fremm ile değiştirecekler. Bu yüzden bizde de 8-16 dengesini beklemek mantıksız değil.

-------------------------------------

İşin denizaltı boyutunu daha sonra değerlendirmek lazım.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 05 Mayıs 2019, 00:27:02 »
Hocam, ingilizler 8 adet Type 26, 5 adet Type 31 olacak. Ve Type 31 250, 300 milyon sterlin olacak. Istanbul clas ile benzer gemi. Aslında 13 Type 23 yerine 13 Type 26 koyacaklardı ama maliyet fazla olduğu için 8'e indirdiler. Gemi platform sayısı azalmasın diyede 5 adet Type 31 üretilecek. Type 31'lerin misyonu zayıf. Camm savunma sistemi olacak. Bizim Istanbul clas ile aynı.

Bizde de bana göre benzer yapılanma olacak bana göre.
7 TF-2000, 7 TF-100, 4 i-Frkateyn. TF-100'ler Gezgin kabiliyetli olur. Istenildiği zaman Hava savunma füzeleri dahil edilebilir. Çok maksatlı yani. Ben 2. Bir i sınıfı olacağını hiç zannetmiyorum. 4500 Tondan aşağıya gemi üretilmez kolay kolay. Kuvvet büyük tonajda gemi istiyor bu çok açık. Zaten ben anlamıyorum. Üzerinde Essm olan istanbul gemileri ne iş yapacak ? Hava savunma desen yok. Seyir füze yükle saldırı gemisi olsun. 16 Vls yeterli değil. Egede doğu akdenizde görev yapsın diye üretilen bir gemi. Danimarka bile 6000 ton gemi yüzdürüyor. Hollandası, Norveçi aynı. Güney Koresi 10 bin ton üzeri 96 Vls mevcut. Amerika Aegis Burke yapmış her işi onla görüyor. Bütün dünya donanmaları büyük gemilerle iş yapıyor. Biz 2500, 3000 ton gemilere şöyle iyi böyle iyi diye kendimizi tatmin etme peşindeyiz. 30 km etkili menzili olan Essm ile anca o gemi kendisini korur. Gemi minimum 32 adet Sm-2 veya 32 adet Gezgin yüklü değilse benim gözümde pek önemi yok. Muharip gemi; ya hava savunma gemisidir, yada kara saldırı gemisidir. I class bu ikisinide yapacak çapta bir gemi değil.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 05 Mayıs 2019, 01:15:05 »
Hocam, ingilizler 8 adet Type 26, 5 adet Type 31 olacak. Ve Type 31 250, 300 milyon sterlin olacak. Istanbul clas ile benzer gemi. Aslında 13 Type 23 yerine 13 Type 26 koyacaklardı ama maliyet fazla olduğu için 8'e indirdiler. Gemi platform sayısı azalmasın diyede 5 adet Type 31 üretilecek. Type 31'lerin misyonu zayıf. Camm savunma sistemi olacak. Bizim Istanbul clas ile aynı.

Bizde de bana göre benzer yapılanma olacak bana göre.
7 TF-2000, 7 TF-100, 4 i-Frkateyn. TF-100'ler Gezgin kabiliyetli olur. Istenildiği zaman Hava savunma füzeleri dahil edilebilir. Çok maksatlı yani. Ben 2. Bir i sınıfı olacağını hiç zannetmiyorum. 4500 Tondan aşağıya gemi üretilmez kolay kolay. Kuvvet büyük tonajda gemi istiyor bu çok açık. Zaten ben anlamıyorum. Üzerinde Essm olan istanbul gemileri ne iş yapacak ? Hava savunma desen yok. Seyir füze yükle saldırı gemisi olsun. 16 Vls yeterli değil. Egede doğu akdenizde görev yapsın diye üretilen bir gemi. Danimarka bile 6000 ton gemi yüzdürüyor. Hollandası, Norveçi aynı. Güney Koresi 10 bin ton üzeri 96 Vls mevcut. Amerika Aegis Burke yapmış her işi onla görüyor. Bütün dünya donanmaları büyük gemilerle iş yapıyor. Biz 2500, 3000 ton gemilere şöyle iyi böyle iyi diye kendimizi tatmin etme peşindeyiz. 30 km etkili menzili olan Essm ile anca o gemi kendisini korur. Gemi minimum 32 adet Sm-2 veya 32 adet Gezgin yüklü değilse benim gözümde pek önemi yok. Muharip gemi; ya hava savunma gemisidir, yada kara saldırı gemisidir. I class bu ikisinide yapacak çapta bir gemi değil.

