Gönderen Konu: Yerli Hava-Hava Füze Projesi  (Okunma sayısı 109927 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yerli Hava-Hava Füze Projesi
« Yanıtla #80 : 23 Eylül 2019, 01:27:34 »
Sallamış gerçek benim
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2019, 01:28:27 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #81 : 23 Eylül 2019, 03:18:18 »
Bu mühimmatı ilk ben fark ettim resmini çektim. Bazı arkadaşlar Aim9X diyorlar ama ben fuarda bunu gördüğümde bu mühimmat nedir diye sordum oradaki görevliye "daha lansmanı yapılmayan yeni bir mühimmat" dedi bana. Bu mühimmat Aim9X in maketi olarak oraya konmadı orası zaten SAGE standı olarak seçilmiş. Bu mühimmat SAGE nin yeni bir ürünü.

AIM 9x'e gercekten cok beniyor ama degil.

Cok ince detaylar incelendiginde farklar var, Aim 9x'in arka kanatlari kivrimli bu fuzenin kanatlari duz geliyor. Ama klon denilebilcek kadar de benziyor simdi.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #82 : 23 Eylül 2019, 12:05:35 »
Nutuk bir kere boyutları benzemiyor şekline varana kadar boyutu kabak gibi ortada. Oraya üçte bir küçük füzemi koyacaklar ne alaka herşey 1:1 iken bu ürün Aim9x in yarısından az daha büyük bir füze. Aim9X bildiğin Sidewinder yani bizim Gökdoğan kadar oda resimde görülüyor yeni füzeden ne kadar büyük Gökdoğan ortada boyutu Aim9x de Gökdoğan kadar aşağı yukarı ikiside aynı emsal füzeler çünkü. Bu füze daha küçük bir füze amacı ne bilmiyorum muhtemelen Sage daha önce olduğu gibi Baykar ın özel ihtiyaçlarına çözüm üretiyor gayretle. Yeni Male İha ya hava hava füzesi diyorlar açıklamalarda ne koyacaklar stinger olsa işe yaramaz Sidewinder olsa Gökdoğan olsa ağır gelir.
Ayrıca ben sordum ekmek kuran çarpsın adam tanıtımı henüz yapılmayan yeni bir füze dedi. Füzeyi görür görmez fırıdak oldum etrafında sormazmıyım hiç. Füzeden milleti haberdar etmek için takla atıyorum forumlarda kaç gündür Hakan Kılıç bile video sunda okşadı okşadı füzeye Gökdoğan dedi.
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2019, 12:08:15 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #83 : 09 Kasım 2019, 17:35:42 »
Türk Hava Kuvvetleri’nin yeni nesil milli hava-hava füzelerinden olan kısa menzilli Gökdoğan ile orta-uzun menzilli Bozdoğan için hava/hava atışlarında sona geliniyor. Gerçek atış testlerinin başlaması ve 2020 içinde tamamlanması planıyor.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen kısa-orta menzilli füze Gökdoğan, gelecekte AIM-9X’lerin yerini alması hedefleniyor. Projede diğer füze ise AIM-120 AMRAAM’ların yerini alacak orta-uzun menzilli Bozdoğan. Ortak sistemlere sahip iki füzenin oluşturduğu ailesinin adı ise Göktuğ.

TESLİMAT HEDEFİ 2021

Testlerin önümüzdeki yıl tamamlanmasının ardınan seri imalat başlayacak. Hedef, 2021’de her iki füzenin de Türk Hava Kuvvetleri’nin F-16 uçaklarında hizmete girmesi.

