Gönderen Konu: Haberler  (Okunma sayısı 17593 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
Ynt: Haberler
« Yanıtla #60 : 05 Şubat 2024, 00:10:46 »
Karadan atılan trlg 230 ile iha 230 arasındaki fark nedir mühimmat olarak. Seri üretim kararı ile iha 230 kastediliyor olabilirmi?

Öyle olsaydı direkt İHA-230 denirdi diye düşünüyorum. Sonuçta TRLG denmesinin hiçbir anlamı olmuyor.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #61 : 05 Şubat 2024, 00:24:32 »
Bize standart orta menzilli tanksavar ihtiyacımızı karşılayacak basit bir SACLOS yada fiberoptik tanksavar füzesi lazım.

İki önerim var ya TOW u kopyalasınlar bildiğin SACLOS füzemiz olsun İran bunu yaptı mesela yada yok bu saatten sonra modern füze isteriz diyorlarsa o zaman Spike e benze fiberoptik bir füze yapsınlar bunun içinde OMTAS II geliştirilsin. Arkasına bir tane fiber optik salan eklenti konacak birde doğası gereği lüleleri arkada değil yanda olacak fiber saldığı için. Bu yanlış fikir OMTAS ile savaş beklenmez
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2024, 00:26:25 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #62 : 05 Şubat 2024, 12:39:01 »
Karadan atılan trlg 230 ile iha 230 arasındaki fark nedir mühimmat olarak. Seri üretim kararı ile iha 230 kastediliyor olabilirmi?

Öyle olsaydı direkt İHA-230 denirdi diye düşünüyorum. Sonuçta TRLG denmesinin hiçbir anlamı olmuyor.
TRG : topçu roketi güdümlü
TRLG : topçu roketi laser güdümlü

TRLG nın kullanımı isaretleyici  yer birimlerinin varlığına, ya da bulut altı İha lara bağlı.
Oysa TRG hemen her platformdan atilabilerek kullanılabilecek bir roket.
Bilhassa Akıncı ve Aksungur gibi IHA'lardan, hatta F16 veya Hurjet'ten atılabilir. Sar kabiliyetli  olan Aesa radarlı platformlarda çok ölümcül bir tank avcısı olarak bulut üstünden kullanılabilir.
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2024, 12:40:34 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #63 : 05 Şubat 2024, 12:55:10 »

TRG : topçu roketi güdümlü
TRLG : topçu roketi laser güdümlü

TRLG nın kullanımı isaretleyici  yer birimlerinin varlığına, ya da bulut altı İha lara bağlı.
Oysa TRG hemen her platformdan atilabilerek kullanılabilecek bir roket.
Bilhassa Akıncı ve Aksungur gibi IHA'lardan, hatta F16 veya Hurjet'ten atılabilir. Sar kabiliyetli  olan Aesa radarlı platformlarda çok ölümcül bir tank avcısı olarak bulut üstünden kullanılabilir.
Peki sayın yaşar bir trlg 230 füzesi ürettiğimizde iha 230 füzesi de üretmiş oluyor muyuz(bomba salanı montaj aparatı takmak kaydıyla). Birinde işaretlemeyi karadan yada bulut altı İha'dan diğerinde ise taşıyıcı platformun kendisi yapacak. Füze ebat ve teknolojisi aynı diye biliyorum
Yani 200 tane aynı füzeyi üretip yarısını kara birliklerine yarısını hava kuvvetlerine verebilirmiyiz
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2024, 12:59:40 Gönderen: Efes »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #64 : 05 Şubat 2024, 13:12:29 »
Sar kabiliyetli  olan Aesa radarlı platformlarda çok ölümcül bir tank avcısı olarak bulut üstünden kullanılabilir.

Tank hareket etmiyorsa mevcut haliyle kullanılabilir. Hareketli hedefleri, SAR radarı ile bulutların ardından vurmak isterseniz, anlık koordinat güncellemesi için rokette veri bağı olmalıdır.
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2024, 13:53:37 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #65 : 05 Şubat 2024, 18:21:25 »
Veri bağı yerine yarı aktif güdüm de olabilir