Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 270324 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ati

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 71
 • 0
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #50 : 01 Nisan 2012, 13:09:03 »
Tatbikat neyine bu adamların yahu? Bizden bu kadar korkmalarına gerek yok. Biz düşene el kaldırmayız.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44337
 • 623
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #51 : 22 Nisan 2012, 11:38:12 »
Yunanistan: Bizi Türkiye korkusu batırdı

Komşu'dan acı itiraf: Savaş ihtimali için 216 milyar dolarlık silah aldık
21.04.2012 - 16:17Borç krizi sonrası iflasın eşiğine gelen Yunanistan 'da, bu duruma 90'lı yıllardan itibaren hızla silahlanmasının neden olduğu iddia edildi. Yunanlı bir yetkili, "Kıbrıs nedeniyle silaha 216 milyar dolar harcadık "itirafında bulundu. Almanya ve Fransa da Atina'ya kredi verirken, "silahını bizden al" şartı koştu.

İngiliz gazetesi Guardian'ın haberinde, Yunanistan'ın içine düştüğü borç krizinde savunma harcamalarının büyük payı olduğu vurgulandı. Avrupa Birliği ve IMF'in 130 milyar Euro'luk kurtarma paketi karşılığında, Yunanistan'ın savunma harcamalarını 400 milyon Euro azaltmayı kabul ettiği hatırlatılarak, söz konusu kesintilere rağmen Atina'nın askeri bütçesinin hala gayri safi mili hasılanın yüzde 4'ü olduğu belirtildi. Haberde, Yunanistan'ın savunma harcamasının Euro bölgesi ortalamasının hala iki katı olduğu da vurgulandı.
90'LI YILLARDAN BERİ HIZLA SİLAHLANIYOR

Yunanistan'ın, Türkiye'den gelebilecek tehdidi gerekçe göstererek 1990'ların sonundan bu yana Almanya, Fransa ve ABD'den yüzlerce Leopard tankı, Howitzer topları, F-16 ve Mirage savaş uçakları aldığı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Yunanistanlı bir güvenlik uzmanı, 'Kıbrıs'ın 1974'teki işgalinden sonra 216 milyar Euro'luk silah aldık. Eminin ki gizli fonlar nedeniyle gerçek harcamalar daha fazla' ifadelerini kullandı.
TÜRKİYE'YLE SAVAŞ UZAK İHTİMAL

Haberde Yunanistan'ın, savunma harcamalarına büyük pay ayırmasına neden olarak, Türkiye tehdidinin gösterildiği belirtildi. Fakat NATO üyesi ve ABD başta olmak üzere birçok ülkenin ortak müttefiki olan iki ülke arasında savaş ihtimalinin çok uzak olduğunun altı çizilerek, Yunanistan'ın savaş ihtimali az olan bir ülke olarak savunmasına ayırdığı payın oldukça yüksek olduğu savunuldu.
TÜRKİYE'NİN TEKLİFİ REDDEDİLDİ

Türkiye'nin karşılıklı olarak silah harcamalarının azaltılmasını önerdiği ve Yunanistan'ın, defalarca bunu reddettiği de haberde yer aldı. Ayrıca, Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinin son yıllarda önemli ölçüde iyileştiği de belirtildi.
KREDİ VERİRKEN 'BİZDEN SİLAH AL' ŞARTI

Almanya, silah ihracatının yüzde 15'ini Yunanistan'a yapıyor. Almanya'nın Avrupa'daki en büyük silah pazarı olan Yunanistan'a Berlin ve Paris kredi verirken, "silahını bizden alacaksın" şartını koştuğu da iddia edildi.
TÜRKİYE'Yİ DE KIŞKIRTIYORSUNUZ

Alman Başbakanı Angela Merkel de bir Yunanlı sendikacıyla 'Sizden silahlanmaya bu kadar para harcamanızı istemedik' ifadeleriyle Yunanistan'ı eleştirmişti. Merkel, "Silaha yaptığınız harcamalar, kutuplaştırmaya yol açtığı gibi Türkiye'yi de silah yarışına kışkırtmaktır" ifadelerini kullanmıştı.

http://www.ensonhaber.com/yunanistan-bizi-turkiye-korkusu-batirdi-2012-04-21.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı M.B.T

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 463
 • 30
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #52 : 24 Nisan 2012, 11:54:03 »
Beter olsunlar.Bunlara göz açtırmamak lazım.

