Gönderen Konu: Şimşek İnsansız Hedef Uçağı  (Okunma sayısı 20536 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Şimşek İnsansız Hedef Uçağı
« : 09 Ağustos 2012, 03:08:31 »
Türk İHA'sı 'Şimşek' havalandı

TUSAŞ'ın geliştirdiği insansız hava aracı Şimşek ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi
08 Ağustos 2012 Çarşamba, 11:13:16
Türk İHA'sı 'Şimşek' havalandı!

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) tarafından geliştirilen İnsansız Hava Aracı (İHA) “Şimşek”, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Şimşek, yerden havaya ve havadan havaya atılan füze sistemlerinin kilitleme ve atış eğitimlerinde kullanılacak. Ayrıca, İHA ile düşman savaş uçakları ve güdümlü mermiler imha edilebilecek.

TUSAŞ'tan verilen bilgiye göre, Şimşek projesi, 2009 yılında TUSAŞ’ın öz kaynakları ve TÜBİTAK'a bağlı Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) desteği ile başlatıldı. Şimşek geliştirilirken, 2001 yılından beri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan Turna Hedef İHA Sistemi’ndeki deneyimden yararlanıldı. İnsansız Hava Aracı Şimşek'in sahip olduğu yüksek hız ve manevra kabiliyeti ile artık daha gerçekçi senaryolarda eğitim imkânı olacak.

Öte yandan Türk Motor Sanayii (TEI) TUSAŞ'ın ortak başlattığı özgün jet motoru geliştirilmesi çalışmaları da başarıyla devam ediyor. Şimşek’in ilerleyen test aşamalarında ve seri üretiminde TEI’nin geliştirdiği bu yerli motorun kullanılması hedefleniyor.

Şimşek Sisteminin Genel Özellikleri:

* Özgün yazılımlara sahip Uçuş Kontrol Sistemi ve Yer Kontrol İstasyonu ile uçuş öncesi veya uçuş sırasında tanımlanabilen rota ve manevralar (alçak uçuş, pop-up, weave, dalış, vb) tam otonom olarak gerçekleştirilmekte.

* Sistemde bulunan radar iz artırıcı ve jet motoru ile hava aracının radar güdümlü ve kızıl ötesi güdümlü füze sistemleri tarafından takibi mümkün olmakta.

* Hava aracı üzerinde bulunan akustik sistem sayesinde, kendisine ateşlenen silahlara olan mesafe bilgisi Yer Kontrol İstasyonu’na gerçek zamanlı olarak aktarılmakta ve bu yolla atış eğitiminin başarımı takip edilebilmekte.

* Hava aracının gerekli durumlarda gözle takibini kolaylaştırmak için İz Dumanı Sistemi ve kendisine atılan silahları yanıltmak için Karşı Tedbir Atım Sistemi bulunmakta ve bu sistemler Yer Kontrol İstasyonu’ndan kontrol edilebilmekte.

* Hidrolik fırlatıcı ile piste ihtiyaç duymadan karadan veya gemi platformlarından kalkış yapabilmekte ve vurulmadığı durumlarda tekrar kullanılabilmesi için paraşüt ile karaya veya denize inebilmekte.

Şimşek'in Teknik Özellikleri

Kanat açıklığı 1.50 m 4.9 ft

Uzunluk 2.30 m 7.5 ft

Azami kalkış ağırlığı 75 kg 165 lb

Azami faydalı yük ağırlığı 10 kg 22 lb

Motor Turbojet

Yakıt kapasitesi 32 lt 8.5 gal

Azami hız 740 km/s 400 kts

Seyir hızı 370 km/s 200 kts

Uçuş tavanı 4.500 m (MSL) 15.000 ft (MSL)

Havada kalma süresi 1 saat

Faydalı yükler : İz dumanı, skor kaydedici akustik sistem, karşı tedbir atım sistemi, radar iz artırıcı ve hassas altimetre.

http://ekonomi.haberturk.com/airport/haber/766193-turk-ihasi-simsek-havalandi
« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2020, 10:13:41 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Ynt: Şimşek İnsansız Hedef Uçağı
« Yanıtla #1 : 09 Ağustos 2012, 09:11:13 »
Dünya genelinden ciddi talep göreceğini düşünüyorum...

Çevrimdışı arnork

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 09 Ağustos 2012, 21:24:16 »
Hedef Duronu değil mi bu? ne alaka İha.?

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #3 : 10 Ağustos 2012, 00:23:02 »
Hedef Duronu değil mi bu? ne alaka İha.?
Hedef dronuda olsa bir çeşit iha sınıfı uçaktır,uzaktan kontrol edilen insansız uçan her araç iha diye adlandırılıyor,işte bunların sınıfları vardır küçük ihalar orta boy ihalar büyük ihalar şeklinde

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #4 : 10 Ağustos 2012, 19:41:18 »
Bunlarla oynamak(havada patlatmak) eglenceli olur

Çevrimdışı Rampage

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 28 Eylül 2012, 00:44:04 »
Maliyeti ne kadardır?

BTÖ ile mücadelede bunlardan bol bol üretip hafif bi patlayıcı başlıkla havaya salsak,üzerinde izleme sistemi varsa yeri sürekli bunlarla izlesekte, bunların cirit attıkları riskli bölgelerde bulunacak bir grubu takip edecek şekilde yönlendirip patlatsak, bizede pahalıya patlar mı ?

