Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 227704 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 43834
 • 577
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #20 : 25 Eylül 2011, 16:07:20 »
'Sondaj çalışmaları çok yakında başlayacak'

A.A
25 Eylül 2011
'Gerekli koordinatlar tespit edildi'
KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Piri Reis sismik araştırma gemisinin yol çıktığını ve adanın kuzeyinde araştırmalara başlanması için gerekli koordinatların tespit edildiğini belirterek, sondaj çalışmalarına çok yakında başlanacağını bildirdi.

KKTC Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Özgürgün, petrol ve doğalgaz konusuyla ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

Özgürgün, Kıbrıs Rum yönetiminin tek taraflı doğalgaz ve petrol arama çalışmalarına yasal olarak başlama hakkı olmadığına işaret ederek, Kıbrıs adasının tek hakimi olduklarını düşünen Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıslı Türkleri azınlık olarak görmekten vazgeçmediği takdirde olası bir anlaşmanın olamayacağını vurguladı.

Rum yönetiminin Kıbrıslı Türkleri azınlık olarak görüp tek taraflı aramalar yapabiliyorsa, adanın kuzeyinde Kıbrıs Türk tarafının da aramalara başlayabileceğini ifade eden Özgürgün, şöyle devam etti:

“Rumlar 1950'lerden beri ayni politikayı sürdürüyor. Kıbrıslı Türkleri azınlık olarak görmeye devam ediyor ve Kıbrıslı Türkleri muhatap almadıklarını söylüyorlar. Kıbrıslı Rumlar bunu çok iyi bilmelidirler ki muhatapları Türkiye Cumhuriyeti değil, biziz...”

Özgürgün, yıllardır süren çözüm arayışlarının bir sonuca varılmamasının en önemli nedeninin Rum yönetimlerinin hiçbir zaman Kıbrıslı Türkleri adada eşit olarak görmediklerinden kaynaklandığını söyledi.

SONDAJ ÇOK YAKINDA

Özgürgün, Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın basında çıkan Kıbrıs'la ilgili açıklamalarının doğru, yerinde ve gerçekleri yansıttığını, Kıbrıs Türk tarafının da tepkisinin ayni sertlikte sürmeye devam edeceğini de kaydetti.

Rum tarafının yapılan tüm uyarılara karşın petrol ve doğalgaz çalışmalarını başlattığını belirten Özgürgün, Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan anlaşma çerçevesinde Kıbrıs Türk tarafının da araştırma ve sondaj çalışmalarına çok yakında başlayacağının bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Özgürgün, Piri Reis sismik araştırma gemisinin adanın kuzeyinde araştırmalara başlanması için gerekli koordinatların tespit edildiğini, sondaj çalışmalarına çok yakında başlanacağını belirtti.

“MÜZAKERE SÜRECİNE CİDDİ ZARAR VERİLİYOR”

Rum yönetiminin tutumundan dolayı sürmekte olan müzakere sürecinin de etkileneceğine dikkati çeken Özgürgün, Rum tarafının bu noktaya gelinmesi için çaba gösterdiğini ve masadaki müzakere sürecini ertelemek, geciktirmek veya belli bir noktada koparmak niyetinde olduklarının açıkça görüldüğünü kaydetti.

Rum tarafının tehlikeli bir oyun oynadığını ifade eden Özgürgün, Rum tarafının amacının iç politikalarındaki sıkıntıları atlatmak ve Avrupa Birliği  (AB) dönem Başkanlığı'nın avantajını da kullanarak Kıbrıslı Türklerin haklarını ellerinden almak olduğunu söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/18823825.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 43834
 • 577
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #21 : 25 Eylül 2011, 23:52:17 »
‘Türkiye’nin hamlesi savaş gerekçesi’
Yahudi başkana göre, Türkiye'nin sondaj çalışmaları savaş nedeniymiş!
25 Eylül 2011 Pazar, 22:38:51
‘Türkiye’nin hamlesi savaş gerekçesi’

ABD'deki Yahudi sivil örgütleri başkanı Richard Stone, "Türkiye'nin, İsrail ve Rumların Akdeniz'deki sondaj çalışmalarını engelleme girişiminde bulunmasının bir savaş hareketi sayılacağını ileri sürdü.