Çevrimdışı furkan55

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 6
 • 0
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #53 : 03 Ağustos 2012, 04:10:42 »
ve hala silah alımlarına kışkırmalara devam ediyorlar. Anlamıyorum 1923 ten beri türkiyeden kim ne çekmişki bu yünanlardaki gözü dönmüş silahlanma yarışı var. Adamlar da bizans , roma kanı var adamlar tarihin gösterdiği gibi bir kere daha ülkeleri yıkılmadan rahatlamayacaklar.

Çevrimdışı M.B.T

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 463
 • 30
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #54 : 04 Ağustos 2012, 01:21:52 »
ve hala silah alımlarına kışkırmalara devam ediyorlar. Anlamıyorum 1923 ten beri türkiyeden kim ne çekmişki bu yünanlardaki gözü dönmüş silahlanma yarışı var. Adamlar da bizans , roma kanı var adamlar tarihin gösterdiği gibi bir kere daha ülkeleri yıkılmadan rahatlamayacaklar.

 Bizden korkmayan devlet mi var dünyada?Az bir güçlensek,sesimiz çıksa hemen tırsıyorlar.Acilen köstek olmak için ellerindeki bütün kozları oynuyorlar.Tabi yunanlılar bunuda beceremediler ve kendilerini batırdılar.BETER olsunlar.Acımak yok bunlara.

Çevrimdışı mavi1991

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1678
 • 36
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #55 : 04 Ağustos 2012, 15:51:35 »
ve hala silah alımlarına kışkırmalara devam ediyorlar. Anlamıyorum 1923 ten beri türkiyeden kim ne çekmişki bu yünanlardaki gözü dönmüş silahlanma yarışı var. Adamlar da bizans , roma kanı var adamlar tarihin gösterdiği gibi bir kere daha ülkeleri yıkılmadan rahatlamayacaklar.

Bizans=Dogu Roma aslinda bizans diye bir sey yoktur 1700 lerde uydurulmus bir kelime.Zamanin bizanslilari kendilerine romali diyorlardi..
Burada 2 romayida yikmak zevkli bir sey olmasi gerek :)

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #56 : 22 Ocak 2015, 08:00:39 »
SYRIZA: Tük Akımı teklifi çok cazip

Yunanistan’da muhalefetteki Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) partisi, Rus doğalgazının Avrupa’ya ulaştırılması için Türkiye-Yunanistan sınırında doğalgaz terminalinin inşa edilmesi teklifinin çok cazip olduğunu açıkladı.
SYRIZA parlamento grubunda dış politikadan sorumlu milletvekili Nadya Valavani, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyareti sırasında yaptığı teklif çok cazip. Doğalgazın Yunanistan üzerinden transiti için Türkiye terminalinin yanında, bir de Yunanistan terminalinin inşa edilmesi, sadece Rusya ilişkilerimizi değil Türkiye ilişkilerimizi de ilgilendiriyor” dedi.

Yunan siyasetçi, Ankara’nın doğalgaz boru hattı konusunda rolünü arttırma isteği ve Atina’nın bu oyundaki politikasına ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

“Yunanistan’ın dünya enerji satranç tahtasında piyon olmasına izin veremeyiz. Üçüncü ülkeler ve yabancı şirketlerle anlaşmalar, Yunan halkına önemli yararlar sağlamalı. Yunanistan’ın gambot diplomasisine tahammül etmeyeceğini göstermeliyiz. Türkiye ile barış ve iyi komşuluk ilişkileri istiyoruz ancak Türkiye’nin, egemenlik haklarımıza yönelik tehditleri ve çabaları devam ettiği sürece hiçbir anlaşmanın olamayacağını anlaması gerekir.”
http://tr.sputniknews.com/ekonomi/20150121/1013570396.html

Yavas yavas kıvama geliyorlar mı ne...

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #57 : 22 Ocak 2015, 16:01:39 »
TOTAL, MEB'DE PETROL ARAMAKTAN VAZGEÇTİ, RUMLAR RAHATSIZ

Total şirketinin, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB içerisindeki 10 ve 11 numaralı parsellerde petrol ve doğal gaz tespit etme çalışmalarından vazgeçmesinin ardından Rum yönetiminin şirketi bu kararından vazgeçirmeye çalıştığı ileri sürüldü.


