Gönderen Konu: CİRİT: Roketsan 2.75" Lazer Güdümlü Roket Projesi  (Okunma sayısı 99722 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kuduzcan

• DefenceTurk
  • *
  • 0
CİRİT: Roketsan 2.75" Lazer Güdümlü Roket Projesi
« Yanıtla #40 : 22 Mayıs 2011, 12:29:21 »
Türk füzesi CİRİT dünyanın gündeminde

Türkiye'nin füze teknolojisinde önemli bir aşaması olarak gösterilen aktif lazer güdümlü füzesi “CİRİT”, kaydettiği başarılarla dünya gündeminde yer alıyor. CİRİT'in başarılı testleri, yabancı ülkelerin silahlı kuvvetlerinin de ilgisini çekmeye başladı.

CİRİT'in, yurtiçindeki ihtiyaçları karşıladıktan sonra, yurtdışından da önemli bir talep görmesi bekleniyor.

ATAK helikopterlerinin havadan yer hedeflerine karşı kullandığı 2.75 yarı aktif lazer güdümlü füzesi CİRİT, hafif zırhlı hedeflere karşı yüksek doğrulukta çalışıyor.

CİRİT, dumanı azaltılmış yakıtlı ve duyarsız mühimmat özelliğine sahip roket motoru ile üç etkiye aynı anda sahip çok amaçlı harp başlığı ve elektromekanik kontrol tahrik sistemlerine sahip bulunuyor.

MIL-STD 810 F ve MIL-STD 464 A ile uyumlu, tasarımı Roketsan tarafından gerçekleştirilen MIL-STD-1760 arayüze haiz farklı entegrasyon modellerine uygun CİRİT podlarından ateşleniyor.

M ve LAU lançerlerden atılabilen füze, tasarımı Roketsan tarafından gerçekleştirilen MIL-STD-1760 arayüze haiz akıllı poddan da ateşlenebiliyor.
Aktif lazer güdümlü CİRİT, Türk taarruz helikopterleri T129'ların en etkili silahı olacak. “CİRİT”in Türkiye'deki füze teknolojisi geliştirilmesi için de önemli bir aşama olduğu kaydediliyor.

CİRİT'İN KULLANIM ALANLARI

CİRİT, farklı kara ve hava platformlarına entegrasyon imkanı bulunmakla birlikte, öncelikli olarak taarruz helikopterlerinden kara hedeflerine yönelik olarak kullanılacak.

Hafif zırhlı/zırhsız ve hareketli hedefleri imha etme yeteneği bulunan CİRİT'in füzesine iki alternatif harp başlığı takılabiliyor.
Çok maksatlı başlık olarak tanımlanan birinci alternatifte, zırh delme, yangın çıkarıcı ve parçacık etkisi bulunuyor. Yüksek İnfilaklı Başlık olarak tanımlanan ikinci alternatifte ise sadece parçacık etkisi bulunuyor.

CİRİT'İN SERİ ÜRETİME GEÇME ZAMANI

CİRİT'in, 2010 yılı itibarıyla tüm geliştirme ve tasarım doğrulama faaliyetleri tamamlandı. Seri üretim faaliyetleri, kalifikasyon çalışmalarına paralel olarak başladı.
Halen parça ve alt sistem seviyesinde seri üretim çalışmaları yürütülürken, ilk seri üretim kafilesinin, bu yıl içinde üretilmesi hedefleniyor.

8 kilometre menzilli 'CİRİT'in Türkiye'deki füze teknolojisi geliştirilmesi için de önemli bir aşama olduğu kaydediliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine kazandırılacak lazer güdümlü füze CİRİT, özellikle Türk şirketleri TUSAŞ ve Aselsan ile İtalyan Finmeccanica grubu şirketi AgustaWestland'ın ortak üreteceği T129 taarruz helikopterinde kullanılacak.

70 mm çapındaki yarı aktif lazer güdümlü füze “CİRİT”in özellikle hafif zırhlı hedeflerde istenilen tahribatı sağladığı belirtiliyor. CİRİT'in şimdiye kadarki atışlarında hava platformu olarak AH-1W helikopteri kullanıldığı belirtiliyor.

Füzenin Türk taarruz helikopteri T129'da etkin olarak kullanılması bekleniyor.

kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17846741.asp?gid=381

Başlık çok idaalı olmuş.