Stone, Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesinde yer alan açıklamasında, Türkiye'nin, Rumların petrol arama çalışmalarına olan tepkileriyle ilgili sorular üzerine, ABD'nin konuyu dikkatle izlediğini belirtti.

Türkiye'nin bu konudaki tavırlarının endişe verici olduğunu öne süren Stone, "Türk savaş gemilerinin İsrail ve Kıbrıs'ın (Rum) sondaj çalışmalarını engellemesinin, gerginliğin çok çok artması anlamına geleceği" düşüncesini öne sürerek, "Umarım bunu yapmazlar. Bu bir savaş hareketi olur. Tehdit ettiklerini biliyorum. Umarım, ABD hükümeti böyle bir şeye izin vermeyeceğini açıkça belirtir" ifadesini kullandı.

Araştırmaları yürüten şirketin bir Amerikan şirketi olduğunu, platformunda Amerikan bayrağı dalgalandığını belirterek, bu şirkete karşı bir saldırının, Amerika'ya karşı bir saldırı sayılacağını savunan Stone, "(Başbakan Recep Tayyip) Erdoğan'ın, ne yapacağını tahmin etmek zor olmakla birlikte, böyle bir eylem yapacağını düşünemiyorum" ifadesini kaydetti.

Stone, "Türkiye ile ilişkilerin bozulmasının İsrail için bir kayıp olup olmadığına" ilişkin bir soru üzerine de, Türkiye'nin, konuksever olmayan bir bölgede önemli bir müttefik olduğunu, ilişkilerin bozulmasının İsrail için bir kayıp olduğunu ancak, Türkiye'nin artık eski Türkiye olmadığını iddia etti.

İsrail'in müttefik reddetme lüksü bulunmadığını ancak, Türkiye'nin başka yol bırakmadığını iddia eden Stone, şöyle devam etti:

"Ayrılmak isteyen taraf vesile arar. Türkiye geçmişteki aynı ülke değil, geçmişte olan aynı müttefik değil. Erdoğan, Batı'dan uzaklaşarak, Doğu'ya doğru kendine göre bir yol izliyor. Ancak, ne Arap, ne de Pers (İranlı) olmadığının farkına varsa iyi olur."

Stone, İsrail ile Yunanistan arasındaki ilişkilerle ilgili bir soruyu da, "İsrail ile Yunanistan arasındaki 'stratejik ittifak' geç kalmıştır. Daha önce yapılmış olması lazımdı" diye cevapladı.

AA
http://www.haberturk.com/dunya/haber/672939-turkiyenin-hamlesi-savas-gerekcesi
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı DESPERADOS

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 128
 • 0
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #22 : 25 Eylül 2011, 23:56:23 »
Hadi aç lan :D hasbinallah ...

Çevrimdışı Ayyuk

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 70
 • 0
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #23 : 26 Eylül 2011, 19:08:37 »
Yarın denize indirilecek Heybeliada'nın ilk görev yeri D.Akdeniz olacakmış. :)

Çevrimdışı kosavalı1989

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 302
 • 0
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #24 : 26 Eylül 2011, 21:41:52 »
Yarın denize indirilecek Heybeliada'nın ilk görev yeri D.Akdeniz olacakmış. :)

donanmaya katılacak olması lazımdı ;)

Çevrimdışı Ayyuk

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 70
 • 0
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #25 : 26 Eylül 2011, 21:46:15 »
Evet, Büyükada ile karıştırmışım. Farkettim ama düzeltmeye üşendim :D

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 43834
 • 577
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #26 : 27 Eylül 2011, 11:49:57 »
Piri Reis Afrodit’e teğet

Akdeniz’de burun buruna. Piri Reis gemisi, Rumların sondaj yaptığı bölgenin eşiğinde çalışmaya başladı
27 Eylül 2011 Salı, 09:12:27

