Gönderen Konu: NATO  (Okunma sayısı 17517 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı WOLF

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 256
 • 0
NATO
« : 11 Nisan 2009, 15:43:19 »
Rasmussen nedeniyle NATO'da yaşadığı gerginliği üzerinden atamayan Türkiye, yeni bir krizle daha karşı karşıya. Rumlar, üyesi olduğu AB ile Ankara'nın üye olduğu NATO arasındaki ilişkileri durdurdu.

NATO içinde Türkiye ile ilgili son dönemde "Genel Sekreterlik krizi" konuşuldu ancak NATO içinde, yine doğrudan Türkiye ile ilgili çok daha ciddi bir kriz yaşanıyor. ABD Başkanı Barack Obama'nın NATO zirve toplantısındaki görüşmelerinde ve Türkiye ziyaretinde de gündeme gelen krizin mimarı, Türkiye'nin tanımadığı Kıbrıs Rum Yönetimi...

Rumlar, Türkiye kendilerini tanımıyor ve NATO'ya girmelerine izin vermiyor diye NATO ile Avrupa Birliği arasındaki tüm işbirliğini veto etti. Bu konu, uluslararası krizlerde müttefikleri ile birlikte davranmak yerine, tek başına eyleme geçmeyi tercih eden ABD'nin eski Başkanı Bush döneminde büyük sıkıntı çıkarmıyordu. Ancak Obama, dış politikasının başına "Müttefiklerle iyi ilişkiler ve birlikte hareket etmeyi" koyunca, bu politikanın merkezine de NATO'yu yerleştirince, NATO-AB arasındaki işbirliği büyük önem kazandı.

TÜRKİYE'DEN KARŞI VETO

Rumlar'ın, NATO ile AB arasındaki işbirliğinin esaslarını belirleyen Güvenlik Anlaşması'nı veto etmeleri ile iki kurum arasındaki tüm bilgi akışı durdu. Türkiye de Rumlar'la "üyelik dayanışması" içinde davranmayı seçen Avrupa Birliği'ne karşı, AB'nin operasyonlarında NATO imkanlarından yararlanmasının önüne veto koydu. Savunma bütçesine çok fazla ayırmayan ve "AB bayrağı altında" yapacağı operasyonlarda özellikle planlama, istihbarat ve lojistik alanlarında NATO imkanlarını kullanmak isteyen Avrupa Birliği, Türkiye'nin bu tutumu karşısında zora girdi.

KOLAY OLMAYACAK

Bu durum, özellikle Afganistan ve Kosova'da, NATO operasyonu dışında, polis kuvvetlerinin eğitimi gibi ayrı projeleri "AB bayrağı altında" yürütmeyi planlayan AB'yi çok ciddi sıkıntıya soktu. Ve Rumlar'ın da kışkırtmasıyla, AB ülkeleri Türkiye'ye baskıya başladı. Bu krizin çözümü, Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği'nin önünü açmak kadar kolay görünmüyor.

Kaynak:  http://www.trsavunma.com/?q=node/41576


Ben Orta Asya'dan türeyen Anadolu'da büyüyen Avrupa içlerine yürüyen Türküm...

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41972
 • 473
NATO
« Yanıtla #1 : 11 Şubat 2012, 14:42:56 »

NATO

NATO'dan İsrail gemilerine olumlu sinyal

Hürriyet Planet
11 Şubat 2012
Türkiye itiraz etti
NATO, Türkiye’nin muhalefetine rağmen, İsrail’in Akdeniz’deki donanmaya katkıda bulunması fikrine sıcak bakıyor.

Associated Press’in haberine göre, NATO Sözcüsü Carmen Romero, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, İsrail’in teklifinin “NATO süreçleri ve operasyon gereklilikleri” doğrultusunda değerlendirildiğini söyledi.
Romero, NATO’nun İsrail dahil bölgedeki tüm “ortak ülkelerle” işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu ifade etti.
Geçmişte İsrail’in savaş gemileri ve uçakları NATO’nun bazı tatbikatlarına katılmıştı. Ancak, Akdeniz’deki donanmaya gemi göndermesi durumunda, ilk kez, İsrail NATO’nun bir askeri operasyonuna katılmış olacak.
İsrail, aynı zamanda Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin NATO çerçevesinde oluşturduğu “Akdeniz Diyalogu”nun da bir parçası.

 TÜRKİYE İTİRAZ ETTİ

AP’ye konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise İsrail basınında yer alan Türkiye’nin İsrail gemilerinin NATO donanmasına katılmasına karşı olduğu yönündeki haberleri doğruladı.
İsrail’in katılması öngörülen Etkin Girişim Operasyonu, 11 Eylül’den sonra başlatılmıştı. Akdeniz’de terör olaylarının önlenmesini hedefleyen operasyon kapsamında genellikle dört savaş gemisi kıyılarda devriye geziyor. Başlangıçta sadece üye ülkelerin gemilerine açık olan operasyon, 2004’ten itibaren üye ülkelere de açıldı.