Rum Yönetimi’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki 10 ve 11 numaralı parsellerde petrol ve doğal gaz tespit çalışmaları için ruhsatı bulunan ancak bu alanlarda “sondaj yapılacak jeolojik katmanlar” bulmadığı gerekçesiyle haklarından feragat etmeye karar veren Fransız Total şirketinin,  ne olursa olsun, “MEB” içerisinde tutulmasını istediği belirtildi.

Rum gazeteleri, Total şirketinin, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki 10 ve 11 numaralı parsellerde petrol ve doğal gaz tespit etme çalışmalarından vazgeçmesinin ardından yaşanan gelişmelere geniş bir şekilde yer verdi.

Gazeteler, Total şirketinin, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde tutulması için Rum Yönetimi tarafından sarf edilen çabalara yer verdi.

Politis gazetesi “Total, Şimdi De Yeni Araştırmalar Planını İnceliyor-Lefkoşa, Fransız Şirketinin Kalması İçin Formül Önerdi” başlıkla manşetten verdiği haberinde, Rum Yönetimi’nin Total şirketine, daha geniş bölgede araştırma yapma hakkına sahip olması şeklinde öneri sunduğunu yazdı.

Gazete, Total şirketinin ise bu öneriyi ciddi bir şekilde inceleyeceği yönünde belirtilerin bulunduğuna da dikkati çekti.

Hedefin, 11 numaralı parsel çevresinde sondaj yapılabilecek jeolojik katmanların bulunması olduğunu yazan gazete, hükümetin, Fransız şirketi ile işbirliğinin talihsiz bir şekilde sonuçlanmasını, iki nedenden dolayı önlemeye çalıştığını belirtti.

Habere göre, Rum Yönetimi, deniz altı sıra dağları “Eratostheni’”nin güneyinde yeni yataklar tespit edilmesi ümitlerini canlı tutmayı ve Fransız şirketinin ayrılmasının Türkiye tarafından siyasi açıdan kullanılmamasını istiyor.

Total’in araştırmalarını uzatması çabalarının 11 numaralı parsele yoğunlaştığını yazan gazete, bu parselde bazı doğal gaz katmanlarının var olduğu ihtimalinin bulunduğunu da belirtti.

Gazete, Total’in petrol tespit etmeyi öngördüğü 10 numaralı parselde ise, buna ilişkin ümitlerin azaldığını yazdı.

Rum Yönetimi’nin, Total’in kalması için varacağı muhtemel anlaşmanın yeni bir sondaj gerçekleştirilmesini en azından bu aşamada öngörmediğini yazan gazete, anlaşmanın, Total şirketine, deniz bölgesinde geniş bir şekilde yeni jeofizik araştırmalar yapma olanağı sağlayacağını belirtti.

Habere göre, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, çeşitli radyo kanallarına yaptığı açıklamalar çevresinde, kendisine yöneltilen, Total ile bazı düzenlemelerin istendiği şeklindeki sorulara “evet” yanıtını verdi.

Total’a yönelik anlaşmanın, Hukuk Dairesi tarafından incelendiğini ve yasalara uygun olarak değerlendirildiğini yazan gazete, Total şirketinin, Rum Yönetimi’ne yönelik ilgili yanıtını da gelecek hafta vereceğini anımsattı.

LAKKOTRİPİS PARTİLERİ BİLGİLENDİRDİ

Politis gazetesine göre Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Total ile alakalı olumsuz gelişmeler konusunda dün partilere bilgi verdi.

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, bilgilendirme sırasında Mısır ile işbirliğinin memnuniyet verici bir şekilde ilerlediğini ve bazı olumlu gelişmelerin ise yakın olduğunu ifade etti.

Mısır ile olan temasların, doğal gazın Mısır’daki İdku doğal gaz sıvılaştırma terminaline satılmasına yoğunlaştığını anımsatan gazete, Rum Hidrokarbon Devlet Şirketi heyetinin de Mısır’a gidip, bu konularda temaslarda bulunduğunu belirtti.

Simerini gazetesine göre, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, bir televizyon programına yaptığı açıklamada, şirketin kararının tamamıyla jeolojik ve ekonomik nedenlere dayandığını ifade etti.

