Gönderen Konu: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu  (Okunma sayısı 90216 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Eray537

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu
« Yanıtla #240 : 22 Şubat 2021, 17:19:54 »
Gemilerin sadece bir adet mi görevi vardır? Sabahtan akşama kadar denizin ortasında tabiri caiz ise eğer sıka sıka mı dolaşıyor bu gemiler? Yapmayın üstadlar, bayrak gösterme, eskortluk, karakol faaliyetleri, afet zamanında bölgede bulunda gibi gibi birçok görevi vardır. Siz bu işleri elinizdeki fırkateynler ile yapmamalısınız. FREMM gelirken bu işlere İstifleri yollarsak hangi gemiyi yollayacaksınız anlamıyorum. Ayrıca gemilerin çok büyük bir kısmı hiç savaş yüzü görmeden emekliye ayrılmaktadırlar. Karakol gemisi dediğiniz konsept düşük maliyetli, kabaca orta hızlı ve düşük silah yüküne sahip gemilerdir. Modern bir hücüm botun yanesi 100 150 milyon dolar iken, tuzlanın tanesini 30 milyon dolara ürettik. 1 hücüm bota 3 5 tane karakol gemisi yapıyorsunuz. Bırakın Hücum bot görevini yapsın. Savaşması gerekiyorsa savaşsın. Kaçakçılık, mülteciler vs tuzlalar gitsin. İşin içinde ayrıca yıpranma faktörü de. Siz her şeye gabyayı barbarosu istifi gönderirseniz Çok daha çabuk yaşlanacak bu gemiler. Demiyorum 12 istif yapmak varken 6 istif 6 da bunlardan yapalım. 12 istif yapıp 2 4 tane de bunlardan olsun deneyelim diyorum. Özel tersaneler var illaki istiflerin üretimini kısıtlaması gerekmiyor. Eğer yavaşlatırsa bende karşıyım o duruma da bir engel yoksa, asıl gemilerin üretimi yavaşlatmadan bir yol bulunursa yapılsın. Bunlar israf değil. Bunlar FREMM'lerin karşısına çıkacak gemiler de değil. O zaman ikmal gemilerine de gerek yok. Üzerinde silah yok ne yapalım gemiyi. Onu ne yapıyorsak bunları o öyle yapacağız destek gemisi olacak bunlar.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #241 : 22 Şubat 2021, 18:20:25 »
Bu OPV2100 gemisinin görev tanımlamasında “ su üstü harbi” yazılı.
Büyüme bölümünde de “silah ve personel” yazısı var.
Demekki kendileri de biliyor geminin silah yoksunu olduğunu da , neden yapılırken silah cinsi belirlenmiyor ?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #242 : 22 Şubat 2021, 18:22:03 »
Hocam savaş yaklaşıyor siz mülteci,kaçakçı kovalayacak gemi peşindesiniz...Bu arada mültecilere de karışmıyoruz zaten biliyorsunuz ;) ;) ;)

D.Akdeniz'de enerji meselesi nedeniyle Yunanistan ve Türkiye'yi yıllarca dengeleyen 16 savaş gemisi doktrini dağıldı...Ya Yunanistan gibi destek sağlayan ülkeler bulacaksın yanına ya da savaş gemisi sayımızı düşmana göre artıracağız...

Vakit muharip gemileri çoğaltarak caydırıcı olma vakti...Yardımcı gemi vakti değil...

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #243 : 22 Şubat 2021, 19:12:10 »
Kısa vadeli 2 OPV düşünüyor demek ki donanma. TF-2000 ve İstif'leri geciktirmeyecek şekilde 2 adet karakol gemisi yapılacak. Boarding harekâtlarında kullanmak ve arama kurtarma, karakol görevleri için. Muhtemel fiyatı 120-150 milyon dolar civarında olacaltır. 2 gemi 300 milyon dolar eder. Varsın yapsınlar yeterki frlateyn ve muhrip'lerimiz çok kabiliyetli olsun.

Çevrimdışı Eray537

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #244 : 22 Şubat 2021, 19:22:48 »
Sizlere muhalif bir şey söylemiyorum ki aynı düşüncedeyiz. Elimizde gemi yok. her yere bunları sürmektense optimizde edelim diyorum. Asıl işlerini yapsınlar. Bunun için alınan bir gemi. Bu sayede var olan gemileri daha efektif kullanacağız. Sihalar gibi düşünün Keşif görevleri gibi yerlerde nasıl kullanılmayıp asıl işlerini yapıyorlarsa şu anda da yapılmak istenen bu diye düşünüyorum.

