Gönderen Konu: Yerli Hava-Hava Füze Projesi  (Okunma sayısı 109645 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Yerli Hava-Hava Füze Projesi
« Yanıtla #30 : 27 Ocak 2016, 10:51:36 »
Zannımca; ilk yerli hava hava füze prototipi görüntüsü. Aim-9 Sidewinder muadili

Bahsettiğiniz kanat uçlarındakilerse eğer AIM-9'dan çok AIM-120'ye benziyor. Kanat altlarındakiler AIM-9. Boyutları çok farklı.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı eetcioglu

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #31 : 27 Ocak 2016, 10:58:37 »
Çok haklısınız.Yakından bakınca anlaşılıyor. Göktuğ projesi olabilir mi?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #32 : 27 Ocak 2016, 11:42:17 »
Olabilir. :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #33 : 28 Ocak 2016, 00:03:58 »
Muhtemelen AIM-120'nin aerodinamik özelliklerini temsil eden mock up tarzı birşey sadece, yerli havadan havaya füze olduğunu sanmıyorum,daha önceden de görmüştüm bu resmi...

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2016, 11:22:05 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı icoolmar

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #35 : 22 Mayıs 2016, 03:41:34 »
Logolar çıkmışsa, füzeler de yakında gün yüzüne çıkar.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #36 : 22 Mayıs 2016, 11:27:09 »
Anlasilan Sahin diye bir fuze yok gibi, sadece Goktug IR ve RF var gorunuyor

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #37 : 23 Mayıs 2016, 14:11:42 »
Vardır vardır,ikisinin operasyon gerekleri ve dahi kinematikleri epey farklı,o nedenle olmalıda zaten.Hem o kadar (150-180 km den bahsediliyor) menzilden IIR ile tek başına olmaz.Zaten Göktuğ için dual hatta trial mod dedikoduları dolaşırken o kadar pahalı bir füzede her hedefe atılmaz,osebepten bir kısa menzilli olması gerekir.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 25 Mart 2018, 13:41:29 »
Türkiye`nin ilk milli hava füzeleri GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN`ın yerden balistik ilk atışları başarıyla gerçekleştirilirken, bu yılın son çeyreğinde testler yeni bir boyut kazanacak.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma  Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsünün (SAGE) 13. Uluslararası Savunma  Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2017) görücüye çıkardığı GÖKTUĞ hava-hava füze sistemleri  ailesi üyeleri GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN'a yönelik çalışmalar sürüyor.

IDEF'teki tanıtımın ardından geçen sürede her iki füzenin de yerden  balistik ilk atışları gerçekleştirildi. Bu testler kapsamında güdüm olmadan roket  motorunun performansı ve havada füzeyi gerekirse imha edebilmeyle ilgili  fonksiyonlar denendi. Sinop'taki test alanında gerçekleştirilen testler başarıyla  tamamladı.

Füzelerin geliştirilmesi kapsamında bu senenin son çeyreğinde canlı  hedefe yerden atışlar yapılacak. Bunu uçaktan yapılacak atışlar izleyecek.

GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN füzelerine yönelik projenin 2020'de tamamlanması  öngörülüyor.

SAGE, geliştirme sürecinin tamamlanmasının ardından projeyi bir  üreticiye devredecek.

FÜZELERİN DONANIM VE YETENEKLERİ

SAGE'nin, hava füzelerine yönelik çalışmaları 2013'te başladı. Bu  çerçevede, kısa menzilli, yüksek manevra kabiliyetine sahip, kızılötesi  görüntüleyicili arayıcı başlıklı GÖKDOĞAN ile uzun menzilli, aktif radar arayıcı  başlıklı BOZDOĞAN geliştirildi.

GÖKDOĞAN, gelişmiş karşı-karşı tedbir, her açıdan atış yeteneklerine  sahip bulunuyor.

BOZDOĞAN, at-unut özellikli akıllı güdüm, gelişmiş karşı-karşı tedbir  ve karıştırma kaynağına güdüm, veri bağıyla hedef bilgisi güncelleme, çoklu her  açıdan atış ve çoklu hedefe angajman, atıldıktan sonra kilitlenebilme gibi  nitelikler taşıyor.

Füzelerde, yüksek itki-az dumanlı katı yakıt teknolojisi, yüksek  güvenilirlik ve güvenlik seviyesine sahip tam elektronik roket motoru emniyetli  kurma ve ateşleme sistemi, yüksek güvenlik ve güvenilirlik sağlayan kesintisiz  tapa kullanılıyor.

SAVUNMA SANAYİSİNİN AR-GE MERKEZİ

SAGE, "savunma teknolojilerinde Türkiye’yi bağımsız kılma" vizyonuyla  faaliyet gösteriyor.

Enstitü, savunma sanayisine, rekabet gücü ve katma değeri yüksek  teknoloji, ürün ve hizmetleri Ar-Ge yoluyla sağlıyor.

Savunma sistemlerinin temel araştırması ve kavramsal tasarımından  başlayarak, bu sistemlerin mühendislik ve prototip üretimlerini içeren araştırma  ve geliştirme faaliyetlerini sürdüren SAGE, projelerinin çoğunu ilgili sanayi  kuruluşlarıyla ortak yürütüyor.

Enstitü, bugüne kadar uçaktan atılan bombalara güdüm yeteneği  kazandıran "Hassas Güdüm Kiti",(HGK) seyir füzesi Satha Atılan Orta Menzilli  Mühimmat (SOM) ardışık delici harp başlığına sahip beton delici mühimmat Nüfuz  Edici Bomba ve uçaktan atılan bombalara güdüm ve uzun menzil yeteneği kazandıran  "Kanatlı Güdüm Kiti" gibi başarılı projelere imza attı.

http://uzmanpara.milliyet.com.tr/haber-detay/gundem2/ilk-milli-hava-fuzeleri-hedefe-ucacak/80000/80651/

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 25 Mart 2018, 22:54:22 »
Bu konuda ilgisi olan varsa yazmasını istiyorum. Bildiğim kadarıyla hava - hava füzesi bu tür füzelerin nirvanası yani yapılabilirliği en zor olanı. Sn. Hakan Kılıç'ın bir yazısında aynen şöyle yazıyordu.

"MENZİL: Çok değer verdiğim ve saygı duyduğum twitter takipçilerimden birisi Tübikat’tan bazı arkadaşlarının Gökdoğan için 25, Bozdoğan için 65 km menzilli olduğunu söylediklerini yazdı. Arkadaşım çok güvenilir ama bence bilgi veren mühendisler yanılıyor. Belki başka projedeler. Çünkü Bozdoğan AIM-120 büyüklüğünde ama Gökdoğan, AIM-9X’ den daha kalın ve uzun yani 25 km’ den çok daha uzun menzilli olduğunu tahmin ediyorum."

Sorum şu şekilde. 65 km menzilli bir hava - hava füzesi yapabiliyorsak neden bu teknolojiyi Hisar-Oda falan kullanmadık ve Hisar-O 25 km gibi kısa menzilde kaldı ?
« Son Düzenleme: 25 Mart 2018, 22:55:22 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?