Gönderen Konu: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu  (Okunma sayısı 3765 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

  • 2018 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 603
  • Beğeni Puanı +135/-23
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu
« Yanıtla #20 : 12 Mart 2019, 15:04:33 »
Sav/Önerme ;

" Gemi ve denizaltılarda kullanabileceğimiz mini nükleer reaktörler geliştirmeliyiz."


Neden ?

1-) Bu reaktörlerin geliştirilmesini ilk olarak nükleer güç sahibi olmakla eş tutmayalım. İkisi farklı durumlar. Brezilya'da denizaltıları için reaktör alacak mesala . Uluslararası baskıdan korkmayalım.

2-) Şimdiye kadar genelde denizaltılarda kullanılan bu teknolojiyi okyanus ülkesi değiliz, nükleer güç değiliz, çok ses çıkartıyorlar, maliyetliler vs. diye gereksiz gördük.

3-) Ancak geldiğimiz nokta'da bu tarz bir sistemi geliştirmek bizim için artık kaçınılmaz. Çünkü artık kendi donanma teknolojisini üreten bunu pazarlamaya niyetlenmiş ve bu tip işlerle uğraşan ülkelerle hasımlaşmış durumdayız.

4-) Ve bu durumda donanma ile ilgili gelişmeleri takip edip geleceği görüp şimdiden çalışmalara başlamamız lazım. Bu yüzden geleceği planlamak lazım.

5-) Şu an görünen, gelecek gemi konuşlu süpersonik/hipersonik seyir/anti-gemi füzeleri , lazer ciws'ler ve em railgunların devri. Biz nükleer denizaltı kullanmayız deme gibi bir lüksümüz var bu yüzden idealab vs. uğraşıyoruz zaten ama ileride gemilerimize  lazer ciws, railgun takmayacağız gibi bir lüksümüz yok. Bunlardan feragat eden zaferden feragat eder.6-) Gelişmiş anlamda işler bir railgun'a ve lazer ciws'e sahip olmak için o gemide yerleşik ciddi bir elektrik gücü olması lazım. Bunu gas türbin motorlarıyla sağlamak zor. Bu yüzden bizim 30-50 MW civarlarında gerektiğinde 2 adet kullanabileceğimiz ergonomiklikte ki böyle bir şeyi biz denizaltılarda da kullanabiliriz.

Nasıl ?

7-) Böyle bir şeyi geliştirmenin ne kadar kolay veya zor olacağına dair bir fikrim yok. Ben işin Donanma Planlaması ile ilgileniyorum. Ama Tübitak bünyesinde Atom Enerjisi Kurumu ile işbirlikli gizli bir proje başlatılabilir. Yakıt çubukları konusunda rusya veya çin ile mevcut yapılacak nükleer tesislerin atıkları üzerinden bir çalışma yapılması değerlendirilebilir.

Kısaca böyle bir şeye ihtiyacımız var. Tf-100'de 2030+ yıllarda yerleşik bir railgun, lazer ciws ve süpersonik anti- gemi füzeleri taşıyor olması ve tf-2000'lerinde bu konseptin eklenebileceği şekilde tasarlanıp üretilmesi bizim için çok akıllıca ve mükemmel bir senaryo olurdu.