Rumların Kıbrıs’ın güneyinde sondaj çalışmalarına başlaması üzerine gizli bir rotayla Akdeniz’e açılan Piri Reis sismik gemisi, tam da Rumların çalışma yürüttüğü “Afrodit” adı verilen bölgenin hemen yanına ulaştı. KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Piri Reis gemisinin dün itibariyle “G” ruhsat sahasında jeofizik araştırma ve sismik veri toplama çalışması başlattığını açıkladı. Küçük’ün sözünü ettiği “G” bölgesinin, Rumların 12 numaralı Afrodit ruhsat bölgesi ile hemen hemen çakıştığı öne sürüldü. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Kıbrıs’ın güneyindeki suları 12 parsele ayırarak doğalgaz ve petrol arama faaliyetleri için ruhsat vermeye başlamıştı. Rumların 12. parselde sondaj çalışmasına başlamasının ardından Ankara da hızla harekete geçti. KKTC ile Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması’nın imzalanmasının ardından, Türk tarafının da Kıb rıs çev re sin de son daj ça lış ma la rı için bir par se las yo na git tiği öğrenildi. Bu çerçevede Kıbrıs’ın kuzeyinden güneyine doğru A harfinden G harfine kadar yapılan kodlama ile 7 ruhsat bölgesi oluşturuldu.

KKTC BAŞBAKANI AÇIKLADI
KKTC Başbakanı Küçük, Piri Reis’in ‘G’ ruhsat sahasında sismik veri toplamaya başladığını açıkladı. Bu bölge Rumların Afrodit bölgesiyle neredeyse çakışıyor.

KKTC Başbakanı İrsen Küçük dün akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yaparak “KKTC adına TPAO tarafından R/V K. Piri Reis gemisiyle AR/KKTC/G ruhsat sahasında 26 Eylül 2011 itibarıyla jeofizik araştırma ve sismik veri toplama çalışması başlatılmıştır’’ dedi. Küçük, söz konusu “G” kodlu ruhsat sahasının konumunu açıklamadı.

Bu sahanın, Rumların “Afrodit” adını verdiği ve sondaj çalışması başlattığı 12. parselin hemen yanında olduğu ve bazı yerlerinin çakıştığı iddia edildi. Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı savaş gemileri, krize gebe sulara ulaşan Piri Reis gemisine “mesafeli” şekilde refakat ediyor. Olası bir taciz durumunda, savaş gemileri çok kısa süre içerisinde Piri Reis’in yanına ulaşabilecek.

‘50 MİL UZAKTA’

Reuters’a bilgi veren Rum Savunma Bakanlığı kaynakları, Piri Reis’in Kıbrıs’ın güneyinde ve sondaj çalışmasının yürütüldüğü noktanın 50 mil kuzeybatısında bulunduğunu belirtti. Aynı kaynak, Piri Reis’in Rum Yönetimince belirlenen 12 ruhsat sahasından ikisinin arasında seyrettiğini de vurguladı.

‘Gitmesi gereken yerde’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Ankara’da katıldığı resepsiyonda, “Piri Reis gemisinin Kıbrıs açıklarında gitmesi gereken yere gittiğini’’ söyledi. Yıldız, “Kendisine belirtilen bir lokal alan var, orada görevini yerine getirecek’’ dedi. Gemiye askeri firkateynin eşlik edip etmediğinin sorulması üzerine Yıldız, “Tabii, gerektiği kadar refakat ediyor’’ yanıtını verdi. Bakan Yıldız, Yunanistan Başbakanı’nın itidal çağrısı konusunda şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi Kıbrıs açıklarında herhangi bir hakkın bütün Kıbrıs halkına ait olduğunu söylüyoruz. Sayın Başbakanımız da bunu açık bir dille belirtmişti. Eğer bu konuda tek taraflı bir davranış olmazsa tabii ki bu yumuşama anlamına gelir.’’