Ancak bazı NATO üyesi ülkeler, İsrail’le daha yakın işbirliğine diğer Müslüman ülkelerle ilişkileri riske atabileceği gerekçesiyle karşı çıkıyor. Bu konuda özellikle NATO’nun bir numaralı önceliği olan Afganistan’la ilişkiler konusunda hassasiyet gösteriliyor.
http://www.hurriyet.com.tr/planet/19895392.asp
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2018, 08:45:19 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41972
 • 473
'Mig' mezarlığının üzerine kuruluyor
« Yanıtla #2 : 13 Ekim 2018, 08:46:36 »
'Mig' mezarlığının üzerine kuruluyorNATO Batı Balkanlar’daki ilk hava üssünü Mig uçaklarının bulunduğu, Mig mezarlığına kurmayı planlıyor.

Batı Balkanlar’daki ilk hava üssünü Arnavutluk’un geçmişte ‘Stalin Şehri’ diye anılan Kuçova kentine kurmaya hazırlanan NATO, bunun için Arnavut hava kuvvetlerinin ‘Mig mezarlığını’ gözüne kestirdi.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın ağustos ayında açıkladığı Kuçova’da NATO hava üssü kurulması planının ayrıntıları netleşiyor.

2005’te Sovyet ve Çin yapımı 224 Mig savaş uçağını ıskartaya çıkartan ve 2009’da NATO üyesi olan Arnavutluk’un Kuçova’daki hava üssü de o zamandan beri sessizleşmişti.


Reuters haber ajansı, komünizm döneminde ‘Stalin Şehri’ diye anılan Kuçova’daki hava üssünü ziyaret edip değişik mimarisini inceledi ve terk edilmiş Mig’leri görüntüledi.

Reuters’e konuşan Arnavutluk Savunma Bakanı Olta Xhaçka, “Kuçova, bölgedeki ilk NATO hava üssüne dönüşecek ve ittifakın Batı Balkanlar’a bıraktığı ilk ayak izi olacak” görüşünü dile getirdi.

NATO, Kuçova’yı tedarik, lojistik, eğitim ve tatbikatlar için destek üssüne dönüştürmek amacıyla ilk etapta 50 milyon euro harcayacak.Xhaçka, Arnavutluk’un Balkanlar’da istikrara yaptığı yardım, dünya çapında NATO barışgücü misyonlarına verdiği katkıyla bu üs dönüşümünü hak ettiğini savundu.

Arnavutluk Savunma Bakanı, “Bölge, bir bütün olarak geri döndürülemez biçimde Avrupa-Atlantik entegrasyon sürecine girdi” iddiasında bulundu.

Sputnik’te yer alan habere göre, Arnavutluk Hava Kuvvetleri tedrisatından geçmiş son kuşak pilotlar, bugün 50’li yaşların başındalar ve yeniden uçak motoru sesi duyacaklarına seviniyorlar. Gençler ise NATO üssünün bölgeyi canlandırmasıyla işsizlik sarmalından çıkmayı umuyorlar.

Dağın içine inşa edilmiş 3 hangarın yakınında 88 Mig konuşlanmış durumda...

http://www.milliyet.com.tr/bir-ilk-olacak-mig-mezarliginin-dunya-2759346/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41972
 • 473
Ynt: NATO
« Yanıtla #3 : 12 Kasım 2018, 17:48:29 »
NATO'dan Türkiye'ye övgü

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Avrupa'nın güvenliğini Türkiye gibi ülkeler olmadan sağlamanın mümkün olmadığını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa'nın güvenliğinin Türkiye'ye bağlı olduğunu söyledi. Stoltenberg'e göre, Türkiye gibi ülkeler olmadan kıtanın güvenliğini sağlamak mümkün değil.

Berlin'deki German Atlantic Society adlı kuruluşta bir konuşma yapan Stoltenberg, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerin Avrupa güvenliğinde önemli rol oynadığına işaret etti.

Avrupa'nın kendi savunma kabiliyetini geliştirme yönündeki çabalarını memnuniyetle karşıladığını kaydeden Stoltenberg, bunun transatlantik ilişkileri güçlendirecek şekilde yapılması durumunda NATO'yu da kuvvetlendireceğini ifade etti.


Stoltenberg, İngiltere'nin birlikten ayrılmasının ardından NATO'nun savunmasının yüzde 80'inin AB üyesi olmayan ülkeler tarafından karşılanacağına dikkati çekti.

Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki istikrarsızlığa karşı mücadele ettiğini belirten Stoltenberg, "Avrupa'nın güvenliği terörle mücadele konusunda kilit öneme sahip olan Türkiye gibi ülkeler olmadan sağlanamaz" dedi.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-nato-dan-turkiye-ye-dunya-2776672/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41972
 • 473
NATO savunma harcamalarını 100 milyar dolar artırıyor!
« Yanıtla #4 : 30 Ocak 2019, 09:53:56 »
NATO savunma harcamalarını 100 milyar dolar artırıyor!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO üyesi ülkelerin gelecek iki yıl içerisinde savunma harcamalarını 100 milyar dolar artırmayı kabul ettiklerini açıkladı.ABD Başkanı Trump'ın NATO üyesi ülkelerin mali sorumluluğu üstlenmeleri gerektiği eleştirilerinin ardından Jens Stoltenberg, ABD dışındaki NATO üyesi ülkelerin önümüzdeki iki yıl içerisinde savunmaya ayırdıkları bütçeyi 100 milyar dolar artıracaklarını kaydetti.

Trump, NATO üyesi ülkeleri mali sorumlulukları yeterince üstlenmedikleri gerekçesiyle ihmalkârlıkla suçluyordu.

The Telegraph gazetesinin aktardığına göre, Amerikan Fox haber kanalına konuşan NATO Genel Sekreteri, Trump'ın kendisini NATO'ya adadığını ancak aynı zamanda NATO üyelerinin daha fazla yatırım yapması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Stoltenberg, "Gerçek paralarla gerçek sonuçlar görüyoruz. Başkan Trump'ın açık mesajı da bir etki yarattı. NATO üyesi ülkeler Başkan'ın sesini duydu ve harekete geçti'' ifadelerini kullandı.

2014 yılında Galler'de yapılan NATO zirvesinde alınan karara göre, NATO üyesi ülkeler 2014 yılında gayri safi milli hasıladan elde edilen gelirin yüzde ikisini 2024 yılına kadar savunma harcamalarına yatıracaktı. Ancak bu tarihe kadar 29 üye ülkenin sadece dördü bu hedefi tutturdu.

ABD, Yunanistan, Estonya ve İngiltere 2018'de bu hedefe ulaştı. Yatırım, 2016'dan bu yana NATO üyeleri tarafından harcanan 41 milyar dolarlık bir miktara dayanıyor. Trump ise söz konusu kararı memnuniyetle karşılayarak ilave fon sözünde bulundu.

https://www.haberturk.com/nato-savunma-harcamalarini-100-milyar-dolar-artiriyor-2305342
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3382
 • 167
 • DefenceTurk.com
Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandr Vulin, Sırbistan'ın Avrupa'daki tek NATO dışı ülke olarak kalması halinde bile İttifak'a üye olmayacaklarını belirtti.NATO'nun 24 Mart 1999'da başladığı ve binlerce can kaybına yol açtığı eski Yugoslavya bombardımanının 20. yıldönümü vesilesiyle başkent Belgrad'da düzenlenen uluslararası konferansta konuşan Vulin, Avrupa'da NATO üyesi olmayan tek ülke olarak kalsalar dahi, NATO'ya dahil olmayacaklarını vurguladı.
"Sırbistan, askeri açısından tarafsız olmayı tercih etti ve Avrupa'da İttifak'a dahil olmayan son ülke biz kalsak da, NATO üyesi olmayacağız" diyen Vulin, Devlet Başkanı Aleksandr Vucic görevde olduğu sürece Sırbistan'ın NATO saflarına katılmayacağının altını çizdi.

'SIRBİSTAN ÖZGÜR OLMAYI SEÇTİ'

Vulin, "Biz böyle bir seçim yaptık, zira bizi bombaladılar. Ancak her şeyden önce, bize yaptıklarını başkasından emir alarak diğer halklara asla yapmayacağız. Sırbistan özgür olmayı seçti, Sırbistan tarafsızlığı seçti" ifadelerini kullandı.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201903231038378593-sirbistan-savunma-bakani-vulin-son-ulke-kalsak-bile-nato-uye-olmayacagiz/
« Son Düzenleme: 24 Mart 2019, 14:38:27 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı UYVAR

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2045
 • -111
Ynt: NATO
« Yanıtla #6 : 24 Mart 2019, 15:49:22 »
Tabi tabi. Avrupa'da öldürülecek biri varsa suikastcisi  kesin Sırp'tir. Bizdeki trabzonlular gibi.