İŞTE FÜZELERİN ÖZELLİKLERİ

Göktuğ füze ailesi; görüş içi hava füzesi (gif) olan Bozdoğan ve görüş ötesi hava füzesi (göf) olan Gökdoğan'dan oluşuyor. Orta-uzun menzilli olan Bozdoğan, görüntülemeli kızıl ötesi arayıcı başlığa sahip ve her açıdan atış imkanı veriyor. Gökdoğan ise, ısıya duyarlı, kısa menzilli füze olarak ön plana çıkıyor. Birden fazla hedefe kilitlenebilen Gökdoğan, atıldıktan sonra kilitlenebilme özelliğine sahip. Her iki füzenin de kaçma/kurtulma manevraları ve karıştırma/aldatma sistemleri en yüksek seviyede tutuldu. Göktuğ projesi, Türkiye'nin ilk aktif radar arayıcı başlıklı füzeleri olma özelliğini de taşıyor.

http://www.kokpit.aero/gokdogan-bozdogan-f16-test

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #84 : 26 Kasım 2019, 13:25:55 »
Alıntı
youtu.be/vR7us9FBK2w
Mustafa Varank
@varank

Tarih yazmaya devam ediyoruz! 🇹🇷

Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği,
@SageTubitak
 tarafından geliştirilen Görüş İçi Hava-Hava Füzesi BOZDOĞAN hedef uçağa yapılan ilk güdümlü atış testini başarıyla tamamladı. 🚀

#MilliTeknolojiHamlesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Savaş uçaklarına entegre edilecek havadan havaya füzemiz Bozdoğan, uçaktan test atışlarının tamamlanmasının ardından TSK envanterine girecek.
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2019, 14:58:44 Gönderen: カメせ »

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #85 : 26 Kasım 2019, 13:46:15 »
bildiğim kadarıyla hava-hava füzeleri bu tür sistemler için işin nirvana noktası yani en zor kısmı.. Bozdogan füzesini madem yapabilirliğimiz var neden Hisar füzelerinde bu kadar sıkıntı yaşadık anlamıyorum. Nerdeyse Hisar-A'dan daha erken teslim edilecek. Konuya yabancı biri olarak söylüyorum tabi bunları detaylarını bilen biri daha saglıklı bir açıklama yapacaktır lakin zor olanı kolayca yapıp hava-hava füzesine göre daha kolay olan Hisar-A'yı uzun zamandır yapamamak tuhafıma gitti.
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2019, 13:47:08 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #86 : 02 Aralık 2019, 11:51:20 »
Alıntı

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #87 : 07 Ocak 2020, 22:35:04 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #88 : 07 Ocak 2020, 22:37:07 »
Artık ABD nin ve temsilciler meclisinin ağız kokusunu dinlemeyeceğiz. Tebrikler.
https://www.savunmasanayist.com/bozdoganin-ardindan-gokdogandan-da-tam-isabet/
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2020, 22:42:22 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
GÖKDOĞAN’dan da tam isabet.
« Yanıtla #89 : 08 Ocak 2020, 20:38:07 »
Artık ABD nin ve temsilciler meclisinin ağız kokusunu dinlemeyeceğiz. Tebrikler.
Bozdoğandan sonra gökdoğandan da tam isabet!

BOZDOĞAN’ın ardından GÖKDOĞAN’dan da tam isabet.

GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi.
TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi, ilk atışlı testinde hedefini tam isabet ile vurdu.

SavunmaSanayiST.com tarafından Savunma Sanayii Başkanlığı’nca düzenlenen basın toplantısında edinilen bilgiye göre; GÖKTUĞ Projesi kapsamında TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM), ilk atışlı testinde, hedefini başarıyla vurdu. Test senaryosu gereği yerdeki gerçek F-16 kanadına entegre edilen GÖKDOĞAN Test Füzesi, başarıyla ateşlendi ve hedef rolündeki insansız hava aracını tam isabetle vurdu. GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesinin, 2021 yılından itibaren Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi ve envanterde bulunan ABD üretimi AIM-120 AMRAAM füzesinin yerini alması planlanıyor.

GÖKTUĞ Projesi kapsamında geliştirilen diğer ürün olan BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi de, geçtiğimiz haftalarda yapılan ilk atışlı testinde hedefini tam isabet ile vurmuştu.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2020, 20:40:16 Gönderen: カメせ »