Olumsuz gelişmelerin enerji politikasının yeniden düzenlenmesini gerektirip gerektirmediği şeklindeki bir soru üzerine Lakkotripis, planlamaların, teyit edilmiş “Afrodit” yatağına ilişkin olarak yapılmakta olduğunu belirtti.

Fileleftheros gazetesi “Total’a Yönelik Parsel Yemi” başlıklı haberinde, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in, Total’in sözde “MEB” içerisinde kalması amacıyla bazı fırsat pencerelerini araladığını yazdı.

Total ile görüşülmek üzere masaya çeşitli senaryoların konduğunu yazan gazete, Total’e, 10 ve 11 numaralı parsellerdeki haklarından feragat etmesi karşılığında, başka bir parselde veya parsellerde araştırma izni verilmesinin düşünüldüğünü belirtti.

Gazete, bu konuda 7, 8 ve 13 numaralı parsellerden söz edildiğini belirten gazete, Total’in özellikle 8 numaralı parsele yoğunlaştığını yazdı.

Gazete, ayrıca 8 numaralı parselin Türkiye’nin Barbaros gemisinin araştırma yapmasına ilişkin olarak yayımladığı ikinci NAVTEX ile büyük ölçüde örtüştüğünü de belirtti.

Habere göre, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, gelişmeler hakkında bilgilendirdiği partilerden olumlu tavır sergilemelerini istedi.

Alithia gazetesi ise ilgili haberi “Total’in Ayrılması Endişe ve Hayal Kırıklığına Neden Oldu” başlığıyla aktardı.

DİKO, TOTAL’İN NİYETİNİ BARBAROS İLE İLİŞKİLENDİRDİ

Politis gazetesi, partilerin tepkilerine yer verirken, DİKO’nun, Total şirketinin niyetini, Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki “meydan okumaları” ile ilişkilendiren tek büyük parti olduğuna dikkati çekti.

Habere göre DİKO, Total şirketinin kararının, Türk gemilerinin Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki tehditkar varlığıyla birbirinden ayrılmasının mümkün olmadığını belirtti.

DİKO, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde araştırma yapan şirketlerin olumsuz etkilenmemesi için Türk “meydan okumalarına” ilk andan itibaren ciddi ve güçlü bir tepki gösterilmesi gerektiğini de ifade etti.

Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, DİKO’ya yönelik yanıtında, Total’in niyetini, “yasa dışı” Türk araştırmalarıyla ilişkili olduğu sonucuna varmasına neden olan verileri ortaya koyması için DİKO’ya  çağrıda bulundu.

DİSİ Başkanı Averof Neofidu ise açıklamasında, Güney Kıbrıs’ın ekonomisi ve pazarı için 12 numaralı parseldeki doğal gaz yataklarının değerlendirilmesinin ilk sıralara konması gerektiğini ifade etti.

AKEL ise açıklamasında, Total’in niyetinin hayal kırıklığına neden olduğunu belirterek, hükümete, 12’inci parselde teyit edilmiş yatakların değerlendirilmesi için bütünlüklü bir planın hayata geçirilmesi yönünde çalışılması çağrısında bulundu.

Fileleftheros gazetesine göre, EVRO.KO, Total şirketinin ayrılmasının, Güney Kıbrıs’ın enerji planlamalarını etkilememesi gerektiğini belirtti.

Rum Vatandaşlar İttifakı ise, sonraki sondajlarda yatak bulunması ihtimalinin bulunmasına bağlı olarak ümitlerin tüketilmemesi gerektiğini ifade etti.

SİLİKİOTİS VE HRİSTOFORU’DAN ENERJİ AÇIKLAMASI

Fileleftheros gazetesine göre, AKEL Avrupa Parlamentosu üyesi Neoklis Silikiotis,  enerji güvenliğine ilişkin Avrupa stratejisi raporunda, Doğu Akdeniz’deki, özellikle AB üyesi bir ülke olan Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB’”i içerisindeki doğal gaz yataklarının değerlendirilmesinden bahsedilmemesinin önemli bir eksiklik olduğunu söyledi.

Silikiotis, bu açıklamayı, söz konusu raporun Avrupa Parlamentosu Enerji, Sanayi ve Araştırma Komitesi’nde ele alınması sırasında yaptı.

Gazete, söz konusu raporun, Avrupa Parlamentosu Enerji, Sanayi ve Araştırma Komitesi tarafından Avrupa Parlamentosu’na sunulacağını da yazdı.