Yada karakolların etrafında 2 tane uçsa aynı şekilde ilk ateşin açıldığı bölgeye kamikaze yapsa nasıl olur?

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 13 Mayıs 2015, 00:02:45 »
TEI'nin TJ90 motoru ŞİMŞEK ile test uçuşuna başlayacak
TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) tarafından ŞİMŞEK yüksek hızlı hedef uçak sistemine TJ90 motoru geliştiriliyor.

ŞiMŞEK yüksek hızlı hedef uçak sistemi için geliştirilen TJ90 motorunun kalifikasyon testleri devam ediyor. 2015 yılı içerisinde TAI tarafından geliştirilen ŞİMŞEK platformuyla ilk test uçuşu gerçekleştirilecek.

ŞİMŞEK yüksek hızlı hedef uçak sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2009 yılında geliştirilmeye başlandı.

ŞİMŞEK, hava-hava, satıh-hava, uçaksavar ve füze sistemleri ile atış ve radarla takip eğitimlerinde kullanılacak, savaş uçakların ve füzelerin uçuş karakteristiklerine yakın özelliklere sahip, Yüksek Hızlı Hedef Uçak ihtiyaçlarını karşılayacak. 60 dakika havada kalma süresi olan  sistem 15 feet irtifaya çıkabiliyor.

http://kokpit.aero/tei-tj-90-motor-test-ucus
Biraz hızlanması lazım bu Tei nin...
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2015, 00:03:57 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #7 : 13 Mayıs 2015, 10:16:49 »
Yerli hafif helikopter tasarımına başlamışlar ufak ufak ama bir yerlerden yardım almaları gerekiyor gibi geldi bana.Fuardaki enerjilerini pek olumlu bulmadım hala TJ-90,TP38 modellerini anlatıyorlar,tamam motor iş zor zahmetli çetrefilli ama epey zaman oldu bu işlere başlayalı,artık bişeyler olması lazım.

Çevrimdışı Xaero

• DefenceTurk
  • *
  • 3
« Yanıtla #8 : 04 Ocak 2016, 07:22:39 »
Adı Şimşek... Saatte 735 kilometre hızla uçuyordu. Bir anda vuruldu! İşte 2009'dan bu yana geliştirilen Şimşek'in hikayesi...

TAI için Turna Projesi, diğer tasarım çalışmaları arasında küçük ama uzun yıllardır devam eden önemli bir projeydi. 1995'te başlayan hedef uçak projesi, 2001'de kullanıma girdi. Uçaksavar birliklerinin eğitimleri için ciddi bir alt yapı oluşturdu.

Proje, 2009'da farklı bir boyuta taşındı. TAI mühendisleri, jet motorlu bir hedef uçak için düğmeye bastı. Saatte 735 kilometre hızla, savaş uçağının taarruzunu canlandıracak Şimşek ilk görevini başarıyla tamamladı.

TATBİKATTA BİR İLK

Geçtiğimiz ay Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın tatbikatında geminin atış menziline giren Şimşek, gemiden atılan hava savunma füzesi Sea Sparrow füzesi tarafından vuruldu. Bu bir ilkti.

Müşteri ihtiyaçlarına sistem, hava-hava, yerden-havaya, uçaksavar ve füze sistemleri ile atış ve radarla takip eğitimlerinde kullanılabiliyor. Toplam 60 dakika havada kalan Şimşek, yerden 10 metre yükseklikten uçabiliyor. Hedef drone'nun en yüksek irtifası ise 4 bin 500 metre. Drone, 100 kilometre menzile sahip.

Fırlatıcı ile kalkan Şimşek, görevini tamamladıktan sonra paraşüt ile karaya veya denize iniş yapabiliyor.

İŞTE ÖZELLİKLER

Özgün “YKİ Uçuş Kontrol Sistemi” ve “Otopilot Sistemi” sayesinde kalkış ve iniş dahil rota / yön / hız / irtifa tutma modları ile tam otonom uçuş kabiliyeti

Önceden programlı görev noktası ve manevra tanımlama, uçuş anında değiştirebilme özelliği

Eve Dönüş ve Acil İniş Modları ile önceden belirlenmiş eve dönüş noktasına gelerek otomatik iniş

EMI/EMC korumalı Konteyner/Mobil Araç/Portatif Yer Kontrol İstasyonu ile görev planlama ve kontrol

Gerçek zamanlı kriptolu sayısal uçuş verisi telemetreleri kaydetme ve sonradan oynatabilme

Sayısal harita otomatik tanıma

Faydalı Yükler:

Pasif Radar İz Artırıcı

Pasif Termal İz

Skor Kaydedici Sistem

Karşı Tedbir Atım Sistemi

İz Dumanı

Hassas Altimetre

Kaynak: http://kokpit.aero/simsek-vuruldu

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 04 Ocak 2016, 18:33:25 »
Demekki yukardaki haberdeki Tj90 motoru nu kullanmaya basladilar.
Ben su eve donmek mevzuunu anlamadim bu bir iha gibi mi yani.
Ayrica kritik zamanlarda patlayici yukleyip kullaniladabilir gibi geldi bana...