GAZETE HABERTÜRK / MURAT GÜRGEN
http://www.haberturk.com/dunya/haber/673422-piri-reis-afrodite-teget
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı akrep

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 303
 • 1
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #27 : 29 Eylül 2011, 21:04:24 »
G. Kıbrıslı yetkiliden sondaj itirafı


Kıbrıs Rum yönetimi Rum Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis, aralarında ABD, Rusya ve Avrupa Birliği'nin de (AB) bulunduğu büyük ülkelerin sondajın derhal başlamasını istediklerini iddia etti.
Haberi KaydetArkadaşına Gönder


Kıbrıs Rum yönetimi Rum Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis, Noble şirketinin 19 Eylül'de başladığı petrol ve doğalgaz arama faaliyetleriyle ilgili olarak, aralarında ABD, Rusya ve Avrupa Birliği'nin de (AB) bulunduğu büyük ülkelerin sondajın derhal başlamasını istediklerini iddia ederek, ''Şimdi olmasa hiç olmazdı'' dedi.
 
Kasinis, Rum yönetimin sözde ''Münhasır Ekonomik Bölgesi''ndeki (MEB) hidrokarbon yataklarının Avrupa'nın enerji ihtiyacını önümüzdeki yüz yıl karşılama imkanına sahip olduğunu işaret ederek, bu yatakların 80 milyar dolara ulaşan değeri olduğunu kaydetti.
 
Alithia gazetesinin haberine göre, katıldığı bir televizyon programında, Rum tarafının Amerikan Noble şirketiyle yaptığı anlaşmanın bir kısmını da açıklayan Kasiniz, ''ABD, Rusya, AB ve aynı zamanda İsrail'in, Kıbrıs Rum kesimini 'münhasır ekonomik bölgesindeki' hidrokarbon tespit çalışmalarına başlamayı geciktirmemeye çağırdıklarını'' söyledi.
 
Sözde 12. parselin yakınında bulunan İsrail'in Leviathan adı verilen parselinin 450 milyar metreküp doğal gaz içerdiğini ifade eden Kasinis, yaklaşık 2,5 aya Rumların sözde ''MEB''inde bulunan 12. parseldeki doğal gaz yataklarının büyüklüğüyle ilgili bir görüntüye sahip olacaklarını kaydetti.
 
Sondaj çalışmalarının başlayıp başlamaması gerektiğiyle ilgili bir soruya karşılık, ''Eğer sondaj şu an gerçekleşmeseydi, hiçbir zaman olmayacaktı'' diyen Kasinis, aralarında ABD, Rusya ve AB'nin de bulunduğu büyük ülkelerin sondajın derhal başlamasını istediklerini ifade etti.
 
İsrail'in de sondajın başlamasında daha fazla gecikmeler yaşanmasını istemediğini belirten Kasinis, süreçte yaşanacak gecikmelerin Rum tarafına maliyetinin büyük olacağını, çünkü imzaladığı anlaşma gereği Noble'a tazminat ödenmesi gerekeceğini söyledi.
 
NOBLE İLE YAPILAN ANLAŞMA
 
Rum hükümetinin Noble ile yaptığı anlaşmanın Rum tarafı için yararlı bir anlaşma olduğunu ifade eden Kasinis, ''Üç yıllık bir süreden sonra 12. parselin yüzde 25'ini Rum tarafına iade etmesi gerekeceğinden dolayı anlaşmada Noble şirketinin gecikmesine izin vermeyen bir madde bulunduğunu'' belirtti.
 
''Araştırma yapılmasıyla ilgili ilk yetkilendirme dönemi bittiği zaman, dörtte 1'lik kısmın Rum tarafına iade edilmesi gerektiğini öngören koşul bulunduğundan dolayı 12. parselin 1/4 oranında küçüleceğini'' dile getiren Kasinis, ''O halde (şirketin) elinde tutacağı parsellerle ilgili olarak acele etmesi gerekeceğini'' ifade etti.
 
Araştırmalara başlanmaması durumunda, bu süreden iki yıl sonra ise geriye kalanın yüzde 25'ini geri alacaklarını dile getiren Kasinis, şunları söyledi:
 
''Bu madde şirketlere araştırmaları ve sondaj çalışmalarını hızlandırmaları için baskı unsuru teşkil eden ve 'relinquishment' (vazgeçme-feragat) olarak adlandırılan bir maddedir. Bunun için, şirketleri değerlendirirken bunu araştırma programları temelinde yapıyoruz.
 
Yani şirket bize sondajı yapmak için sondaj makinesi hazırdır dediğinde 'bu süreci geciktirin, çünkü sondajı 2013 yılına kadar yapabilirsiniz' dememiz mümkün değildir.''
 