AKEL AP üyesi Lefteheris Hristoforu ise Avrupa Parlamentosu Enerji, Sanayi ve Araştırma Komitesi toplantısında yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs’ın, AB’nin enerji planlamalarının içine dahil edilmesi gerekliliğini dile getirdi.

Hristoforu, AB’nin bugün Güney Kıbrıs’ı ve Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakları değerlendirme olanağına da sahip olduğunu ifade etti.

Deniz Haber Ajansı
http://www.denizhaber.com.tr/mobi/news_detail.php?id=60005

Ben bunun sebebininde bizim son zamanlarda Fransa ile gelisen iliskiler dolyısıyla oldugunu düsünüyorum. Bu Fransıza hic güven olmaz ama simdilik iyi gidiyoruz. Bazı yerlerde Tfx dede birlikte calısma var gibisinde bahsediliyordu ama. Hayırlısı...

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44337
 • 623
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #58 : 02 Eylül 2016, 01:27:46 »
Akdeniz’de gerginlik... Rum araştıma gemisi uzaklaştırıldı

Mustafa SARIİPEK (DHA)
01 Eylül 2016 - 12:16Son Güncelleme : 01 Eylül 2016 - 12:17
Akdeniz’de gerginlik... Rum araştıma gemisi uzaklaştırıldıDoğu Akdeniz’de Türk Deniz Yetki Alanı’nda izinsiz araştırma yaptığı belirlenen Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne ait ’Royal Flash’ adlı araştırma gemisinin, bölgede görev yapan Türk firkateyni tarafından uyarılarak uzaklaştırıldığı ortaya çıktı.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne ait ’Royal Flash’ adlı araştırma gemisinin, geçen 21 Ağustos’ta, Mersin, İskenderun ve Gazimagosa arasında kalan Türk Deniz Yetki Alanı’nda, sesle (akustik), başta doğalgaz olmak üzere yeraltı zenginlikleri konusunda araştırma yaptığı belirlendi. Doğu Akdeniz’de Akdeniz Kalkanı Harekatı kapsamında keşif, gözetleme ve karakol görevi yapan Türk fırkateyni, Rum araştırma gemisine uyarıda bulunup, bölgeyi terketmesini istedi. Ancak araştırma gemisi, uyarıya rağmen bölgeden ayrılmayıp, daha geniş bir alanda çalışmasını sürdümesi üzerine, takibe alındı. 25 ve 26 Ağustos’ta tarihlerinde iki kez daha uyarılan Rum araştırma gemisinin, Türk fırkateyninin bu kararlı tutumu karşısında bölgeden ayrılmak zorunda kaldığı öğrenildi.

AKDENİZ KALKANI HAREKATI

Türk Deniz Kuvvetleri, Doğu Akdeniz’deki Türk Deniz Yetki alanlarında, denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla 1 Nisan 2006 tarihinden bu yana ’Akdeniz Kalkanı Harekatı’nı yürütüyor. Akdeniz Kalkanı Harekatı kasamında Aksaz, Mersin, İskenderun ve Gazimagosa limanlarını kullanarak sürekli devriye gezen, fırkateyn, korvet, denizaltı, hücumbot ve karakol gemilerine, havadan deniz karakol uçakları ve helikopterler de destek veriliyor. Harekatta Doğu Akdeniz’de Türkiye adına faaliyet yapan araştırma gemilerine koruma ve destek sağlanıp, deniz yetki alanlarımızda diğer ülkeler adına izinsiz araştırma faaliyetlerinde bulunan araştırma gemileri ikaz edilerek faaliyetten men ediliyor. Harekata katılan yüzer unsurlar ve bölgede bulunan Otomatik Tanımlama Sistemi (OTS) imkan ve kabiliyetine sahip, sahil gözetleme radarları tarafından ticari gemilerin tespit ve teşhisi yapılıp, limanlarımıza girmeleri halinde, arama ve kontrolleri yapılıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/akdenizde-gerginlik-rum-arastima-gemisi-uzaklastirildi-40213384
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1282
 • -115
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #59 : 02 Eylül 2016, 02:10:36 »
Kıbrıs açıklarını kendi karasuları kabul ettikleri için böyle bir restleşme oluyor.
beğen