Orduya harcanan para geri dönmez. Ekonomi içerisine katılmaz yani Gemi alırken sanayicimiz kazanıyor değil. Bu gemi 40 sene boyunca yüzecek ve her gün bizden giden maliyet var. Paramız yok diyorsunuz ben de yok ondan daha düzgün bir şekilde harcayalım diyorum.

Sadece öyle değil bunlar birer platform. Yeni yapılan ürünlerin denemeleri hangi gemilerde test edilecek. Şu anda nerede yapılıyor ? Çafrad mesela veya yeni füze atışları, testler. Her birisi için şu andaki aktif olan platformları bu görevlere mi bağlayacağız?

1980 1990 yıllarındaki dergileri okuyorum. İnanın okuduğunuz zamanda da sanki bir ay sonra savaş çıkacakmış gibi bir hava var. Bu hangi zamana gelirsek gelelim böyle. Savaş olmayacak diye salalım demiyorum da yarın da savaş olacağının garantisi yok. Akdeniz karışıyor. Bakalım ne olur bilmiyorum umarım savaş olmaz. Her an olacakmış gibi davranmak lazım haklısınız da bunlar aceleyle karar verilecek şeyler değil. İlgili makamlardakiler bizlerden daha çok şey bilip, uzun zamanlar yaptıkları incelemeler sonunda daha doğru kararlar vermişlerdir zaten. 

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #245 : 22 Şubat 2021, 23:45:47 »
Hocam 1980-90 larda Libyada , Katarda üssünü mü vardı.? 4 gemiyle Akdenizi tutuyorduk.
Şimdi sadece TCG Anadolu'yu korumak için 2 Hava savunma 2 de İ sınıfı gemi lazım.

Gemiler 128 vls füzeyle sefere çıkıyor. Bizim 4 geminin füze toplamından fazla...

Bize muharip gemi lazım... Karakol gemisi işi sonra ki iş.

Evde ekmek yok , siz pasta derdindesiniz.

Çevrimdışı inca

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #246 : 23 Şubat 2021, 00:09:19 »
Uzerinde su an icin, ne silah sistemleri dusunuluyor?

Neredeyse herkes silahlari yetersiz demis de, merak ettim..
https://www.stm.com.tr/en/our-solutions/naval-engineering/offshore-patrol-vessel-2776
1 x 30mm top
2 x 12.7mm stabilize makineli.
1 x helikopter?

Çinçin mahallesinde bir Tofaş Şahin durdurun.Bagajında bu gemideki silahlardan çok silah vardır... :D :D :D

+1 ;D

Çevrimdışı mimkemal

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #247 : 23 Şubat 2021, 00:48:15 »
Demek ki biz bu toplam 20 sahil güvenlik ve Tuzla sınıfı gemilerini boşu boşuna yaptık. Daha elinde elle tutulur modern genel maksat ve hava savunma fırkateynlerin yok sen hala böyle basit gemilere ihtiyaç duyuyorsan. Sen organizasyonunu yanlış yapmışsın. Elinde bu sayılan görevleri yapacak 20 gemi yapmışsın fakat mevcutlar yeterli değil de yenilerine ihtiyaç duyuyorsan yazık. TCG Anadoluyu yapıyorsun yanına 40 senelik Perrylerden başka eşlik edebilecek açık deniz gemin yok. Deniz altı savunma maksadı ile korvet yapıyorsun sahada genel maksat gemisi gibi kullanmaya kalkıyorsun. Alan hakimiyetini SSM ve SM1 ler ile korumaya kalkıyorsun elinde güç çarpanı oluşturacak game changer bir mühimmatın yok çıkmış OVP yapıcaz işte modüler yapı falan ihtiyaç duyulursa acil durumlar, bırakalım bunları yahu. bana 10 senedir 4 tane fırkateyn çıkaramamışsın savaş çıkacak ta bana haftalar içinde OVP yi donatacaksın. Sen o gemileri doldurana kadar savaş dediğin olgu meydanda sona ermiş olacak günümüzde. Çıkmışsın Uçak gemisi yapacağız diyorsun, bakıyorsun ordunda ne Genel maksat, ne destek ne hava savunma hepsinde eksiğin var.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #248 : 24 Mart 2021, 19:43:08 »
Alıntı

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Gabya sinifi firkateynlerde Minigun entegrasyonu.
« Yanıtla #249 : 25 Mart 2021, 17:39:52 »
Alıntı
Seahawk ve Chinook helikopterlerine M134 Minigun entegre ediliyor.

Gabya sinifi firkateynlerde Minigun entegrasyonu tamamlanmis.

T-70 projesi icin harici silah istasyonu gelistiriliyor.

Deniz platformlari icin aktif stabilize silah istasyonu gelistiriliyor.

12,7 mm silah podu gelistirme asamasinda.

https://mobile.twitter.com/BarbarosToprak2/status/1375074246469255168