Çevrimdışı Bertazoo

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #41 : 22 Mayıs 2011, 13:31:07 »
MIL-STD milli standart anlamına mı geliyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #42 : 22 Mayıs 2011, 13:41:07 »
Military
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Kasabalı

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #43 : 24 Temmuz 2011, 01:15:30 »
Arkadaşlar bir sorum var bu uzun zamndır kafamda  :)
Cirit şu 38 lik roket podlarındamı taşınacak yani kastım şu helikopter bunlardan iki haneli rakamlardamı taşıyacak yoksa cirite özel bir atış platformumu yapılacak yani kendine özel atış platformunda umtas kadarmı sayıda olacak ? :)

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #44 : 24 Temmuz 2011, 01:22:41 »
Arkadaşlar bir sorum var bu uzun zamndır kafamda  :)
Cirit şu 38 lik roket podlarındamı taşınacak yani kastım şu helikopter bunlardan iki haneli rakamlardamı taşıyacak yoksa cirite özel bir atış platformumu yapılacak yani kendine özel atış platformunda umtas kadarmı sayıda olacak ? :)

bu konularda bana da laf düştü ya... ya ben çok ilerledim ya da insanımız geriye gidiyor? :) neyse...

bu ve diğer forumdaki fenafillah üyelerden öğrendiğim kadarıyla cirit'e hedef bilgisi girmek için özel bir lançer gerekliymiş(yarı güdümlü ya). bu yüzden farklı bir tasarıma gidilmiş. sanırım 4 lü idi. resimleri de var bir araştır istersen. umtas ile birlikte bir lançer fotosu gördüğümü hatırlıyorm.

ekleme: nitekim buldum. http://imageshack.us/photo/my-images/130/29042009283.jpg/sr=1
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2011, 01:25:15 Gönderen: UYVAR »
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Kasabalı

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #45 : 24 Temmuz 2011, 22:58:05 »
Arkadaşlar bir sorum var bu uzun zamndır kafamda  :)

bu konularda bana da laf düştü ya... ya ben çok ilerledim ya da insanımız geriye gidiyor? :) neyse...

bu ve diğer forumdaki fenafillah üyelerden öğrendiğim kadarıyla cirit'e hedef bilgisi girmek için özel bir lançer gerekliymiş(yarı güdümlü ya). bu yüzden farklı bir tasarıma gidilmiş. sanırım 4 lü idi. resimleri de var bir araştır istersen. umtas ile birlikte bir lançer fotosu gördüğümü hatırlıyorm.

ekleme: nitekim buldum. http://imageshack.us/photo/my-images/130/29042009283.jpg/sr=1

Sayın kardeşim bişeyi bildim zannederek bana 5 ay önce gördügüm resmi atmasaydın harbiden sevinirdim.
Forumda kimileri ciritin roket olduğunu söylüyo haliyle roket roket podunda taşınır.
Nitekim Roketsan Ciritin füze olduğunu söylüyo ve öyle diyosa öyledir.
T-129 Atak helikopterinin tanıtım animasyon videosunda ciritin özel podunda taşındığını görmüştüm kafamda ki soru işaretlerini kaldırmak için bu soruyu sordum.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #46 : 24 Temmuz 2011, 23:48:32 »
sen şu gördüğün ''özel'' podu bana bir göster bakalım. sonra neyi bilip bilmediğin anlaşılır.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı ~~İsmaiL~~

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #47 : 25 Temmuz 2011, 00:17:19 »
Bu ciritin atış testleri vardı izleyenler bilir birtane konteyneri vuruyordu ama ne hikmetse konteynere pekde bi zarar veremiyor yoksa harp başlığı yetersizmi ? :S

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #48 : 25 Temmuz 2011, 09:03:44 »
 2.5'' bir rokete  koyulacak harp başlığı  tabiki  çokta  güçlü olmaz , en etkili başlığı zırh delici olanıdır  onunda  rpg den daha güçlü olmasını beklemeyin.    o füze bir  araca isabet  ettiğinde emin olun araç içerisinden canlı cıkması şansı  ölü çıkmasından çok daha azdır.

Çevrimdışı Kasabalı

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #49 : 25 Temmuz 2011, 14:38:22 »
:)
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2011, 00:59:45 Gönderen: Kasabalı »