Doğru sayıda yanlışlık olmuş ama bu benim tezimi güçlendiriyor hocam zaten. İ sınıfına gelirsek maliyet ve performans olarak iyi bir gemi. Ancak onun rolü malüm. O belliki anakarayı koruyacak Tf-2000'lere onun eskortluk yapacaklar. Yapımlarıda kolay. Risksiz. Donanma zaten İ sınıfından kara saldırısı beklemiyor. Buna rağmen üzerinde 250 km menzilli ki bu ktj-3200 ile daha artacak olan 16 adet KARA SALDIRI özellikli Atmaca olacak. 20 km menzilli baş topuda var. 30 değil 50 km menzilli 64 essm'de böyle bir gemi için gayet yeterli.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 05 Mayıs 2019, 10:14:16 »
Etkili menzil 30 Km ama füze 50 km gidiyor. Ama 30km üzerinde ne kadar etkili orası belli değil. Mesela Aster 30 etkili menzil herzaman 120 diye geçer, bazı kaynaklarda 150 km yazıyor ama burada etkili menzili öncelik olarak almak lazım. İ sınıf kötü gemi değil ama ciddi misyonu yok. Egede Akdenizde maliyet etkin gemiye ihtiyaç var elbette. Ama öyle 8 adet olacagını sanmıyorum. 4'te kalır, gerisi büyük tonaj olur bence. 4 milgemde var. Ama ben 2. 7 adet ile birlikte milgenlerde envanter dışına çıkar diye düşünüyorum. Kısaca özetlersek; 7 TF-2000 + 7 TF100  + 4 i sınıf  + 10-12 tamamen stealth hücumbotlar ege için.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 05 Mayıs 2019, 12:29:38 »
Etkili menzil 30 Km ama füze 50 km gidiyor. Ama 30km üzerinde ne kadar etkili orası belli değil. Mesela Aster 30 etkili menzil herzaman 120 diye geçer, bazı kaynaklarda 150 km yazıyor ama burada etkili menzili öncelik olarak almak lazım. İ sınıf kötü gemi değil ama ciddi misyonu yok. Egede Akdenizde maliyet etkin gemiye ihtiyaç var elbette. Ama öyle 8 adet olacagını sanmıyorum. 4'te kalır, gerisi büyük tonaj olur bence. 4 milgemde var. Ama ben 2. 7 adet ile birlikte milgenlerde envanter dışına çıkar diye düşünüyorum. Kısaca özetlersek; 7 TF-2000 + 7 TF100  + 4 i sınıf  + 10-12 tamamen stealth hücumbotlar ege için.

Açıkcası ben şöyle bir filo yapılanması bekliyorum. ;

2 adet Açık Deniz Filosu ;

1x Lhd
1x Tf-2000 Hava Savunma Harbi/ Genel Maksat Görev Yükü
2x Tf-100 Kara Saldırı/Genel Maksat Gemisi Görev Yükü
1x Tf-4500 Denizaltı Savunma Harbi/ Kara Saldırı Görev Yükü

4 adet Kıta Sahanlığı Filosu ;

1x Tf-2000 Hava Savunma Harbi Görev Yükü
2x İ sınıfı Genel Maksat Gemisi Görev Yükü
1x Milgem Denizaltı Savunma Harbi Görev Yükü

2x Tf-2000 Yedek
2x Tf-100 Yedek

Yedekten kastım aynı anda tüm gemileri aktif tutamayacağımızdan bazı gemiler bakımda vs. iken onların yerine çalıacak gemiler.

Çevrimdışı MahirBayrak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 05 Mayıs 2019, 16:44:42 »
Hava savunma gemisi ? ? ?

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 05 Mayıs 2019, 17:24:55 »
Hocam birde kıyı savunma için 2xLCS olmalı.

1xACS (Uçak gemisi) minimal ve küçükte olsa kenarda olmalı. En azından turbofanlı ihalarımızı kaldırsın.

Ben birde 2xFüze Destroyeri ve 1xElektromanyetik Top Sistemli Saldırı gemisi olmalı diyorum. Sınıfını bilmediğimden türkçe ismini yazdım.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #28 : 05 Mayıs 2019, 17:52:37 »
Hocam birde kıyı savunma için 2xLCS olmalı.

1xACS (Uçak gemisi) minimal ve küçükte olsa kenarda olmalı. En azından turbofanlı ihalarımızı kaldırsın.

Ben birde 2xFüze Destroyeri ve 1xElektromanyetik Top Sistemli Saldırı gemisi olmalı diyorum. Sınıfını bilmediğimden türkçe ismini yazdım.

Hayret.

Atom bombasını nasıl atladın?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 05 Mayıs 2019, 18:57:05 »
Ben donanmanın TF-100 ve TF-4500 gemilerini üreteceğini düşünmüyorum... TF-100 çok çok çok zor ; TF-4500 imkansıza yakın...

Milgem den sonra genel maksat fırkateyni olarak Meko sınıfı yerine geçecek olan  TF-100 üretebilirdi ; ancak İ sınıfı üretim kararı alındıktan sonra artık başka bir genel maksat fırkateyn projesi olacağını düşünmüyorum...

İ sınıfı daha gelişmiş-yerli silah sistemleri (kısıtlanmış çafrad,hava savunma füzesi ,atmaca vb) eklenerek donanmamızın genel maksat fırkateyni olacak.Gönül isterdi ki İ sınıfı 15 metre daha uzun olsaydı ve TF-100 ihtiyacı hiç konuşulmasaydı...

Her yaptığın gemiyi 15 metre uzatılıp başka bir gemi ismi vererek bu işin gitmeyeceği belli...

TF-2000 (Gabya yerine) + İ sınıfı (Meko yerine) + Milgem korvet + Hücumbot + Denizaltı = Sayılarını size bırakıyorum