''İLGİ GÖSTEREN ÇOK''
 
Noble şirketi dışında başka büyük şirketlerin de MEB'deki diğer önemli parsellerle ilgilendiklerini dile getiren Kasinis, bu şirketlerin başında Rusya ve Fransa'nın geldiğini belirtti.
 
Bu şirketlerle yakın gelecekte işbirliğinde olunması için bazı koşullar bulunduğunu dile getiren Kasinis, tüm parsellerin büyük şirketlere verilmesi gerektiğini söyledi.
 
Kasinis, sadece 12. parselin devredilmesinin sebebinin, diğer parsellerle ilgilenen şirketlerin işi üstlenmek için gerekenleri yerine getirmemeleri olduğunu kaydetti.
 
Doğu Akdeniz bölgesinde sismik araştırmalar yapan Piri Reis gemisiyle ilgili olarak ise Kasinis, ''yararlı sonuçlar çıkarabilmesi için geminin uygun araç gereçlere ve teknolojiye sahip olmadığını'' iddia etti.
 
''MEB''deki hidrokarbon yataklarının Avrupa'nın enerji ihtiyacını önümüzdeki yüz yıl karşılama kapasitesine sahip olduğunu da söyleyen Kasinis, bu yatakların değerinin 80 milyar dolara ulaştığını dile getirdi.
 
İSRAİL UÇAKLARI
 
Bu arada Rum gazeteleri, İsrail savaş uçaklarının dün ''Lefkoşa FIR hattının'' kuzey sınırlarında, Türkiye kıyılarına kadar uçtukları iddia edildi.
 
Haberlerde ayrıca, İsrail'e ait bir savaş helikopterinin uzun bir süre alçak irtifada, sözde 12. parselde sondaj yapan ''Noble Homer Ferrington'' platformunun üzerinde, aynı zamanda bölgede araştırmalar yapan Piri Reis gemisinin yakınlarında uçtuğu öne sürüldü.
 
Haberlerde, Piri Reis'in dün deniz altındaki ''Eratosthenes'' bölgesindeki taramalarına devam ettiği de belirtildi.
 
İsrail'e ait iki savaş uçağının dün ''Lefkoşa FIR hattında'' uçuş izni aldıktan sonra, Tel Aviv'den Apostolos Andreas'a alçak irtifada uçtukları ve oradan da Mersin körfezi açıklarına kadar gittikleri kaydedilen haberde, İsrail uçaklarının, bazı durumlarda Türkiye kıyılarına 15 mil mesafesinde yaklaştıkları, daha sonra, bazen alçak irtifada uçarak Tel Aviv'e döndüklerini ifade edildi.
 
Haberlerde, Türk savaş uçağının dün Larnaka açıklarında, kıyılara 50 kilometre mesafede uçtuğuna da işaret edildi.
 
Fileleftheros gazetesi, Piri Reis'in ''12. parsel''deki sondaj platformuna 20 deniz milinden az bir mesafede yaklaştığı esnada, bir İsrail savaş helikopterinin ortaya çıktığını ve helikopterin uzun bir süre bölgede uçarak platform bölgesini ve Piri Reis'i izlediğini yazdı.
 
Gazete, İsrail Deniz Kuvvetlerinin bölgedeki varlığını dünden itibaren çeşitli sebeplerden dolayı artırdığını kaydetti.
 
Alithia gazetesi, Rum hükümetinden kaynaklara dayanarak, Piri Reis araştırma gemisinin hiçbir araştırma yapmadan sadece Rum tarafının sözde MEB'indeki 7, 8 ve 12. parsellere girip çıktığını iddia etti.


AA

http://www.haberpan.com/haber/g-kibrisli-yetkiliden-sondaj-itirafi/
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2011, 21:19:49 Gönderen: akrep »

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 43834
 • 577
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #28 : 29 Eylül 2011, 21:05:48 »
Kaynağı ekleyiniz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı akrep

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 303
 • 1
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #29 : 29 Eylül 2011, 21:06:40 »
ekledim :)

görmemisim eklemedigimi