Tarafsizmis. Sevsinler!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3382
 • 167
 • DefenceTurk.com
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "S-400'ler bitmiş bir anlaşmadır. ABD son bir Patriot önerisi yaptı ancak satış olacağının garantisi bulunmuyor" dedi, Türkiye'nin Batı ile Rusya arasında bir tercihe zorlanamayacağını söyledi.Çavuşoğlu, Washington'da NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında düşünce kuruluşlarının ortak düzenlediği "NATO Birleştirir" etkinliğinde yaptığı konuşmada, "S-400'ler bitmiş bir anlaşmadır. ABD son bir Patriot önerisi yaptı ancak satış olacağının garantisi bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu ayrıca, Türkiye'nin Batı ile Rusya arasında bir tercihe zorlanamayacağını ve Türkiye'nin de böyle bir yola girmeyeceğini söyledi.

Polonyalı bir diplomatın "NATO dostu olmayan Rusya ile ilişkilerinizin sınırı nedir kırmızı çizginiz var mı?" sorusuna ise Çavuşoğlu "Sizin ülkenizin Rusya ile ticaret hacmi bizimkinden daha yüksek ve artıyor" şeklinde yanıt verdi.

Dün, ABD, Türk pilotlarının F-35 eğitim uçuşlarını durdurduğu ve teknik ekibin eğitimini askıya aldığı duyurmuştu.
Pentagon, F-35 uçaklarıyla ilgili tüm eğitim teçhizatının ve diğer malzemelerin Türkiye'ye gönderimini durdurduğunu açıklamıştı.

Savunma Bakanlığı görevini vekâleten sürdüren Patrick Shanahan ise Türkiye'nin Rusya'dan almayı planladığı S-400 füzelerinden dolayı Washington'ın F-35 savaş uçaklarının teslimatını iptal etme meselesinin çözülmesini umduğunu söylemişti.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201904031038596207-cavusoglu-abd-partiot-onerisi-yapti-satis-garantisi-bulunmuyor/

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3382
 • 167
 • DefenceTurk.com
Pence: Türkiye, S-400 ile NATO arasında seçim yapmalı
« Yanıtla #8 : 03 Nisan 2019, 22:48:12 »
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına ilişkin yorum yaptı. Pence, “Türkiye’nin S-400 alımı NATO’ya çok büyük risk arz ediyor. Eğer Türkiye S-400 alımına devam ederse F-35 programından çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalır. Türkiye mutlaka bir seçim yapmalı” dedi.Twitter hesabından açıklamalarda bulunan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımına ilişkin yorum yaptı.

“Türkiye seçimini yapmalı” diyen Pence, “Dünyanın en başarılı askeri ittifakının önemli bir ortağı olarak kalmak mı istiyor yoksa pervasız kararlar alarak bu ortaklığın güvenliğini riske atmak mı istiyor?” ifadelerini kullandı. Pence, “Türkiye’nin S-400 alımı NATO’ya çok büyük risk arz ediyor. Eğer Türkiye S-400 alımına devam ederse F-35 programından çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalır” diye konuştu.

Mike Pence’in açıklamasından kısa bir süre sonra yine Twitter üzerinden bir açıklama yapan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY ise “Amerika Birleşik Devletleri seçimini yapmalıdır. NATO müttefikinin düşmanlarına karşı savunmasını zayıflatmak için teröristlerle güç birliği yaparak dostluğumuzu riske atmak mı yoksa Türkiye’nin müttefiki olarak kalmak mı istiyor?” ifadelerine yer verdi.

http://savunmasanayist.com/2019/04/03/pence-turkiye-s-400-ile-nato-arasinda-secim-yapmali/

Çevrimdışı metin62

 • 2020 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1694
 • 128
 • DefenceTurk.com
Ynt: NATO
« Yanıtla #9 : 03 Nisan 2019, 23:04:05 »
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına ilişkin yorum yaptı. Pence, “Türkiye’nin S-400 alımı NATO’ya çok büyük risk arz ediyor. Eğer Türkiye S-400 alımına devam ederse F-35 programından çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalır. Türkiye mutlaka bir seçim yapmalı” dedi.

Mike Pence’in açıklamasından kısa bir süre sonra yine Twitter üzerinden bir açıklama yapan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY ise “Amerika Birleşik Devletleri seçimini yapmalıdır. NATO müttefikinin düşmanlarına karşı savunmasını zayıflatmak için teröristlerle güç birliği yaparak dostluğumuzu riske atmak mı yoksa Türkiye’nin müttefiki olarak kalmak mı istiyor?'' ifadelerine yer verdi.

Bizler S400 alımında karar verdiğimiz gibi ,onlar da kararlarının hangi doğrultuda olduğunu defalarca açıkladıkları gibi  aldılkları kararı da uygulamata devam etmekteler.
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2019, 23:27:35 Gönderen: metin62 »